بررسی دلایل توقف و بازگشایی نمادها در بورس

توقف و بازگشایی نمادها در بورس

رخ دادن توقف و بازگشایی نمادها در بورس این روزها دیگر با توجه به تصمیمات اساسی که به صورت لحظه‌ای گرفته می‌شود یک امر بسیار طبیعی محسوب می‌گردد. اگر قرار است وارد دنیای بورس اوراق بهادار شوید باید بدانید که بنابر برخی از دلایل نماد‌ها همیشه در حالت مجاز و قابل معامله نیستند و ممکن است در وضعیتی قرار بگیرند که به صورت موقتی معامله با آن‌ها ممکن نباشد. البته نباید فکر کنید که توقف و بازگشایی نمادها در بورس ایران فقط رخ می‌دهد و سایر بازارهای مالی دنیا عاری از همچین اتفاقی هستند.

اتفاقاً اینجا قضیه کاملا برعکس است زیرا این این اتفاق ممکن است برای بازار ارز‌های دیجیتال و یا حتی فارکس نیز رخ دهد. حال شاید برای شما سوال پیش بیاید که اصلاً چرا همچین اتفاقی رخ می‌دهد؟

در پاسخ به این سوال باید به شما دوستان و علاقه مندان به بازارهای مالی بگوییم که زمانی که هر عامل خاصی باعث کاهش و یا افزایش ناگهانی و یا به عبارتی معنا‌دار در یک سهام گردد برای مدتی و به صورت کاملا موقتی نماد این سهم متوقف می‌شود.

همانطور که به شما گفتیم این رخداد تنها مخصوص بورس ایران نیست و تحت عنوان توقف نماد در سایر بازارهای مالی نیز رخ می‌دهد. ما در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم به صورت عمیق‌تر به توضیح این موضوع برای شما دوستان و علاقه‌مندان بپردازیم و اطلاعات مفیدی در جهت آموزش بورس در اختیارتان قرار دهیم.

توقف نماد چیست؟

توقف نماد که اغلب از آن به عنوان توقف معاملات نیز یاد می‌شود در واقع یک نوع توقف موقتی در معاملات بورس اوراق بهادار و سایر بازارهای مالی است.

اصولاً این نوع توقف به دلایل نظارتی، پیش بینی اخبار مهم و یا تصحیح وضعیتی که سفارشات خرید یا فروش بیش از حد برای یک اوراق خاص اعمال کرده باشد اجرا می‌شود.

توقف و بازگشایی نمادها در بورس می‌‌توانند دارای ۴ وضعیت متفاوت از جمله مجاز، ممنوع، مجاز محفوظ، مجاز متوقف و ممنوع-متوقف باشد.

نکته قابل توجه در خصوص توقف نمادها این است که اگر بر فرض مثال یک نماد خاص مجبور به توقف طولانی مدت گردد ممکن است تا حدود قابل توجهی تاثیرات منفی خود را بر نقد شوندگی سهام اعمال کند.

توقف نماد

دلایل توقف و بازگشایی نمادها در بورس چیست؟

در واقع میزان مدت متوقف شدن یک نماد در بورس رابطه مستقیمی با دلیل اصلی که منجر به متوقف شدن آن گشته دارد. بنابر دلایلی که در ادامه این مقاله قرار است برایتان ذکر کنیم ممکن است یک نماد در بورس متوقف شود.

  1. توقف به دلیل افشای اطلاعات مهم

هر شرکت دارای دو دسته اطلاعات با اهمیت الف و یا ب است. حال اگر هر یک از شرکت‌ها اطلاعات دسته الف و یا ب خود را در سامانه‌هایی مانند کدال منتشر سازند در نهایت نماد آن‌ها بسته و متوقف خواهد شد. متعاقبا دولت با در نظر گرفتن این نکته که آیا یک شرکت اطلاعات دسته الف را فاش کرده و یا دسته ب را میزان مدت توقف نماد آن را متفاوت اعلام خواهند کرد.

اگر اطلاعات فاش شده در کدال از نوع دسته الف باشد بازگشایی نماد مورد نظر ممکن است به روز بعد موکول گردد. اما اگر اطلاعات فاش شده از نوع ب باشد ممکن است همان روز نماد بازگشایی شود.

  1. توقف به علت نوسان پایانی قیمت بیش از ۲۰ درصد

در اصل زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که در پنج روز متوالی کاری چیزی بیش از ۲۰ درصد نوسان قیمتی مثبت و یا منفی در قیمت‌های پایانی یک سهام دیده شود.

به هنگام رخ دادن چنین حالتی توقف نماد رخ می‌دهد اما این توقف نماد تنها به مدت ۶۰ دقیقه و یا یک ساعت است.

  1. توقف به علت نوسان پایانی قیمت بیش از ۵۰ درصد

این حالت نیز تا حدودی مشابه حالت قبلی است که برای شما توضیح دادیم منتها بازه زمانی سنجیده شده در این حالت ۱۵ روز متوالی است.

یعنی اگر در ۱۵ روز  متوالی کاری قیمت پایانی در یک سهام در یک شرکت خاص ۵۰ درصد نوسان صعودی و یا نزولی داشته باشد در نهایت نماد وی متوقف می‌گردد. توجه داشته باشید که تفاوتی که این حالت با حالت قبلی دارد این است که بازگشایی این نوع از توقف نماد ممکن است بیش از ۲ روز کاری طول بکشد و صاحبین این شرکت‌ها باید از طریق سامانه و سایت کدال در خصوص حواشی رخ داده شفاف سازی کنند.

  1. توقف به دلیل برگزاری مجمع فوق‌العاده عمومی

نماد‌ها اصولاً چیزی حدود یک الی دو روز قبل از برگزاری چنین مجمعی متوقف می‌شوند و شرکت‌هایی که در بورس فعال هستند موظفند تا سوابق مالی و یا به عبارتی افزایش‌ها و کاهش‌های رخ داده در سرمایه شرکتشان را در این مجمع به تصویب برسانند. بازگشایی نماد در هنگام مواجهه با چنین حالتی پس از این که اطلاعات شرکت‌ها در کدال افشا شد پس از دو روز کاری بازگشایی می‌گردد.

  1. توقف به دلیل مجمع عمومی سالیانه عادی

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که اصلاً چنین مجمعی چیست و چرا تشکیل می‌گردد؟

باید به شما بگوییم که تمامی شرکت‌های فعال در بورس به نوعی موظف هستند تا در هر سال به منظور یکسری شفاف سازی‌ها در راستای تصویب صورت‌های مالی خود آن را تشکیل دهند. زمان تشکیل این مجمع نیز چهار ماه پس از به پایان رسیدن سال مالی است. در چنین حالتی در بورس ایران چیزی حدود ۴۸ الی ۲۴ ساعت قبل از از برگزاری این مجمع نمادها متوقف می‌شوند.

بازگشایی نمادها در چنین حالتی پس از شفاف سازی و افشای اطلاعات توسط شرکت مذکور در سایت کدال پس از دو روز کاری رخ می‌دهد.

سخن پایانی

اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که حضور بسیار فعالی در حوزه بورس اوراق بهادار دارند باید تاکنون با عبارتی همچون توقف و بازگشایی نماد در بورس آشنا شده باشید. رخ دادن این اتفاق می‌تواند بنابر دلایل بسیار متنوعی باشد که ما در طول این مقاله به توضیح اصلی ترین موارد آن در بورس ایران پرداختیم. توجه داشته باشید که مدت زمان  توقف یک نماد و سپس بازگشایی آن کاملاً بستگی به نوع دلیلی دارد که این اتفاق رخ داده است.

برای یادگیری “مقدمات بورس” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *