چگونه امنیت ارز دیجیتال را حفظ کنیم؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه
حفظ امنیت ارز دیجیتال

بزرگترین چالشی که تکنولوژی و فن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نوین همیشه با آن دست و پنجه نرم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، مسئله امنیت است. ارزهای دیجیتالی نیز بخشی از جهان تکنولوژی هستند، به همین دلیل همیشه در معرض خطرات و حملات امنیتی قرار دارند. مسئله امنیت ارز دیجیتالی بسیار چالش برانگیزتر از بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگر تکنولوژی است. تصور کنید مدت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای استخراج یک ارز دیجیتال وقت، هزینه و انرژی صرف کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید یا برای خرید آن از صرافی مدت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بودجه کنار گذاشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید، یا این که به قصد سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری و کسب درآمد به این ارزها روی آورده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید. این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها دلایل کافی برای این است که بهترین تلاش خود را برای حفظ امنیت ارزهای دیجیتالی خود به کار بگیرید.
بنابراین تا پایان این مقاله با دلفین وست همراه باشید، تا اطلاعات خوبی در خصوص چگونگی حفظ امنیت ارزهای دیجیتالی به دست آورید.

راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های حفظ امنیت ارزهای دیجیتال

عمده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین مسائلی که در حفظ امنیت ارز دیجیتالی باید درنظر بگیرید، انتخاب کیف پول مناسب و توجه به حملات سایبری است. با توجه به این مسائل و برای جلوگیری از کلاهبرداری ارز دیجیتال، موارد امنیتی را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم در ۸ دسته معرفی کنیم.

انتخاب کیف پول امن و مطمئن

همانطور که پول معمولی خود را در بانک نگه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید و از آن به کمک کارت بانکی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، ارزهای دیجیتالی نیز نیاز به محل ذخیره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی دارند که به آن کیف پول ارز دیجیتال گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر درمورد ارزهای دیجیتالی اطلاعات اولیه داشته باشید، حتماً می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانید که چند نوع کیف پول عمده وجود دارد، اعم از سرد و گرم که دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی کلی و براساس استفاده یا عدم استفاده از اینترنت است، کیف پول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نرم-افزاری، سخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزاری و کاغذی نیز وجود دارند. بهتر است از کیف پول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرد استفاده کنید، که اتصال به اینترنت نیاز ندارند. به این ترتیب جلوی بخش بزرگی از حملات و مشکلات امنیتی گرفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر به دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگر نگاه کنیم، کیف پول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزاری گزینه بهتری هستند. اگر چه نوع کاغذی نیز امن است، اما به دلیل این که افراد کمتری اکنون از آن استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، معمولاً در بین انتخاب افراد نیست.

احراز هویت چند مرحله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در کیف پول

هنگامی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید ارز دیجیتال خود را انتقال دهید، باید این امکان را داشته باشید که در حداقل دو مرحله احراز هویت انجام داده و کیف پول را از قصد خود مطمئن کنید. برخی کیف پول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها این امکان را به صورت پیش فرض دارند و در برخی دیگر، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید تنظیمات مربوط را برحسب نیاز پیاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی کنید. کیف پول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزاری این کار را به راحتی امکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیر کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. چرا که پیش از انتقال نهایی باید به صورت سخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزاری با فشردن دکمه روی آن احراز هویت را انجام دهید.

مراقب کلید خصوصی خود باشید

کلید خصوصی و عمومی، دو رشته کد صفر و یک هستند که در هنگام نقل و انتقال ارزهای دیجیتالی باید از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده کنید. بسیار مهم است که این دو کد به ویژه کلید خصوصی را نزد خود امن نگه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارید و به هیچ عنوان در اختیار غیر قرار ندهید. وقتی صحبت از کیف پول و ذخیره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی ارزهای دیجیتالی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، منظور همین کدها هستند. گاهی ممکن است در انجام تراکنش در صرافی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به مشکل بربخورید. در چنین مواقعی ممکن است کارشناسان سایت صرافی از شما بخواهند کلیدهای خود را در اختیار آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها قرار دهید تا برای رفع مشکل اقدام کنند. هرگز فراموش نکنید که با این کار تمام دارایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود را از دست خواهید داد و در دست داشتن این کدها هیچ کمکی به رفع مشکل شما نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

در هنگام انتقال به کیف پول گیرنده دقت کنید

این مورد را نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان جزئی از حملات درنظر گرفت، اما به دلیل این که امنیت ارز شما را به خطر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازد در این مقاله به آن اشاره می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم. این مورد اگر رخ دهد، ناشی از بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دقتی شما است و باعث می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود ارز شما به شخص اشتباهی منتقل شود.

کلاهبرداری ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ارز دیجیتالی

شاید شنیده باشید که در سال ۲۰۲۰ میلادی، حساب توییتر ایلان ماسک هک شد. این هک منجر به سوء استفاده از نام و اعتبار او شد، تا جایی که افراد بسیاری با انتشار اخبار دروغ از زبان او، عده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای را به دام انداختند. بنابراین اگر از فردی مشهور و صاحب نام و شهرت، پیامی مبنی بر «یک بیت کوین بدهید چندین برابر ببرید» دریافت کردید، هرگز آن را جدی نگیرید و خود را به دردسر نیندازید. چنین وعده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تشویقی و هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری هرگز درست نیستند و افراد مشهور شهرت خود را با چنین چیزهایی به خطر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازند.

انتقال ارز را در واحدهای کوچک انجام دهید

اگر در یک معامله بزرگ حضور دارید و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید حجم زیادی ارز دیجیتال را انتقال دهید، هرگز به یک باره این کار را نکنید. بهترین روش تقسیم آن به قسمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کوچک و انتقال ارزها در چند بخش است. به این ترتیب اگر در دفعه اول با مشکل روبرو شوید، تمام دارایی خود را از دست نخواهید داد و جایی برای جبران باقی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماند.

از کلید خصوصی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید

متأسفانه اطلاعات دیجیتال ممکن است به راحتی از بین بروند. بنابراین بهترین کار تهیه یک نسخه پشتیبان از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها است. کلید خصوصی نیز ماهیت دیجیتال دارد و بهتر است در چند جا نگه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داری شود. اگر به هر دلیلی کلید خصوصی خود را از دست بدهید، تمام ارزهای دیجیتال خود را از دست خواهید داد. بنابراین حتماً حداقل یک نسخه از آن را نزد خود و در جایی امن نگه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارید.

حملات هکرها و ناامنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سایبری

برای استفاده از ارزهای دیجیتالی باید به شبکه اینترنت متصل شوید و همین خود بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین تهدید است. حتی اگر بحث ارزهای دیجیتالی را نداشته باشیم، استفاده از کامپیوتری که اطلاعات شما روی آن ذخیره شده و به اینترنت متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، خطرناک است. برای رفع مشکل و جلوگیری از حملات هکرها به ارز دیجیتال و سایر اطلاعات، باید از برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگری کمک گرفت، برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که حمله را تشخیص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. این برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها شامل آنتی ویروس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، ضدبدافزارها، فایروال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و سایر نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزارهای امنیتی هستند. بسیار مهم است که بهترین برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موجود را نصب کنید و مدام آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را به روز نگه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارید.

استفاده از این برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بسیار ضروری است، با این حال شما نباید نقش خودتان به عنوان فردی آگاه را فراموش کنید. شما هرگز نباید هرزنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها یا هر ایمیل ناشناس دیگری را باز کنید، چرا که ممکن است حاوی لینک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و مطالب مشکل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساز باشد. به علاوه نباید بررسی آدرس سایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را فراموش کنید. خوب است صرافی خود را به خوبی بشناسید تا از ورود به سایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ههای اشتباه جلوگیری کنید.

حمله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی کریپتوجکینگ

علاوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بر این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، حمله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای با نام کریپتوجکینگ نیز وجود دارد، که شاید نام آن را شنیده باشید. هکر با این حمله به سیستم شما نفوذ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، تا از منابع سیستم و انرژی برق شما برای استخراج استفاده کند. این حمله از مواردی نیست که دارایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ارز دیجیتال شما را برباید، اما کامپیوتر شما را با مشکلات کارایی مواجه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. اگر احساس کردید کامپیوتر شما ناگهان کند شد، یا صدای بیش از حد از آن خارج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و احتمالاً نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند حتی یک کار ساده را به خوبی انجام دهد، باید به این حمله مشکوک شوید. از آن جایی که عملیات استخراج بسیار سخت و هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بر است، عده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای این روش را برای سرقت منابع و استفاده از آن انتخاب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

ارزهای دیجیتال در آغوش امنیت

برای به دست آوردن ارزهای دیجیتالی از هر روشی که استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، باید برای حفظ و نگه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داری آن تلاش کنید. آن چه در این مقاله از دلفین وست سعی بر طرح آن داشتیم، اصول امنیتی لازم برای حفظ این دارایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ارزشمند بود. امنیت ارز دیجیتال از مباحث مهم در بحث سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های امروزی است. اگر به این موضوع علاقه دارید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید با شرکت در دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آموزشی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری ارزهای دیجیتال، اطلاعات خود را افزایش داده و شما نیز به جمعیت سودآوران این حوزه بپیوندید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.