روش‌های نوسان گیری در بازارهای بورس و کریپتو + استراتژی معاملاتی

زمان مطالعه: 11 دقیقه
روش نوسان گیری

نوسانات متغیری اقتصادی است که شدت و فراوانی تغییرات در ارزش یک دارایی خاص را در دوره‌ای زمانی نشان می‌دهد. احتمالاً شنیده‌اید که کسی در مورد روش نوسان گیری سهام صحبت می‌کند، این‌طور نیست؟ برای سرمایه‌گذاران تازه‌کار، درک این اصطلاح پیچیده به نظر می‌رسد. بااین‌حال، اگر مدتی در سیستم معاملاتی سرمایه‌گذاری کرده باشید، می‌دانید که درک معنای این کلمه هنگام سرمایه‌گذاری در سیستم معاملاتی ضروری است. نوسانات بخشی از گروهی از شاخص‌ها است که برای تعیین موفقیت سرمایه‌گذاری‌های شما، به‌ویژه در بورس اوراق بهادار مهم هستند. سرمایه‌گذاری‌های مالی توسط شاخص‌ها و تأثیر اقتصاد تعیین می‌شوند. این شاخص‌ها به شما کمک می‌کنند تا این داده‌ها را تفسیر و فرصت‌ها را پیش‌بینی کنید.

معنای نوسان چیست؟

به زبان ساده می‌توان گفت که روش نوسان گیری راهی برای اندازه‌گیری تغییرات دارایی است. این بدان معناست که هرچه در قیمت یک سهم تغییر بیشتر باشد، خطر کسب یا از دست دادن پول در سیستم معاملاتی بیشتر است. وقتی تحلیلگر سرمایه‌گذاری می‌گوید که یک سهم بسیار نوسان دارد، به این معنی است که قیمت آن در دورۀ زمانی معینی نوسان زیادی دارد. به‌این‌ترتیب، باید از روش نوسان گیری روزانه در بورس و روش نوسان گیری ارز دیجیتال برای تجزیه‌وتحلیل استفاده کنید تا بدانید که آیا یک سرمایه‌گذاری می‌تواند بازده خوبی داشته باشد و چه ریسک‌هایی را می‌توانید متحمل شوید. شایان ذکر است که شما می‌توانید این متغیر را از طریق یک تحلیل درک کنید و اگر قصد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و میان‌مدت دارید، تحلیل تکنیکال و اگر سرمایه‌گذاری بلندمدت را ترجیح می دهید تحلیل فاندامنتال برای شما مفید خواهد بود. بدین ترتیب شما می‌توانید نوسانات قیمت یک دارایی را در دوره‌ای مشخص اندازه‌گیری کنید و روند بعدی آن را در بازۀ زمانی موردعلاقۀ خود شناسایی کنید. انجام این تحلیل‌ها و روش نوسان گیری سهام برای کسانی که شروع به سرمایه‌گذاری می‌کنند، می‌تواند کار پیچیده‌ای باشد.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال

رابطه بین ریسک و نوسانات چیست؟

رابطه بین ریسک و نوسانات چیست؟

وقتی در مورد ریسک سرمایه‌گذاری و روش نوسان گیری سهام صحبت می‌کنیم، در مورد احتمال اینکه چیزی آن‌طور که شما انتظار دارید پیش نرود و هم‌چنین نتایج منفی صحبت می‌کنیم. وقتی تصمیم می‌گیرید بدون چتر یا بارانی از خانۀ خود خارج شوید، به‌طور خودکار با خطر تغییر آب‌وهوا و گرفتار شدن در باران غیرمنتظره روبه‌رو هستید. بازار سرمایه‌گذاری به روشی بسیار مشابه کار می‌کند، برای مثال با انتخاب سرمایه‌گذاری در یک سهام و روش نوسان گیری سهام، با خطر عدم دریافت بازده مورد انتظار یا حتی نتیجۀ منفی روبه‌رو هستید. بااین‌حال، همان‌طور که پیش‌بینی‌های آب‌وهوا دقیق نیستند و حتی زمانی که انتظار نمی‌رود ممکن است باران ببارد، سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز نیز تضمینی برای موفقیت نیست. حتی با مطالعۀ روش نوسان گیری ارز دیجیتال و روش نوسان گیری روزانه در بورس، می‌توانید بیش‌ازحد انتظار درآمد داشته باشید یا ضرر کنید. اما اگر نمی‌خواهید، لازم نیست ریسک کنید. هنگام سرمایه‌گذاری، انتخاب‌های شما به این بستگی دارد که چقدر حاضرید در صورت بارندگی خیس شوید، یعنی در صورت کاهش ارزش سهام خود چقدر ضرر کنید.

نوسانات ارز چیست؟

نوسانات مبادله‌ای نشان‌دهندۀ تغییرات نرخ ارز است که در بازار مالی اعمال می‌شود، یعنی نوسانات قیمتی که در آن ارزهایی مانند دلار، یورو و واقعی معامله می‌شوند. این عبارت ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما در زندگی روزمره ما بیشتر از حد انتظار وجود دارد. روزنامه‌ها و سایت‌های روزانه، فضایی را برای صحبت در مورد کاهش یا افزایش قیمت دلار در نپر می‌گیرند، آیا متوجه شده‌اید؟ بنابراین، این تغییر نوسان نرخ ارز نامیده می‌شود. سرمایه‌گذارانی که بیشترین سود را از نوسان می‌برند، کسانی هستند که معاملات روز انجام می‌دهند و از روش نوسان گیری روزانه در بورس استفاده می‌کنند. آن‌ها نوسانات کوچک را مشاهده می‌کنند و معاملات سریعی را انجام می دهند که ممکن است فقط چند دقیقه طول بکشد.

نوسانات ارز چیست؟

طبق تعریف، نوسان معیار آماری پراکندگی است. از نظر عملی، معیاری است که برای اندازه‌گیری رفتار یک متغیر در رابطه با میانگین آن در طول زمان استفاده می‌شود. در بخش مالی، نوسان به ثبات یک شاخص اقتصادی یا قیمت یک سهام، اوراق قرضه یا هر دارایی مالی دیگر اشاره دارد. درواقع معیاری است که نشان می‌دهد چقدر قیمت در طول زمان تغییر می‌کند. هرچه نوسانات بیشتر باشد، فراوانی و شدت نوسانات قیمت بیشتر است؛ بنابراین، معیاری برای ریسک است، زیرا هرچه فراوانی و شدت تغییرات در قیمت دارایی بیشتر باشد، دامنۀ سود و زیان در یک معاملۀ معین نیز بیشتر خواهد بود. نوسانات قیمت یک دارایی خاص توسط عوامل متعددی ایجاد می‌شود و می‌توان آن را با شاخص و محاسبات خاصی اندازه‌گیری کرد. بااین‌حال، می‌توان آن را با تحلیلی ساده از تغییرات اخیر قیمت دارایی موردنظر، چه بیت کوین یا هر چیز دیگری درک کرد. در بازارهای سنتی، رایج‌ترین روش‌های نوسان گیری در بازارهای بورس و کریپتو از طریق شاخص نوسانات (VIX) است. اخیراً شاخص نوسانات بیت کوین نیز توسعه یافته است که نوسانات بزرگ‌ترین دارایی دیجیتال جهان را با توجه به ارزش بازار آن در دوره‌های زمانی مختلف اندازه‌گیری می‌کند.

بیشتر بخوانید:  استخراج بیت کوین با گوشی | هر آنچه باید بدانید!

معاملات نوسانی چگونه کار می‌کند؟

اولین قدم برای انجام معاملات سوئینگ، افتتاح حساب در یک کارگزاری سرمایه‌گذاری است. شایان ذکر است که هر عملیات برای شرکت کارگزاری موردنظر هزینه‌ای دارد. هنگامی که کارگزار را تعریف کردید، وقت آن است که دارایی‌هایی مدنظر خود را با دقت بررسی و تجزیه‌وتحلیل کنید. برای تحلیلگر، آمادگی برای از دست دادن نیز ضروری است، زیرا ممکن است با ضرر مواجه شوید و درنهایت بخشی یا حتی تمام سرمایۀ خود را از دست بدهید.

معاملات نوسانی چگونه کار می‌کند؟

خطرات معاملات نوسانی چیست؟

به گفتۀ وارن بافت، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار تمام دوران، «ریسک در انجام کاری است که نمی‌دانید.» به همین دلیل است که مطالعه و انضباط برای رسیدن به موفقیت در بورس بسیار مهم است. شایان ذکر است که بازار درآمد متغیر نامشخص است. گاهی اوقات برنده می‌شوید و گاهی پولی زیادی را از دست می‌دهید. برای به حداقل رساندن ریسک‌ها، تنوع سبد سهام در بخش‌های مختلف اقتصاد ضروری است.

تفاوت بین معاملات روزانه و معاملات نوسانی چیست؟

مدت زمان عملیات مالی، تفاوت بزرگ بین معاملات روزانه و معاملات نوسانی است. در معاملات روزانه، شما سهام را در یک روز خریدوفروش می‌کنید. این عملیات بسیار کوتاه‌مدت است و می‌تواند چند ساعت یا حتی چند دقیقه طول بکشد. در معاملات نوسانی، سرمایه‌گذاری بیشتر می‌کشد و ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد. تفاوت زمان هم‌چنین نشان‌دهندۀ میزان تعهدی است که عملیات نیاز دارد. از آنجایی که دورۀ سرمایه‌گذاری بسیار کوتاه است، معامله‌گران روزانه باید روی حرکات بازار متمرکز شوند و نمودارها را با حداکثر تعهد تجزیه‌وتحلیل کنند. معامله‌گر روزانه هم‌چنین باید نوسانات روزانه، یعنی افزایش و کاهش مداوم سهام را به‌دقت زیر نظر داشته باشد. از سوی دیگر، معامله‌گران نوسانی به‌طور کلی نگران روندهای بازار (که ممکن است در حال افزایش یا کاهش باشند) هستند. در این حالت، نمودارها نیز در تصمیم‌گیری برای خرید سهام مورداستفاده قرار می‌گیرند. تفاوت این است که در معاملات نوسانی، نمودارها معمولاً تغییر قیمت دارایی را در بازه‌های زمانی طولانی‌تر، مثلاً یک روز کامل یا یک هفته نشان می دهند. شایان ذکر است که تحلیل تکنیکال به دانش زیادی نیاز دارد و ریسک بسیار بالایی دارد. بنابراین قبل از استفاده از آن برای سرمایه‌گذاری به دقت فکر کنید.

تفاوت بین معاملات روزانه و معاملات نوسانی چیست؟

مزایای معاملات نوسانی

یکی از مزایای بزرگ معاملات نوسانی در رابطه با معاملات روزانه این است که مدت زمان طولانی‌تری دارد و به اختصاص انحصاری از سوی سرمایه‌گذار نیازی ندارد. می‌توان تحلیل‌ها را با سایر فعالیت‌ها تطبیق داد، اگرچه این امر نظارت بر سرمایه‌گذاری را کاهش نمی‌دهد. بازۀ زمانی چند روزه یا چند هفته‌ای نیز به فرد امکان می‌دهد تا بررسی کند که آیا روند صعودی واقعاً تحقق می‌یابد یا خیر. همان‌طور که در معاملات نوسانی عملیات کمتری انجام می‌شود، هزینه نیز کمتر است. در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت، معامله‌گر نوسانی می‌تواند از هر حرکت بازار استفاده کند و سهامی را خریداری کند که به‌طور موقت کمتر ارزش‌گذاری شده‌اند.

نوسان ریسک‌های معاملاتی

هر نوع سرمایه‌گذاری با ریسک‌هایی همراه است. سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار درآمد متغیر دارد، یعنی بدون بازده قابل پیش‌بینی است و نمی‌توان میزان سودآوری را دانست. در عمل، روند بازار ممکن است تحقق نیابد و باعث کاهش ارزش سرمایه‌گذاری شما و از دست دادن پول شود. بنابراین، این نوع سرمایه‌گذاری ریسک بالایی دارد.  یکی از ویژگی‌های اصلی بازار سرمایه، نوسانات است. به‌عبارت‌دیگر، قیمت‌ها به‌طور مکرر در نوسان هستند؛ بنابراین این امکان در مقایسه با سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، ریسک دارد.

نوسان‌گیری چیست؟

همان‌طور که مشاهده کردید، معاملات نوسانی یکی از راه‌های انجام عملیات کوتاه‌مدت در بازار سرمایه هستند. این استراتژی شامل نظارت بر روندها برای بیش از یک روز، به‌منظور دستیابی به سود با حرکت سهام است. بنابراین، فردی که این نوع عملیات را انتخاب می‌کند، زمان بیشتری برای جست‌وجوی بازگشت سرمایۀ خود دارد. برای واجد شرایط بودن به‌عنوان یک معامله‌گر نوسانی، بازه زمانی معاملات معمولاً از چند روز تا حداکثر چند هفته است. این کار از طریق آنچه ما آن را تحلیل تکنیکال یا گرافیکی می‌نامیم انجام می‌شود و شامل نمودارهایی است که تاریخچۀ حرکات قیمت و روندهای آینده را نشان می‌دهند. هنگام اتخاذ استراتژی معاملاتی نوسانی، باید تحلیل بازار را انجام دهید. این اطلاعات هنگام صحبت در مورد حدس و گمان ضروری است، زیرا بسیاری از مردم به اشتباه معتقدند که معامله‌گر بر اساس شهود یا حتی شرط‌بندی عمل می‌کند. درواقع، فعالیت‌های کوتاه‌مدت در بورس اوراق بهادار بر داده‌ها مبتنی است. نمودارها جزئیاتی در مورد نوسانات بازار سرمایه ارائه می دهند و معامله‌گر می‌تواند چرخۀ کامل دارایی‌ها یا مشتقات را مشاهده کند.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با استراتژی مهم خرید و فروش پله‌ای در بورس

معایب معاملات سوئینگ چیست؟

معایب معاملات سوئینگ چیست؟

علی‌رغم نکات مثبت ذکر شده، نوسان باید تمام جنبه‌های نوسان را نیز درست مانند هر عملیاتی در بازار مالی در نظر گرفت. تصمیم برای اتخاذ یا عدم اتخاذ استراتژی به اهداف و ترجیحات هر فرد بستگی دارد. برای مثال، شخصی که قصد دارد در بازار سهام به سود روزانه برسد، ممکن است معاملات روزانه را ترجیح دهد. از سوی دیگر، افرادی هستند که موقعیت را به معاملات نوسانی ترجیح می‌دهند. هرگونه سرمایه‌گذاری در درآمد متغیر باید در چارچوب یک استراتژی مدیریت ریسک انجام شود تا انتخاب‌های شما متنوع و عملیات متعادل شود. به یاد داشته باشید که وقتی نوبت به بازار سهام می‌رسد، همیشه این احتمال وجود دارد که بازار مطابق انتظار شما رفتار نکند؛ بنابراین حتی تجزیه‌وتحلیل‌های انجام‌شده توسط یک معامله‌گر باتجربه می‌تواند منجر به ضرر و زیان شود.

استراتژی معاملاتی معامله‌گر سوئینگ

صرف‌نظر از استراتژی انتخاب‌شده، معامله‌گر باید از فرصت‌های بازار آگاه باشد. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها محور موفقیت عملیات است. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که فعالیت یک معامله‌گر نوسان باید با دنبال کردن بازار آغاز شود؛ یعنی باید حواسش به اخبار باشد و خود را وقف رصد شرایط کلی بازار کند. هم‌چنین باید روی رویدادهای مؤثر بر حوزۀ مدنظرش نیز تمرکز کند. دانستن سوابق CVM، کمیسیون بورس و اوراق بهادار نیز می‌تواند مفید باشد. حرکاتی مانند عرضۀ اولیۀ عمومی (IPOs)، ادغام، تجدید ساختار شرکت و خرید می‌تواند فرصت‌ها را آشکار کند. علاوه بر این، برای شناسایی روندها باید تحلیل گرافیکی را عمیق‌تر در نظر گرفت. با این کار جست‌وجو برای فرصت‌های احتمالی عملیات در بازه زمانی موردنظر می‌شود.

تاکنون، بیشتر در مورد فرصت‌های عملیاتی جدید صحبت کرده‌ایم، اما این همۀ ماجرا نیست. معامله‌گر نوسان نیز باید قبل از باز شدن بازار وضعیت فعلی خود را مشاهده کند. حتی اگر ارزش آن‌ها قبل از شروع معاملات تغییر نکرده باشد، هرگونه حرکت غیرمنتظره در بخش یا تغییرات اقتصادی می‌تواند بلافاصله بر عملکرد سهام تأثیر بگذارد. هنگامی که معامله شروع می‌شود، رفتار پیش‌فرض رصد خریداران، فروشندگان و مقدار معامله است. به‌محض اینکه یک فرصت شناسایی شد و یک معامله انجام شد، باید برای پیدا کردن زمان خروج از معامله آماده شوید. در بسیاری از مواردخود پویایی بازار این زمان را مشخص می‌کند. به محض بسته شدن بازار، برای سرمایه‌گذار مهم است که عملکرد روز را تجزیه‌وتحلیل و اندازه‌گیری کند و از رویدادها درس بگیرد. در بازار سرمایه، یادگیری ثابت است؛ بنابراین برخلاف روش خرید و نگهداری سرمایه‌گذاری، عملیات نوسانی معمولاً به کیفیت دارایی مربوط نمی‌شود. از این گذشته، فرد سهام را با هدف انجام فروش در مدت کوتاهی پس از آن خریداری می‌کند. این بدان معنی است که هر نوع سهامی را می‌توان توسط یک معامله‌گر نوسانی خریداری کرد. درواقع، تنها امتیاز این است که این اقدام به نحوی امکان سود کوتاه‌مدت را نشان دهد.

استراتژی معاملاتی معامله‌گر سوئینگ

روش نوسان گیری

همان‌طور که گفته شد، نکتۀ مهم در مورد نحوۀ انجام معاملات نوسانی، تشخیص زمان توقف است. اساساً، این توقف‌ها نقاط محدودی از سود و زیان هستند که توسط شخصی که معاملات را انجام می‌دهد از قبل تعیین‌شده است. بنابراین، این‌ها توقف‌های خروجی یا توقف‌های ضرر خواهند بود. برای استفاده از آن‌ها، معامله‌گر از طریق کارگزار خود، قیمت‌هایی را تعیین می‌کند و پلتفرم باید به‌طور خودکار عملیات را بازنشانی کند و دارایی را با ضرر در بازار بفروشد. برای به حداقل رساندن زیان ناشی از این معامله، معامله‌گر باید با توجه به دوره عمل و بازده مورد انتظار توقف‌هایی را تعیین کند. به‌عنوان یک قاعده، هر چه معامله کوتاه‌تر باشد، توقف شما باید کوتاه‌تر باشد.

علاوه بر این نوع استاپ ضرر، نقاط خروجی با سود مالی نیز وجود دارد. در این حالت، معامله‌گر نقطه‌ای را تعیین می‌کند که در آن معتقد است احتمال کاهش سود بیشتر از افزایش آن است. در این حالت، روش نوسان گیری باید به‌طور خودکار دارایی‌هایی را بفروشد که به نقاط توقف سود می‌رسد، در این صورت معامله‌گر موقعیت را با سود می‌بندد. بدون شک، یکی از اصلی‌ترین نکات منفی سوئینگ ترید، استرس بالایی است که این نوع عملیات ایجاد می‌کند؛ زیرا این عملیات بر کوتاه‌مدت متمرکز است و زمانی که سهام سقوط می‌کند، اکثر معامله گران ناامید می‌شوند و تمایل به فروش دارایی‌ها در سطح پایین دارند. به‌این‌ترتیب، Swing Trade یک روش سرمایه‌گذاری است که در آن درخواست‌های شما در چند روز یا چند هفته شروع و پایان می‌یابد.

بیشتر بخوانید:  آموزش تریدینگ ویو (tradingview) و ابزارهای تحلیل تکنیکال در آن

هدف، استفاده از تغییرات قیمت دارایی‌های معامله‌شده در بورس اوراق بهادار در کوتاه‌مدت است. برای این کار، ابتدا باید روند بازار را شناسایی کرده و سپس اهداف موردنظر را تعیین کرد. روش نوسان گیری یکی از راه‌های اصلی سرمایه‌گذاری در سهام و هم‌چنین سایر دارایی‌های بورس مانند قراردادهای آتی و اختیار معامله است. برای کسانی که می‌خواهند در مورد عملیات کوتاه‌مدت بیشتر بیاموزند، مطالعه و یادگیری نیز مهم است. تعریف استراتژی‌ها و استفاده از آن‌هایی که توسط کارشناسان ثابت شده است، برای دستیابی به نتایج خوب گام مهمی است و در عمل به این صورت عمل می‌کند: کسانی که به سرمایه‌گذاری در Swing Trade علاقه‌مند هستند، بازار را ارزیابی می‌کنند و بر اساس اطلاعات، تأیید می‌کنند که شانس بالایی برای افزایش یک دارایی خاص در روزهای آینده وجود دارد. البته ما در مورد درآمد متغیر صحبت می‌کنیم، یعنی قیمت می‌تواند بالا یا پایین برود. بنابراین، کسانی که سرمایه‌گذاری می‌کنند با تمرکز بر دو موقعیت کار می‌کنند: یکی برای بالا و دیگری برای پایین. بنابراین، زمانی که قیمت به هر یک از این نقاط رسید، وقت آن است که از شر دارایی خلاص شوید. علاوه بر این، شایان ذکر است که می‌توان از سقوط بازار نیز سود کرد.

روش نوسان گیری

مثال عملی Swing Trade

تصور کنید در این هفته نتایج مالی سه ماهه شرکتی منتشر می‌شود که به نظر شما عملکرد خوبی دارد. برای مثال، در مورد یک شرکت در بخش ساخت‌وساز در یک دوره رونق در بازار املاک و مستغلات، چنین خواهد بود. بنابراین، به‌احتمال زیاد نتایج مثبتی خواهد داشت. فرض کنید قیمت سهام این شرکت در حال حاضر ۳۲.۰۰ دلار است. با افشای نتایج مثبت، ارزش کمی افزایش می‌یابد، درست است؟ حال فرض کنیم که از نظر شما قیمت‌ها ۵٪ تغییر می‌کند؛ یعنی حداکثر به ۳۳.۶۰ R$ و در حداقل به ۳۰.۴۰ R$ می‌رسد. بر اساس این تجزیه‌وتحلیل، شما تعداد زیادی ۱۰۰ سهم را با ارزش واحد ۳۲.۰۰ دلار دو روز قبل از انتشار نتایج می‌خرید. در تاریخ ارائه، بازار به عملکرد مثبت خوش‌بین است و سهام به سطحی که فکر می‌کردید، یعنی ۳۳.۶۰ دلار R$ رسید. خوب، وقت فروش است.

بریم سر محاسبات:

در هنگام خرید شما ۳۲۰۰ دلار را خرج کردید و ۳۳۶۰ دلار از فروش دریافت کردید.

بنابراین شما ۱۶۰.۰۰ دلار R$ برنده شده‌اید و با چند روز عملیات به نتیجۀ ۵٪ سود دست می‌یابید.

به اهمیت مهلت در اینجا توجه کنید، اگر سرمایه‌گذاری را طولانی‌تر نگه دارید، احتمالاً نتیجه متفاوت خواهد بود. به یاد داشته باشید که در ابتدا گفتیم که سرمایه‌گذاری نباید پیچیده باشد؟ این درست است، زیرا باید در انتخاب‌های خود مطمئن و راحت باشید؛ اما این بدان معنا نیست که شما مجبور نیستید سخت کار کنید. در روش نوسان گیری، تلاش در این است:

  • نظارت بر اطلاعات روزانه در مورد بازار مالی.
  • توجه به بخش‌ها و شرکت‌هایی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید.
  • ، تجزیه‌وتحلیل‌های دقیق برای یافتن فرصت‌های خوب.
  • از استراتژی‌های اتخاذشده متقاعد باشید.
  • به حدود سود و زیان تخمینی احترام بگذارید.

مثال عملی Swing Trade

بنابراین، دانش و انضباط اساسی هستند و برای یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوب در کوتاه‌مدت باید از ابزاری ضروری استفاده کرد: تحلیل تکنیکال. تجزیه‌وتحلیل تکنیکال سهام که به‌عنوان تحلیل گرافیکی نیز شناخته می‌شود، بر مشاهدۀ روندهای ناشی از حرکات بازار متمرکز است. قبلاً از مثالی استفاده کردیم که در آن یک واقعیت خاص در رابطه با تجارت یک شرکت در نظر گرفته شد. با استفاده از نمودارها می‌توان چگونگی تغییر قیمت‌ها را در یک دورۀ معین ارزیابی کرد. این ارزیابی هم برای تعیین نحوۀ انجام سرمایه‌گذاری و هم برای یافتن لحظه مناسب برای اقدام و نظارت بر عملکرد آن مهم است.

نتیجه‌گیری

شایان ذکر است که از این تحلیل می‌توان برای درک بازار دارایی‌های مختلف مانند سهام و هم‌چنین قراردادهای کوچک، ارزها یا حتی کالاها استفاده کرد. بااین‌حال، همۀ ‌کسانی که به معامله‌گر نوسانی تمایل دارند، واقعاً تخصص لازم برای رصد بازار و تصمیم‌گیری را ندارند.

برای یادگیری “یک سرمایه گذار چه چیزهایی را باید بداند” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 

۳/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.