برای سرمایه ‌گذاری طلای دست دوم بخریم یا سکه؟

طلای دست دوم یا سکه

با فضای اقتصادی حاکم بر جامعه امروز، مردم بدنبال راهی مطمئن برای حفظ و افزایش سرمایه‌ خود هستند. به دلایلی مثل نقدشوندگی سریع و محدودیت‌های اندک، سرمایه‌ گذاری در طلا همیشه یکی از راه‌های پرسود و ایمن در جهان بوده است. در خانواده‌های ایرانی خرید طلای دست دوم یا سکه برای سرمایه‌ گذاری بسیار رایج است، به این دلیل که هر قشری از مردم با هر میزان سرمایه می‌تواند سراغ آن برود.

با صعودی شدن قیمت‌ها، خرید متداول طلای نو کاهش یافت و نظر سرمایه ‌گذارها به طلای دست دوم و کم اجرت جلب شد. چرا که با سرمایه مشابه وزن بیشتری از طلا را می‌توان خرید. این مزیت هنگام فروش نیز همراه شماست. سکه نیز با مزیت‌های فراوان یکی از پرطرفدار ترین بازارهاست.

ما به سودآوری بازار سکه و طلا دست دوم اطمینان داریم، اما سوال اینجاست که کدام یک برای سرمایه‌ گذاری پرسود‌تر است. طلای دست دوم یا سکه؟

در این مقاله با دلفین وست همراه باشید تا با بررسی جنبه های مختلف بازار طلای دست دوم و سکه به این سوال پاسخ دهیم.

۵ مزیت سرمایه ‌گذاری در طلا دست دوم

برای بسیاری از مردم سرمایه ‌گذاری روی طلای دست دوم یا سکه صرفا یک سرمایه ‌گذاری سنتی روی طلا است. این سرمایه گذاری اغلب بدون اطلاع از امتیازت آن در بازار امروزی صورت می‌گیرد. امتیازات و مزایای سرمایه ‌گذاری در بازار طلا دست دوم به شرح زیراست:

 1. قیمت کمتر نسبت به طلای نو: طلا دست دوم ظاهر پر زرق‌ و برق طلای نو را ندارد اما اجرت ساخت و مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد. پس اگر ظاهر طلا زیاد برایتان اهمیت ندارد خرید طلا دست دوم بصرفه‌تر است.
 2. قدرت انتخاب هنگام خرید: تنوع مدل‌ها و سبک‌ها خرید را لذت بخش‌تر می‌کند. گاهی می‌توان طلاهای کلاسیک و عتیقه‌ را در میان تنوع طلا‌های دست دوم یافت.
 3. خرید متناسب با سرمایه: شما می‌توانید با توجه به میزان سرمایه خود طلاهایی با رنج قیمت متفاوت بخرید. با بودجه زیاد سراغ سرویس‌های طلا و با بودجه کم سراغ انگشترها بروید.
 4. قابلیت نقد شوندگی بالا: خاصیت طلا دست دوم این است که می‌تواند در هر زمانی تبدیل به پول نقد شود. البته هنگام فروش طلا باید به نوسانات بازار دقت کرد.
 5. عدم وجود محدودیت در خرید: در هر زمان و با هر میزان می‌توانید طلا دست دوم بخرید. هیچ محدودیتی بر این بازار حاکم نیست، تنها کافیست برای خرید به یکی از طلا فروشی‌های معتبر مراجعه کنید.

مزایای سرمایه گذاری در طلای دست دوم

 ۲ عیب سرمایه ‌گذاری در طلا دست دوم

با همه مزایای گفته شده، سرمایه ‌گذاری در طلای دست دوم معایبی هم دارد. مانند موارد زیر:

 1. شرایط سخت نگهداری : قطعا نگه‌داری مقدار زیادی از طلا و پول نقد در منزل ریسک دزدیده شدن را به دنبال دارد. پیشنهاد این است که از نگه‌داری چیزهای پرارزش در منزل خود داری کرده و از صندوق امانات استفاده کنید.
 2. تاثیرپذیری طلا از شوک‌های اقتصادی: در حال حاضر طلای دست دوم هم مانند بقیه موارد با نوسانات زیاد در بازار رو به رو است. همچنین تحت تاثیر مستقیم شرایط سیاسی و اقتصادی است. در نتیجه با بروز هر تحولی در جهان و ایران نرخ آن تغییر می‌کند. البته نوساتات طلا در مقایسه با سکه و ارز نسبتا کمتر است.

 هنگام خرید طلای دست دوم باید به موارد زیر دقت کنید:
• از خرید طلاهای دست دوم نگین دار خود داری کنید زیرا هنگام فروش سود شما را کاهش می‌دهند.
• برای خرید طلای دست دوم حتما به طلا فروشی‌های معتبر مراجعه کنید. ممکن است سودجویان قصد فروش طلای تقلبی به شما را داشته باشند.

۳ مزیت سرمایه‌ گذاری در سکه

بازار سکه با مزیت‌های فراوان همیشه مورد توجه سرمایه‌ گذاران است. این مزایا به شرح زیر است :

 1. نقد شوندگی بالا: همانطور که اشاره شد، طلای دست دوم یا سکه را هر زمان می‌توان فروخت، و خرید و فروش آن هر روز در حال افزایش است.
 2. نرخ سودآوری بالا: مهم‌ترین دلیل علاقه‌ سرمایه‌ گذاران به خرید و فروش سکه، نرخ سود بالای سکه است. همچنین برای آغاز سرمایه‌ گذاری نیاز به سرمایه‌ هنگفت نیست، و می‌توان از نیم سکه و ربع سکته شروع کرد.
 3. اطمینان از کیفیت: سکه‌های وکیوم شده که زیر نظر بانک مرکزی به فروش می‌رسند تا حد بسیار زیادی میزان خرید سکه‌های تقلبی را کاهش داده‌ است. این امر اطمینان خاطر را در خریدار بوجود اورده‌ است.

مزایای سرمایه گذاری در سکه

۳ عیب سرمایه‌ گذاری در سکه

در همه بازار‌ها علاوه بر مزایایی که برای سرمایه گذاری وجود دارد معایبی هم دیده می‌شود که بازار سکه مستثنا از این قضیه نیست. این معایب شامل موارد زیر هستند:

 1. ریسک در نگهداری: مانند طلای دست دوم نگهداری سکه در خانه ریسک‌ سرقت را به همراه دارد و بهتر است از صندوق امانات برای حفظ آن استفاده کرد. هر چند این کار ممکن است فروش فوری آن را به تاخیر بیاندازد.
 2. نوسان بسیار: نواسانات زیاد در بازار سکه بر هیچکس پنهان نیست. در شرایط کنونی قیمت سکه به شدت تحت تاثیر نرخ ارز است که خود در بی‌ثباتی به سر ‌می‌برد. علاوه بر آن هر تحولی در شرایط سیاسی اقتصادی ایران و جهان می‌تواند موجب بالا پایین شدن نرخ سکه شود.
 3. محدودیت در خرید:با توجه به تحولات اخیر، بازار سکه با محدودیت خرید در بازار مواجه است. سرمایه ‌گذار هر بار می‌تواند تعداد محدودی سکه را خریداری کند و در صورت خرید انبوه با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟

در نهایت با شرح جنبه‌های مختلف بازار طلای دست دوم و سکه، کدام برای سرمایه ‌گذاری بهتر است؟ طلای دست دوم یا سکه؟

باید گفت که پاسخ برای هر فرد متفاوت است. در نهایت شما هستید که باید برای سرمایه‌ گذاری خود هدف تعیین کنید و یک انتخاب مناسب شرایط خود انجام دهید. برای مثال، اگر قصد دارید حین سرمایه ‌گذاری از کالای خریداری شده استفاده کنید طلای دست دوم انتخاب مناسبی است. همچنین برای سرمایه ‌گذاری در طلای دست دوم، نیاز است بهترین زمان فروش را نیز بدانید. در غیر این صورت انتخاب درستی نکرده‌اید.

سرمایه‌ گذاری در هر یک از این دو بازار چالش‌های ویژه خود را دارد. اگر با هوشیاری و در شرایط مناسب سرمایه گذاری کرد می‌توان از هر دو بازار سود بدست آورد. در نتیجه سعی کنید زمانی که تصمیم به سرمایه‌ گذاری می‌گیرید از قبل تمام عوامل موجود را بسنجید. اگر قصد سرمایه‌ گذاری پر‌سود روی طلای دست دوم یا سکه را دارید، می‌توانید از دوره جامع آموزش طلا استفاده کنید تا بتوانید درک درستی نسبت به بازار داشته باشید و تشخیص دهید چه زمانی خرید سکه می‌تواند سودآور باشد و چه زمانی طلای دست دوم و سایر سرمایه‌گذاری‌های طلا، این دوره ضمانت بازگشت وجه دارد و در صورتی که از محتویات دوره راضی نبودید می‌توانید وجه پرداختی را کامل پس بگیرید.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در طلا” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

4.6/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *