چگونه در صف فروش گیر نکنیم؟ | فیلترهای طلایی صف فروش

صف فروش

خیلی‌ها با ورود به بازارهای سرمایه، از گیر کردن در صف فروش ابراز نگرانی می‌کنند. آن‌ها دائم از ما سوال می‌کنند که چگونه می‌توان ترفندی به کار برد که در صف فروش گیر نکنند؟ برای ممانعت از گیر کردن در صف فروش، تکنیک‌هایی وجود دارد؛ اما زمان مناسب برای به کارگیری این تکنیک‌ها، پس از ورود به معامله نیست! تکنیک‌ها و ترفندهای موجود برای ممانعت از گیر کردن در صف فروش زمانی کارایی دارند که شما هنوز به یک معامله وارد نشده‌اید. اگر می‌خواهید با این ترفندها و طریقه استفاده از آن‌ها آشنا شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه در صف فروش گیر نکنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از رسیدن به حد ضرر، در صف فروش گیر کرده باشید. این مشکل شاید معضل تعداد زیادی از فعالان بازارهای بورسی باشد؛ به همین دلیل، قصد داریم در این مقاله توضیحاتی را در این باره ترفندهای ممانعت از گیر کردن در صف فروش به شما ارائه کنیم. عموم مردم گمان می‌کنند که این ترفندها باید پس از ورود سهم به صف فروش مورد استفاده قرار بگیرند؛ در حالی که استفاده از این ترفندها، تنها پیش از ورود به صف فروش می‌تواند کمک کننده باشد. بگذارید درک این موضوع را با طرح یک مثال ساده برای شما آسان کنیم. تصور کنید که قصد داریم سهامی را از ذوب خریداری کنید. پیش از خرید این سهم، بهتر است پارامترهای به خصوصی را بررسی کنید. اولین پارامتری که باید به آن توجه شود، میانگین حجم سهم مورد نظر است. این عدد بیانگر تعداد سهمی است که در 22 روز گذشته به طور متوسط و روزانه معامله شده است.

سپس لازم است تعداد سهم‌ها را در قیمت پایانی ضرب کنید. عدد به دست آمده، رقم خرید و فروش این سهم در 22 روز گذشته، به تومان، است. بالا بودن این رقم، بیانگر آن است که این سهم نقد شوندگی خوبی دارد و حتی در زمان منفی شدن، تا حدودی قابل نقد کردن خواهد بود و شما می‌توانید در این حالت از سهم خارج شوید. اما اگر این رقم پایین باشد، سهم مورد نظر شما از نقد شوندگی مطلوبی برخوردار نخواهد بود و در صورت منفی شدن آن، احتمالا در صف فروش گیر می‌کنید. در این چنین وضعیتی، بهتر است از خرید مقادیر بالای این سهام خودداری کنید.

آیا سهم‌هایی که نقد شوندگی پایینی دارند، فاقد کارایی هستند؟

خیر! با وجود این که این سهم‌ها ممکن است در آینده شما را در معرض قرارگیری در صف فروش قرار دهند، باز هم نمی‌توان آن‌ها را بی‌مصرف دانست. این سهم‌ها به یک شرط می‌توانند کمک کننده و ارزشمند باشند. چنان چه بررسی‌های شما نشان دهنده این است که بازار در آینده قرار است روندی صعودی را طی کند، بهتر است چنین سهم‌هایی را خریداری کنید. چرا که سهم‌هایی با نقد شوندگی و میانگین حجم ماهیانه پایین‌تر، در زمان مثبت بودن بازار، صف‌های خرید طولانی‌تری را تشکیل می‌دهند و می‌توانند با میزان سوددهی بالایی همراه باشند. از سوی دیگر، زمانی که گمان می‌کنید بازار ریزشی است، خرید سهم‌هایی با حجم و نقد شوندگی بیشتر، مفیدتر است.

استفاده از ترفند سهام شناور برای جلوگیری از گیرکردن در صف فروش

تنها ترفند گفته شده در قسمت‌های قبلی نمی‌تواند به جلوگیری از گیر کردن شما در صف فروش کمک کند. به این منظور توصیه می‌شود که ترفند سهام شناور را نیز در دستور کار خود قرار دهید. بررسی مبلغ سهام شناور بسیار مهم است. برای مثال تصور کنید که سهام شناور یک سهم به میزان 30 درصد ثبت شده است. این موضوع به معنای آن است که میزان سهام خرید و فروش شده بین مردم، 30 درصد است. سهم‌هایی که میزان سهام شناور کمتری به تومان دارند، سهم‌هایی هستند که حرکات شارپی شدیدی را تجربه می‌کنند. این سهم‌ها به صورت عمومی، در صورت مثبت بودن بازار به شکل شارپی حرکت کرده و در صف خرید گیر می‌کنند. برعکس این موضوع هم صادق خواهد بود؛ یعنی در صورت منفی شدن سهام، سقوط شارپی آن شما را در صف فروش معطل خواهد کرد.

همان طور که گفتیم، میزان سهام شناور باید به ریال ارزیابی شود؛ اما چگونه می‌توان این درصدها را به ریال تبدیل کرد؟ برای انجام این کار، تعداد کل سهام را به درصد آن تقسیم می‌کنید. یعنی در این مثال، شما باید میزان کل سهام را به عدد 0.3 تقسیم کنید. رقم به دست آمده، قیمت سهم شناور شما خواهد بود. سپس این عدد را در قیمت پایانی سهم ضرب کنید. رقم به دست آمده، کل سهام شناور سهم مورد نظر شما خواهد بود. هر زمان بازار در وضعیتی منفی قرار دارد، بهتر است سهامی را خریداری کنید که مقدار ریالی آن بیشتر است تا در صف‌ها طولانی فروش گیر نکنید.

یک ترفند بسیار ساده برای خروج از صف فروش

حال می‌خواهیم ترفندی بسیار ساده را به شما معرفی کنیم که استفاده از آن زحمت زیادی برای شما ندارد. برای استفاده از این ترفند، به وب سایت رهاورد 365 وارد شوید. سپس سهم مورد نظر خود را جست‌وجو کنید. در قسمت پایین صفحه سهم مورد نظر، قسمتی به نام بازدهی و نقد شوندگی وجود دارد. اگر می‌خواهید سهامی را با اطمینان بیشتر خریداری کنید، بهتر است سهمی را انتخاب کنید که در 6 ماهه گذشته، رتبه نقد شوندگی آن زیر 50 بوده است. هر چه رتبه نقد شوندگی سهم شما پایین‌تر باشد، با خرید آن احتمال گیر کردن در صف فروش برای شما کمتر خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله، معضلی به نام گیر کردن در صف خرید و فروش در بورس را مطرح کرده و راه‌کارهای مفیدی را برای ممانعت از ایجاد این مشکل به شما ارائه دادیم. با به کارگیری این راه‌کارها، شما می‌توانید به راحتی از فیلتر صف فروش عبور کنید و بتوانید سهام خود را نقد کنید. امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله به قدر کافی برای شما مفید و کارآمد بوده باشند و بتوانند به کاهش مشکلات بورسی و افزایش سود دهی شما کمک کنند.

 

5/5 - (4 امتیاز)

4 پاسخ

  1. سلام من خیلی وقت است شما را دنبال میکنم کاش زودتر این جلسه های رایگان را می گذاشتید من زندگیم را باختم والان با 3تا بچه پولی برام نمونده باز هم تشکر ممنون خدا همیشه پشت وپناه خودت وخانوادت باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *