همه چیز در مورد صندوق املاک و مستغلات و کاربرد آن

صندوق املاک

سرمایه گذاری روی املاک و مستغلات از دیرباز یکی از بهترین و امن‌ترین روش‌های سرمایه گذاری بوده است. اما سرمایه گذاری در این واحد به سرمایه نسبتاً زیادی نیاز دارد. به همین خاطر ممکن برخی از افراد به دلیل کم بودن سرمایه اولیه نتوانند به‌صورت مستقیم به خرید ملک و مستغلات بپردازند. اما صندوق املاک و مستغلات، این کمبود سرمایه را برای افراد جبران کرده است. در ادامه به بررسی ماهیت و کاربرد این نوع از صندوق‌ها خواهیم پرداخت. آن‌گاه می‌توانید به شیوه صحیح از سرمایه گذاری در آن‌ها بهره بگیرید. اگر موضوع سرمایه گذاری در واحد املاک برای شما هم کنجکاوی ایجاد کرده است، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

صندوق املاک و مستغلات چیست؟

صندوق املاک و مستغلات «Real Estate Investment Trust» را با عبارت اختصاری «REIT» می‌شناسند. این مفهومِ، یک ابزار مالی است که به افراد کمک می‌کند تا به‌صورت غیرمستقیم از سرمایه گذاری در واحد ملک، مسکن و دیگر صورت‌های مالی آن، سود بدست بیاورند. صندوق املاک و مستغلات براساس انواع صندوق سرمایه گذاری مشترک ایجاد شده است. با ایجاد این صندوق‌ها می‌توان با حداکثر سرمایه ورود به بازار بورس تهران، یعنی مبلغ 500 هزار تومان به بازار املاک ورود کرد. صندوق‌های سرمایه گذاری در املاک و مستغلات به سرمایه گذاری روی پروژه‌های بزرگی چون ساخت هتل، برج‌های تجاری، مسکونی، ورزشی، صنعتی، تفرجگاه‌ها و …. اختصاص دارد. البته این نوع صندوق از نوع سرمایه گذاری محدود یا «Closed-End Fund» است. بنابراین صدور یا ابطال آن با نظر مدیریت صندوق انجام می‌شود. این مورد با استناد به اساسنامه و امیدنامه صندوق قابل انجام است.

صندوق املاک و مستغلات به دارایی‌های غیرمنقول توجه دارد. دارایی‌هایی که این صندوق روی آن‌ها سرمایه گذاری می‌کند، باید گواهی پایان کار و سند رسمی در ایران داشته باشند. سود حاصل از سرمایه گذاری این صندوق، در بین سهامداران آن تقسیم می‌شود. برای دسترسی به این صندوق، از طریق حساب کاربری بورس می‌توان اقدام کرد.

صندوق املاک و مستغلات چیست؟

چرا سرمایه گذاری در صندوق املاک و مستغلات اهمیت دارد؟

یکی از بهترین راه‌های سر و سامان بخشیدن به واحد مسکن و املاک هر کشور، ایجاد صندوق‌های املاک در آن است. سابقه ایجاد این صندوق‌ها، به بیش از شش دهه قبل برمی‌گردد. طرح ایجاد صندوق املاک و مستغلات برای اولین بار در آمریکا تصویب شد. اما به تدریج این طرح در 35 کشور دیگر هم اجرایی شد. در کشورمان نیز این صندوق‌ها در جهت طرح تأمین مسکن و جهش تولید اجرایی شده‌اند. به همین خاطر، هموطنان به راحتی می‌توانند با پیوستن به این بازار، هم خود از سود آن بهره‌مند شوند و هم به توسعه بازار املاک کشور کمک نمایند. اما مهم‌تر از آن، کم ریسک بودن سرمایه گذاری در صندوق املاک به نسبت سایر طرح‌های سرمایه گذاری است. معمولاً در طرح‌های سرمایه گذاری مختلف، هرچقدر سودآوری آن‌ها بالاتر باشد، ریسک آن‌ها نیز بالاتر خواهد بود. اما در صندوق املاک، ریسک پایین و سودآوری بالا است.

در واقع می‌توان سرمایه گذاری در صندوق املاک و مستغلات را پربازده‌ترین و کم‌ریسک‌ترین طرح سرمایه گذاری کشور در نظر گرفت. پس شما نیز با اطمینان خاطر بیشتری می‌توانید به آن ورود کنید.

کاربرد صندوق املاک و مستغلات

طبیعتاً صندوق‌های سرمایه گذاری و مستغلات از کاربرد قابل توجهی برخوردارند. به طوری که می‌توان برای رونق اقتصاد کل کشور نیز روی آن‌ها حساب کرد. اگر بخواهیم کاربردهای این نوع صندوق‌ را به‌صورت موردی بررسی کنیم، این بررسی به‌صورت زیر خواهد بود:

 • خرید، فروش و اجاره ملک و مستغلات و تقسیم سودهای ناشی از آن به دارندگان صندوق
 • اختصاص مبالغ جمع‌آوری شده‌ی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری عمده روی بازار ملک
 • کمک به امکان اعطای تسهیلات مسکن بیشتر به هموطنان
 • سرمایه گذاری روی اوراق بهادار شرکت‌های ساختمانی و اوراق بهادار رهنی پذیرفته شده در بازار بورس تهران
 • سپرده‌گذاری بانکی با الباقی وجوه موجود در صندوق املاک

با توجه به کاربردهای عنوان شده برای این صندوق، می‌توان نتیجه گرفت که سودآوری این طرح مانند سودآوری بازار فیزیکی ملک در همان مدت‌زمان سرمایه گذاری روی صندوق است.

مزایای سرمایه گذاری در صندوق املاک و مستغلات

با توجه به مطالبی که تا به این‌جا عنوان کردیم، می‌توان تا حد زیادی به مزایای سرمایه گذاری در صندوق املاک پی برد. اما اگر بخواهیم به‌صورت موردی مزایای این واحد را بررسی کنیم، مزیت‌های زیر در اولویت خواهند بود:

 • نقدشوندگی بالا

اگرچه بازار فیزیکی ملک در کشور، یک بازار سنگین است، اما صندوق املاک از نقدشوندگی بالایی برخوردار است. خرید و فروش در بازار فیزیکی ملک به آرامی و کندی صورت می‌گیرد. اما خرید و فروش واحدهای صندوق املاک در بورس با سرعت بالایی انجام می‌شود. دلیل این امر را می‌توان در بازیگران زیاد این واحدها و قسمت پایین واحدهای سرمایه‌ای آن جست‌وجو کرد.

 • معافیت مالیاتی

بر طبق مقررات مهم سرمایه گذاری در صندوق املاک، اگر 100٪ سود حاصل از فعالیت این صندوق به سهامداران داده شده باشد، معافیت مالیاتی برای آن در نظر گرفته خواهد شد. البته با توسعه صندوق‌های املاک، امروزه می‌توان بین 5 تا 15 درصد مالیات را به آن‌ها نسبت داد. اما افرادی که با نیت برنامه بازنشستگی به این صندوق‌ها ورود کنند، بیشتر از معافیت مالیاتی آن بهره‌مند می‌شوند.

 • واحدهای سرمایه‌گذاری متنوع

سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری با تنوع بالایی همراه است. به طوری که می‌توان سرمایه گذاری در واحدهای مسکونی مستغلات مانند مرکز خرید، هتل، مراکز صنعتی و … را در آن مشاهده کرد. به غیر از آن، اوراق بهادار مرتبط با دارایی‌های این صندوق مانند اوراق مشارکت، صندوق‌های زمین، ساختمان،‌ پروژه‌های ساختمانی، اوراق رهنی و … را نیز قابل مشاهده است.

 • بازدهی بالا و ریسک اندک

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، سرمایه گذاری در صندوق املاک از ریسک پایین و بازدهی بالا برخوردار است. همچنین این صندوق توسط خبره‌ترین افراد حوزه املاک مدیریت می‌شود. پس طبیعی است که نظم و کارایی این صندوق‌ها از امنیت و بازدهی بالایی هم برخوردار باشند.

موارد فوق، جزء مهم‌ترین مزایای صندوق‌های املاک و مستغلات در سطح کشورها هستند. این در حالی است که می‌توان مزایای فرعی چون تنظیم و رونق بازار مسکن کشور، امکان مدیریت تخصصی در حوزه‌های بازاریابی و فروش و … را نیز برای آن در نظر گرفت.

کاربرد صندوق املاک و مستغلات صندوق مکانیزه املاک چیست؟

بنابر سیاست‌های دولت، برای شفاف سازی سرمایه گذاری در واحد مسکن، باید از صندوق مکانیزه املاک استفاده شود. به همین خاطر، املاکی‌ها موظف به نصب صندوق‌های مکانیزه املاک روی سیستم‌های خود هستند. شاید تصور کنید که صندوق مکانیزه املاک ارتباطی با صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات ندارد. اما در حقیقت، شفاف‌سازی که کشور از بخش املاک انتظار دارد را می‌توان به کمک صندوق مکانیزه املاک محقق کرد. این شفافیت‌سازی در صندوق املاک قابل معامله در بورس نیز وجود دارد. بنابراین به‌صورت کلی، صندوق مکانیزه املاک به واضح‌تر شدن معاملات و موقعیت بازار املاک در کشور اشاره دارد. هر صندوق مکانیزه املاک می‌تواند به‌صورت آنلاین در اختیار املاکی‌ها با اهداف زیر قرار بگیرد:

 • محاسبه خودکار مالیات‌های وارده به صورتحساب‌های املاک
 • ایجاد حساب مشتریان برای پیگیری بدهکاری و بستانکاری آن‌ها
 • چاپ روی چک و هشدار دهنده موعد برداشت و پرداخت چک‌ها
 • گزارش‌گیری‌های دوره‌ای
 • تنظیم نمودار دارایی‌های ملکی
 • تنظیم حق دسترسی برای کاربران واحد املاک و مستغلات
 • پشتیبان‌گیری از اطلاعات مالی املاک

با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان به اهمیت صندوق مکانیزه املاک برای شفاف‌سازی داده‌های بخش املاک پی برد. هرچقدر بازار ملک از شفافیت بیشتری برخوردار باشد، بهتر می‌توان برای مدیریت آن برنامه ریزی کرد. یکی از بهترین برنامه‌های رونق بخشیدن به این بازار، ایجاد صندوق املاک است.

آیا سرمایه گذاری در صندوق املاک و مستغلات به تخصص نیاز دارد؟

سرمایه گذاری در صندوق املاک و مستغلات هم به نوعی سرمایه گذاری در بازار بورس تهران است. در واقع صندوق‌های املاک بخشی از دارایی‌های مالی این بازار هستند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که خرید و فروش واحدهای این صندوق نیز مانند خرید و فروش سهام شرکت‌های بورس به تخصص و دانش تحلیلی نیاز دارد. اما باید امن‌تر بودن صندوق املاک را همواره در نظر داشت. این موضوع سبب شده است تا به سرمایه گذاری در صندوق املاک به چشم یک سرمایه گذاری کم ریسک و بدون تخصص نگاه شود. اما در هر صورت بهتر است که قبل از انجام هر سرمایه گذاری در هر واحدی، به دانش لازم برای انجام آن مسلط باشید. در صندوق املاک هم می‌توانید با تکیه بر اطلاعات و دانش خود، در بین واحدهای متنوع آن، بهترین و قابل رشد ترین واحدها را برای سرمایه گذاری خود انتخاب نمایید.

سخن نهایی

با اضافه شدن صندوق‌های سرمایه گذاری طلا به بازار بورس تهران، امکان سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار طلا برای افراد فراهم شد. خوشبختانه با اضافه شدن صندوق املاک و مستغلات به بورس، فرصت مطمئن دیگری برای کسب سود فراهم شده است. افراد می‌توانند بخشی از سرمایه خود را به خرید واحدهای صندوق املاک در بورس اختصاص دهند. اما بهتر است قبل از ورود به این بخش از بورس، اطلاعات خود در رابطه با آن را تکمیل نمایید. برای این منظور می‌توانید از کارشناسان ما مشاوره دریافت کنید. هر سؤال، ابهام یا تجربه‌ای در رابطه با سرمایه گذاری در صندوق املاک و مستغلات دارید، آن را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. باشد که بتوانیم با استفاده از اطلاعات تکمیلی همدیگر، به نتایج بهتری در مورد این نوع سرمایه گذاری برسیم.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در مسکن” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *