خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟

طلای دست دوم یا سکه

با صعودی شدن قیمت‌ها، خرید متداول طلای نو کاهش یافت و نظر سرمایه ‌گذارها به طلای دست دوم و کم اجرت جلب شد. چرا که با سرمایه مشابه وزن بیشتری از طلا را می‌توان خرید. این مزیت هنگام فروش نیز همراه شماست. سکه نیز با مزیت‌های فراوان یکی از پرطرفدار ترین بازارهاست. ما به سودآوری بازار سکه و طلا دست دوم اطمینان داریم، اما سوال اینجاست که خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟ در این مقاله با دلفین وست همراه باشید تا با بررسی جنبه های مختلف طلای دست دوم و سکه به این سوال پاسخ دهیم.

سکه یا طلای دست دوم؟

طلا سکه
حباب در طلا وجود  ندارد دارای حباب است
نقدشوندگی بیشتر نقدشوندگی کمتر
تاثیرپذیری از اقتصاد جهانی تاثیرپذیری از اقتصاد داخلی
استفاده به عنوان کالای زینتی عدم استفاده مصرفی
عدم محدودیت در توزیع محدودیت در توزیع

سرمایه ‌گذاری در طلای دست دوم

برای بسیاری از مردم سرمایه ‌گذاری روی طلای دست دوم یا سکه صرفا یک سرمایه ‌گذاری سنتی روی طلا است. این سرمایه گذاری اغلب بدون اطلاع از امتیازت آن در بازار امروزی صورت می‌گیرد. امتیازات و مزایای سرمایه ‌گذاری در بازار طلا دست دوم به شرح زیراست:

 1. قیمت کمتر نسبت به طلای نو: طلا دست دوم ظاهر پر زرق‌ و برق طلای نو را ندارد اما اجرت ساخت و مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد. پس اگر ظاهر طلا زیاد برایتان اهمیت ندارد خرید طلا دست دوم بصرفه‌تر است.
 2. قدرت انتخاب هنگام خرید: تنوع مدل‌ها و سبک‌ها خرید را لذت بخش‌تر می‌کند. گاهی می‌توان طلاهای کلاسیک و عتیقه‌ را در میان تنوع طلا‌های دست دوم یافت. هم‌چنین از نظر وزنی شما می‌تواتنید گرم‌های مختلف طلا را خریداری کنید اما سکه وزن مشخصی دارد.
 3. خرید متناسب با سرمایه: شما می‌توانید با توجه به میزان سرمایه خود طلاهایی با رنج قیمت متفاوت بخرید. با بودجه زیاد سراغ سرویس‌های طلا و با بودجه کم سراغ انگشترها بروید.
 4. قابلیت نقد شوندگی بالا: خاصیت طلا دست دوم این است که می‌تواند در هر زمانی تبدیل به پول نقد شود. البته هنگام فروش طلا باید به نوسانات بازار دقت کرد.
 5. عدم وجود محدودیت در خرید: در هر زمان و با هر میزان می‌توانید طلا دست دوم بخرید. هیچ محدودیتی بر این بازار حاکم نیست، تنها کافیست برای خرید به یکی از طلا فروشی‌های معتبر مراجعه کنید.

 

مزایای سرمایه گذاری در طلای دست دوم

 معایب طلای دست دوم

با همه مزایای گفته شده، سرمایه ‌گذاری در طلای دست دوم معایبی هم دارد. مانند موارد زیر:

 1. شرایط سخت نگهداری : قطعا نگه‌داری مقدار زیادی از طلا و پول نقد در منزل ریسک دزدیده شدن را به دنبال دارد. پیشنهاد این است که از نگه‌داری چیزهای پرارزش در منزل خود داری کرده و از صندوق امانات استفاده کنید.
 2. تاثیرپذیری طلا از شوک‌های اقتصادی: در حال حاضر طلای دست دوم هم مانند بقیه موارد با نوسانات زیاد در بازار رو به رو است. همچنین تحت تاثیر مستقیم شرایط سیاسی و اقتصادی است. در نتیجه با بروز هر تحولی در جهان و ایران نرخ آن تغییر می‌کند. البته نوسانات طلا در مقایسه با سکه و ارز نسبتا کمتر است.

 هنگام خرید طلای دست دوم باید به موارد زیر دقت کنید:

 • از خرید طلاهای دست دوم نگین دار خود داری کنید زیرا هنگام فروش سود شما را کاهش می‌دهند.
 • برای خرید طلای دست دوم حتما به طلا فروشی‌های معتبر مراجعه کنید. ممکن است سودجویان قصد فروش طلای تقلبی به شما را داشته باشند.

تشخیص طلا از بدل چگونه طلا را تشخیص دهیم؟

چرا سکه بخریم؟

بازار سکه با مزیت‌های فراوان همیشه مورد توجه سرمایه‌ گذاران است. این مزایا به شرح زیر است :

 1. نقد شوندگی بالا: همانطور که اشاره شد، طلای دست دوم یا سکه را هر زمان می‌توان فروخت، و خرید و فروش آن هر روز در حال افزایش است.
 2. نرخ سودآوری بالا: مهم‌ترین دلیل علاقه‌ سرمایه‌ گذاران به خرید و فروش سکه، نرخ سود بالای سکه است. همچنین برای آغاز سرمایه‌ گذاری نیاز به سرمایه‌ هنگفت نیست، و می‌توان از نیم سکه و ربع سکه شروع کرد.
 3. اطمینان از کیفیت: سکه‌های وکیوم شده که زیر نظر بانک مرکزی به فروش می‌رسند تا حد بسیار زیادی میزان خرید سکه‌های تقلبی را کاهش داده‌ است. این امر اطمینان خاطر را در خریدار بوجود اورده‌ است.

 

مزایای سرمایه گذاری در سکه

معایب سرمایه‌ گذاری در سکه

در همه بازار‌ها علاوه بر مزایایی که برای سرمایه گذاری وجود دارد معایبی هم دیده می‌شود که بازار سکه مستثنا از این قضیه نیست. این معایب شامل موارد زیر هستند:

 1. ریسک در نگهداری: مانند طلای دست دوم نگهداری سکه در خانه ریسک‌ سرقت را به همراه دارد و بهتر است از صندوق امانات برای حفظ آن استفاده کرد. هر چند این کار ممکن است فروش فوری آن را به تاخیر بیاندازد.
 2. نوسان بسیار: نواسانات زیاد در بازار سکه بر هیچکس پنهان نیست. در شرایط کنونی قیمت سکه به شدت تحت تاثیر نرخ ارز است که خود در بی‌ثباتی به سر ‌می‌برد. علاوه بر آن هر تحولی در شرایط سیاسی اقتصادی ایران و جهان می‌تواند موجب بالا پایین شدن نرخ سکه شود.
 3. محدودیت در خرید: با توجه به تحولات اخیر، بازار سکه با محدودیت خرید در بازار مواجه است. سرمایه‌گذار هر بار می‌تواند تعداد محدودی سکه را خریداری کند و در صورت خرید انبوه با مشکل روبه‌رو خواهد شد.
 4. نقدشوندگی کم: هنگامی که شما قصد فروش سکه را داشته باشید شاید هر طلافروشی آن را از شما نخرد اما یک قطعه طلا در بازار به سرعت به فروش می‌رسد.

برای سرمایه گذاری سکه بهتر است یا طلای دست دوم؟

در نهایت با شرح جنبه‌های مختلف بازار طلای دست دوم و سکه، کدام برای سرمایه ‌گذاری بهتر است؟ طلای دست دوم یا سکه؟ با توجه به مقایسه‌ای که بین سکه و طلا دست دوم انجام دادیم سرمایه گذاری در طلای دست دوم ریسک کمتری دارد و مطمئن‌تر است اما سکه به دلیل داشتن حباب ریسک بیشتری دارد اما ممکن است بازده بیشتری هم نسبت به طلای دست دوم داشته باشد. در نهایت شما هستید که باید برای سرمایه‌ گذاری خود هدف تعیین کنید و یک انتخاب مناسب شرایط خود انجام دهید. برای مثال، اگر قصد دارید حین سرمایه ‌گذاری از کالای خریداری شده استفاده کنید طلای دست دوم انتخاب مناسبی است. همچنین برای سرمایه ‌گذاری در طلای دست دوم، نیاز است بهترین زمان فروش را نیز بدانید. در غیر این صورت انتخاب درستی نکرده‌اید.

4.6/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *