پول هوشمند در بورس یا Smart Money چیست؟ | شناسایی پول هوشمند

زمان مطالعه: 5 دقیقه
پول هوشمند در بورس

درحقیقت ماهیت بازار سهام محیطی بی‌ثبات است که در آن موفقیت یا شکست هر سرمایه‌گذار به استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی بستگی دارد که از آن‌ها استفاده می‌کند. با وجود این هر سرمایه‌گذار باید علاوه‌‌بر پایین‌آوردن میزان ریسک، بازده را به بیشترین حد ممکن برساند و تعادلی بین آن‌ها ایجاد کند. سرمایه‌گذاران باتجربه به‌خوبی می‌توانند قیمت‌های نوسانی را هدایت کرده و از الگوهای بازار پیروی کنند. درواقع آن‌ها برای یک تصمیم‌گیری هوشمندانه به اطلاعاتی که در بازار وجود دارد، تکیه خواهند کرد. بسیاری از افراد برای هدایت تصمیم‌های خود روی شاخص‌ها و ابزارهایی مانند پول هوشمند در بورس حساب باز می‌کنند. اگر شما هم کنجکاو شدید بدانید پول هوشمند و شاخص آن دقیقاً به چه معناست و موارد استفاده آن در چه زمینه‌هایی است، ادامه این متن را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

پول هوشمند در بورس چیست؟

پول هوشمند در بورس یا Smart Money را می‌توان سرمایه‌ای در نظر گرفت که توسط سرمایه‌گذاران نهادی، افراد مؤثر بازار، بانک‌های مرکزی و صندوق‌ها و سایر افراد با دانش و صاحب‌نظر در مسائل مالی کنترل می‌شود. همچنین ورود پول هوشمند به سهم بیانگر نیرویی است که بر بازارهای مالی تأثیرات گسترده می‌گذرد و حتی آن‌ها را به حرکت واخواهد داشت و اغلب توسط اقدامات بانک‌های مرکزی رصد و هدایت می‌شود. ناگفته نماند که پول هوشمند را در مقیاسی بسیار بزرگ‌تر از سرمایه‌گذاری‌های خرده‌فروشی به حساب می‌آورند.

بیشتر بخوانید:  چگونه بیشترین سود را از هر معامله خود در بازارهای مالی بدست آوریم؟

شاخص پول هوشمند

SMI یا شاخص پول هوشمند به افراد نشان می‌دهد که پول هوشمند در بورس در کدام مسیر حرکت می‌کند تا بتوانند استراتژی و برنامه‌های سرمایه‌گذاری خود را با پیروی از الگوهای مشابه تنظیم کنند. همان‌طور که مشاهده کردید ورود پول هوشمند در بورس به سمت رویکردهایی نسبتاً محافظه‌کارانه در جریان است و می‌توانید آن رفتار را دنبال کنید.

پول هوشمند در بورس چیست؟

درحقیقت اگر ورود یا خروج پول هوشمند در بورس را رصد کرده و رفتار آن را تجزیه و تحلیل کنید، می‌توانید به‌عنوان منبعی برای پیش‌بینی بازار از آن بهره ببرید و براساس آن با تکیه ‌بر منطق و دوری از احساسات تصمیم‌گیری کنید. استفاده از شاخص پول هوشمند می‌تواند ابزاری باشد که علاوه‌بر راحتی در استفاده از آن، بتوانید عملکرد خود را در بازارهای مالی بهبود ببخشید. درحقیقت SMI که ابزار تحلیل فنی است، از اطلاعات محاسبه‌شده مالی در دوره‌های کوتاه‌مدت به‌منظور شناسایی الگوها بهره می‌برد و پس از این فرایند درباره پیش‌بینی اقدامات آتی بازار مالی ایده‌هایی را ارائه خواهد داد.

البته باید توجه داشته باشید به‌واسطه بهره‌گیری از داده‌ها در دوره‌های زمانی کوتاه معامله‌گران فعال، شانس بسیار بیشتری برای استفاده از این شاخص به‌منظور کسب سود خواهند داشت و این امر عملاً به سود افرادی است که نگاهی کوتاه‌مدت به بازار دارند، اما چنانچه بازده بلندمدت مدنظر شماست، ‌جز استفاده از این ابزار، بد نیست نگاهی به تحلیل بنیادی بیندازید!

تقریباً هیچ سیستم استانداردی به‌منظور استفاده از SMI وجود ندارد و تنها افراد می‌توانند برای اطلاع از این‌که بازار به سمت چه حرکتی گرایش دارد، از آن بهره ببرند؛ البته معامله‌گران می‌توانند به‌منظور جست‌وجوی آن روندها در بازار سهام از این شاخص بهره ببرند. برای مثال اگر میانگین صنعتی داو جونز متحمل ضرر شود، SMI باید روندی کاهشی داشته باشد و این می‌تواند به‌منزله حرکتی نزولی تعبیر شود و از بدبینی سرمایه‌گذاران نسبت به جهت‌گیری‌های بازار حکایت داشته باشد. گفتنی است بازار می‌تواند حتی کاملاً برخلاف این شاخص عمل کند، اما درصورت رخ‌دادن چنین رویدادی احتمالاً بازار بورس درنهایت دست‌خوش تغییراتی می‌شود تا آن‌جا که با شاخص پول هوشمند مطابقت کند.

مثلاً ممکن است با وجود روند SMI بالا در آینده‌ای نزدیک شاهد کاهش بازار سهام خود باشیم، اما درنهایت بازار تا جایی حرکت خواهد کرد تا با این شاخص تطابق پیدا کند. بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که تفاوت‌ها در بورس مستقیم از عملکرد مبحث پول احمقانه و پول هوشمند در بورس و قیاس آن‌ها نشئت خواهد گرفت. پول احمقانه به معاملاتی اشاره دارد که در ابتدای روز انجام می‌شود و پول هوشمند از معاملاتی که در پایان روز انجام می‌شود، حکایت دارد.

شاخص پول هوشمند

موارد استفاده از پول هوشمند

افرادی که دانشی عمیق از دنیای ورزش دارند و در فعالیت‌های شرط‌بندی روی آن وارد می‌شوند، به عقیده عموم مردم شانس بیشتری برای موفقیت دارند. دنیای سرمایه‌گذاری نیز چنین است. درواقع مردم بر این باورند که پول هوشمند در بازار بورس توسط افرادی سرمایه‌گذاری می‌شود که درک بسیار کامل‌تری از بازار دارند یا حتی اطلاعات و سیگنال‌هایی را دریافت می‌کنند که هرگز سرمایه‌گذار عادی نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی پیدا کند!

بیشتر بخوانید:  سیگنال خرید و فروش سهام در بورس چیست؟

بدین‌ترتیب الگوهای معاملاتی که سرمایه‌گذاران نهادی استفاده می‌کنند، شانس بسیار بیشتری را برای موفقیت آن‌ها رقم خواهد زد. درحقیقت پول هوشمند در بورس به‌جای تمرکز بر تصاحب موقعیت‌ها، به فکر تصاحب شرکت‌هاست و حتی پول هوشمند در شرایط خاصی از بازار که حتی ارزش بالایی نیز ندارد، می‌تواند فرصت‌هایی به‌ویژه برای سهام به‌اندازه متوسط به فعالان عرصه بورس معرفی کند.

شناسایی پول هوشمند

حال این سؤال مطرح می‌شود که چگونه این پول هوشمند را شناسایی و براساس آن الگوهای حرکتی و روند کلی بازار در آینده را پیش‌بینی کنیم؟ در پاسخ این سؤال ابتدا می‌توان به این نکته اشاره کرد که Smart Money گاهی براساس حجم معاملات بیشتر از حد عادی شناسایی خواهد شد؛ به‌ویژه هنگامی که داده‌های مالی کمی برای توجیه این حجم از معاملات وجود داشته باشد. یکی دیگر از راه‌های شناسایی پول هوشمند در بورس رصد قیمت‌گذاری سهام و گزینه‌های شاخص است.

موارد استفاده از پول هوشمند

درواقع چنین اطلاعاتی برای افراد کم‌تجربه و تازه‌کار به‌شدت پیچیده بوده و منطقی‌تر است آن را برخاسته از مجموعه‌ای آگاه‌تر از فعالان بازار بدانیم. همچنین می‌توان با مطالعه نمودار پول هوشمند در مقابل پول احمقانه با استناد بر تفاوت‌های قابل‌تشخیص در هر گروه موقعیت آن‌ها را شناسایی کرد. البته خوانندگان این نمودارها باید توجه داشته باشند که برچسب‌گذاری پول هوشمند و پول احمقانه می‌تواند با اشتباهاتی همراه باشد و هر اقدام سرمایه‌گذاری نمی‌تواند هدف افراد را بیان کند. از این‌رو بهتر است از این راهکار به‌منظور اطمینان‌یافتن از درستی شناسایی پول هوشمند استفاده کرد؛ چراکه به‌تنهایی می‌تواند با برداشت اشتباه یا خطای افراد در برچسب‌گذاری گروه‌ها زیان‌های بسیاری را برای ما داشته باشد.

سخن پایانی

بازار سهام بدون در نظر گرفتن نوسان‌هایش امکان‌پذیر نیست. همچنین توجه به اقدامات عملی به‌منظور حفاظت از امور مالیاتی دارایی هر فرد به مراتب اهمیت بالایی دارد. مانند یک ماشین‌حساب تخصیص که می‌تواند به معامله‌گران در ایجاد یک سبد متنوع و البته حفظ آن هنگام مواجهه با نقاط صعودی و نزولی بازار کمک کند، مبحث پول هوشمند در بورس و پیروی از الگوهای بازار نیز به‌شدت مهم هستند. استفاده از شاخص پول هوشمند برای ردیابی الگوهای معاملات به‌ویژه در کوتاه‌مدت شما را یاری می‌کند. درواقع این شاخص موجب می‌شود هر معامله‌گر استراتژی شخصی خود را برای موافقت ایجاد کند و به‌کمک این ابزار تحلیل فنی بازدهی کوتاه‌مدت شما را به‌طرز چشم‌گیری افزایش دهد. البته لازم است پیش از استفاده از این شاخص، با ماهیت پول هوشمند و موارد استفاده آن به‌خوبی آشنا باشید.

برای یادگیری “یک سرمایه گذار چه چیزهایی را باید بداند” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.