پیش گشایش در بورس چیست؟

پیش گشایش در بورس

پیش گشایش در بورس یکی دیگر از اصطلاحاتی است که لازم است افرادی که در بازار مالی سهام فعالیت می-کنند نسبت به آن آشنایی کامل داشته باشند. بازار بورس در عین جذابیت بسیار زیاد چم و خم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی دارد که در صورت نادیده گرفتن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از نظر مالی بسیار زیان بار باشد. در این مقاله از سایت دلفین وست پیش گشایش در بورس که یکی از مراحل در بازار سهام است را برای شما مفصلا توضیح می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهیم.
منظور از زمان پیش گشایش بازار چیست؟
پیش گشایش در بورس مرحله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از بازار بورس است که اگر به آن توجه شود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به افزایش سود برای سهامداران شود. علت اصلی ایجاد پیش گشایش بازار این است که مکانیسم مناسبی برای کشف قیمت سهام به وجود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید و نیم ساعت اول را در بازار بورس به گشایش آن اختصاص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. در واقع هدف از پیش گشایش بازار بورس این است که سهامداران با توجه به تحولات و اخبار روز تغییرات لازم را وارد سیستم کرده و به این ترتیب کشف قیمت اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد.

دوره پیش گشایش چیست؟

مرحله پیش گشایش در بورس از ساعت 8:30 تا 9 صبح است و در طول این نیم ساعت هیچ گونه معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای انجام نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در واقع در این دوره افراد فقط می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند سفارشات خود را ویرایش، ثبت و یا حذف کنند. سپس بعد از گذشت نیم ساعت مرحله گشایش بازار (مچینگ) آغاز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر فرایند دوره پیش گشایش به درستی انجام شود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آن را یک عامل موثر در قیمت معاملات دانست. لازم است معامله گران از درج قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های غیرواقعی اجتناب کنند تا دوره گشایش با شفافیت بیشتری انجام شود.

دوره پیش گشایش

نکات ضروری در سفارش گیری

  1. اگر به عنوان یک سرمایه گذار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید در معاملات سهام هایی که در صف خرید و فروش هستند موفقیت بیشتری کسب کنید لازم است سفارشات خود را در دوره پیش گشایش ثبت کنید به این کار اصطلاحات سرخطی زدن گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
  2. فراموش نکنید در پیش گشایش در بورس حتی ثانیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هم مهم هستند و هر چه زودتر بتوانید سفارش خود را ثبت کنید، در صف خرید و فروش جایگاه بهتری خواهید داشت.
  3. فراموش نکنید ممکن است در مرحله پیش گشایش سهمی با حجم بالا برای فروش قرار بگیرد که می‌تواند شما را فریب دهد. لازم به ذکر است ابتدا از قیمت سهم و ارزنده بودن آن اطمینان حاصل کنید و سپس اقدام به خرید کنید در غیر این صورت از انجام معاملات کورکورانه بپرهیزید.

مرحله پیش گشایش بورس

انجام معاملات در مرحله پیش گشایش

هدف اصلی از مرحله پیش گشایش در بورس مدت زمانی منطقی است که معامله گران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ارائه شده از هر سهم را ببیند و در نهایت کشف قیمت انجام دهند. برای انجام معاملات در این مرحله سفارشات را ثبت کرده و پس از بررسی توسط بازرسان بورس و ناظران کالا تایید نهایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

حذف سفارشات در مرحله پیش گشایش

گاهی شرایطی به وجود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید که سفارشاتی که در مرحله پیش گشایش ثبت موقت شده حذف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد و یا کنجکاو باشید تا علت حذف سفارشات در مرحله پیش گشایش را بدانید. از جمله دلایل حذف سفارشات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  1. سهامداران سفارشات خود را با قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های غیر واقعی (بالاتر از قیمت اصلی سهم) ثبت کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و در نتیجه سفارشات مربوط به آن سهام حذف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
  2. افرادی هستند که دائما در حال حذف و ثبت سفارشات هستند. در واقع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت ثبات عملکرد ندارند در نتیجه سفارشات آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حذف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
  3. ممکن است سهامداران سعی کنند با توجه به قیمت ارائه شده در مرحله مچینگ سفارش خود را ثبت نمایند و در نهایت قیمتی کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر یا بیشتر را نسبت به قیمت واقعی در نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند که منجر به حذف سفارش آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

مرحله بدون پیش گشایش در بورس

در این بین سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی نیز وجود دارد که ثبت آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از ساعت 9 صبح آغاز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و بدون مرحله پیش گشایش است. همچنین برخی نمادها به دلایل مختلفی مانند افشای اطلاعات گروه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های الف و ب و یا تشکیل مجمع برای افزایش سرمایه متوقف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و در مرحله بازگشایی بدون پیش گشایش صورت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند.

سفارش گذاشتن در دوره پیش گشایش

سفارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری در بورس در مرحله پیش گشایش لازم است تابع قوانین تعیین شده باشد زیرا در غیر این صورت حتما از طرف بازرسان کالا و ناظران رد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. همان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که گفتیم هدف از دوره پیش گشایش در واقع کشف قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها است بنابراین در صورتی که قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های غیر واقعی در مرحله پیش گشایش توسط سهامداران ثبت شود در مرحله نهایی حذف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد. همچنین ممکن است برخی افراد بخواهند قیمت مورد نظر خود را به بازار القا نمایند که در واقع نوعی بازار سازی محسوب شده و جرایمی در پی خواهد داشت.

سخن آخر

پیش گشایش در بورس به منظور کشف قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و از ساعت 8:30 تا 9 صبح است. در این بین نمادهایی هستند که بدون داشتن پیش گشایش مستقیما وارد مرحله گشایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. مرحله پیش گشایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به سودآوری و افزایش دقت سهامداران گردد. این مرحله دارای قوانینی است که رعایت آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌تواند باعث ایجاد اعتدال در بازار بورس شود. افراد برای موفقیت در هر حوزه باید دانش مرتبط را به دست آوردند آموزش بورس و به روز نگه‌داشتن آن می‌تواند منجر به موفقیت و سودآوری در این بازار بزرگ مالی شود.

برای یادگیری “یک سرمایه گذار چه چیزهایی را باید بداند” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *