آموزش ساخت nft | چگونه nft بسازیم؟

آموزش ساخت nft

از عرضۀ اولیۀ سکه (ICO)، تأمین مالی غیر متمرکز (DeFi) تا توکن‌های غیر‌قابل تعویض (NFT)، صنعت کریپتو درحال توسعه است و سرمایه‌های عظیمی را از طریق ایده‌های نوآورانه جذب می‌کند و کار‌آفرینان، سهام‌دارن و سرمایه‌گذاران را ثروتمند می‌کند. صنعت بلاک‌چین و کریپتو چیز جدیدی را به ما ارائه می‌دهد که بحث‌وجدل بزرگی را در سراسر جهان به راه می‌اندازد. همه می‌خواهند بدانند توکن‌های غیرقابل تعویض NFT چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد و مزایای آن چیست؟ آیا NFT موج جدیدی از اشتیاق برای علاقمندان به سرمایه‌گذاری و خرید ارزهای دیجیتال است؛ همان‌طور که در مورد ICO اتفاق افتاد، یا چیزی متفاوت، هیجان‌انگیز و بسیار عمیق‌تر است؟ بیایید از طریق این مقالۀ طولانی و کامل در مورد NFT بخوانیم تا بدانیم چیست و چه آینده‌ای دارد.

تعریف توکن‌های غیر‌قابل‌تعویض NFT

می‌توان گفت که توکن‌های NFT آخرین روند جهان و انقلاب بلاک‌چین هستند. NFT ها یا توکن‌های غیرقابل‌تعویض، اشیایی رمزنگاری‌شده هستند که روی بلاک‌چین ساخته شده‌اند و دارای توکن‌های شناسایی ویژه و ابرداده‌هایی هستند که آن‌ها را از یک‌دیگر متمایز می‌کند. برخلاف سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، نمی‌توان آن را فروخت یا مبادله کرد. از آن‌جایی که توکن‌های NFT عملکرد ارزهای دیجیتال را انجام نمی‌دهند، نمی‌توان از آن‌ها به‌عنوان یک وسیلۀ مبادله استفاده کرد. به‌طورکلی، با استفاده از همان نوع برنامه‌نویسی یک ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین یا اتریوم ایجاد می‌شود، اما این همان‌جایی است که شباهت‌ها به پایان می‌رسد. پول فیزیکی و ارزهای دیجیتال «قابل‌تعویض» هستند؛ به‌این‌معنی که می‌توان آن‌ها را با یک‌دیگر مبادله کرد. NFT ها متفاوت هستند. هر کدام دارای امضای دیجیتالی هستند که جایگزینی NFT ها یا برابر‌کردن آن‌ها با یک‌دیگر را غیرممکن می‌کند (و درنتیجه، قابل‌تعویض نیستند).
ساختار ویژۀ هر NFT، امکان استفاده از طیف وسیعی از کاربردها را فراهم می‌کند. توکن‌های NFT راهی عالی برای نمایش دیجیتالی اشیای فیزیکی دنیای واقعی مانند املاک و آثار هنری، موسیقی و حتی آیتم‌های داخل بازی‌های ویدیویی، عکس‌ها و فیلم‌ها هستند. از آن‌جایی که NFT مبتنی بر یک بلاک‌چین است، می‌توان از آن برای جایگزینی کارگزاران و ارتباط مستقیم هنرمندان و طرفداران با یک‌دیگر بدون هیچ شخص ثالثی و همچنین برای مدیریت هویت استفاده کرد؛ به‌این‌معنا که NFT واسطه‌ها را حذف می‌کند، قراردادها را ساده می‌کند و بازارهای جدیدی ایجاد می‌کند.
با یک توضیح ساده می‌توان گفت NFT شبیه اثر انگشت انسان است؛ زیرا هیچ کپی از آن وجود ندارد و قابل تعویض نیست.

ساخت nft

در مورد NFT چه باید کرد؟

ارزهای رمزنگاری‌شده، مانند پول واقعی، قابل مبادله هستند؛ به‌این‌معنی که می‌توان آن‌ها را خرید و با یک‌دیگر معامله کرد. به‌‌عنوان مثال، ارزش یک بیت‌کوین هنوز با ارزش بیت‌کوین دیگر برابر است. همچنین 1 اتریوم معادل 1 اتریوم دیگر است که به‌همین‌دلیل می‌توان آن را مبادله کرد. ارزهای رمزنگاری‌شده برای استفاده به‌عنوان یک رسانۀ پایدار تجاری درعصر‌مدرن مناسب هستند. درحالی‌که NFT ها با منحصر‌به‌فرد‌کردن، انحصاری‌ساختن و غیرقابل جایگزین‌کردن هر توکن دیجیتالی، الگوی کدگذاری را تغییر می‌دهند و مقایسۀ بین توکن‌های غیر‌قابل‌تعویض را غیرممکن می‌کنند. برخی آن‌ها را به پاسپورت‌های دیجیتالی تشبیه کرده‌اند که در آن هر کد دیجیتالی منحصر‌به‌فرد، هویت انحصاری و غیرقابل انتقال خود را دارد که آن را از سایرین متمایز می‌کند. همچنین قابل ارتقا است؛ به این معنی که می‌توانید دو NFT را برای ایجاد یک NFT انحصاری سوم، مانند بازی NFT “Crypto Kitties” ترکیب کنید. علاوه‌بر‌این، مانند بیت‌کوین، NFT ها دارای ویژگی‌های اختصاصی منحصر‌به‌فردی هستند که شناسایی و انتقال آن‌ها را بین مالکان آسان می‌کند. صاحبان NFT همچنین می‌توانند ویژگی‌هایی در مورد دارایی ارائه دهند. به‌عنوان‌مثال، دانه‌های قهوه ممکن است با کدهای NFT برای پیگیری آن‌ها نشان داده شوند. هنرمندان همچنین می‌توانند برای حفظ حقوق خود، آثار هنری خود را با نام خود در فراداده امضا کنند.

نحوه ساخت توکن nft

چرا قیمت توکن‌های غیر‌قابل‌تعویض NFT اینقدر بالاست؟

مانند تمام دارایی‌ها، عرضه و تقاضا محرک‌های اصلی قیمت در بازار هستند. به دلیل ماهیت کمیاب NFT و تقاضای زیاد بازیکنان، کلکسیونرها و سرمایه‌گذاران برای آن‌ها، مردم اغلب مایل هستند پول زیادی برای آن‌ها بپردازند. برخی از NFT ها نیز این پتانسیل را دارند که پول زیادی برای صاحبان خود به‌دست آورند .به‌عنوان‌مثال، یک بازیکن در Decentraland زمینی مجازی تصمیم گرفت 64 قطعه بخرد و آن‌ها را در یک ملک واحد ترکیب کند. این باغ که به انگلیسی The Secrets of Satoshis Tea Garden نام دارد، به‌دلیل موقعیت مکانی مطلوب و دسترسی به جاده، تنها 80000 دلار فروخته شد. یکی‌دیگر از سرمایه‌گذاران 222000 دلار برای خرید بخشی از پیست مسابقۀ دیجیتال موناکو در بازی F1 Delta Time صرف کرده است. بخش پیست دیجیتال NFT به مالک این امکان را می‌دهد که 5% از تمام مسابقات، از جمله هزینۀ بلیط ورودی را دریافت کند.

توکن‌های غیرقابل‌تعویض کمی فراتر از مفهوم نسبتاً سادۀ ارزهای دیجیتال هستند. طرح‌های پیچیدۀ مبادله و اجاره برای طیف وسیعی از انواع دارایی‌ها، از جمله املاک، ترتیبات وام و آثار هنری در سیستم‌های تأمین مالی مدرن در دسترس هستند. NFT گامی روبه‌جلو در تجسم مجدد این زیرساخت است و نسخه‌های دیجیتالی از ویژگی‌های فیزیکی را ارائه می‌دهد. مفهوم نمایش دیجیتالی اشیای فیزیکی و استفاده از یک هویت منحصر‌به‌فرد مطمئناً یک مفهوم جدید است و هنگامی که این نوآوری‌ها با مزایای بلاک‌چین که مهم‌ترین آن ویژگی مقاومت در برابر دستکاری است، ترکیب شود، به یک نیروی انقلابی تبدیل می‌شود. بارزترین مزیت NFT کاهش تعداد واسطه‌ها و تسهیل انتقال مالکیت است. تبدیل دارایی مشهود به دارایی دیجیتال، فرایندها را ساده می‌کند و نیاز به واسطه را ازبین‌می‌برد.

نحوه ساخت nft

در بلاک‌چین، NFT مخفف آثار هنری دیجیتال یا ملموس است که نیاز به پروکسی را ازبین‌می‌برد و به هنرمندان اجازه می‌دهد تا مستقیماً با مخاطبان خود تعامل داشته باشند. همچنین، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا کسب‌و‌کار خود را توسعه دهند. توکن‌های غیر‌قابل‌تعویض نیز می‌توانند برای ردیابی هویت استفاده شوند؛ مثل ارائه کارت‌شناسایی‌تجاری برای یک شرکت که باید در تمامی مبادی ورودی و خروجی ساختمان شرکت درج شود. کارت‌های‌شناسایی‌فردی را می‌توان به NFT تبدیل کرد که هر کدام مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند و به‌عنوان مثالی‌دیگر، مراحل ورود و خروج را برای مقامات ساده‌تر می‌کنند.

NFT می‌تواند سرمایه‌گذاری را با تقسیم دارایی‌های ملموس مانند املاک دموکراتیزه کند. توزیع دارایی‌های دیجیتال بین چندین مالک 100 برابر آسان‌تر از دارایی‌های فیزیکی بین چندین مالک است. این رویکرد کدگذاری فقط در مورد املاک نیست، می‌تواند برای سایر اشکال دارایی مانند آثار هنری نیز اعمال شود. درنتیجه، نیازی به خرید آثار هنری توسط شخص خاصی نیست. معادل دیجیتالی آن در اختیار افراد زیادی خواهد بود و هر کدام مسئول بخش کوچکی از آثار هنری به‌عنوان یک کل خواهند بود. چنین معاملاتی پتانسیل افزایش ارزش و سود را دارند.
ظهور فرصت‌ها و روش‌های جدید تأمین مالی، امیدوارکننده‌ترین فرصت در رابطه با NFT است.

توکن‌های NFT چگونه کار می‌کنند؟

یکی از مزایای اصلی داشتن یک کلکسیون دیجیتال در مقابل یک کلکسیون فیزیکی مانند کارت پوکمون یا یک ارز کمیاب این است که هر NFT حاوی اطلاعات منحصر‌به‌فردی است که آن را از هر NFT دیگری متمایز می‌کند و به‌راحتی قابل بررسی است. این امر ایجاد و تجارت کلکسیون‌‌های تقلبی را بی‌فایده می‌سازد؛ زیرا هر مورد را می‌توان به منبع اصلی ردیابی کرد.

برخلاف ارز‌های دیجیتال معمولی، NFT ها را نمی‌توان مستقیماً با یک‌دیگر مبادله کرد؛ بدین‌دلیل که هیچ دو NFT شبیه هم نیستند. حتی آن‌هایی که در یک پلتفرم، بازی یا گروه هستند. آن‌ها را به‌عنوان بلیط جشنواره یا بلیط هواپیما در نظر بگیرید؛ هر بلیط حاوی اطلاعات خاصی از جمله نام خریدار، تاریخ رویداد و محل برگزاری است. این داده‌‌ها مبادلۀ بلیط‌های جشنواره را با یک‌دیگر غیرممکن می‌کند.

روش ساخت nft

اکثریت قریب به اتفاق توکن‌های NFT با استفاده از یکی از دو استاندارد توکن اتریوم، ERC-721 و ERC-1155 تولید شده‌اند. طرح‌هایی که توسط اتریوم ایجاد شده‌اند، به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار امکان می‌دهد تا NFTها را به‌راحتی مستقر کرده و از سازگاری آن‌ها با اکوسیستم گسترده‌تر، از جمله صرافی‌ها و خدمات کیف‌پول مانند MetaMask و MyEtherWallet اطمینان حاصل کنند. Eos، Neo و Tron نیز استانداردهای NFT توکن‌شدۀ خود را منتشر کرده‌اند تا توسعه‌دهندگان را تشویق کنند تا NFT ها را روی بلاک‌چین خود بسازند و میزبانی کنند.

نحوۀ ایجاد NFT

ایجاد اثر هنری خود به‌عنوان NFT ها، خواه یک GIF یا یک تصویر، یک فرایند ساده است و به دانش گسترده‌ای از صنعت کدنویسی نیاز ندارد. از آثار هنری NFT نیز می‌توان برای ایجاد مجموعه‌های کلکسیونی مانند مجموعه کارت‌های دیجیتال استفاده کرد.
قبل از شروع، باید بلاک‌چینی را که می‌خواهید NFT های خود را روی آن صادر کنید، انتخاب کنید. اتریوم درحال‌حاضر سرویس بلاک‌چین پیشرو برای صدور NFT است.

با‌این‌حال، تعداد زیادی بلاک‌چین دیگر وجود دارد که به‌طور فزاینده‌ای محبوب هستند، از جمله:

  • ساخت NFT در بایننس
  • جریان توسط Dapper Labs
  • ترون
  • EOS
  • پولکادوت
  • تزوس
  • کیهان
  • موم

هر بلاک‌چین استاندارد NFT، خدمات کیف‌پول و بازارهای سازگار خود را دارد؛ به‌عنوان مثال، اگر یک NFT در Smart Chain Binance ایجاد کنید، تنها قادر خواهید بود آن‌ها را در پلتفرم‌هایی بفروشید که از دارایی‌های زنجیرۀ هوشمند Binance پشتیبانی می‌کنند. این بدان‌معنی است که شما نمی‌توانید آن را در VIV3 – بازاری مبتنی بر بلاک‌چین Flow – یا OpenSea – بازار NFT مبتنی بر اتریوم – بفروشید.

نحوه ساخت nft
از آن‌جایی که اتریوم دارای بزرگترین اکوسیستم NFT است، در اینجا الزامات NFT در بلاک‌چین اتریوم آمده است:
یک کیف‌پول اتریوم از ERC-721 (استاندارد توکن NFT مبتنی بر اتریوم) مانند MetaMask،Trust Wallet یا Coinbase Wallet پشتیبانی می‌کند و اگر از کیف‌پول Coinbase استفاده می‌کنید، می‌توانید اتر را از این پلتفرم به دلار، پوند و سایر ارزها خریداری کنید. اگر از کیف‌پول Trust، MetaMas استفاده می‌کنید، باید اتر را از صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید.

هنگامی که اتر خود را دارید، تعدادی پلتفرم متمرکز بر NFT وجود دارد که به شما امکان می‌دهد کیف‌پول خود را متصل کنید و تصویر یا فایل انتخابی خود را که می‌خواهید به NFT تبدیل کنید، آپلود کنید. بازارهای اصلی Ethereum NFT عبارتند از:
• Mintable
• Rarible
• Opensea

در این‌جا نحوۀ ایجاد NFT در OpenSea که بزرگترین بازار NFT مبتنی بر اتریوم است، آمده است.

OpenSea

Opensea که در ژانویۀ 2018 تأسیس شد، اولین و بزرگترین بازار ارزهای دیجیتال برای کالاهای گرافیکی، بازی و موسیقی از طریق توکن‌های غیر‌قابل تعویض است که آن‌ها را نمی‌توان به‌سرقت برد و در جای دیگری فروخت؛ زیرا اطلاعات در یک قرارداد هوشمند براساس فناوری غیرقابل نفوذ بلاک‌چین ثبت و ذخیره می‌شود. پلتفرم Opensea به بلاک‌چین اتریوم و همچنین بلاک‌چین چند ضلعی برای تولید توکن‌های غیر‌قابل تعویض متکی است. با امکان فروش آن در بزرگترین بازار NFT در جهان، Market place Opensea، این پلتفرم مزیت‌ها و فرصت‌های متعددی را برای هنرمندان، سازندگان یا دلالان در دنیای NFT ارائه می‌دهد.

ساخت nft در بایننس

چگونه NFT خود را در Opensea ایجاد کنید

1- ابتدا عبارت Opensea را جستجو و سپس مطابق شکل روی دکمۀ Create کلیک می‌کنید.
سپس به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که از شما می‌خواهد کیف‌پول مبتنی بر اتریوم خود را متصل کنید. هنگامی که رمز عبور کیف‌پول خود را درصورت درخواست وارد کردید، به‌طور خودکار کیف‌پول شما را به بازار متصل می‌کند و ممکن است مجبور شوید پیامی را به‌صورت دیجیتالی در کیف‌پول اتریوم خود امضا کنید تا ثابت کنید که آدرس کیف‌پول متعلق به شماست، اما این فقط یک کلیک برای ادامه‌دادن است. این پیام هیچ هزینه‌ای ندارد و فقط برای اثبات مالکیت شما بر کیف‌پول است.

نحوه ساخت nft
2- در OpenSea روی «ایجاد» در گوشۀ سمت راست بالا کلیک کنید و «گروه‌های من» را انتخاب کنید، سپس مطابق شکل زیر روی «ایجاد» کلیک کنید.

3- پنجره‌ای ظاهر می‌شود که به شما امکان می‌دهد اثر هنری خود را آپلود کنید.

آموزش ساخت nft رایگان

یک نام اضافه کنید و یک توضیح اضافه کنید. این بخش اساساً فقط یک پوشه برای NFT های تازه ایجاد‌شدۀ شما ایجاد می‌کند که وارد شوند.

ساخت nft

4- هنگامی که یک تصویر را به گروه خود اختصاص می‌دهید، مانند تصویر زیر ظاهر می‌شود (آبی). سپس باید با کلیک روی نماد مداد در گوشۀ سمت راست بالا (قرمز) یک تصویر بنر به صفحه اضافه کنید.

ساخت nft در بایننس

5- صفحۀ شما باید مانند تصویر زیر باشد. شما آمادۀ ایجاد اولین NFTهای خود هستید. روی دکمۀ Add New Item (آبی) کلیک کنید و پیام دیگری را با کیف‌پول خود امضا کنید. سپس به پنجرۀ جدیدی خواهید رسید که در آن می توانید یک تصویر NFT، صدا، GIF یا یک مدل سه‌بعدی آپلود کنید.

روش ساخت nft

6- در OpenSea و بسیاری از بازارهای دیگر، شما همچنین این گزینه را دارید که تم‌ها و ویژگی‌های خاصی را برای افزایش نادر‌بودن و منحصر‌به‌فرد‌بودن NFT خود اضافه کنید. سازندگان محتوا حتی این فرصت را دارند که محتوای غیر‌قابل برگشتی را درج کنند که فقط خریدار می‌تواند آن را مشاهده کند. این می‌تواند هرچیزی باشد؛ از رمزهای عبور گرفته تا دسترسی به خدمات خاص یا کدهای تخفیف و اطلاعات تماس.

نحوه ساخت nft

7- پس از انجام، روی Create در پایین کلیک کنید و پیام دیگری را در کیف‌پول خود امضا کنید تا ایجاد NFT ها را تأیید کنید. سپس اثر هنری در مجموعۀ شما ظاهر شود.

هزینۀ راه‌اندازی NFT چقدر است؟

درحالی‌که ایجاد NFT در OpenSea رایگان است، برخی از پلتفرم‌ها هزینه‌ای مبتنی بر اتریوم را دریافت می‌کنند که به‌عنوان «گس» شناخته می‌شود. که به‌سادگی مقدار اتر مورد‌نیاز برای انجام یک عملکرد خاص در بلاک‌چین است. هزینۀ گس با ازدحام شبکه متفاوت است؛ یعنی هر چه تعداد افراد بیشتری در یک زمان معین از طریق شبکه با ارزش تراکنش کنند، قیمت گس بیشتر خواهد بود و بالعکس. کارمزدهای گس اتریوم در آخر هفته به‌طور متوسط بسیار ارزان‌تر است؛ زمانی که افراد کمتری در سراسر شبکه با ارزش تراکنش می‌کنند و اگر چندین NFT را برای فروش فهرست کنید، می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند.

ساخت nft رایگان

چگونه اصالت NFT را بررسی می‌کنید؟

اثبات مشروعیت NFT شما بسته به چیزی که به دنبال آن هستید، می‌تواند کمی مشکل باشد. شکی نیست که مردم آثار هنرمند دیگری را آپلود و وانمود می‌کنند که خودشان هستند. دراین‌صورت، باید با هنرمند تماس بگیرید تا تأیید کنید که اثر خود را در قالب NFT فروخته است. خالق NFT باید نوعی شناسه را در اختیار شما قرار دهد تا تأیید کنید. بیشتر کار شامل نگاه‌کردن به NFT شما در یک کاوشگر بلاک‌چین مانند BscScan است.

نحوه ساخت nft و بررسی اصالت آن

نتیجه‌گیری

بیش از 41 میلیارد دلار از کل درآمد بازار جهانی در سال 2021 از بخش NFT ایجاد شد. این مسیر قرار است در سال‌های بعد ادامه یابد و فرصت‌ها و رشد بیشتری برای سرمایه‌گذاران صنعت و نوآوران درگیر فراهم شود. دنیای توکن‌ها کاملاً سازگار است و با هر یک از موارد استفادۀ آن تکامل می‌یابد و فضا را برای رشد بیشتر در بخش‌های تخصصی کارآمد در این بخش ایجاد می‌کند. هنرمندان، برندها و نمادهای بیشتری برای ایجاد توکن‌های خود هجوم می‌آورند و بلاک‌چین‌های بیشتری برای تولید NFT های بهتر و طیف رو‌به‌رشدی از پلتفرم‌ها برای انتخاب رقابت می‌کنند. اکنون زمان خوبی برای اشتراک‌گذاری است.
در پایان می‌توان گفت فضای توکن NFT بسیار مناسب است و افراد فقط باید اولین قدم را برای شروع معامله، سرمایه‌گذاری یا ایجاد بردارند و از فضای توکن NFT بهره ببرند. بلاک‌چین درحال‌حاضر به سمت دیجیتال درحال حرکت است و هنوز شگفتی‌های زیادی دارد. شاید آخرین ورد NFT باشد؛ یک ارز غیر‌قابل‌تعویض که به‌لطف آن بسیاری از جوانان به‌سرعت ثروتمند شدند. بنابراین، اگر هنرمند یا برنامه‌نویس هستید یا هر مهارت دیگری برای ارائۀ آنلاین دارید، باید به‌دنبال شغلی در این زمینه باشید. دوره NFT در مجموعه آموزش‌های دلفین‌وست در دسترس شما علاقه‌مندان قرار دارد که می‌توانید آن را مشاهده کنید و با مباحث NFT از مقدماتی تا پیشرفته آشنا شوید.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *