تعدیل قیمت در بورس چیست؟

تعدیل قیمت در بورس

هنگامی که سود نقدی و سرمایه در بازار بورس زیاد می‌‌‌شود، رویدادی به نام فاصله قیمتی اتفاق می‌‌‌افتد. برای جبران این فاصله نیاز به ابزاری است تا به کمک آن این فاصله را پوشش دهیم. در چنین مواقعی تعدیل قیمت بورس که با نام تعدیل سهام نیز شناخته می‌‌‌شود به کمک بازار می‌‌‌آید. اما چرا اختلاف قیمت ایجاد می‌‌‌شود و چگونه تعدیل قیمت اعمال می‌‌‌شود؟

چرا به تعدیل سهام نیاز داریم؟

افزایش سرمایه و سود نقدی در بازار بورس باعث کم‌‌‌ شدن قیمت‌‌‌ها در بازار می‌‌‌شود. قیمت‌‌‌های جدید مطابقتی با قیمت‌‌‌های واقعی ندارند بنابراین نیاز است تا به شکلی این اختلاف قیمت جبران شود. در نتیجه این مشکل نیاز به تعدیل قیمت بورس احساس می‌‌‌شود.

چرایی نیاز به تعدیل سهام: افزایش سرمایه

هنگامی که میزان اسمی سرمایه ثبت شده یک شرکت زیاد شود، افزایش سرمایه رخ داده است. چنانچه شرکت براساس سهام شناخته شود، افزایش سرمایه به افزایش تعداد سهام انتشار یافته توسط شرکت گفته می‌‌‌شود.
چهار روش برای افزایش سرمایه وجود دارد:

 1. افزایش سرمایه از محل سود انباشته
  چنانچه سود سال‌‌‌های گذشته پرداخت نشده باشد، انباشتی از سرمایه در دست شرکت خواهد بود که برای فعالیت‌‌‌های شرکت استفاده می‌‌‌شود و نقدینگی جدید به شرکت سرازیر نمی‌‌‌شود.
 2. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ دارایی‌های شرکت
  تجدید ارزیابی دارایی‌‌‌ها برای رفع کم‌‌‌بودهای اطلاعاتی انجام می‌‌‌شود، زمانیه که تغییرات قیمت در پی تورم رخ داده‌‌‌ باشد.
 3. افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده
  اگر شرکت نخواهد برای گسترش فعالیت‌‌‌ها از محل سود انباشته استفاده کند یا چنین سودی نداشته باشد، از سهام‌‌‌داران می‌‌‌خواهد که برای تأمین فعالیت‌‌‌ها نقدینگی بیشتری وارد کنند.
 4. افزایش سرمایه از روش صرف سهام
  چنان‌‌‌چه سهام‌‌‌داران فعلی حق استفاده از حق تقدم به یرمایه‌‌‌گذاران جدید واگذار نکنند و برای خود نگه‌‌‌دارند، سرمایه از طریق صرف سهام افزایش می‌‌‌یابد.

روش های تعدیل قیمت سهام

چرایی نیاز به تعدیل سهام: سود نقدی

در پایان سال هنگامی که شرکت‌‌‌ها تصمیم می‌‌‌گیرند تا سود حاصل را در بین سهام‌‌‌دارانشان تقسیم کنند، ارزش هر سهم به میزان سودی که تقسیم شده کاهش می‌‌‌یابد، در نتیجه نیاز به تعدیل خواهد بود.

انواع تعدیل قیمت بورس کدام‌‌‌اند؟

تعدیل قیمت بورس یا تعدیل سهام به پنج صورت انجام می‌‌‌شود. در هریک از این روش‌‌‌ها از محاسبات مختص خود استفاده می‌‌‌شود تا قیمت تعدیل شده سهام بدست آید.

افزایش سرمایه

در این روش، سرمایه قبلی و سرمایه جدید در محاسبه قیمت تعدیل شده سهام دخیل هستند، اما محل تأمین سرمایه مهم نیست. با تقسیم سرمایه قبلی بر جدید و ضرب حاصل آن در قیمت‌‌‌ها، تعدیل صورت خواهد گرفت.

سود نقدی و افزایش سرمایه

قیمت تعدیل شده سهام در این روش، به کمک توزیع سود نقدی شرکت و درصد افزایش سرمایه محاسبه می-شود، اما بازهم محل تأمین سرمایه اهمیتی ندارد.

سود نقدی و افزایش با احتساب آورده

در این روش، توزیع سود نقدی شرکت، درصد افزایش سرمایه و حق تقدم سهامداران دخیل هستند، اما بازهم محل تأمین سرمایه اهمیتی ندارد.

افزایش سرمایه با احتساب آورده

قیمت تعدیل شده سهام در روش افزایش سرمایه با احتساب آورده، تغییرات قیمت در دوره افزایش سرمایه و حق تقدم سهام‌‌‌داران دخیل هستند.

عملکردی

در روش عملکردی قیمت تعدیل شده سهام با استفاده ازداده‌‌‌های اثرات توزیع سودنقدی سهام و میزان افزایش سرمایه محاسبه می‌‌‌شود.
در مقاله فرمول تعدیل سهام به جزئیات این موارد و نحوه‌‌‌ محاسبه آن‌‌‌ها پرداخته‌‌‌ایم. در صورت علاقه‌‌‌مندی می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

نمودارهای تعدیل شده و تعدیل نشده سهام

شرکت‌‌‌ها برای بررسی فعالیت‌‌‌های خود و تحلیل داده‌‌‌ها از ابزارهای مختلفی استفاده می‌‌‌کنند. نمودارها یکی از گزینه‌‌‌های مناسبی هستند که فعالیت‌‌‌ها را در بازه‌‌‌های زمانی دلخواه نشان می‌‌‌دهند. چنانچه فرض کنیم در نتیجه فعالیت‌‌‌های یک شرکت فاصله قیمتی ایجاد شده است، نمودار فعالیت می‌‌‌تواند به دو صورت مورد برسی قرارگیرد.

نمودار تعدیل شده

چنانچه در نمایش فعالیت‌‌‌ها اختلاف قیمت در نمودار لحاظ شودو فاصله‌‌‌های خالی بین قیمت قبل و بعد مشخص باشد، نمودار تعدیل شده‌‌‌است.

نمودار تعدیل نشده

برخلاف مورد قبلی اگر نمودارها نشان‌‌‌گر نوسانات ناشی از افزایش سرمایه و سود نقدی نباشند، نمودار تعدیل نشده است.

سخن آخر

اختلاف قیمت‌‌‌ها در بازار بورس نباید به حد غیر قابل کنترلی برسد. هنگامی که فاصله قیمت‌‌‌های جدید با قبلی زیاد شود به گونه‌‌‌ای که سیر نزولی طی کرده باشد، نیاز به ابزاری کارآمد برای جبران این فاصله احساس خواهد شد. این ابزار تعدیل قیمت نام‌‌‌دارد. تعدیل قیمت با استفاده از داده‌‌‌های آماری شرکت‌‌‌ها و فرمول‌‌‌‌‌‌های ریاضی محاسبه می‌‌‌شود. قیمت‌‌‌های تعدیل شده‌‌‌ی سهام نتیجه‌‌‌ی این محاسبات هستند. تزریق سرمایه و سود نقدی در شرکت‌‌‌ها باعث بروز فاصله قیمتی می‌‌‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

4 پاسخ

 1. سلام استاد
  مجدد تشکر ویژه میکنم بابت مطالب خوب تون.
  سوال اولم:
  فرمول کندل فول بادی رو من نتونستم بنویسم اگه امکان داره راهنمایی کنید.
  سوال دومم:
  طبق 4 شرط ایچیموکو برای ورود به یک معامله سهم های زیادی رو تمرینی به این روش تحلیل کردم.
  تو بعضی جاها به تناقض خوردم. مثلا در سهم وآذر طبق 4 شرط گفته شده در تاریخ 22 مهر 99 سیگنال ورود داریم. درصورتیکه سهم اصلاح زیادی داشته.
  فکر کنم غیر از این چهار شرط نکته دیگه ای باید رعایت کنیم که من نمی دونم.
  و اما سوال سومم:
  قرار بود زحمت بکشید و به قید قرعه به 10 یا 15 نفر (دقیقش الان یادم نیس) دوره فیلترنویسی پیشرفته تون رو هدیه بدید. چیزی که به شدت مورد نیازه . اما (با وجود اینکه تمام پست ها و استوری ها تون رو دنبال میکنم و به تمام دوستانم مطالب خوب و آموزنده تون رو پیشنهاد میکنم ) یا من ندیدم یا فراموش کردین.
  ممنون می شم به سوالاتم جواب بدید.
  همیشه موفق و سربلند باشید.

 2. استاد یه خواهش دیگه ازتون دارم
  اونم اینه که طریقه استفاده صحیح از ابزارهای fib retracement و fib extension و محل استفاده از اون ها که چه موقع و از کدوم یکی باید استفاده کنیم و در زمان ترسیم از کدوم کف و سقف باید استفاده کنیم تا اطلاعات صحیحی بهمون بده و نحوه نتیجه گیری از این اطلاعات رو هم بعنوان تکمیلی آموزش تکنیکال در جلسه بعدی آموزش رایگان ارائه بدید.
  با سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *