پولکادات (Polkadot) و ارز دیجیتال دات (DOT) چیست؟

پولکادات چیست

پولکادات چیست؟ کوین دات چیست؟ پولکادات چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله قصد داریم پولکادات و ارز دیجیتال دات را به‌طور کامل و جامع معرفی کنیم. در ابتدا به‌طور کامل با مفاهیم آن‌­ها آشنا خواهیم شد و در ادامه، اطلاعات جزئی‌تری از جمله نماد Polkadot، قیمت به روز، معیارهای کلیدی، توزیع، موارد مورد استفاده، نحوه دریافت ارز دیجیتال دات، محل ذخیره آن، نقشه راه و … را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

پیش از آن که به بحث اصلی “پولکادات چیست” بپردازیم، بد نیست دیدگاه گاوین وود (یکی از بنیان‌گذاران اتریم) را در این‌باره بدانید:

وی متوجه شد که هیچ بلاک‌چینی کامل نیست و در رابطه با توسعه و فشار عملیاتی بیش­تر و بیش­تر بر روی هر بلاک‌چین دغدغه داشت. از این جهت تصمیم گرفت ساخت بلاک‌چین خود را به منظور آسان‌­تر کردن شرایط برای افراد آغاز کند. درعین‌حال نیز تصمیم بر آن بود که برای اتصال آن زنجیره‌ها برای ارتقای مقیاس‌پذیری، شبکه‌‍‌ای ایجاد کند. در نهایت او پولکادات را با این هدف ایجاد کرد که برای بسیاری از پلتفرم‌های لایه 1 مختلف از جمله اتریوم به شبکه‌ای یکپارچه تبدیل شود.

پولکادات چیست؟

فهرست مطالب

پولکادات این امکان را ایجاد می­‌کند که بلاک‌چین‌­ها با یک‌دیگر ارتباط برقرار کنند با این هدف که داده­‌ها را به اشتراک بگذارند و شبکه‌ای غیرمتمرکز را تشکیل دهند. زنجیره‌هایی از جمله Polygon، Solana و Ethereum از پلتفرم‌های لایه 1 هستند. پولکادات را نیز می‌توان به عنوان پلتفرم لایه 0 در نظر گرفت. در واقع این پلتفرم می‌تواند پلتفرم‌های لایه 1 را به هم متصل کند.

اگر بخواهیم به پرسش آینده پولکادات چیست، پاسخ کوتاهی بدهیم، باید بگوییم که چشم‌انداز آن تشکیل یک “وب غیرمتمرکز – شبکه غیرمتمرکز” است. تمرکز پولکادات بر حل دو مشکل اصلی بلاک‌چین یعنی قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری است.

شبکه پولکادات چیست؟

شبکه پولکادات توسط بنیاد اینترنت نسل دوم تشکیل شده و پروژه‌ای متن باز است. توسط این شبکه، پلتفرمی مقیاس‌پذیر و قوی ایجاد شده است که در بین بلاک‌چین‌های مختلف، امکان انتقال داده و دارایی را نیز فراهم کرده است. در نتیجه در صورتی که به شبکه پولکادات متصل شوید، به طیف وسیعی از بلاک‌چین‌ها وصل خواهید شد که می‌توانید با هر کدام از آن‌ها تعامل داشته باشید.

مقیاس‌پذیری توسط بلاک‌ چین، با انتشار تراکنش‌ها در چند بلاک‌چین موازی امکان‌پذیر است. با وجود این شبکه و همچنین چارچوب Substrate، می‌توان یک بلاک‌چین سفارشی در عرض چندین دقیقه ایجاد کرد. این پروژه به نحوی طراحی شده که ارتقا و رفع باگ‌های آن، بدون هارد فورک نیز امکان‌پذیر است.

تمام زنجیره‌ها در این شبکه، می‌توانند به شکل معناداری با یکدیگر در ارتباط باشند و امنیتی عالی را ایجاد کنند. در شبکه پولکادات، یک سیستم مدیریتی پیچیده وجود دارد که در آن، صدای تمامی کاربران شنیده می‌شود. نیروی محرکه این شبکه، توکن DOT است که به منظور استیکینگ، مدیریت و ایجاد پیوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پاراچین پولکادات چیست؟

در تعریفی ساده به ساختار داده خاص برنامه کاربردی، پاراچین گفته می‌شود. پاراچین در سطح جهانی منسجم بوده و تأیید آن توسط اعتبارسنجی زنجیره بلاک‌چین امکان‌پذیر است. نام آن‌ها از مفهوم زنجیره‌های موازی گرفته شده است که با زنجیره‌های بلاک‌چین موازی‌اند. لازم به ذکر است که پاراچین در بیش‌تر موارد به شکل بلاک‌چین است اما لزوماً نیازی نیست که پاراچین‌ها، بلاک‌چین واقعی باشند.

با توجه به این که ماهیت پاراچین‌ها موازی است، دستیابی به مقیاس‌پذیری سیستم پولکادات و همچنین موازی‌سازی پردازش تراکنش‌ها توسط آن‌ها امکان‌پذیر است. پاراچین‌ها در امنیت کل شبکه سهم دارند و می‌توانند با پاراچین‌های دیگر از طریق فرمت XCM ارتباط برقرار کنند.

نکته‌ای مهم در رابطه با Polkadot پاراچین

در این بخش قرار است پرسش زیر را مورد بحث قرار داده و به آن پاسخ دهیم:

میزبان (PH) پولکادات در پاراچین چیست؟

میزبان پولکادات (PH) وابسته به این مورد است که انتقال حالتی که بر روی پاراچین‌ها صورت می‌گیرد، به عنوان یک فایل اجرایی به نام Wasm مشخص گردد. پیش از آن که پولکادات اتفاق افتادن یک انتقال حرارت در پاراچین را تأیید کند، مدارک انتقال حالت جدید که بر روی یک پاراچین انجام شده است، باید توسط اعتبار دهنده‌های ذخیره‌کننده در زنجیره رله در برابر تابع انتقال وضعیت ثبت شده (STF) تأیید شوند.

نماد پولکادات چیست

Polkadot چگونه کار می‌کند؟

برای آن که با در پرسش به پاسخ “پولکادات چیست” موفق‌تر عمل کنیم، لازم است با ساختار Polkadot آشنا شوید. لازم است ساختار شبکه آن را بشناسید.

ساختار شبکه پولکادات:

 • Relaychain

به عنوان زنجیره مرکزی پولکادات شناخته می‌شود که وظیفه آن، اتصال اعتبارسنج‌ها به پاراچین‌هاست. اعتبارسنج‌ها به منظور محافظت از تراکنش‌های شبکه از جمله مدیریت شبکه، DOT را در Relaychain به اشتراک می‌گذارند. لازم به ذکر است که کارمزد تراکنش در Relaychain از کارمزد تراکنش در پاراچین بیش‌تر است.

 • پاراچین

پاراچین را می‌توان هنگام اتصال به زنجیره relay در پولکادات، به عنوان موقعیت سکوهای لایه 1 دانست. دقت داشته باشید که لزوما پاراچین یک بلاک‌چین نیست، بلکه می‌­تواند یک ساختار داده یا یک Dapp باشد و تا زمانی که امکان ارائه مدرک که توسط اعتبارسنج‌ها اختصاص داده شده است، وجود داشته باشد، به آن پاراچین تأیید شود. بیشتر محاسباتی که در کل شبکه پولکادات رخ می‌دهد، در واقع در پاراچین اتفاق می‌افتد.

 • Parathread

Parathread شبیه به پاراچین است؛ با این تفاوت که با یک مدل پرداختی، برای بلاک‌چین‌هایی که نیازی به اتصال مداوم به شبکه ندارند، باعث صرفه‌جویی بیش‌تر می‌شود.

 • Bridges Chain

می‌توان آن را پلی بین شبکه پولکادات و سایر بلاک‌چین‌ها دانست. Bridges Chain قابلیت همکاری بین شبکه‌ها را فراهم می‌کند.

زیر لایه در ساختار پولکادات چیست؟

به سادگی می‌توان زیر لایه را به عنوان چهارچوبی دانست که ساخت بلاک‌چین را آسان‌تر می‌کند. پروژه‌هایی که با زیر لایه ساخته می‌شوند، می‌توانند بر روی پولکادات اجرا شوند. باید بدانید که پروژه‌های ساخته شده بر روی زیر لایه می‌توانند به عنوان یک پلتفرم مستقل وجود داشته باشند.

اجزای شبکه پولکادات چیست؟

شبکه پولکادات از 4 جزء اصلی تشکیل شده است. در ادامه می‌­توانید با هر جزء به‌طور جداگانه آشنا شوید:

 • اعتبارسنج یا ولیدیتور

تولیدکننده بلاک‌های زنجیره Relay، مسئول اعتبارسنجی و افزودن بلاک‌های جدید به زنجیره Relay هستند. اعتبارسنج‌ها DOT را به منظور محافظت از شبکه Relay به اشتراک می‌گذارند.

 • Collators

Collators تراکنش‌های رخ داده در پاراچین را رصد می‌کند. همچنین مدرکی را برای حفظ امنیت شبکه برای اعتبارسنج‌ها ارسال می‌کند.

Polka dot چیست

 

 • Nominators

مسئول جفت کردن اعتبارسنج‌ها از جمله واگذارکردن نمایندگی سهام خود به اعتبارسنج‌های دیگر است. زمانی که ولیدیتورها پاداشی را از اعتبارسنجی اضافه کردن بلوک‌های جدید دریافت می‌کنند، بخشی از پاداش به Nominators یا افرادی که نمایندگی سهام خود را به اعتبارسنج‌های دیگر واگذار کرده بودند، برمی‌گردد. این را دقیقا می‌توان شبیه به Delegate در DPoS دانست.

 • Fisherman

شبکه را زیر نظر دارند و رفتارهای بد را به ولیدیتورها گزارش می‌دهند. لازم به ذکر است که این نقش را کلاتورها و هر فول نود پاراچین نیز می‌تواند انجام دهد.

دلایل مفیدبودن شبکه پولکادات چیست؟

امروزه زندگی ما در یک جهان متمرکز می‌گذرد. شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ در ازای دریافت داده‌ها و اطلاعات ما، خدمات و برنامه‌های خود را فراهم کرده و ارائه می‌دهند. لازم است بدانید که اطلاعات و داده‌ها نسبت به نفت خام، اهمیت بیشتری دارند، به همین علت است که فناوری‌های نوینی از جمله بلاک‌چین در حال حاضر، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. هدف بلاک‌چین آن است که حریم خصوصی و کنترل داده‌ها را به افراد برگرداند تا دیگر نیازی نباشد که افراد به اشخاص ثالث اعتماد کنند.

در رابطه با پرسش شبکه پولکادات چیست؟ ساختار و شبکه آن به چه صورت است به اندازه کافی صحبت کردیم؛ بنابراین می‌دانید که شبکه پولکادات به عنوان یک پروتکل بلاک‌چین نسل جدید شناخته می‌شود. پیوند شبکه‌ای از بلاک‌چین‌ها به یکدیگر و اجازه عملکرد پیوسته و دائمی به آن‌ها از مهم‌ترین دلایل مفید بودن این شبکه نسبه به کاردانو و … است. پولکادات در بین انواع مختلف بلاک‌چین‌ها، انتقال هر نوع داده‌ای را امکان‌پذیر کرده است. به همین دلیل شاهد به نمایش گذاشتن طیف وسیعی از کاربردهای جهان واقع هستیم.

مزایای شبکه‌های بلاک‌چینی مختلف توسط شبکه پولکادات، در کنار یکدیگر قرار گرفته و علاوه‌براین موضوع به منظور ظهور یک بازار غیرمتمرکز، فضای لازم را فراهم می‌کند. برای دسترسی به سرویس‌ها و خدمات، می‌توان در این بازار به شیوه منصفانه‌تری عمل کرد.

لازم به ذکر است که با وجود قابلیت‌های بسیار زیادی که بلاک‌چین دارد، هنوز به سطح مقبولیت عام نرسیده است. Polkadot مزایای ویژه‌ای را به دنبال دارد که تلاش و هدف آن به دنبال ممکن ساختن مقبولیت عام بلاک‌چین است. از جمله مهم‌ترین مزایای این پلتفرم می‌توان به مقیاس‌پذیری، شاردینگ ناهمگن، قابلیت ارتقا، سازگاری بین زنجیره‌ای و مدیریت شفاف اشاره کرد.

دلیل خاص بودن پولکادات چیست؟

در پاسخ به این پرسش، می‌­توان هدف ساخت پولکادات را بررسی کرد. به بیان دیگر، قرار است بدانید که برای حل چه مشکلاتی، پولکادات‌ها متولد شدند. مشکلاتی از جمله:

 • Sharding ناهمگن

بلاک‌چین‌های مختلف می‌توانند در یک شبکه اجرا شوند.

 • مقیاس‌پذیری

مدل شاردینگ برای بسیاری از تراکنش‌ها، امکان پردازش موازی را فراهم می‌کند. مشکلاتی که در زنجیره‌های فردی از جمله اتریوم به دلیل پردازش تراکنش‌های متوالی وجود داشت را از بین می‌برد.

 • قابلیت ارتقا

در برخی از موارد، بلاک‌چین مستلزم انشعاب و فورک در شبکه است که زمان و تلاش زیادی را می‌طلبد. همچنین در رابطه با هارد فورک‌ها نیز به تصمیم مشترک رسیدن اعضای جامعه خود مشکل بزرگی است. در حالی که شبکه پولکادات مسئولیت پشتیبانی از بلاک‌چین‌ها را بر عهده دارد تا بدون نیاز به فورک در زنجیره، خودشان را ارتقا دهند.

 • قابلیت ترکیب زنجیره‌ای

پولکادات‌ از ارتباطات زنجیره‌ای cross-chain پشتیبانی می‌کند. بخش‌های مختلف می‌توانند جهت برقراری ارتباط به اشتراک‌گذاری عملکرد و تبادل ارزش، پیام‌هایی را ارائه دهند. همین مورد برای کاربران کریپتو، بزرگ‌ترین مانع بوده است. دلیل آن هم این است که جدایی میان زنجیره‌ها در پذیرش محصولات کریپتو، اختلال ایجاد می‌کند.

پولکادات یک لایه شبکه است که کارکردن در یک شبکه را برای پلتفرم‌های لایه 1 مثل اتریوم امکان‌پذیر می‌کند. همان‌طور که با ظهور بسیاری از زنجیره‌های جدید، بازار کریپتو گسترش می‌یابد، پولکادات با هدف تبدیل شدن به گام بعدی در بازار کریپتو ساخته شده است و قطعات منفرد را به یک کل واحد متصل می‌کند.

ارز دیجیتال دات چیست؟

اکنون زمان مطرح کردن پرسش زیر است:

ارز دیجیتال دات چیست؟

تاکنون تمام رمز ارزهای ایجاد شده، کار خود را با داشتن یک یا چند هدف آغاز کرده‌اند. حل مشکلاتی که در بلاک‌چین وجود دارد، هدف بسیاری از آن‌ها بوده است. پولکادات نیز با همین هدف شکل گرفت که مسائل و مشکلات بلاک‌چین را رفع کند. پیش از این تعاریفی را برای پولکادات ارائه دادیم، مجدد باید بگوییم که ارز دیجیتال دات، دارای بلاک‌چینی است که می‌تواند بلاک‌چین‌های بسیار زیاد و متفاوتی را به یکدیگر متصل کند. به بیان دیگر، آن را می‌توان یک پروتکل زنجیره‌ای دانست که انتقال زنجیره‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها یا داده‌ها را آسان‌تر می‌کند و در اینجا شاهد همکاری طیف گسترده‌ای از زنجیره‌های بلوکی با یکدیگر هستیم.

این قابلیت همکاری در نهایت به قصد ایجاد یک وب کاملا خصوصی و غیرمتمرکز است. توسط کاربران کنترل شده و می‌تواند روند ایجاد مؤسسات، اپلیکیشن‌ها و خدمات را ساده‌تر کند.

اگر می خواهید در رابطه با پرسش ارز دیجیتال دات چیست بیش تر بدانید؛ بد نیست این بخش را مطالعه کنید:

پولکادات توانست در سال 2017 با فروش توکن دات خود در حدود 140 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند. در سال‌های 2019 و 2020 نیز این شرکت دو فروش حضوری انجام داده و توانست در حدود 100 میلیون دلار دیگر نیز سرمایه جمع‌آوری کند. در کیف پول پاریتی اتریوم به علت وجود باگ، تقریبا نیمی از توکن‌های عرضه اولیه مسدود شد. لازم به ذکر است که بازیابی این توکن‌های مسدود شده اتفاق نیفتاد، اما به هر حال این مورد تأثیر منفی هم بر روی کارکرد پولکادات نداشت.

از طرف پولکادات، این اجازه در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده شد که توکن‌های باقی‌مانده را تا آگوست سال 2020 معامله کنند. از آن زمان تاکنون، دات در بیش‌تر از 40 صرافی لیست شده است. حجم بالای معاملات نیز منجر به این شده است که ارزش بازار این کوین تا حد زیادی افزایش پیدا کند تا جایی که به عنوان پنجمین رمز ارز برتر دنیا شناخته شود. نام‌گذاری مجدد در زمان شروع معاملات توکن دات با ضریب 100 برابر انجام شد. این کار بر ارزش بازار دات، تأثیری نداشت، بلکه تنها خوانش بهتر این رمزارز امکان‌پذیر شد.

نماد پولکادات چیست؟

DOT، نماد توکن اصلی شبکه پولکادات است.

معیارهای کلیدی ارز دیجیتال دات چیست؟

 • نام رمز: پولکادات
 • نماد: DOT
 • بلاک چین: پولکادات
 • کل عرضه: 1,120,800,075 DOT
 • منبع در گردش: 987,579,314.96 DOT

نحوه تخصیص کوین DOT

 • حراج پولکادات: 50%
 • بر پایه Web3: 30%
 • توزیع­‌های بیش‌تر قبل از راه‌اندازی: 20%

ارز polkadot

موارد استفاده از ارز دیجیتال دات چیست؟

DOT توکن بومی پولکادات است. موارد استفاده از آن عبارت‌اند از:

 • Staking: جهت انجام اعتبارسنجی‌ها و تأیید تراکنش‌ها
 • حراج پاراچین: زمانی که پروژه‌ای نیازمند یک اسلات برای پاراچین است، آن‌ها باید به حراج بروند. در صورتی که حراج موفقیت‌آمیز باشد، این شماره از DOT قفل خواهد شد.
 • DOT نشانه حکومتی (governance) پولکادات است.

در بخش بعدی در این‌باره، اطلاعات بیش‌تری را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

دلایل استفاده از ارز  Polkadot چیست؟ (شرح دلایل)

دلایل آن که در شبکه از ارز دیجیتال دات استفاده می‌شود، عبارت‌اند از:

 • Staking یا همان سهام‌گذاری

شبکه پولکادات با توجه به نظریه بازی، صاحبان توکن DOT را ترغیب می‌کند رفتار صحیح و سازنده‌ای در شبکه داشته باشند. افرادی که به درستی عمل کنند، در نهایت از طریق این مکانیسم، پاداش دریافت می‌کنند. برعکس این موضوع هم رخ می‌دهد. افرادی که به درستی عمل نکنند، توکن‌های سرمایه‌گذاری شده خود در شبکه را از دست خواهند داد. با توجه به این موارد، می‌توان گفت که این روش، تضمین‌کننده امنیت شبکه است.

 • Bonding یا همان وثیقه‌گذاری

پاراچین‌های جدید یا به بیان دیگر بلاک چین‌های جدید در پولکادات، از طریق وثیقه‌گذاری توکن‌های DOT به شبکه افزوده می‌شوند. پاراچین‌های غیر قابل استفاده یا پاراچین‌های منقضی شده نیز از طریق حذف توکن‌های وثیقه حذف می‌شوند. این فرایند به نوعی اثبات سهام به حساب می‌آید.

 • Governance یا همان حاکمیت شبکه

صاحبان توکن DOT بر روی شبکه کنترل کاملی دارند. تمام امتیازاتی که ماینرها در پلتفرم‌های دیگر دارند، در پلتفرم پولکادات به افراد مشارکت‌کننده در ریلی چین یا همان دارندگان توکن DOT می‌رسد. این امتیازات رفع مشکلات پروتکل و مدیریت رویدادهای خاص همچون به روزرسانی را شامل می‌شوند.

در رابطه با این که پولکادات چیست و دقیقا با چه هدفی ساخته شده است، تا حدودی می‌دانید. داشتن اطلاعاتی در رابطه با تیم، شرکا و سرمایه‌گذاران به افزایش اطلاعات‌تان تا حد بسیار زیادی کمک می‌کند.

چند خطی درباره تیم، شرکا و سرمایه‌گذاران

 • تیم

یکی از بنیان‌گذاران اتریوم به نام گوین وود، برای ماشین مجازی اتریوم (EVM)، زبان‌های برنامه‌نویسی Yellow Paper و Solidity را نوشت. او به عنوان اولین مدیر ارشد فناوری از بنیاد اتریوم، خدمت کرد.

در سال 2016 پس از ترک اتریوم، شرکت Parity Technologies را تأسیس کرد. هدف اصلی این شرکت، توسعه زیرساخت‌های اصلی بیت‌ کوین، اتریوم، زی‌کش و پولکادات بود.

در ادامه بنیاد Web3 را تأسیس کرد. Web3 سازمان غیرانتفاعی است که با متمرکز شدن بر روی فناوری و زیر ساخت اینترنت غیرمتمرکز، فعالیتش را با شبکه پولکادات آغاز کرد. به‌طور خلاصه، می‌توان گوین وود را فردی دانست که پایه و اساس بازار کریپتو را شکل داده است.

با توجه به مواردی که بیان شد، می‌توان Parity Technologies و WEB3 را اولین‌هایی دانست که از توسعه دنیای رمزنگاری پشتیبانی کردند. پولکادات نیز توسط WEB3 و Parity Technologies در جنبه‌های مالی، فناوری و مدیریت سیستم پشتیبانی شد. این مورد نشان‌دهنده‌ قدرت عظیم پولکادات در مقایسه با دیگر پروژه‌های موجود در بازار است.

 • سرمایه‌گذاران

به‌طور کلی پولکادات، سرمایه‌گذاران بسیار زیادی دارد. hedge fund و سرمایه‌گذاران خطرپذیرند. به عنوان مثال، می‌توان به Kenetic Capital، CoinFund Three Arrows Capital، Genesis Block و NGC اشاره کرد. پولکادات با تعدادی بیش‌تر از 50 سرمایه‌گذار به عنوان پروژه‌ای قوی به حساب می‌آید.

 • شرکا

پولکادات دارای یک اکوسیستم است؛ در نتیجه این پروژه، شرکای زیادی دارد. لازم به ذکر است که تمام مزایده پاراچین یا پروژه‌های شرکت‌کننده در پاراچین از شرکای پولکادات هستند.

پروژه‌های مشابه Polka dot چیست؟

Cosmos، رقیب مستقیم پولکادات در ساخت شبکه‌ای از پلتفرم‌های لایه 1 است. به نظر می‌رسد تا زمان نگارش این مقاله که Cosmos نسبت به پولکادات فعالیت‌های واضح‌تری داشته، زمانی است که پروژه‌های موفق بسیاری در شبکه Cosmos از جمله RUNE و BNB در حال اجرا و توسعه هستند.

پاراچین polkadot

پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال دات چیست؟

Polkadot از دید بسیاری از افراد یک پروژه بسیار جاه‌طلبانه است. همان‌طور که خواندید، هدف از ساخت آن تغییر ساختار شبکه جهانی است. بسیاری از کارشناسان، پولکادات را راه‌حل انقلابی می‌دانند تا جایی که می‌تواند به‌طورکامل صنعت بلاک‌چین را دگرگون کند.

از آن جایی که بنیان‌گذار پروژه پولکادات، وب 3 بوده است و این بنیاد از آن پشتیبانی می‌کند، بسیاری از فعالان و کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال با توجه به پیشرفت‌ها و نوآوری‌های شبکه پولکادات برای این رمز ارز، آینده خوب و روشنی را پیش‌بینی می‌کنند.

صادقانه باید بگوییم که با وجود تمام پیش‌بینی‌های انجام شده، ارزش واقعی و آینده پولکادات را به علت وجود نوسانات زیاد بازار رمز ارزها، نمی‌­توان به‌طور قطع پیش‌بینی کرد. البته باید بدانید که آینده و چشم‌انداز تمامی رمز ارزها تا حد بسیار زیادی به بازار کریپتو وابسته است. پولکادات نیز خارج از این قاعده نیست. در نتیجه، اگر رشد بازار کریپتو در آینده ادامه‌دار باشد، به احتمال زیاد بهای توکن پولکادات نیز افزایش پیدا می‌کند.

با وجود این توضیحات، آیا سرمایه‌گذاری بر روی پولکادات (DOT)، آینده خوبی را به دنبال خواهد داشت؟

تا حدودی داستید که آینده ارز دیجیتال دات چیست؟ اگر هنوز در رابطه با سرمایه‌گذاری بر روی این ارز شک دارید، مطالب این بخش را مطالعه کنید. پلتفرم‌های لایه 1 از جمله Celo، Solana و Polygon در بازار کریپتو روزبه‌روز بیشتر می‌شوند. عملکرد مستقل زنجیره‌های فعلی دارای مشکلاتی همانند مقیاس‌پذیری، موانع استفاده و قابلیت حمل دارایی است. پولکادات به منظور حل این دست از مشکلات ایجاد شده است. دلیل آن هم این است که پلتفرم‌های ساخته شده بر روی پاراچین، می‌توانند بر روی اهداف خاصی مثل بازی، تراکنش‌ها و DeFi به‌طور عمیق تمرکز کنند. این مورد در مقایسه با بلاک‌چین‌های فعلی، تغییر بسیار قابل توجهی است.

در حال حاضر، پروژه‌ها برای آن که بتوانند بر روی پولکادات کار کنند، شبکه در پولکادات در انتظار آماده شدن پاراچین است. در نتیجه می‌توان این‌طور گفت که پتانسیل‌های رشد پروژه‌ها در شبکه پولکادات، قابل انتظار است.

همان‌طور که گفتیم، گاوین وود از بنیان‌گذاران اتریوم است. با توجه به فعالیت‌های وی می‌توان او را به عنوان یکی از بنیان‌گذاران دنیای رمز ارز فعلی معرفی کرد. Polkadot نیز که توسط گاوین وود ساخته شد، این هدف را به دنبال دارد که در آینده، تکامل بعدی بازار ارزهای دیجیتال باشد. لازم است تأکید کنیم با توجه به این واقعیت که این پروژه با پشتیبانی گاوین وود با بنیاد WEB3 شکل گرفت، می‌توان گفت که می‌تواند ارزش اعتماد ما را داشته باشد.

کیف پول‌های ارز polkadot چیست؟ (بخش اول)

همان‌طور که می‌دانید پس از آن که ارز دیجیتالی را خریداری کنید، باید برای ذخیره‌سازی آن‌ها نیز اقدام کنید. انجام این کار با استفاده از کیف پول‌های ارز دیجیتال، امکان‌پذیر است. کیف پول‌های ارز دیجیتال در حال حاضر به دو شکل نرم‌افزاری و سخت‌افزاری وجود دارند. به منظور ذخیره‌سازی ارز دیجیتال، باید اپلیکیشن کیف پول نرم‌افزاری را نصب کرده و یا کیف پول سخت‌افزاری را خریداری کنید.

و اما به پرسش ابتدای برمی‌گردیم: کیف پول‌های ارز دیجیتال دات چیست؟

 • کیف پول Zondox

Zondox یکی از کیف پول‌های سخت‌افزاری است که می‌توان در ترکیب با کیف پول سخت‌افزاری Ledger، از این کیف پول استفاده کرد.

 • کیف پول Trust

یکی از پلتفرم‌های تجاری بایننس از کيف پول Trust، به طور رسمی پشتیبانی می‌کند.

 • کيف پول AToken

AToken از سری کیف‌پول‌های نرم‌افزاری است. این کیف پول، قابلیت پشتیبانی از ارزهای دیجیتال زیادی از جمله Polkadot را دارد.

 • کیف پول Polka

Polka می‌تواند از چندین کوین پشتیانی کند. پولکادات یکی از همین کوین‌هاست. به دلیل استفاده از نمودارهای رنگی در این کیف پول، تاکنون افراد بسیار زیادی ترغیب به استفاده از آن شده‌اند.

کیف پول‌های ارز Polka dot چیست؟ (بخش دوم)

 • کیف پول Parity Signer

Parity Signer به صورت آفلاین نسبت به ذخیره‌سازی ارز دیجیتال خود اقدام می‌کند. در حال حاضر، این کیف پول در نسخه‌های Android و IOS در دسترس است. همان‌طور که در ابتدا گفتیم، این کیف پول به شکل آفلاین بوده و به همین دلیل انجام معاملات، بدون اتصال به هر شبکه‌ای امکان‌پذیر است.

 • کيف پول Cobo

Cobo را به عنوان یکی از اولین کیف پول‌های ارز دیجیتال می‌دانند. شما می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را به راحتی در آن ذخیره کنید و معاملات‌تان را در آن انجام دهید.

 • کیف پول Lunie

این کیف پول شباهت بسیار زیادی به کیف پول Polka دارد. باید بدانید که در نسخه بتا در تلفن همراه، دسترسی به کيف پول Lunie امکان‌پذیر است. البته به عنوان کیف پول وب نیز امکان استفاده از آن وجود دارد.

 • کيف پول Guarda

بسیاری Guarda را بهترین گزینه ممکن می‌دانند. باید بگوییم که اگر به دنبال بهترین کیف پول برای ذخیره ارز دیجیتال دات یا هر ارز دیگری هستید، Guarda می‌تواند انتخاب بسیار درستی باشد.

 • کیف پول Math

Math این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد که توکن‌هایی از جمله Cosmos، ETH، BTC و غیره را در آن ذخیره کنید. این کیف پول نیز برای هر دو سیستم عامل IOS و اندروید قابل استفاده است. استفاده از آن به عنوان یک کیف پول تحت وب نیز امکان‌پذیر است.

مناسب‌ترین روش خرید و فروش پولکادات چیست؟ این پرسش را در ذهن داشته باشید و به مطالعه ادامه مطالب بپردازید.

ارز دیجیتال دات چیست

روش‌های خرید و فروش ارز دیجیتال پولکادات چیست؟

برای آن که از قیمت پولکادات و خرید و فروش آن مطلع شوید، راه‌های متفاوتی پیش رویتان است. معامله می‌تواند به سه شکل مختلف انجام شود: معامله با افراد حقیقی (روش سنتی)، معامله به صورت مجازی یا معامله در صرافی‌های ارز دیجیتال.

 • معامله با افراد حقیقی یا مجازی

در این روش، طبق روال گذشته متعاملین معامله‌ خود را با قرار قبلی انجام می‌دهند. در واقع فروشنده قیمتی را برای DOT مشخص کرده و در ادامه خریدار با پرداخت مبلغ تعیین شده، پولکادات را در کیف پول خود خواهد داشت. اعتماد کردن دو طرف به یکدیگر، پایه و اساس این روش است. البته با توجه به این که روشی سنتی است، همین موضوع می‌تواند دلیل اختلافات اصلی باشد. فراموش نکنید که بسیاری از افراد در دنیای رمز ارزها به دنبال سوء استفاده از ناآگاهی و سادگی افراد هستند. در نتیجه بهتر است از انجام چنین معاملاتی، خودداری شود.

 • منظور از فروش سنتی پولکادات چیست؟

به روش سنتی نیز می‌توان برای فروش پولکادات اقدام کرد. به این معنا که پولکادات خود را به شخصی مجازی یا حقیقی که خریدار است، بفروشید. در این روش ممکن است که از بسیاری دردسرهای خرید دور بمانید، اما امکان مواجهه با مشکلات دیگری وجود دارد. به عنوان مثال آیا وجهی که از خریدار دریافت می‌شود از منبع درستی است؟ در صورتی که پاسخ منفی باشد، این شما هستید که در برابر قانون قرار می‌گیرید. در نتیجه پیشنهاد این است که از چنین معاملاتی دور بمانید و از سرمایه‌تان محافظت کنید.

 • خرید از صرافی‌ها

برای خرید پولکادات، صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال می‌توانند مکان مخصوص و مطمئنی باشند. دقت داشته باشید که صرافی‌ها قوانین خاص خود و امکان پیگرد قانونی دارند. قیمت پولکادات در صرافی‌ها، به صرفه و مناسب است. با وجود پنل قیمت و مقایسه­ نوسان قیمت، در نهایت می‌توان در درست‌ترین زمان نسبت به خرید، اقدام کرد.

بدون‌شک اکنون پاسخ پرسش مناسب‌ترین روش خرید و فروش پولکادات چیست را می‌دانید.

شباهت و تفاوت میان اتریوم و پولکادات چیست؟

به رغم شباهت‌های بسیار زیادی که این دو با یکدیگر دارند، در عین حال دارای نقاط قوت بسیار متفاوتی هم هستند.

شباهت:

پولکادات و اتریوم تمایل دارند فضایی ایجاد کنند که ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز توسط توسعه‌دهندگان امکان‌پذیر باشد. هر دو پلتفرم قابلیت قرارداد هوشمند را شامل می‌شوند و مبتنی بر این که برای پولکادات و سالیدیتی برای اتریوم هستند.

پولکادات و اتریوم 2 از نظر راه‌اندازی از یک استراتژی مقیاس‌پذیر با توجه به اجرای موازی استفاده می‌کنند. به هر رشته اجرا در پولکادات، پاراترد یا پاراچین و در اتریوم 2 شارد گفته می‌شود. پولکادات و اتریوم 2 هر دو برای منطق آن‌چین و تأمین انتقال‌های حالت از وب اسمبلی به عنوان فناوری بنیادی استفاده می‌کنند.

تفاوت‌های بزرگ میان این دو:

یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های میان پولکادات و اتریوم 2 که جلب توجه می‌کند، مربوط به اهداف سازندگان از طراحی این بلاک‌چین‌هاست. اتریوم قصد دارد به منظور اجرای قرارداد هوشمند و توزیع مالی، به عنوان یک بستر عمل کند. در حالی که ساخت کل بلاک‌چین‌ها و ترکیب آن‌ها با یکدیگر، چشم‌انداز پولکادات جهت کمک به مردم است.

سخن نهایی

هدف آن بود که پرسش‌های جامعی از جمله پولکادات چیست؟ را مطرح کرده و اطلاعات کامل و به روزی را در اختیارتان قرار دهیم. هدف از ساخت پولکادات، تبدیل شدن به “اینترنت بلاک‌چین” بوده است. پولکادات به زنجیره‌های منفرد این اجازه را می‌دهد که در یک شبکه کار کنند و برای آسان‌تر کردن استفاده از رمزنگاری نیز به حل مشکلات فعلی مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری بین زنجیره‌های مختلف کمک می‌کنند.

از آن جایی که هیچ بلاک‌چین کاملی وجود ندارد که قابلیت پشتیبانی از تمام فعالیت‌ها در دنیای رمز ارز را داشته باشد، پولکادات در این جا به تخصصی‌تر شدن توسعه زنجیره‌ها کمک می‌کند تا در هایت، یک شبکه کارآمد را ایجاد کنند. دقت داشته باشید که پولکادات توسط افرادی ساخته شده است که در رابطه با توسعه کریپتو، بهترین‌ها را می‌دانند؛ بنابراین کاملا آشکار است که ارزش اعتماد کردن دارد.

مجموعه دلفین وست دوره ای را تحت عنوان ارز دیجیتال ماشین زمان برای افرادی که علاقه‌مند به فعالیت در بازار کریپتوکارنسی هستند ولی نمی‌دانند از کجا شروع کنند یا آموزش‌هایی را در سطح اینترنت دیده‌اند اما هنوز قدرت و آمادگی لازم برای ورود به بازار را ندارند، آماده کرده است بدون شک با استفاده از این دوره می‌توانید با آمادگی کامل در این بازار به معامله بپردازید.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید