شاخص پوئل (Puell Multiple) چیست و چه کاربردی دارد؟

شاخص پوئل

در دنیای کریپتوکارنسی تعریفات متعددی مانند شاخص پوئل وجود دارد که حتما باید با آن‌ها آشنایی کافی پیدا کنید. در واقع این شاخص سعی دارد که میزان سود و درآمد ماینرهای بیت‌کوین را به بهترین نحو ممکن، محاسبه کند. با توجه به اهمیت بسیار بالایی که در این شاخص وجود دارد، بسیاری از ماینرها با آن آشنا هستند. در این مطلب از دلفین وست تلاش می‌کنیم تا این شاخص را به‌صورت کامل بررسی کنیم پس حتما با ما همراه باشید.

معرفی شاخص پوئل

شاخص پوئل بیت‌کوین یک عامل بسیار مهم در سنجش درآمد ماینر‌هاست که حتما باید به آن دقت ویژه‌ای داشته باشید. این شاخص توسط شخصی به نام دیوید پوئل ساخته شد که این مورد در نام‌گذاری آن نیز نقش داشته است. کاری که ضریب پونل انجام می‌دهد، این است که سود ماینرها را نسبت به قیمت روز بیت‌کوین بررسی می‌کند. امروزه ارز بیت‌کوین بدون‌شک پادشاه ارزهای دیجیتال است که حتما باید به این مورد دقت کافی داشته باشید. از همین وجود شاخص پوئل می‌تواند فعالیت ماینرهای بیت‌کوین را به خوبی به تصویر بکشد.

معرفی شاخص پوئل بیت‌کوین

زمانی که یک ماینر در شبکه بیت‌کوین فعال است، در صورت ایجاد بلاک جدید پاداش دریافت می‌کند. این پاداش به‌صورت ارز بیت‌کوین به استخراج‌کننده تعلق می‌گیرد. از همین رو معمولا ماینرها پس از مدت زمانی تصمیم می‌گیرند که بیت‌کوین‌های جمع‌آوری شده خود را بفروشند. از آن‌جایی که تعداد بیت‌کوین زیادی در اختیار ماینرهای بزرگ است، همزمان با عرضه آن‌ها قیمت آن در بازار دچار تغییراتی خواهد شد. با توجه به شرایط خاصی که در این بخش وجود دارد، وجود شاخص پوئل می‌تواند زمان احتمالی فروش بیت‌کوین توسط ماینرها را حدس بزند. به‌طور قطع این اطلاعات ارزشمند می‌تواند به معامله‌گران نیز کمک بسیار زیادی بکند تا معاملات بهتری داشته باشند.

کاربرد پوئل چیست؟

با توجه به توضیحاتی که تا به حال داده شد، مطمئنا اطلاعات خوبی درباره شاخص پوئل بیت‌کوین به دست آوردید. از همین رو بهتر است که از کاربردهای ویژه این شاخص نیز اطلاع کافی پیدا کنید. کسانی که به دنبال انجام معاملات پرسود در بیت‌کوین هستند، حتما باید ضریب پوئل را جدی بگیرند.

در واقع این شاخص مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه بیت‌کوین را به‌صورت کلی بررسی می‌کند و نتایج معناداری را به شما ارائه خواهد داد. به همین جهت برخی از افراد که به پوئل تریدر معروف هستند، از این روش برای تریدهای خود استفاده می‌کنند. این شاخص سعی می‌کند که نقاط ورود و خروج بسیار خوبی را به شما ارائه دهد که بر اساس آن، می‌توانید معاملات خود را مدیریت کنید.

یکی دیگر از کاربردهای شاخص پوئل این است که نشانه‌های پایان یک روند را به شما نشان می‌دهد. به‌طور مثال اگر روند کلی بازار نزولی است،‌ این شاخص می‌تواند نشانه‌های برگشت روند و صعودی شدن آن را به شما بدهد. در این حالت شما خواهید توانست که سود خوبی از برگشت روند به دست بیاورید.

شاخص پوئل بیت‌کوین

انجام ترید با شاخص پوئل چگونه است؟

از آن‌جایی که ضریب پوئل اطلاعات ارزشمندی را در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهد، بسیاری از افراد قصد دارند که از این طریق ترید‌های خود را مدیریت کنند. ترید کردن با این شاخص طرفداران و منتقدان خود را دارد که هر کدام از آن‌ها دلایل به‌خصوصی را برای آن ذکر کرده‌اند.

زمانی که شما از این شاخص بهره می‌برید، زمان تقریبی فروش بیت‌کوین توسط ماینرها را متوجه می‌شوید. این مورد می‌تواند فرصت‌های معاملاتی خوبی را برای شما فراهم کند. با این حال نباید فراموش کرد که این روش بدون خطا هم نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که ترکیب اشتباه شاخص پوئل بیت‌کوین با یک عامل تکنیکال دیگر می‌تواند منجر به خطا شود. حتی در برخی از موارد ممکن است که این شاخص و عامل تکنیکال دیگر سیگنال‌های متضاد هم را بدهند.

ضریب پوئل

با‌این‌حال اگر تصمیم گرفتید که از شاخص پوئل برای ترید استفاده کنید، باید حتما به استراتژی خود پایبند باشید. این استراتژی نیز دارای ضعف‌های خود است، بااین‌حال اگر شما مدیریت ریسک و سرمایه خوبی داشته باشید،‌ قطعا می‌توانید نتایج بسیار خوبی به دست بیاورید. البته ناگفته نماند که ترید با این روش نیز نیازمند تخصص است که باید خود را از این نظر نیز کاملا آماده سازید. به جای این که بخواهید از همه روش‌های تکنیکالی استفاده کنید، بهتر است که یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و در آن زمینه، متخصص شوید. به‌طور قطع از این طریق به معاملات سودسازی خواهید رسید.

ترکیب شاخص پوئل و اندیکاتور RSI

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، شاخص پوئل می‌تواند تحرک‌های قیمتی بیت‌کوین را تا حد زیادی نشان دهد. با‌این‌حال بسیاری از تریدرها دوست دارند که احتمال موفقیت معاملات خود را بالاتر ببرند. نکته مهم این است که هر عاملی را نمی‌توان با این شاخص ترکیب کرد. البته این موضوع را بدانید که اندیکاتور RSI در این زمینه بسیار عالی عمل می‌کند و شما می‌توانید به‌صورت ویژه از آن بهره ببرید. تمامی تکنیکالیست‌ها به خوبی با کاربرد RSI آشنایی دارند. این اندیکاتور می‌تواند مناطق اشباع خرید و فروش را نشان دهد که کمک زیادی به معاملات شما خواهد کرد.

بررسی شاخص پوئل بیت کوین

البته ناگفته نماند که برای استفاده از آراس‌آی در کنار شاخص پوئل حتما باید آن را در تایم فریم‌هایی نظیر هفتگی و روزانه قرار دهید. در صورتی که بعد از قرار دادن این دو عامل در کنار هم یک سیگنال مشخص را دریافت کردید، می‌توانید برای خرید یا فروش ارز دیجیتال مدنظر خود اقدام کنید. همان‌طور که می‌بینید، استفاده از این استراتژی پیچیدگی خاصی ندارد و شما می‌توانید به‌طور ویژه از آن بهره ببرید. تجربه نشان داده است که ضریب موفقیت این روش برای تایم فریم‌های بلند مدت بسیار بالاست؛ پس حتما حساب ویژه‌ای روی آن باز کنید.

چطور از شاخص پوئل استفاده کنیم؟

با توجه به اهمیت بالای شاخص پوئل، استفاده کردن از آن نیز باید به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. خوشبختانه این کار زیاد پیچیده نیست و شما با نگاه به این شاخص بر روی چارت به خیلی از موارد پی می‌برید. در واقع این شاخص دارای دو محدوده سبز و قرمز است که هر کدام معنای خاص خود را دارند. ناحیه سبز در قسمت پایین چارت و ناحیه قرمز نیز در قسمت بالا قرار می‌گیرد. زمانی که شاخص پوئل بیت‌کوین در سطح بالای خود و قسمت قرمز رنگ قرار می‌گیرد، به احتمال زیاد بازار در آینده‌ای نزدیک با ریزش مواجه خواهد شد.

محاسبه ضریب پوئل

حال اگر این شاخص در قسمت پایین و سبز رنگ باشد، معمولا بعد از آن شاهد یک افزایش قیمت در بیت‌کوین خواهیم بود. زمانی که شاخص در بین این دو مورد قرار گرفته است، بازار بیشتر در حالت بی‌تصمیمی قرار دارد. در واقع در این زمان، سیگنال ورود یا خروج خاصی صادر نمی‌شود که شما بهتر است در این شرایط معامله نکنید تا شاخص به مناطق سبز یا قرمز برسد. با توجه به کاربردی بودن این شاخص، شما می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید. نحوه استفاده از ضریب پوئل به‌قدری آسان است که حتی معامله‌گران تازه‌کار نیز به‌صورت ویژه از آن بهره می‌برند. از همین رو بهتر است که شما هم در معاملات خود  این موضوع را در نظر بگیرید.

سخن پایانی

امروزه استفاده کردن از شاخص‌ها و عوامل مختلف نقش بسیار مهمی در انجام تریدهای موفقیت‌آمیز دارد. به همین جهت شما حتما باید با ضریب پوئل و کاربرد آن در ترید آشنایی داشته باشید. خوشبختانه این شاخص سیگنال‌های خرید و فروش خوبی را صادر می‌کند که می‌توانید به‌صورت ویژه از آن بهره ببرید. در این مطلب از دلفین وست به‌طور کامل به بررسی این شاخص و کاربردهای آن پرداختیم. اگر شما با یک برنامه‌ریزی درست از این شاخص استفاده کنید، به‌طور قطع تاثیرات ویژه آن بر میزان سوددهی خود را مشاهده خواهید کرد. دوره‌ای تحت عنوان آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان از صفر تا صد این بازار را برای علاقه‌مندان آموزش می‌دهد به گونه‌ای که به راحتی بتوانید در این بازار شروع به فعالیت کنید و معاملات سودآور انجام دهید.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *