همه چیز درمورد نسبت خرید به فروش در بورس

نسبت خرید به فروش

شاید برایتان جالب باشید بدانید که با اندازه‌گیری و محاسبه نسبت خرید به فروش خریداران و فروشندگان حقیقی در بازار بورس، می‌توان به نتایج قابل توجهی دست یافت. برخی از نمادها در بازار بورس تهران هستند که قدرت بالایی دارند. اما این که در چه زمانی باید برای خرید سهام آن‌ها اقدام کنیم، به محاسبه نسبت خرید به فروش این نمادها بستگی دارد. این مهم، یکی دیگر از شگردهای تحلیل تکنیکال است که می‌تواند در تشخیص سهام مستعد رشد به ما کمک کند. پس اگر شما هم می‌خواهید بدانید چطور باید نسبت خرید به فروش را اندازه بگیرید، با ما همراه شوید.

برای ارزیابی نسبت خرید به فروش در بورس، باید به چکار کنیم؟

برای ارزیابی نسبت خرید به فروش در بورس برای تشخیص سهام مناسب برای خرید،‌ باید محاسبه خود را روی نسبت خرید به فروش حقیقی‌های این بازار انجام دهیم. در این مورد، کاری به نسبت خرید به فروش حقوقی‌ها نخواهیم داشت. چراکه خود به عنوان یک تریدر حقیقی فعالیت می‌کنیم. همچنین نسبت خرید به فروش حقوقی در بازارها، متفاوت‌تر از فعالیت حقیقی‌ها در این بازار است. اما برای محاسبه نسبت خرید به فروش در بورس، باید یک سری مراحل مشخص را طی کنیم تا به نتیجه برسیم. این مراحل به قرار زیر هستند:

 • نماد موردنظر خود را مشخص کنید.
 • وارد سایت – tsetmc.com – شوید.
 • نماد را در سایت نامبرده جستجو کرده و صفحه مربوط به آن را باز نمایید.
 • در سمت چپ صفحه نماد در سایت tsetmc می‌توانید حجم خرید و فروش، خریداران و فروشندگان حقیقی را برحسب مقدار و درصد مشاهده کنید. البته همین مقادیر برای حقوقی هم وجود دارد که کاری به آن‌ها نداریم. اگر این دو مورد را با هم اشتباه بگیرید، محاسبات شما اشتباه خواهد بود.
 • حالا باید بر حسب اطلاعات موجود در این صفحه، ماشین حساب را برداشته و به محاسبه بپردازیم.

بنابراین برای ارزیابی نسبت خرید به فروش در بورس، باید این مراحل را طی کنیم. آن‌گاه با رسیدن به اطلاعات حقیقی‌های نماد موردنظر خود، باید محاسبه را آغاز کنیم. در ادامه به شما خواهیم گفت که چطور می‌توانید نسبت خرید به فروش حقیقی را مشخص کنید.

نسبت قدرت خریدار به فروشنده را چگونه محاسبه کنیم؟

برای اینکه بتوانیم نسبت قدرت خریدار به فروشنده یک نماد در بازار بورس تهران را محاسبه کنیم، باید یک نماد مشخص را در نظر بگیریم. پس برای مثال، نماد «وبملت» را در نظر می‌گیریم. اطلاعات مربوط به این نماد در مثال ما، در سایت tsetmc به صورت زیر است:

 • حجم خرید حقیقی: «212/134 میلیون سهم»
 • حجم فروش حقیقی: «522/105 میلیون سهم»
 • تعداد خریدار حقیقی: «518/26 نفر»
 • تعداد فروشنده حقیقی: «285/8 نفر»

برای محاسبه خود به 4 عدد فوق نیاز داریم. چراکه هم تعداد خریداران و فروشندگان و هم حجم خرید و فروش آن‌ها را باید در ارزیابی خود لحاظ نماییم. حالا برای محاسبه این امر باید به صورت زیر عمل کنیم:

 • تقسیم کل حجم خرید حقیقی بر تعداد خریداران حقیقی

134212000 ÷ 26518 = 5061

 • تقسیم کل حجم فروش حقیقی بر تعداد فروشندگان حقیقی

105522000 ÷ 8285 = 12736

 • تقسیم نتیجه دوم محاسبه فوق بر نتیجه اول:

12736 ÷ 5061 = 2/5

نسبت نهایی که ما در سه مرحله فوق بدست آوردیم، برابر با 5/2 خواهد بود. به همین خاطر می‌توانیم به این نتیجه برسیم که علی‌رغم بیشتر بودن تعداد خریداران سهام وبملت در این مثال، اما قدرت فروشندگان آن بیش از دو برابر خریداران آن است. این قدرت با نسبت خرید به فروش دو برابر یا بیشتر از آن ارزیابی می‌شود. در واقع اگر بخواهیم به نتیجه قاطعی از طریق این روش برسیم، باید نتایج بیش از دو برابر را مورد توجه قرار دهیم. حالا این نتیجه در مثال وبملت، دو و نیم برابر شده است. وقتی قدرت فروشندگان یک نماد بیش از دو برابر قدرت خریداران همان نماد باشد، می‌توان نتیجه گرفت که: «این نماد یا افت می‌کند یا درجا می‌زند!» پس فرصت مناسبی برای خرید آن نیست. البته اگر این نتیجه برعکس بود، یعنی قدرت خریداران بیش از دو برابر قدرت فروشندگان بود، باید بلافاصله برای خرید سهام این نماد اقدام می‌کردیم.

حالا اگر این نماد را در پرتفوی خود دارم، مراقب باشم که به محض فعال شدن حد ضرری که تعیین کرده‌ام، آن را بفروشم. اگر هم آن را در پرتفوی خود ندارم، فعلاً از خرید آن صرف‌نظر کنم تا زمانی‌که قدرت خریداران حقیقی از فروشندگان حقیقی آن بیشتر شود. با همین محاسبات ساده می‌توان تشخیص داد که نمادهایی که انتخاب کرده‌ایم، مستعد رشد در روزهای آتی هستند یا خیر؟!

برای ارزیابی نسبت خرید به فروش، چه راه‌های دیگری وجود دارد؟

برای محاسبه نسبت خرید به فروش نمادها در بورس، می‌توانید از روشی که معرفی کرده‌ایم به خوبی استفاده نمایید. چراکه تمام حجم‌ها، قیمت‌ها و تعداد افراد را می‌توانید در صفحه مربوط به آن نماد در سایت tsetmc مشاهده کنید. فقط باید آن‌ها را بر هم تقسیم نمایید. اما برخی از تریدرها از راه‌های دیگری نیز برای این محاسبه استفاده می‌کنند. برای مثال، استفاده از فیلتر نسبت قدرت خریدار به فروشنده در بین تریدرها بسیار رایج است. به طوری که با نوشتن فیلتر، به نتایج موردنظر خود دست می‌یابند. اما برای استفاده از این روش، باید یا فیلتر موردنظر را در اختیار داشته باشید، یا خودتان برای آن فیلترنویسی کنید.

سخن نهایی

برای ارزیابی نسبت قدرت خریدار به فروشنده، راه‌های متفاوتی وجود دارد. اما آسان‌ترین راه آن، مراجعه به وب سایت tsetmc است. آن‌گاه با محاسبه مقادیر موجود در این سایت در مورد هر نماد، می‌توان به نسبت خرید به فروش آن دست یافت. شما نیز می‌توانید همین محاسبه را در مورد دیگر نمادها انجام دهید. آن‌گاه اگر نتیجه نهایی برای یک نماد این باشد که قدرت خریداران بیش از دو برابر قدرت فروشندگان آن باشد، باید برای خرید سهام آن نماد اقدام کرد. نتیجه محاسبات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *