اوراکل بلاک چین چیست؟ معرفی بهترین پروژه‌های اوراکل در بلاکچین

زمان مطالعه: 9 دقیقه
اوراکل بلاکچین

بیشتر مفاهیمی که در حال حاضر در فضای آنلاین مورد بررسی قرار می‌گیرد، به نوعی با فناوری بلاکچین ارتباط دارد. بلاکچین توانسته است جایگاه خود را در تمامی صنایع و پروژه‌های بزرگ پیدا کند. اوراکل‌ها که قبلاً مدیریت پایگاه داده‌های عظیم را برعهده داشتند، امروزه به ابزاری برای ارتباط شبکه‌های بلاکچینی با دنیای خارج از بلاکچین تبدیل شده‌اند. در ادامه قصد داریم جایگاه اوراکل در بلاک چین را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. سپس به معرفی بهترین پروژه‌های اوراکل در بلاکچین خواهیم پرداخت. شناخت این اوراکل‌ها به شما کمک می‌کند تا دیدگاه عمیق‌تری در مورد بلاکچین و نحوه ارتباطات آن داشته باشید. طبیعتاً اگر شما در حوزه کریپتو فعالیت کنید یا به آن علاقه داشته باشید، به درک مفهوم اوراکل در بلاک چین نیاز خواهید داشت. پس با ما همراه شوید.

اوراکل (Oracle) چیست؟

اوراکل «Oracle» به معنای یک سیستم مدیریت داده عظیم چند مدلی «Multi – Model» است که می‌تواند از پایگاه‌ داده‌های مختلف پشتیبانی کند. اوراکل‌ها بیش از ۴۰ است که در صنعت اینترنت کاربرد دارند. اما امروزه کاربردهای وسیع‌تری پیدا کرده‌اند. به طوری‌که امروزه یکی از اصلی‌ترین کاربردهای اوراکل‌ها به صنعت بلاکچین «Blockchain» برمی‌گردد. به اوراکل‌هایی که در زمینه شبکه‌های بلاکچینی به کار گرفته می‌شوند، اوراکل بلاک‌چین یا Oracle بلاک چین گفته می‌شود. در وصف بیشتر این مدل از اوراکل‌ها می‌توان گفت:

 • اوراکل‌های بلاکچین موجودیت‌هایی هستند که شبکه‌های بلاکچین را به سیستم‌های خارجی متصل می‌کنند و به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند بسته به ورودی و خروجی‌های دنیای واقعی اجرا شوند.
 • شبکه‌های بلاک‌چین با جدا شدن هدفمند از سیستم‌های خارجی، به سودمندترین ویژگی‌های خود همچون صحت تراکنش‌ها، امنیت بالا، مقاومت در برابر حملات و … دست می‌یابند. اما این شبکه‌ها برای ارتقا خود و دسترسی به فعالیت‌های گسترده‌تر به ارتباط با دنیای خارج نیز نیاز دارند. حالا بلاکچین‌ها برای تعامل ایمن با سیستم‌های خارج از زنجیره و برای پر کردن شکاف بین دو محیط، به یک زیرساخت اضافی به نام «اوراکل» نیاز دارند!
 • می‌توان گفت که بلاکچین‌ها با مشکل عدم ارتباط با دنیای بیرون روبه‌رو بودند. اما اوراکل‌ها امروزه نقش مهمی در دنیای رمزنگاری دارند، چون مشکل اتصال بلاکچین به منبع داده خارجی را حل کرده‌اند!
 • ارزیابی قیمت دارایی برای امور مالی، تأیید هویت افراد برای دولت، اطلاعات آب و هوا برای بیمه و بسیاری از موارد دیگر برای اینکه توسط بلاکچین عمل کنند، به ارتباط با قراردادهای هوشمند آن نیاز دارند!

با توجه به آن‌چه که گفته شد، حالا تا حد زیادی می‌دانیم که منظور از اوراکل بلاکچین چیست. در ادمه به بررسی چگونگی عملکرد اوراکل بلاکچین و بیشتر خواهیم فهمید که منظور اوراکل بلاکچین چیست؟!

اوراکل (Oracle) چیست؟

عملکرد اوراکل در بلاک چین به چه صورت است؟

اوراکل‌ها به‌عنوان منبع داده‌ای عمل می‌کنند که می‌تواند به زنجیره بلوکی بلاکچین وارد شده و آن‌ها را قادر سازد به اطلاعات درباره دارایی‌های دیجیتالی دسترسی داشته باشند. اوراکل‌های بلاکچین خود منابع داده نیستند، بلکه لایه‌هایی هستند که اطلاعات روی زنجیره رویدادهای دنیای واقعی را تأیید می‌کنند و سپس داده‌های انباشته شده در زنجیره‌های بلوکی را از طریق قراردادهای هوشمند برای تأیید ارسال می‌کنند. همان‌طور که گفته شد، اوراکل به عنوان پلی بین داده‌های دنیای واقعی و بلاکچین عمل می‌کند.

چرا بلاکچین به اوراکل نیاز دارد؟

شبکه‌های بلاکچینی برای انجام امورات خود بدون دخالت شخص ثالث به قراردادهای هوشمند «Smart Contract» وابسته هستند. قراردادهای هوشمند نیز مجموعه دستورالعمل‌ها و کدهای برنامه‌نویسی هستند که در صورت برقرار بودن شرایط عنوانش ده در خط کد‌های خود، به‌صورت خودکار در بلاکچین اجرا می‌شوند. اگر یک آشنایی جزئی با روند برنامه‌نویسی و کدنویسی داشته باشید، می‌دانید که برخی از برنامه‌ها برای اجرا، مشروط به برقراری شرایط خاصی هستند. برای مثال، یک برنامه فروشگاهی را در نظر بگیرید که در یکی از دستورات خط کد آن، باید قیمت در بازه مشخص قرار بگیرد تا مثلاً یک سری از کالاها شامل تخفیف شوند. چنین برنامه‌ای باید به روند افزایش یا کاهش قیمت در بازار محصول موردنظر دسترسی داشته باشد تا بتواند در زمان صحیح، در صورتی که قیمت در بازه موردنظر قرار گرفت، تخفیف‌ها را اعمال کند.

در مورد قراردادهای هوشمند نیز به همین صورت است. گاهی نیاز است یک قرارداد هوشمند برای اجرای کدهای خود در بلاکچین، به یک سری اطلاعات از دنیای بیرون دسترسی داشته باشد. به همین خاطر شبکه‌های بلاکچینی برای برقراری چنین مورد ضروری، به اوراکل‌ها که پلی بین بلاکچین و دنیای خارج هستند، نیاز مبرم دارند. در ادامه به بررسی کاربرد اوراکل‌ها در بلاکچین می‌پردازیم.

کاربرد اوراکل در بلاکچین

توسعه دهندگان برای توسعه قراردادهای هوشمند از اوراکل‌ها استفاده گسترده می‌کنند. برخی از مهم‌ترین این کاربردها به قرار زیر هستند:

 • امور مالی غیرمتمرکز «Defi»

حوزه دیفای یا سیستم مالی غیرمتمرکز که شامل فعالیت‌های گسترده در زمینه امورات مالی غیرمتمرکز است، از اوراکل‌ها برای دسترسی به امور مالی، دارایی‌ها و ظرفیت‌های خارج از زنجیره استفاده می‌کنند.

کاربرد اوراکل در بلاکچین

 • توکن‌های غیرمثلی «NFT»

توکن‌های غیرمثلی NFT می‌توانند علی‌رغم مالکیت مجازی، مالکیت دارایی‌های فیزیکی را نیز در بلاکچین فراهم کنند. تبادل اطلاعات دارایی‌های دنیای واقعی با بلاکچین، از طریق اوراکل‌ها امکان‌پذیر است.

دو مورد فوق، دو کاربرد بزرگ اوراکل در بلاکچین را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که اوراکل‌ها در حوزه گیمفای «GameFi»، بازارسازان خودکار «AMM» و بسیاری از مفاهیم دیگر مرتبط با بلاکچین نقش بسزایی را ایفا می‌کنند!

رفع مشکل بلاکچین توسط اوراکل‌ها

به‌طبع اوراکل‌ها می‌توانند به رفع بسیاری از مشکلات بلاکچین کمک کنند. ممکن است چگونگی رفع این مشکلات و حتی پی بردن به خود مشکلات بلاکچین برای شما جای سؤال داشته باشد. بنابراین می‌وان گفت که اوراکل در بلاک چین به این صورت‌ها به حل مشکلات کمک می‌کند:

 • شبکه بلاکچین توسط هر گره‌ای عمل می‌کند که یک کپی از دفتر کل را در خود دارد؛ به طوری‌که وقتی دو گره سعی می‌کنند تراکنش‌ها را در مقابل یکدیگر تأیید کنند، بتوانند نتایج ثابتی را دریافت نمایند.
 • قراردادهای هوشمند، قراردادهای دیجیتالی خوداجرا هستند که بر روی یک شبکه غیرمتمرکز مانند بلاکچین کار می‌کنند و می‌توانند برای خودکارسازی انواع تراکنش‌ها استفاده شوند. قراردادهای هوشمند دخالت اشخاص ثالث در فناوری بلاکچین را حذف کرده و آن را شفاف‌تر و غیرمتمرکزتر می‌کنند.
 • اوراکل‌ها راهی برای پر کردن شکاف بین مجموعه داده‌های منابع خارجی و آنچه در زنجیره وجود دارد ارائه می‌دهند. این مهم است زیرا اگر قراردادهای هوشمند فقط به یک شبکه مانند اتریوم یا بیت‌کوین دسترسی داشته باشند، توانایی آن‌ها برای عملکردشان محدود خواهد بود.
 • بنابراین اوراکل‌ها مانند یک API عمل می‌کنند که به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد تا بر اساس رویدادهای دنیای واقعی، مانند تغییرات قیمت، پرداخت‌های تراکنش و سایر رویدادها، با هم ارتباط برقرار کرده و تصمیم‌گیری کنند!
بیشتر بخوانید:  آموزش انتقال بیت کوین به کیف پول پس از استخراج

می‌بینید که اوراکل‌ها با هدف کلی ارتباط بلاکچین با دنیای خارج، می‌توانند مشکلات عمده‌ای را از بلاکچین حل کنند. بنابراین اوراکل بلاکچین، یک مفهوم کلیدی است که بلاکچین را به خود وابسته می‌کند!

کاربرد اوراکل در بلاکچین

انواع مختلف اوراکل‌ها در بلاکچین

تا به اینجا متوجه شدیم که اوراکل بلاکچین چیست؛ حالا می‌خواهیم بدانیم که اوراکل‌ها در شبکه بلاکچین چه انواعی دارند. در وصف انواع اوراکل‌ها در بلاکچین می‌توان چنین مواردی را بیان کرد:

 • اوراکل‌های ورودی – خروجی «Inbound» – «Outbound»

اوراکل‌های ورودی مسئول انتقال اطلاعات از منابع خارجی به قراردادهای هوشمند بلاکچین هستند. در برابر آن‌ها نیز اوراکل‌های خروجی قرار دارند که اطلاعات را از قراردادهای هوشمند بلاکچین به دنیای خارج ارسال می‌کنند.

 • اوراکل‌های سخت‌افزاری نرم‌افزاری «Hardware» – «Software»

اوراکل‌های نرم‌افزاری متداول‌ترین نوع اوراکل‌ها هستند که به منابع آنلاین متصل هستند. این اوراکل‌ها اطلاعات را از وبسایت‌ها، دیتابیس‌های آنلاین یا هر منبع آنلاین دیگر به بلاکچین منتقل می‌کنند. این اوراکل‌ها به دلیل آنلاین بودن، اطلاعات را در لحظه انتقال می‌دهند و سرعت بالایی دارند. از آن‌ها برای نمونه‌هایی همچون بررسی نرخ لحظه‌ای ارزها، اطلاعات پروازها و …. استفاده می‌شود. در برابر این اوراکل‌ها، اوراکل‌های سخت‌افزاری قرار دارند که به داده‌های واقعی متصل هستند. درواقع این اوراکل‌ها اطلاعات از منابع فیزیکی مانند دستگاه‌های بارکد، حسگرها و… را به اطلاعات دیجیتالی قابل درک برای قراردادهای هوشمند بلاکچین تبدیل می‌کنند.

 • اوراکل‌های متمرکز غیرمتمرکز «Centralized» – «Decentralized»

اوراکل‌های متمرکز فقط به یک منبع اطلاعاتی متصل هستند. با توجه به اینکه این اوراکل‌ها تنها توسط یک پایگاه کنترل می‌شوند، آسیب‌پذیری بالایی را به همراه دارند؛ چراکه کیفیت اطلاعات رسید به قرارداد هوشمند به سطح امنیت و صحت اطلاعات همان منبع بستگی دارد. در برابر این اوراکل‌ها نیز اوراکل‌های غیرمتمرکز قرار دارند که به واسطه‌ی ارتباط با چندین منبع و پایگاه داده مختلف، به اوراکل‌های اجماع نیز شهرت دارند. این دسته از اوراکل‌ها به نسبت اوراکل‌های متمرکز از اطمینان و اطلاعات قابل استنادتری برخوردارند!

انواع مختلف اوراکل‌ها در بلاکچین

 • اوراکل‌های انسانی «Human Oracle»

گاهی یک فرد که در یک زمینه خاص تخصص دارد، خود می‌تواند در نقش یک اوراکل برای قراردادهای هوشمند در بلاکچین عمل کند. چنین فردی می‌تواند صحت اطلاعات را با استفاده از تحقیقات خود تأیید کرده و آن را به قرارداد هوشمند ارائه کند. چون هویت این افراد به‌صوتر رمزنگاری شده تأیید می‌شود، امکان سوءاستفاده از موقعیت توسط این اوراکل‌ها به حداقل می‌رسد!

موارد فوق جزو اوراکل‌های رایج برای بلاکچین هستند. البته انواع دیگری از اوراکل نیز برای اهداف خاص وجود دارند. اما موار فوق کاربری بیشتری در بلاکچین دارند.

لزوم استفاده از اوراکل‌های غیرمتمرکز

همان‌طور که گفته شد، اوراکل‌های متمرکز تنها به یک منبع واحد دسترسی دارند و با همان منبع برای دریافت اطلاعات تعامل دارند. بنابراین اگر آن منبع اطلاعات ورودی نادرستی را به قرارداد هوشمند بدهد، به‌طبع خروجی نادرستی هم از قرارداد هوشمند ارائه می‌شود. بنابراین با توجه به اینکه شبکه بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز و غیر قابل دستکاری است، اطلاعات ناصحیح ثبت شده در آن نیز قابل تصحیح یا حذف شدن نیستند. در نتیجه استفاده از این نوع اوراکل‌ها می‌تواند پیامدهای نامناسبی را در سطح گسترده به همراه داشته باشد. به همین خاطر تا جای ممکن سعی می‌شود تا از اوراکل‌های غیرمتمرکز استفاده شود که اطلاعات از چندین منبع به قراردادهای هوشمند برسد و بدین وسیله از صحبت اطلاعات اطمینان حاصل شود!!

همچنین شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز «Decentralized Oracle Networks» که به اختصار «DON» نامیده می‌شوند، اجرای قراردادهای هوشمند ترکیبی را امکان‌پذیر می‌سازند؛ به طوری‌که در آن زیرساخت‌های خارج از زنجیره و کدهای درون زنجیره‌ای برای ارائه برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده «DApps» که به رویدادهای دنیای واقعی واکنش نشان می‌دهند و با سیستم‌های سنتی تعامل دارند، همراه می‌شوند.

معرفی بهترین پروژه‌های اوراکل در بلاکچین

با گسترش سریع و مستمر سیستم‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین، انواع بیشتری از پروژه‌های اوراکل با همه عملکردها یا ویژگی‌های مختلف ایجاد شده‌اند. به همین دلیل، در اینجا به بررسی و معرفی بهترین پروژه‌های اوراکل در بلاکچین خواهیم پرداخت. اطلاعات بهترین اوراکل‌ها در بلاکچین به این قرار است:

 • چین‌لینک «Chainlink»

چین‌لینک محبوب‌ترین اوراکل در صنعت است. درواقع چین‌لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده‌های واقعی قابل اعتمادی را برای قراردادهای هوشمند در سراسر بلاکچین‌ها و برنامه‌های بی‌شمار در دنیای ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند. این شبکه به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد تا داده‌های دقیق را از منابع خارجی مانند هر نوع API یا فیدهای داده خارجی دریافت کنند. توکن «LINK» به‌عنوان توکن بومی پلتفرم چین‌لینک، برای پشتیبانی از معماری کاری این پروژه طراحی شده است. توکن لینک برای پرداخت به اپراتورهای گره که داده‌ها را بازیابی می‌کنند یا به‌عنوان سپرده مورد نیاز توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

چین‌لینک در بلاک چین

 • پروتکل باند «Band Protocol»

پروتکل باند یک شبکه بلاکچین است که به کاربران انگیزه می‌دهد تا داده‌های دنیای واقعی را به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز «dApp» بلاکچین ارائه کنند. این پروژه به‌عنوان پلی بین منابع داده خارجی و بلاکچین عمل می‌کند و مدل کاری آن به چین‌لینک شباهت بسیاری دارد. تفاوت اصلی بین پروتکل باند و چین‌لینک این است که باند یک بلاکچین است در حالی که چین‌لینک یک ارائه دهنده شخص ثالث است. پروتکل باند که در ابتدا برروی شبکه اتریوم ساخته شد، به فناوری جدید پیشرفته کازماس «Cosmos» تغییر مکان داد تا از «Cosmos DSK» برای پخش مجدد داده‌ها در سایر بلاکچین‌ها نیز استفاده کند.

بیشتر بخوانید:  ارز دیجیتال اتریوم چیست؟ | نحوه استخراج و خرید + آینده
 • تلور «Tellor»

تلور یک اوراکل غیرمتمرکز است که به طرفین اجازه می‌دهد تا مقادیر داده خارج از زنجیره مانند BTC/USD را درخواست کنند. سپس ماینرها به منظور افزودن این ارزش به منابع داده روی زنجیره رقابت می‌کنند و همه قراردادهای هوشمند اتریوم می‌توانند به این منابع داده دسترسی داشته باشند. نکته منحصربه‌فرد این پروژه این است که داده‌ها توسط ماینرها استخراج می‌شود تا داده‌های خارج از زنجیره را برای مشتریان خود فراهم کند. ماینرها برای ارسال داده‌ها در زنجیره و کسب پاداش در صورت دقیق بودن داده‌ها با هم رقابت می‌کنند.

معرفی بهترین پروژه‌های اوراکل در بلاکچین

تلور از مکانیسم اثبات کار «Proof of Work» استفاده می‌کند تا حداکثر تمرکززدایی و امنیت را ایجاد کند. توکن بومی پلتفرم تلور با نماد «TRB» شناخته می‌شود که توسط ماینرها استخراج شده و برای پرداخت پاداش یا اختلاف در اکوسیستم پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:  دستگاه ماینر چیست و چگونه کار می‌کند؟
 • دیا «DIA»

دیا یک اوراکل مبتنی بر بلاکچین است که ارائه دهندگان داده را با مصرف‌کنندگان مرتبط می‌کند و امکان اشتراک‌گذاری اطلاعات قابل اعتماد در بین فعالان بازار را فراهم می‌کند. به طور کلی، تفاوت و نکته برجسته پلتفرم دیا این است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا به‌جای جمع‌آوری داده‌ها همانند پروژه‌های دیگری چون چین‌لینک یا پروتکل باند، منابع داده را ارائه و اعتبارسنجی کند. این موضوع سبب شفاف‌تر و دقیق‌تر شدن داده‌ها می‌شود. با این حال، برای داشتن منابع اطلاعاتی بیشتر و داده‌های با دقت بالاتر، پروژه دیا باید تعداد زیادی کاربر ایجاد کند تا این شبکه به طور مؤثر کار کند!

موارد فوق جزو بهترین انواع اوراکل بلاکچین هستند که تا به امروز کارایی خود را ثابت کرده‌اند. بیشتر این پلتفرم‌ها دارای ارز دیجیتال بومی هستند که در بازار کریپتو ارائه شده‌اند. هرچقدر این پلتفرم‌ها در فعالیت‌های خود موفق‌تر عمل کنند، نرخ توکن بومی آن‌ها در بازار افزایش خواهد یافت. از این رو این پلتفرم‌ها برای برخی از کاربران صرفاً جنبه سرمایه‌گذاری دارند!!

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی مفهوم Oracle بلاک چین پرداختیم و متوجه شدیم که اوراکل بلاک چین به پل ارتباطی بین شبکه بلاکچین با دنیای بیرون اشاره دارد. در واقع اگر اوراکل بلاک چین نباشد، این شبکه قادر به برقراری ارتباط با دنیای خارج از زنجیره نخواهد بود. Oracle بلاک چین دارای انواع مختلفی است که از در بین انواع آن، استفاده از اوراکل بلاکچین غیرمتمرکز کاربرد بیشتری دارد. لازم به ذکر است که اوراکل برای اینترنت نسل جدید «Web3» نیز روشی برای اتصال به سیستم‌های قدیمی موجود، منابع داده و محاسبات پیشرفته را می‌دهد. بنابراین مشخص است که اوراکل‌ها در آینده می‌توانند نقش مؤثرتری نیز داشته باشند. نظر شما در این باره چیست؟!

برای یادگیری “مقدمات آموزش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.