پانیک سل (Panic Sell) یا فروش وحشت‌زده چیست؟

پانیک سل

همواره دنیای سرمایه گذاری محبوب بوده و به تازگی به ویژه با پیشرفت‎‌های فناوری بلاک چین و معرفی رمز ارزهای جدید، این محبوبیت به مراتب بیشتر هم شده است؛ دنیایی که به افراد کمک می‌‎کند به وسیله جادوی ترکیب‌کردن ثروت خود را افزایش دهند یا اگر در دوران بازنشستگی هستند از سرمایه خود محافظت کنند یا از پس انداز خود به کارآمدترین نحو ممکن بهره ببرند.

اما سرمایه گذاری هم مانند هر عرصه دیگر، دارای مفاهیم مهمی است که اگر به خوبی با ‎‌آن‌ها آشنا نباشیم می‌‎‌تواند موفقیت ما را به شدت به چالش بکشد؛ یکی از این مفاهیم مهم، پانیک سل است که اگر خوب عواقب آن را درک نکنید و یا از دلایل ایجاد و روش‌‎های مقابله با آن بی‎خبر باشید، یک ضرر مالی بزرگ در انتظار شما خواهد بود.

منظور از پانیک سل چیست؟

پانیک سل (Panic Sell) یا فروش وحشت‌زده در واقع بیانگر فروش گسترده یک سهام، بخش یا کل دارایی تحت تاثیر ترس، شایعه یا واکنش بیش‌ازحد به جای تجزیه و تحلیل عقلانی است؛ سرمایه گذاران با این فروش به امید این که قبل از کاهش بیشتر قیمت‎‌ها از بازار خارج شده و ضرر کمتری را متحمل شوند، شروع به نقدینگی دارایی های خود می‌‎کنند.

عمدتا پانیک سل به دلیل یک رویداد بیرونی یا سیگنال منفی رخ می‌دهد که باعث می‌شود برخی از سرمایه گذاران تحت تاثیر ترس ضرر بیشتر یا از دست دادن کل سرمایه، بیش‌ازحد واکنش نشان داده و با یک فروش گسترده، ترکیب سرمایه‎ گذاری خود را به کلی تغییر دهند. حتی این فروش وحشت زده می‌‎تواند سرمایه گذاران دیگر را به فروش ترغیب کرده و کل بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

این نوع فروش معمولا زمانی اتفاق می‎افتد که قیمت سهام در حجم بالا با سرعت زیاد کاهش یابد و سرمایه‌ گذاران به ارزیابی مجدد ارزش ذاتی سهام خود روی آورند. در چنین زمانی به‌‎خصوص اگر رویداد پشت آن یک ماهیت غیر مادی یا سوداگرانه داشته باشد، فرصتی بی‎نظیر برای ماهیگیران پایین ایجاد خواهد شد تا موقعیت‌های بلندمدت و سودآوری را برای خود ترسیم کنند و حتی مکن است بورس اوراق بهادار، به صورت موقت وقف‌ه‎ای در معاملات بیاندازد تا این چرخه ترس و فروش را از بین ببرد.

دلایل بروز پانیک سل چیست؟

دلایل بروز پانیک سل چیست؟

مهم‏ترین دلیلی بروز پانیک سل، ترس و بی‎اعتمادی سرمایه گذار نسبت به یک سهام، یک شرکت یا بخشی خاص است که از انتشار اخباری در مورد رشد فروش، سطح درآمد و… یا وقوع رویدادهایی نشات می‏‌گیرد. به عنوان مثال می‎توان به تنش‌های تجاری بین ایالات متحده و چین در سال 2019 و انتشار خبرهای پیوسته در مورد بدتر شدن تدریجی روابط این دو کشور اشاره کرد که اگر مدیریت نمی‌شد می‌توانست زمینه ترس و بی‌اعتمادی و در نتیجه فرار گسترده سرمایه‌گذاران از بازارها را فراهم کرده و افت شدید بازارهای سهام جهانی را به دنبال داشته باشد.

یکی دیگر از دلایل مهم بروز Panic Sell، وجود اشتیاق بسیار زیاد و غیرمنطقی در سرمایه‎‌گذار است که با کوچکترین سیگنال منفی یا حتی شایعاتی بی‌‎اساس یا حتی روند نزولی بازار با تاثیرات کوتاه‎‌مدت، به صورت ناگهانی از بین می‎‌رود و واکنش‌‎هایی بیش از حد را در پی خواهد داشت. البته ناگفته نماند که فروش‌های عادی یک اتفاق رایج در بازارهای مالی به شمار می‌رود ممکن است چند شرکت فروش گسترده ای داشته باشد یا ممکن است به عنوان یک اصلاح ضروری این فرآیند طی شود.

عواقب مالی جبران نشدنی پانیک سل

پانیک سل در ارز دیجیتال یا در هر حوزه دیگری، یک نوع فروش دستپاچه و احساسی است که ممکن است عواقب مالی جبران نشدنی و عظیمی برای سرمایه‎ گذار داشته باشد؛ عواقبی از جمله:

  • از دست دادن سود در هنگام بازگشت بازار از رکود

به گواه آمار و تجربه بسیاری از رکودها در طول تاریخ بازگشته‌‎اند و حتی از بالاترین سطح بازار گذشته نیز فراتر رفته‌‎اند به عنوان مثال از سال 1854 تا سال 2018 می‌‎توان 33 رکود بزرگ را تنها در کشور آمریکا مشاهده کرد که همگی بازگشته‎‌اند. در واقع اگر شما در زمان رکود با پانیک سل از بازار جدا شوید، سود سرمایه گذاری در هنگام بازگشت بازار از رکود را از دست خواهید داد.

به بیانی دیگر، در تئوری تمامی رکودهای بازار حتی رکودهای بسیار بزرگ نیز احتمال بازگشت دارند و شاید چندان منطقی نباشد زمانی که تا این حد آمار به نفع سرمایه گذاران است، در بازاری با روند نزولی بخشی از سرمایه خود را از دست بدهند. گفتنی است که پانیک سل در ارز دیجیتال به دلیل نوع ماهیت این بازار پرنوسان، می‌‎تواند بسیار زودتر از آن چیزی که حتی فکرش را کنید شما را از دور خارج کند!

  • تضمین ضرر

همان گونه گفته شد، طبق آمار همگی رکودها امکان بازگشت دارند و اگر سرمایه گذاری به فروش وحشت زده روی آورد، به جای امید به روزهای بهتر، تنها ضرر خود را تضمین کرده است. به عنوان مثال فرد سرمایه گذار سهمی که 100 دلار خریداری شده را در دوران رکود از ترس کاهش بیشتر، به قیمت 35 دلار به فروش می‌‏رساند و بدین ترتیب 65 دلار ضرر خود را تضمین و قفل می‌کند.

در واقع شما به جای این که فکر کنید چه مولفه‌‏هایی باعث شده تا درهر شرکتی سرمایه گذاری کنید و چشم انداز بلندمدت خود را حفظ کنید تا از تضمین ضرر نجات یابید، با دنبال کردن پیوسته اخبار و تحلیل‌های گاها بی‎اساس، فرصت کسب سود در آینده را به دیگران خواهید داد! یکی از مصداق‎‌های قابل اشاره، Emmet Savage بنیانگذار مرکز معتبر MyWallSt است که در طول یک دهه، با سه رکود بزرگ دست و پنجه نرم کرده و به جای تضمین ضرر که بسیاری از رقبایش به آن تن داده‌‎اند، با تکیه بر تحقیقات درست خود در زمان سرمایه گذاری بازده دو و سه برابری را تجربه کرده است.

عواقب مالی جبران نشدنی پانیک سل

  • گیر افتادن در چرخه ضرر

نام Panic Sell و کلمه ضرر پیوند عمیقی با هم دارند و یکی از مهم‎ترین عواقب مالی این فروش شتاب زده، گیر افتادن در چرخه‎ ضرر خواهد بود؛ فرض کنید که یک سهام را خریداری کرده‌‎اید و با قیمتی بسیار پایین‎‌تر فروخته‌‎اید، جدا از این که احتمال کسب سود را از بین برده‎اید و ضرر خود را تضمین کرده‎اید پس از فروش اگر دوباره بخواهید همان سهام را بخرید با احتمال بالای برگشتن ورق بازار، می‌‎بایست آن سهام را به قیمت بیشتری از آن چیزی که فروخته‌‎اید مجددا خریداری کنید و این یعنی باز هم ضرر!

این یک دانش رایج سرمایه گذاری است که خرید کم و فروش بالا باشد. اگر تصمیم گرفتید از فروش سرمایه‌های خود وحشت کنید زیرا بازار دست انداز دارد، اساساً توصیه مخالف را دنبال می‌کنید و «خرید بالا و پایین فروختن» را دنبال می‌کنید.

بدین ترتیب در یک بازار با روند نزولی، به جای این که منتظر طوفان در آینده‌‏ای نزدیک باشید خود را در یک چرخه خواهید انداخت که می‌تواند علاوه‌بر چالش‌‎های مالی جبران‌‎ناپذیر، بر اعتماد به نفس شما برای سرمایه‏ گذاری‌‎های آتی نیز تاثیرات بسیار مخربی داشته باشد. در چنین شرایطی بهتر است به توصیه وارن بافت، یکی از بزرگترین سرمایه ‌گذاران تمام دوران، گوش فرا دهید که می‌گوید:« زمانی که دیگران حریص هستند، بترسید و زمانی که دیگران می‌ترسند، حریص باشید.»

  • از دست دادن فرصت‌های بزرگ

در واقع زمان‌بندی بازار حتی به خودی خود هم استراتژی چندان مناسبی برای شروع نیست اما با درنظر گرفتن زمانی که سهام در فروش هستند، می‌تواند یک فرصت خرید بی‎نظیر برای افزایش بازده شما باشد؛ به بیان ساده‌‎تر بهترین زمان برای خرید سهام وقتی است که کم ارزش شده‌اند.

به عقیده بسیاری از تحلیل‎گران و کارشناسان اقتصادی، بازارهای نزولی بیشتر فرصت‌های شگفت‌انگیزی را برای خرید آن دسته از سهام‌هایی فراهم خواهند کرد که شانس بیشتری برای کم ارزش شدن داشته باشند؛ اما چه چیزی موجب خواهد شد تا به خرید سهامی که روزبه‏روز بی ارزش‎تر شده به عنوان یک فرصت بزرگ نگاه کنیم که با پانیک سل از بین خواهد رفت؟

در ابتدا باید توجه داشته باشید که کاهش گاه ‎و بی‎گاه بازارهای مالی در حقیقت یک رویداد اقتصادی سالم به حساب می‏‌آیند و حتی کمپانی‌های بزرگی چون اپل، آمازون، مایکروسافت و فیس‌بوک هم ممکن است در طول یک بازار با روند نزولی، قیمت‌های خود را کاهش دهند اما کماکان به رشد خود ادامه دهند؛ بسیاری این حرکات بازار را از جهاتی شبیه به حیات یک موجود زنده و در حال رشد می‏‌بینند.

به عنوان مثال یک ورزشکار با ورزش منظم و تمرینات شدید به اوج آمادگی می‌رسد اما به جای استراحت و ریکاوری و بازگشت مجدد و قوی‎تر، باز هم به تمرین ادامه می‌‏دهد و تمام انرژی‌اش قبل از مسابقه تحلیل می‌‎رود یا دونده‌ای که می‎‌خواهد به صورت مداوم بدود و به هیچ‌‎وجه توقفی نداشته باشد و حتی سرعتش را کاهش ندهد، چه سرنوشتی جز خستگی و مشکلات بدنی و خارج شدن از مسیر می‎توان برایش متصور شد؟!

دنیای اقتصاد هم  به روشی مشابه عمل کرده و برای رشد پیوسته، به استراحت یا همان رکود منظم برای حذف حباب‌های بازار و تنظیم قیمت نیاز دارد؛ از این رو پس از انجام بررسی‌های لازم روی سرمایه گذاری‌های خود، ممکن است بتوانید با خرید سهام در بازار نزولی و حفظ سرمایه گذاریی‌های فعلی خود برای بلندمدت، بازده بیشتری کسب کنید و یا درعوض با انتخاب پانیک سل این فرصت بزرگ را از دست بدهید!

روش‌‎های جلوگیری از ضرر (و حتی کسب سود) در Panic Sell

پس از این که از ماهیت، دلایل و عواقب ناشی از فروش وحشت زده آگاه شدیم، وقت آن است تا روش‌‎های جلوگیری از ضرر و یا حتی کسب سود در چنین شرایطی بپردازیم؛ روش‌‎هایی که در بدترین حالت می‌‎‌تواند شما را از شر ضرر خلاص کند!

ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که بیشتر بورس‌‎های بزرگ به منظور محدود کردن پانیک سل، محدودیت‌‎ها و توقف‌های معاملاتی را اِعمال می‌کنند تا کمی شرایط بازار را عادی‎تر نمایند و ضررهای سرمایه‌گذاران را تا حد امکان کاهش دهند. یکی از کارآمدترین روش‎‌ها برای تغییر روند، استفاده از شاخص‎‌های تایید مختلف است البته که باید توجه داشت هرچه استفاده از شاخص‌های تأیید کمتر باشد، ریسک و پاداش بالاتری را تجربه خواهیم کرد. استفاده از مدل فروش خسته (ESM) با ترکیبی از شاخص‎‌های روند، حجم و چرخش، یکی از روش‏‌های مناسب برای تعیین موعد رسیدن بازار به کف قیمت خود به شمار می‎‌رود.

یکی دیگر از روش‌‎های بسیار موثر برای مدیریت Panic Sell، تعیین یک استراتژی 3 مرحله‌‎ای و کارآمد است که بتواند در بازار نزولی ترس شما را مدیریت کرده و ضمن جلوگیری از تحمل ضرر، حتی کسب سود را هم برایتان به ارمغان آورد؛ استراتژی با چنین مراحلی:

  1. میزان ریسک پذیری خود را درک کنید.

اولین مرحله در این روش، به دست آوردن درک صحیح از میزان ریسک پذیری خود شخص سرمایه گذار است و بسیار حائز اهمیت است که این فرآیند را پیش از تنظیم سبد سهام انجام دهید نه در زمان رکود و گیر و دار فروش؛ طبیعتا میزان تحمل ریسک و سرمایه گذاری خطر پذیر با توجه به تجربه و ویژگی‌های شخصیتی و همچنین افق زمانی سرمایه گذاری و شرایط مالی و… هر فرد متفاوت بوده و بهتر است از طریق آزمایش با شبیه‌ساز بازار سهام و یا به وسیله پاسخ به یک پرسشنامه مخصوص که توسط بسیاری از وب‌سایت‌های سرمایه‌گذاری ارائه شده، ارزیابی شود.

روش‌‎های جلوگیری از ضرر در Panic Sell

افق زمانی سرمایه گذاری هر فرد یکی از مهم‎ترین عوامل در تعیین میزان ریسک پذیری است؛ برای مثال یک بازنشسته یا شخصی که با بحث بازنشستگی در آینده‎ای نزدیک روبه‌‎رو می‌‎شود از آن جا که فرصت زیادی برای جبران ضررهای احتمالی بازارهای نزولی را ندارند، سهام با نوسان کم یا مجموعه ای از اوراق قرضه و سایر ابزارها با درآمد ثابت را گزینه‌‎ای بهتر برای سرمایه گذاری می‌‎دانند در حالی که افراد جوان‌‎تر فرصت بیشتری برای جبران ضرر در بازارهای پرنوسانی مانند کریپتو را داشته و با ریسک پذیری بیشتر، حتی جبران ضررهای پانیک سل در ارز دیجیتال را بسیار محتمل می‌دانند!

  1. آمادگی ضرر را داشته باشید اما در جهت محدودتر کردن آن تلاش کنید.

مرحله دوم برای مدیریت ضرر در فروش وحشت زده، درک نحوه عملکرد بازار سهام برای تجزیه و تحلیل، ایجاد آمادگی و تصمیم گیری صحیح در مواجه با رکودهای غیرمنتظره است؛ سرمایه گذار باید حتی برای بدترین شرایط نیز آماده باشد و استراتژی‌های موثر برای هر شرایط تدوین کند.

به عنوان مثال برخی به منظور محافظت در برابر زیان، سرمایه‌گذاری‌های دیگری در عرصه‌های مختلف را انجام می‌دهند و سعی می‌کنند تا با متنوع کردن پرتفوی خود و استفاده از سرمایه گذاری‌‎های نامرتبط و جایگزین مانند، تا حد امکان از میزان ضرر احتمالی بکاهند.

  1. دیدگاهی بلندمدت داشته باشید.

به گواه تجربه و آمار، با وجود این که بازده بازار سهام می‌تواند در کوتاه‌مدت به شدت بی‌ثبات باشد، معمولا سهام از هر طبقه دارایی در بلندمدت بهتر عمل کرده و در مدت طولانی، حتی بزرگترین افت‌ها و روندهای نزولی نیز به اوج بازگشته و روندی صعودی یافته‌اند؛ از این رو برای در امان ماندن از ضرر پانیک سل، بهتر است ذهنیت خود را به سمت سرمایه‌‎گذاری بلندمدت سوق دهید.

سخن پایانی

این طبیعت ما انسان‎هاست که ریسک گریزیم و نگرانی از دست دادن سرمایه موجب شده تا همواره از ضرر بیشتر بترسیم و بخواهیم برای نجات خود، سرمایه گذاری‌هایمان را حتی در بازار نزولی بفروشیم؛ پانیک سل در ارز دیجیتال یا هر عرصه سرمایه گذاری دیگری عواقب جبران نشدنی برای ما به همراه خواهد داشت.

بهتر است که قبل از تصمیمات و اقدامات شتاب زده، به جای بازارهای کوتاه‌مدت، یک ذهنیت بلندمدت و یک رویکرد منطقی را در پیش گرفته و با روی آوردن به روش‌‎های کارآمد و استفاده از شاخص‌های مختلف، به جای از دست دادن فرصت‌های عالی، آن‌ها را به دست آوریم!

برای یادگیری “یک سرمایه گذار چه چیزهایی را باید بداند” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *