اولویت انجام معاملات در بورس چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
اولویت انجام معاملات در بورس

روزانه تعداد زیادی از افراد در بازار بورس به ثبت سفارش و معامله می‌‌پردازند، اما همگی موفق به انجام معامله نمی‌‌شوند. این تعداد آن‌‌قدر زیاد است که صفی از سفارش‌‌های معاملات تشکیل می‌‌شود. این‌‌که چه کسی موفق به انجام معامله می‌‌شود، در گروی اولویتی است که در صف سفارش بدست می‌‌آورد. در این مقاله از دلفین وست به اولویت انجام معاملات در بورس و این اولویت بندی بر چه اساسی صورت می‌‌گیرد، می‌پردازیم.

اولویت‌‌بندی سفارش‌‌ها

در اولویت انجام معاملات از اصطلاح صف، زمانی استفاده می‌‌کنیم که حجم بالایی از سفارش برای یک نماد در بازه مجاز قیمت آن ثبت شده‌‌ باشد. اطلاعات قیمت خرید و فروش، حجم معاملات و تعداد سهام در صفحه اینترنتی مربوط به هر سهام قابل مشاهده است.

در تصویر فوق، می‌بینیم که سه ردیف فروش براساس قیمت در قسمت سفارش‌‌ها وجود دارد. همان‌‌طور که مشخص است، حجم سفارش‌‌ها بالا است، بنابراین صف تشکیل شده است. قیمت خریدی که افراد ثبت کرده‌‌اند در بازه قیمت مجاز یعنی بین ۱۲۵۴۰ ریال تا ۱۳۸۴۰ ریال است. در سطر اول سفارش‌‌ها می‌بینیم که، ۵۸۷۸ نفر سهام خود را که در مجموع حجمی برابر ۱۱۵۹۸۷۰۰۱ دارد با قیمت ۱۳۸۴۰ برای فروش ثبت کرده‌‌اند. در سطرهای بعدی نیز آمار مربوط به افرادی وجود دارد که به ترتیب قیمت ۱۳۸۳۰ ریال و ۱۳۸۲۰ ریال ثبت کرده‌‌اند.
چنین تحلیلی برای فروش نیز صادق است. تصویر زیر صف فروش را برای بانک دی نشان می‌‌دهد. در این تصویر نیز سه سفارش اول براساس قیمت پیشنهادی آورده شده ‌‌است.

باتوجه به تصاویری که دیدیم، برای فروش اولویت با بالاترین قیمت و برای خرید اولویت با پایین‌‌ترین قیمت است. همان‌‌طور که در تصویر مشخص است، قیمت فروش کمتر اولویت اول را در صف دارد. اما می‌بینیم که افراد زیادی با قیمت یکسان سفارش ثبت کرده‌‌اند. در این‌‌صورت کدام‌‌ یک موفق به انجام معامله می‌‌شود؟ در پاسخ باید گفت، هنگامی که تعداد نفرات برای سفارشی با قیمت یکسان زیاد است، اولویت با کسی است که سفارش خود را زودتر ثبت کرده ‌‌است.

چگونه اولویت اول را به خود اختصاص دهیم؟

حال که با مفهوم اولویت‌‌بندی سفارش‌‌ها و اولویت انجام معاملات در بورس آشنا شدیم، این سؤال پیش‌‌می‌‌آید که چگونه سفارشی ثبت کنیم که اولویت اول معاملات را به خود اختصاص دهد؟

تعدادی از فاکتورها در کنارهم به ما کمک می‌‌کنند تا پیروز میدان باشیم.

 • ساعت ثبت سفارش
  سامانه ثبت سفارش از ساعت ۸:۳۰ صبح باز می‌‌شود. بنابراین هرچه سریع‌‌تر سفارش خود را ثبت کنید، درصورت وجود قیمت مشترک با شما، احتمال برد بیشتر می‌‌شود.
 • قیمت مناسب را انتخاب کنید
  در هر روز بازه قیمت مجاز اعلام می‌‌شود، اگر باتوجه به بازه روز بتوانید قیمتی معادل ۵ درصد بالاتر از قیمت پایانی روز قبل را ثبت کنید، احتمال برد بالا می‌‌رود.
 • از سرعت اینترنت و صحت سیستم خود مطمئن شوید
  داشتن اینترنت پرسرعتی که به موقع عمل کند، بسیار مهم است. همچنین مهم است که سیستم شما عملکرد خوبی داشته‌‌ باشد و عاری از ویروس یا هر عامل مخرب دیگری باشد. برخی ممکن است از ربات‌‌های مخصوص برای ثبت اول وقت سفارش استفاده کنند، اما فراموش نکنید که این ربات‌‌ها ممکن است عامل نفوذ بدافزار به سیستم شما شوند.
 • کارگزار خوب، مشاور خوب
  انتخاب کارگزاری مناسب که راهنمایی و مشاوره خوبی به شما بدهد و سرعت عمل مناسبی داشته ‌‌باشد، در رسیدن به اولویت اول بسیار مهم است.
بیشتر بخوانید:  سرمایه گذاری در بورس ایران به روش مستقیم و غیر مستقیم

سخن پایانی

موفقیت افراد در انجام معاملات به اولویتی که سفارش‌‌ آن‌‌ها کسب می‌‌کند، بستگی دارد. این اولویت متأثر از قیمت پیشنهادی و زمان ثبت سفارش است. اگر می‌‌خواهید در اولویت‌‌بندی سفارش‌‌ها اول باشید، نکات لازم را رعایت کنید تا احتمال اول شدن خود را بالا ببرید. در این مقاله به نکات اول شدن به صورت موردی و سطحی اشاره کردیم. مسلم است که اگر در مورد مسائل بورس از صفر آموزش ببینید، با این نکات و موارد دیگر بهتر آشنا خواهید شد.

برای یادگیری “قوانین معاملاتی” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.