اوراق سلف موازی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

اوراق سلف موازی

اوراق سلف موازی یکی از مباحثی است که لازم است نسبت به آن آگاهی لازم را به عنوان یک شخص فعال در بورس داشته باشید. امروزه طرحی با عنوان طرح اوراق سلف موازی موجب بحث‌های شدیدی در بازار بورس شده است. این طرح توسط دولت تایید شده و در راستای تامین نیازهای مالی دولت و همچنین جمع آوری کردن نقدینگی از سطح جامعه توانسته است موفق عمل کند.

از دیگر کاربردهای طرح اوراق سلف موازی می‌توان به کاهش تورم اشاره نمود. در نتیجه این طرح می‌تواند هم به تامین منابع مالی دولت‌ها کمک کند و هم برای سرمایه گذاران سود‌آور باشد. در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل با این طرح آشنا سازیم و نکات لازم در مورد آن را به شما آموزش دهیم. پس اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید با ما همراه باشید.

طرح اوراق سلف موازی چیست؟

یکی از قرادادهای بسیار پرکاربرد طرح سلف موازی است. قرداد سلف هم در بازارهای مدرن و هم در بازارهای سنتی برقرار است. بر طبق قرداد سلف معمولا یک کالا و یا یک دارایی را پایه در نظر می‌گیرند. مثلا در طرح جدید دولت نفت را به عنوان پایه در نظر گرفته است. ابتدا لازم است خریدار بهای کالا را به طور تمام بپردازد و هنگام سر رسید کالا را دریافت نماید. که این زمان معمولا یک یا دو سال در نظر گرفته می‌شود. پس اوراق را به عنوان یکی از ابزارهای تامین مالی کوتاه مدت به حساب می‌آورند.

در روش اوراق سلف موازی فروشنده پیش از آن که محصولی را تولید نماید بهای آن را از خریدار دریافت می کند که این مساله می تواند سودهایی برای فروشندگان داشته باشد. از جمله این که خریدار لازم نیست نگران باشد که به دنبال خریدار برای خرید محصول برود و دلیل دیگر این است که از نظر منابع مالی کمک بسیار زیادی به فروشندگان و تولیدکنندگان خواهد نمود. از دیگر مسائلی که در رابطه با اوراق سلف موازی خوب است بدانید این است که مشکلات مربوط به سختی‌های وام های بانکی را ندارد و این خود دلیلی است تا بیشتر کسانی که در زمینه اقتصادی فعالیت می‌کنند به این روش علاقه‌مند باشند.

اوراق سلف چیست

نحوه پرداخت سود اوراق سلف موازی

سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که اوراق موازی چگونه به کسی که آن را پرداخت کرده در نهایت پرداخت می‌شوند؟ همان‌طور‌ که پییش از این گفتیم اوراق سلف موازی دارای سررسیدهایی هستند که قرارداد یک یا دو ساله دارند. کسانی که اوراق را دارند در این دوره هیچ سودی دریافت نمی‌کنند و تمام اصل پول و همچنین سود آن پول در انتهای دوره یک یا دو ساله به طور یکجا پرداخت می‌شود. نکته جالب در مورد این اوراق این است که در هر صورتی دارای سود هستند و این مساله به کاهش قیمت یک کالا ربطی ندارد. هر چه قیمت دارایی بیشتر شود سود حاصل از آن نیز تا حدودی می‌تواند بیشتر گردد.

مزایای اوراق سلف موازی

اوراق سلف موازی دارای مزایایی است که در ادامه تلاش می کنیم برخی از آن‌ها را برای شما بیان کنیم. همان طور که گفتیم این روش روشی است که هم به دولت‌ها کمک بسیاری در تامین منابع مالی می‌کند و هم به ملت. در ادامه سعی می‌کنیم مزایای روش اوراق سلف را برای شما به اختصار بیان کنیم.

  • در این روش کشف قیمت کالاها به صورت لحظه ای بوده و در نتیجه این روش از شفافیت بسیار زیادی برخوردار است.
  • این روش معمولا دارای ریسک بسیار پایینی است و معمولا سودی برای آن در نظر گرفته شده است یعنی کسی که این روش را به کار گیرد ضرر نمی‌کند در عوض عرضه کنندگان نیز ضرر نخواهند کرد زیرا هم منبع مالی آن‌ها تامین گردیده و هم این که شرایط به گونه‌ای است سود حاصل نیز از یک مقداری بیشتر نخواهد شد.
  • اگر خریداری بخواهد قبل از موعد سررسید پول خود را نقد کند می‌تواند اوراق خود را با بهایی مناسب به فروش برساند. فراموش نکنیم علت این که در این روش از قید موازی استفاده می‌گردد این است که می‌توان آن را مجددا به فروش رساند.
  • اوراق موازی قابلیت نقد شوندگی بسیار بالایی دارند و در نتیجه موجب شده است که تمایل مردم به سرمایه گذاری به این روش افزایش یابد.

نحوه خرید اوراق سلف موازی

معایب اوراق سلف موازی

طرح سلف موازی با وجود موافقان بسیار زیاد مخالفانی نیز در بین افراد فعال در زمینه سرمایه دارد. برای مثال برخی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی امکان می‌دهند که فروش سلف موازی خطرناک باشد. به این معنی که اگر دولت نتواند در زمینه نفت پیشرفت کرده و مشکلات ارزی مربوطه را حل نماید، دولت بعدی ملزم به این کار خواهد شد. در نتیجه دولتی که تازه روی کار آمده است با چالش بزرگی برای تامین مالی در این زمینه مواجه خواهد شد. خوب است بدانید در هنگام سررسید نرخ نفت به دلار در همان لحظه در سامانه سنا نمایش داده خواهد شد.

بنابراین آن‌چه پیش از این گفتیم برخی این روش را تیری در تاریکی می‌دانند، یعنی اگر پیش بینی دولت کنونی درست باشد در ادامه برای سهام‌داران سود بسیاری خواهد داشت این در حالی است که اگر عکس این ماجرا باشد تمام دردسرهای این طرح برای دولت بعدی خواهد بود و می‌تواند آن را با چالش مالی مواجه کند.

کاربرد قراردادهای سلف موازی

گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که تولیدکننده در زمان تولید محصول خود، با مشکل کمبود نقد شوندگی مواجه می‌شود. در چنین شرایطی می‌تواند بخشی از تولیدات خود را پیش‌فروش کند تا با سرمایه موردنظر خود برسد. بنابراین می‌توان گفت اوراق سلف موازی شرایطی را فراهم می‌کند که یک شرکت بتواند از راه جذب سرمایه نیاز مالی خود را تامین کند.

البته از این اوراق برای جبران کسری بودجه دولت نیز استفاده می‌شود. در چنین شرایطی، دولت اوراق سلف موازی را انتشار می‌دهد و محصولات و تولیدات نیز به مردم پیش‌فروش می‌شوند. سپس در زمان سررسید اوراق، محصولات در بازار جهانی و به وکالت از صاحبان اوراق به فروش می‌رسند و سپس تسویه تعهدات انجام می‌شود. توجه داشته باشید که اختلاف قیمت نقدی و قرارداد سلف، سود اوراق سلف برای خریداران است.

اوراق سلف موازی استاندارد دارای ویژگی‌های خاصی است که پیش از این نیز در مورد آن‌ها صحبت کردیم. طول عمر این اوراق بین 1 الی 2 سال است و میزان اصل بدهی و سود در انتهای هر دوره پرداخت می شود. این شرایط به گونه‌ای است که نه فروشنده و نه خریدار ضرری نکند و سود به صورت کنترل شده است.

نحوه خرید اوراق سلف موازی چگونه است؟

اگر در رابطه با نحوه خرید اوراق سلف موازی برای‌تان سوال پیش‌آمده، باید گفت که کار چندان پیچیده و سختی نیست. در چنین شرایطی شما باید به یکی از کارگزاری‌های معتبر بورس مراجعه کنید. سپس از کارگزاری کد بورسی بگیرید و با این کد درخواست خرید اوراق سلف موازی را به ثبت برسانید تا پس از بررسی‌های لازم، اوراق در اختیارتان قرار گیرد.

تحلیلی بر اوراق موازی

طرح سلف موازی دارای ویژگی های خاصی است که آن را از سایر اوراق سلفی متمایز کرده است. برای اولین بار این طرح با عنوان گشایش اقتصادی ارائه شد و توانست مخالفان و موافقان خاصی پیدا کند. در واقع با استفاده از این روش نفت توسط دولت به مردم از پیش فروخته می‌شود. در حال حاضر و با افزایش قیمت دلار و نفت می‌توان گفت این مساله در آینده به نفع دولت خواهد بود. دولت در نظر دارد که با ایجاد کانال‌های جدید برای فروش نفت و یا رفع تحریم‌ها تا دو سال آینده و یا رونق بازار قیمت نفت افزایش بیشتری داشته باشد. و این مساله منجر به سود دهی اوراق سلف موازی خواهد شد. پس با این روش هم سرمایه گذاران سود برده‌اند و هم دولت توانسته به سود برسد.

دولت برای این که توجه افراد را به این اوراق جلب کند ویژگی‌های منحصر به فردی برای آن‌ها در نظر گرفته است. برای مثال این اوراق بدون ضرر هستند و حتی اگر نفت کاهش قیمت شدید داشته باشد مردم ضرر نخواهند کرد. برخی می‌گویند نرخ سود این اوراق برابر با نرخ بانکی در نظر گرفته شده است. بنابراین حتی اگر قیمت نفت خیلی پایین بیاید نیز کسانی که به این روش سرمایه گذاری کرده اند ضرر نخواهند کرد و به علاوه اگر قیمت ها افزایش یابد سود بیشتری خواهند برد.

بنابراین افرادی که قصد سرمایه گذاری 1 و 2 ساله دارند این روش برای آن‌ها روش بسیار مناسبی خواهد بود. قابلیت نقد شوندگی اوراق سلف موازی استاندارد بالا است اما باید میزان انتظار بالا باشد یعنی کسانی باشند که بخواهند آن ها را از شما بخرند و حتی اگر کسی نباشد یک بازارگردان می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. از دیگر ویژگی‌های خاص این اوراق این است که علما فتوا داده اند می توان آن‌ها را خرید و فروش کرد و از این نظر مشکل شرعی نخواهد داشت. حال اگر بخواهیم نقدی به این روش وارد کنیم باید عکس آن چه گفتیم در مورد نفت را در نظر بگیریم که در آن صورت می‌تواند برای دولت آینده خطرناک باشد.

تفاوت اوراق سلف استاندارد با سایر اوراق سلف

از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که می‌توان برای اوراق سلف استاندارد با دیگر اوراق در نظر گرفت، این است که در اوراق سلف استاندارد، خریدار در مالکیت و مدیریت شریک نخواهد بود و یک انتخاب مناسب برای افراد ریسک گریز است، زیرا می‌توان دامنه سود این اوراق را تعیین کرد. همچنین استفاده از این اوراق برای سرمایه‌گذاران مشکل‌ساز نیست، زیرا کاهش سودی در این مسیر اتفاق نمی‌افتد.

سخن پایانی

اوراق سلف موازی یکی از انواع روش‌هایی است که می‌تواند یک روش سودآور برای سرمایه گذاری یک یا دو ساله سرمایه گذاران باشد و افراد می توانند از طریق آن پس انداز کنند. این روش برای اولین بار توسط دولت کنونی و بر اساس قیمت نفت ارائه شد و توانست مخالفان و موافقان بسیاری پیدا کند. این روش‌ دارای مزایای بسیاری است و در صورتی که نتیجه عکس دهد یعنی نفت (یا هر کالای پایه دیگری) ارزان شود دارای ضرر برای دولت (تولید کننده کالا) است اما نمی‌تواند برای سرمایه گذاران مشکل ساز باشد زیرا به هیچ وجه در این روش کاهش سود وجود نخواهد داشت. این در حالی است که افزایش سود نیز به روش هایی کنترل می‌شود تا تولیدکنندگان کالا ضرر نکنند.

2/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *