تعدیل قیمت در بورس چیست؟ + فرمول تعدیل قیمت سهام

تعدیل قیمت سهام

تعدیل قیمت در بورس یکی از اصطلاحاتی است که لازم است افراد به طور کامل با آن آشنایی داشته باشند. هنگامی که افراد وارد بازار مالی می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند لازم است که به طور کامل با اصطلاحات آن بازار و روش‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف آن آشنایی داشته باشند تا بتوانند موفقیت کسب کنند. تعدیل قیمت انواع مختلفی دارد که در این مقاله از سایت دلفین وست قصد داریم ضمن معرفی تعدیل قیمت شما را با انواع آن آشنا کنیم.

تعدیل قیمت چیست؟

تعدیل قیمت یکی از ابزارهای کاربردی در بازار سهام است که با استفاده از آن تفاضل قیمتی که ناشی از افزایش سرمایه و توزیع سود ناشی از آن است پوشش داده می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بعد از افزایش سرمایه یا توزیع نقدی سود قیمت سهام کاهش پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌کند در نتیجه با استفاده از تعدیل قیمت در بورس قبل از برگزاری مجمع سهام فاصله پولی که ایجاد شده پوشش داده می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

انواع تعدیل قیمت

انواع تعدیل سهام

قیمت تعدیل شده سهام انواع مختلفی دارد و به روش‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد که در شما را با این روش‌‌‌‌‌‌‌‌ها آشنا خواهیم کرد.

روش افزایش سرمایه

در روش افزایش سرمایه، سرمایه قبلی شرکت را بر سرمایه فعلی تقسیم نموده و عددی که حاصل می‌‌‌‌‌‌‌‌شود را در تمامی قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که پیش از تاریخ افزایش سرمایه بوده‌‌‌‌‌‌‌‌اند ضرب می‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. در نتیجه این کار قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌های پیشین سهام به اندازه افزایش سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌ای که داشته تعدیل می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. هنگام افزایش سرمایه فقط کاهش قیمت در قیمت تعدیلی لحاظ می‌‌‌‌‌‌‌‌شود و فرقی ندارد که افزایش سرمایه به چه روشی تامین شده است.

 روش افزایش سرمایه و سود نقدی

در این روش قیمت تعدیل شده سهام، محل تامین سرمایه را در نظر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. بلکه مقدار توزیع نقدی سود شرکت و درصدی که شرکت افزایش سرمایه داشته است را در نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. در این روش هنگامی که می‌خواهند اثر توزیع سود را محاسبه نمایند، میزان تغییر قیمتی که بعد از توزیع سود به وجود آمده را برا قیمتی قبلی که پیش از مجمع وجود داشته تقسیم می‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و عدد به دست آمده را در تمامی قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌های قبلی ضرب می‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و در نهایت میزان افزایش سرمایه را از فرمول خود افزایش سرمایه به دست می‌‌‌‌‌‌‌‌آورند.

افزایش سرمایه با حساب کردن آورده و سود نقدی

روشی که در این قسمت توضیح داده می‌‌‌‌‌‌‌‌شود مانند روش قبلی است اما تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌هایی نیز دارد. از جمله این که حق تقدمی که به سهامدارن تعلق گرفته هم در محاسبات وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. منظور از حق تقدم این است که برای حفظ منافع سهامداران هنگامی که سهم جدید توسط شرکتی منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌شود سهامداران فعلی نسبت به سایرین حق تقدم دارند که سهام را خریداری نمایند.

افزایش سرمایه با احتساب آورده

در تعدیل قیمت به این روش هم میزان کاهش قیمت پس از افزایش سرمایه در نظر گرفته می‌‌‌‌‌‌‌‌شود و هم حق تقدم سهامداران. البته حق تقدم در شرایطی که قسمتی از افزایش سرمایه از آورده و محل مطالبات باشد.

روش عملکردی

در روش عملکردی، اثرات سود نقدی سهم و میزان افزایش سرمایه در قیمت هر سهم وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در شرایطی که قسمتی از افزایش سرمایه از آورده سهامداران باشد، میزان آورده نیز در قیمت تعدیلی موثر بوده و لازم است لحاظ گردد.

فرمول تعدیل قیمت سهام

برای تعدیل سهام از فرمول زیر استفاده می‌کنند.

فرمول تعدیل سهام

در فرمول تعدیل قیمت مقدار Pt برابر است با قیمت در زمان بازگشایی، P0 برابر است با قیمت پایانی سهام قبل توقف نماد و D درآمد نقدی سالیانه تقسیم شده در مجمع عمومی است. همچنین a برابر با افزایش سرمایه ناشی از مطالبات و محل آورده نقدی به صورت درصد است و B مقدار افزایش سرمایه از محل سود انباشته به درصد. این فرمول قیمت را به صورت تئوریک محاسبه می‌‌‌‌‌‌‌‌کند اما ممکن است قیمت سهم در بازار بیشتر یا کم تر از قیمتی باشد که بر اساس فرمول محاسبه کرده‌‌‌‌‌‌‌‌ایم.

سخن آخر

تعدیل قیمت در بورس یکی از ابزارهای بازار مالی بورس است که لازم است افراد با آن آشنایی داشته باشند و بتوانند از آن به بهترین شکل استفاده نمایند. تعدیل قیمت انواع مختلفی دارد که بسته به شرایط می‌‌‌‌‌‌‌‌توان از هر کدام استفاده کرد. اگر قصد سرمایه گذاری در بازارهای مالی را دارید در قدم اول باید آموزش ببینید. آموزش بورس از صفر و آموزش سرمایه گذاری در فارکس می‌تواند شما را به رویاهای مالی‌تان نزدیک کند.

برای یادگیری “تحلیل بنیادی و تخمین سودآوری” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

4.5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید