تارگت (هدف قیمت) در بورس چیست؟

تارگت در بورس

 تارگت در بورس یا هدف قیمت (Target Price) به قیمتی گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که توسط تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران و فعالان بازار بورس و با توجه به سوابق یک شرکت پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران معمولا هدف قیمت را همراه با پیشنهادات خرید و فروش ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. تارگت همچنین مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران تا کجا باید در یک معامله بمانند.

نحوه تعیین هدف قیمت

تارگت در بورس به پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی آینده یک تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گر از قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران با استفاده از ابزارهای مختلف این پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی را انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. ابزارهایی مانند اندیکاتورها(indicators)، پرایس‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکشن(price action)، آمارها(statistics)، روندها(trends)، و مومنتوم قیمت(price momentum). البته این پیش‌بینی دقیق نیست و هر تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گر نیز قیمت متفاوتی از دیگری پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

 • اندیکاتور(indicators)
  اندیکاتورها، اطلاعاتی هستند که با انجام محاسبات ریاضی برروی فاکتورها و آمارهای مالی بدست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند. از جمله مهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و پرکاربردترین اندیکاتورها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به میانگین محرک، MACD، RSI، CCI و فیبوناچی اشاره کرد.
 • پرایس‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکشن(price action)
  به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد بازار از نظم خاصی پیروی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، اما اینطور نیست. کافی است تا الگوهای قیمتی بررسی شده و سپس نظم حاکم بر بازار خود را نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. کار پرایس‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکشن همین است. پرایس‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکشن نظم بازار را با استفاده از بررسی الگو‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قیمتی تعیین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
 • آمار(statistics)
  آمار شامل تمام اعداد و ارقامی است که اطلاعات لازم را درمورد ابعاد مختلف بازار و معاملات به تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران می-دهد.
 • روند(trends)
  حرکت قیمت به جهتی خاص را روند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند. روند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند نزولی، صعودی و جانبی باشد. می‌توانید مقاله خط روند در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید تا موضوع را بهتر درک کنید.
 • مومنتوم قیمت(price momentum)
  مومنتوم قیمت نیز یکی از اندیکاتورها است. از این اندیکاتور برای تحلیل سرعت حرکت قیمت استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

تعیین تارگت در بورس (هدف قیمت)

روند پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی قیمت چگونه است؟

ابتدا باید قیمت منصفانه سهام مشخص شود. برای این‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار باید میزان درآمد بالقوه در آینده را با احتساب سوابق اقتصادی و فضای رقابتی درنظر گرفت. هدف قیمت یا تارگت در بورس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند مضربی از نسبت قیمت به درآمد باشد که از رابطه قیمت بازار به درآمد سالانه بدست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. این مضرب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند وابسته به ارزش صنعت، میزان درآمد سازمان یا ترکیبی از این دو باشد.

تصمیم بین خرید و فروش

سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند برای بالابردن میزان بازده و سود، قیمت خرید و فروش را در نقطه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نزدیک هدف قیمت انتخاب کنند.

 1. فروش سهام: زمان مناسب فروش وقتی است که میزان قیمت فروش پایین‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از تارگت در بورس است. این اختلاف قیمت می تواند نتیجه شرایط ضعیف بازار یا واکنش بیش از حد به عقب نشینی های اخیر شرکت باشد.
 2. خرید سهام: همچنین زمان مناسب فروش وقتی است که قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بیشتر از هدف قیمت پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده هستند.

نکاتی که درمورد تارگت در بورس بدانید

 • معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران
  معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران معمولاً می‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهند وقتی ارزش مورد انتظار یک معامله مشخص شد از موقعیت خود در بازار خارج شوند. اگرچه هدف قیمت می تواند به معامله گران کمک کند تا بفهمند چه موقع خرید یا فروش سهام را انجام دهند، معامله گران می توانند و باید اهداف قیمتی خود را برای ورود و خروج از موقعیت تعیین کنند.
 • سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران ماهر
  هدف قیمت تعیین شده از طرف تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران تنها یکی از ابزار تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری است. میزان تارگت در بورس همیشه واضح و قابل اتکا نیست. بنابراین به عنوان یک سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار ماهی خوب است این مورد رادر نظر بگیرید. یکی دیگر از نکاتی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند شما را در سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری یاری دهد، بررسی منابع مالی شرکت است.

تارگت چیست

مثالی از تارگت در بورس

فرض کنید قیمت سهام یک شرکت 1000 تومان باشد. بسته به شرایط شرکت و عملکرد آن، تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران هدف قیمت را تعیین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.
اگر عملکرد شرکت خوب باشد و توانسته باشد اهداف تجاری خود را به خوبی عملی کند، تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران هدف قیمت را 1500 تومان درنظر خواهند گرفت. در این‌‌‌‌‌‌‌‌‌صورت سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران با توجه بی این پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی به خرید سهام ترقیب شده و با تقاضای زیاد، قیمت را بالا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌برند.
حال تصور کنید عملکرد شرکت خوب نبوده و نتوانسته اهداف تجاری خود را عملی کند. در این‌‌‌‌‌‌‌‌‌صورت تحلیل‌گران با پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی کاهش قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها تا 500 تومان، این تصور را برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که این شرکت با زیان روبرو خواهد شد. بنابراین سهام‌‌‌‌‌‌‌‌‌داران نسبت به فروش سهام خود هجوم برده و باعث کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن ارزش سهام آن شرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

سخن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پایانی

سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران باید تارگت در بورس را در کنار فاکتورهای دیگر به کار گیرند تا بتوانند تصمیم درستی در خصوص صرف سرمایه خود اتخاذ کنند. تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران بازار افرادی هستند که سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند از کمک آن-ها بهره ببرند. اما اگر شما به عنوان سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید از پس تحلیل‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بربیایید و فردی متخصص در این بازار باشید، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید با شرکت در دوره آموزش بورس از صفر همراه شده و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

4.5/5 - (6 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید