حاشیه سود عملیاتی در بورس چیست؟

حاشیه سود عملیاتی

هر کسی که سرمایه‌ی خود را وارد بازارهای مالی می‌کند، به دنبال کسب سود است و نمی‌هواهد در این بازار ضرر ببیند حال اینکه یک فرد در بازار مالی سود یا ضرر کند بستگی به دانش و تجربه افراد دارد به همین دلیل افراد مختلف برای رسیدن به سودهای بیشتر همواره دانش مالی خود را افزایش می‌دهند تا در کنار تجاربه‌هایی که تا الان در بازار داشند بتوانند سرمایه خود را افزایش دهند. برای کسب سود بیشتر در بازار بورس و دیگر بازارهای مبتنی بر سهام، ارز و کالا، تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال تعیین کننده‌ی مقدار سود در معاملات هستند. تحلیل تکنیکال از روی نمودارها و رفتار گذشته‌ی بازار تعیین می‌شود اما تحلیل فاندامنتال به کمک اطلاعات دقیقی انجام می‌شود که معامله‌گران از شرکت‌ها و دارایی‌های پایه بدست می‌آورند. یکی از عواملی که برای انجام درست تحلیل فاندامنتال باید انجام شود، محاسبه‌ی حاشیه سود عملیاتی است که در این مطلب به‌صورت اختصاصی به بررسی آن می‌پردازیم. اگر شما هم در پی فراگیری تحلیل بنیادی هستید، مطالعه‌ی این متن برای شما ضروری است.

حاشیه سود عملیاتی چیست؟

حاشیه سود عملیاتی یا «operating profit margin» به سود یک شرکت بعد از پرداخت هزینه‌های متغیر تولید گفته می‌شود. هزینه‌های متغیر مانند هزینه مواد خام، حقوق و دستمزد کارکنان، هزینه‌های عمومی و …. اگر از سود شرکت‌ها کم شود، مقدار باقی‌مانده – قبل از پرداخت مالیات و بهره – به عنوان حاشیه سود عملیاتی یک شرکت یا واحد تولیدی در نظر گرفته می‌شود. سود عملیاتی اطلاعات مفیدی از شیوه عملکرد یک سازمان در اختیار هیئت مدیره و سهامداران قرار می‌دهد. همچنین سهامداران بورس یک شرکت با اندازه‌گیری سود عملیاتی آن، به مقدار ریسک تجاری آن شرکت پی می‌برند.

به حاشیه سود عملیاتی، بازده فروش یا «return on sales» نیز گفته می‌شود که معیار خوبی برای ارزیابی چگونگی مدیریت یک شرکت و دیگر ارزیابی‌های مربوط به سرمایه‌گذاری و ریسک است. البته برخی از سرمایه‌گذاران، حاشیه سود گذشته شرکت‌ها را نیز اندازه‌گیری می‌کنند تا به پایدرای و ناپایداری درآمد شرکت‌ها پی ببرند.

به صورت کلی محاسبه سود عملیاتی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها در تحلیل بنیادی برای خرید سهام با بازدهی بالا در بورس است. اگرچه اندازه‌گیری این سود عملیاتی کاربردهای زیادی برای خود شرکت‌ها دارد، اما مفهوم آن در بورس جایگاه ویژه‌ای دارد.

محاسبه حاشیه سود عملیاتی

حاشیه سود عملیاتی چگونه محاسبه می‌شود؟

برای محاسبه‌ی سود عملیاتی یک شرکت لازم است تا ابتدا مقدار درآمد عملیاتی یا «Operating Income» آن شرکت را در دست داشته باشیم. درآمد عملیاتی به درآمدی گفته می‌شود که بر اساس کارهایی که رسالت یک شرکت است به دست می‌آید.

به طور مثال فعالیت یک شرکت تولید لاستیک است که از تولید و فروش این محصول سود کسب می‌کند به این نوع درآمد عملیاتی می‌گویند حال فرض کنید همین شرکت یک زمینی و به پول آن نیازمند است، این زمین را می‌فروشد و سود به دست آمده را سود غیر عملیاتی می‌گویند. در واقع  درآمد عملیاتی یک درآمد مستمر و هرساله است که در نتیجه رسالت اصلی شرکت به دست می‌آید ولی درآمد غیرعملیاتی ممکن است در یک بازه خاص به دست بیاید. سود عملیاتی آن، با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

فروش خالص یا «Net sales» به مقدار کل فروش یک شرکت اطلاق می‌شود که درصورت تقسیم شدن درآمد عملیاتی بر مقدار آن، سود عملیاتی محاسبه می‌شود.

نکاتی که قبل از بازده فروش باید رعایت کنید

با توجه به کاربرد سود عملیاتی در تحلیل‌ بازارهای مالی، بهتر است قبل از هرگونه اقدام برای بررسی عوامل شرکت‌ها و محاسبات مربوط به آن‌ها نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • کاربرد سود عملیاتی در مقایسه صنعت‌های مشابه
    از operating margin برای مقایسه‌ی شرکت‌هایی انجام می‌شود که در زمینه‌های مشابهی فعالیت می‌کنند و مدل‌های تجاری یکسانی هم دارند. لازم به ذکر است که اگر مقایسه سود عملیاتی در مورد شرکت‌هایی با زمینه‌های متفاوت انجام شود چون این شرکت‌ها ساختار، مدل تجاری و کلاً ماهیت متفاوتی دارند، مقایسه انجام شده، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.
  • سود عملیاتی، کابردی‌تر از سایر انواع سودها
    با توجه به اینکه در تحلیل‌های اساسی، تمام حاشیه‌های سود خالص، عملیاتی و ناخالص شرکت‌ها محاسبه می‌شود، operating margin به دلیل نشان دادن چگونگی عملکرد شرکت یا سازمان، اهمیت بالاتری دارد. در واقع این نوع از حاشیه سود، به دلیل اینکه کمتر مورد حقه‌های حسابداری واقع می‌شود، قابل اتکا و اطمینان بیشتری برای تحلیل‌گران خواهد بود.

نکات حاشیه سود عملیاتی

سخن پایانی

اگرچه اندازه گیری حاشیه سود عملیاتی کاربردهای فراوانی برای مدیران دارد تا به عملکرد سازمان و رونق کاری خود پی ببرند اما تحلیل‌گران بورس هم با استناد به همین اطلاعات است که می‌توانند تحلیل‌های بنیادی انجام داده و در راستای معاملات پرسود گام بردارند. همانطور که در این مقاله از دلفین وست گفتیم، محاسبه‌ی سود عملیاتی از تقسیم عملیاتی بر سود خالص بدست می‌آید که می‌تواند دید کلی و همه‌جانبه‌ای نسبت به عملکرد کلی واحدهای مدیریتی و اجرایی شرکت‌ها در اختیار ما بگذارد. البته فراگیری تحلیل بنیادی تنها به محاسبه‌ی سود عملیاتی محدود نمی‌شود و تمام سابقه کاری شرکت‌ها را در بر می‌گیرد. بنابراین برای محاسبه صحیح سودها، مقایسه شرکت‌ها و فراگیری تحلیل به کمک این اطلاعات می‌توانید از آموزش‌های بورس حرفه‌ای استفاده کنید.

برای یادگیری “تحلیل بنیادی و تخمین سودآوری” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

5/5 - (2 امتیاز)

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *