پول هوشمند در بورس چیست و چگونه آن را شناسایی کنیم؟

پول هوشمند در بورس

منظور از پول هوشمند یا اسمارت مانی (Smart Money) پولی است که در اختیار سهامداران عمده و بازیگران اصلی بازار قرار دارد. آنها معمولا بهتر از دیگران روند نمادها را پیش بینی میکنند و حتی باعث ایجاد یک روند یا تغییر آن میشوند. شناسایی اقدامات این افراد میتواند روی تصمیم گیری بهتر برای خرید و فروش دارایی ها تاثیرگذار باشد. تعریفی که برای پول هوشمند در تمام بازارهای مالی از جمله بورس استفاده میشود، “سرمایه ای است که توسط سرمایه گذاران نهادی، صاحبان بازار، بانک های مرکزی، صندوق ها و سایر متخصصان مالی کنترل می شود.

پول هوشمند چیست؟

پول هوشمند در بورس سرمایه ای است که توسط افراد و نهادهای موثر بازار مثل بانک مرکزی، صندوق ها و .. کنترل میشود. ورود پول هوشمند بیانگر نیرویی است که بر بازارهای مالی تاثیر میگذارد و آنها را به حرکت در می‌آورد. این اقدامات اغلب توسط بانک مرکزی رصد و هدایت میشود. ناگفته نماند که پول هوشمند در مقیاسی بسیار بزرگ تر از سرمایه گذاری های خرد، سرمایه گذاری میشود.

شناسایی ورود و خروج پول هوشمند، یکی از روش‌های تابلو خوانی در بورس برای پیش‌بینی تغییر قیمت سهم است. این روش، در کنار سایر روش های تحلیل، می‌تواند برای کسب سود و یا جلوگیری از ضرر در بورس مورد استفاده قرار گیرد.

فیلتر پول هوشمند

شاخص پول هوشمند SMI چیست؟

شاخص پول هوشمند در بورس (Smart money index) یک شاخص تحلیل تکنیکال است که احساسات سرمایه گذاران را نشان می‌دهد. این شاخص براساس الگوهای قیمت هر روز است. ایده اصلی این شاخص این است که اکثر معامله گرها در ابتدای روز معاملات به اخبار و اطلاعات روز قبل بیش از حد واکنش نشان می‌دهند. مثلا خرید های زیادی در سفارش‌های ابتدای بازار وجود دارد.

درحقیقت اگر ورود یا خروج پول هوشمند در بورس را رصد کرده و رفتار آن را تجزیه و تحلیل کنید، می‌توانید برای پیش‌بینی بازار از آن بهره ببرید و براساس آن با تکیه ‌بر منطق و دوری از احساسات تصمیم‌گیری کنید. SMI از اطلاعات محاسبه‌شده مالی در دوره‌های کوتاه‌مدت، به‌منظور شناسایی الگوها بهره می‌برد. و پس از این فرایند درباره اقدامات آتی بازار مالی ایده‌هایی را ارائه خواهد داد.

موارد استفاده از SMI

  • تایید روند یک دارایی: شاخص پول هوشمند، روند یک دارایی در کوتاه مدت را نشان میدهد. مثلا اگر روند یک دارایی صعودی باشد، این شاخص ممکن است هشدار دهد که روند تغییر خواهد کرد.
  • شناسایی واگرایی: این شاخص به تشخیص واگرایی در بازار کمک میکند. مثلا درصورتی که قیمت کاهش یابد اما حجم بازار بیش از حد معمول بالا باشد (حجم مشکوک)، نشانه پول هوشمند است و میتوان پیش بینی کرد که قیمت نیز بالا میرود.

بازار میتواند کاملا برخلاف این شاخص عمل کند، اما در این صورت احتمالا بازار بورس دست خوش تغییرات میشود تا زمانیکه با شاخص پول هوشمند مطابقت کند.

Smart money چیست

نشانه های ورود یا خروج پول هوشمند در بورس

اگر این نشانه ها هم زمان با هم اتفاق بیفتد، میتواند نشانه‌ای از ورود پول هوشمند به بازار باشد:

افزایش قابل ملاحظه حجم و ارزش معاملات

اگر حجم و ارزش معاملات روزانه یک نماد، در مقایسه با یک هفته گذشته، افزایش داشته باشد، یکی از اولین نشانه های ورود پول هوشمند است. تحلیلگران معمولا 4 برابر شدن حجم و ارزش معاملات روزانه را به عنوان نشانه ورود اسمارت مانی در نظر میگیرند.

افزایش یا کاهش نسبت قدرت خریدار به قدرت فروشنده

هرچه نسبت قدرت خریدار به قدرت فروشنده بزرگتر از عدد 2 باشد، میتواند نشانه ورود پول هوشمند به نماد باشد. و اگر این نسبت کوچک تر از 0.5 باشد، خروج پول هوشمند را نشان میدهد.

فیلترهای شناسایی پول هوشمند در بازار

برای بررسی نشانه های ورود و خروج پول هوشمند در بورس، میتوانید با مراجعه به وبسایت TSETMC اطلاعات نماد را بررسی و یا فیلترنویسی کنید.

به کمک فیلترنویسی میتوانید تمامی نمادهای بازار را به صورت دائم زیر نظر داشته باشید. هرزمانی که یک نماد شرایط تعریف شده شما را پیدا کند، سیستم آن را نمایش میدهد. درباره فیلترنویسی در بورس بیشتر بخوانید

برای این کار ابتدا وارد وبسایت TSETMC شده و از نوار بالا روی گزینه «فیلتر» کلیک می‌کنید. حال در پنجره باز شده، گزینه «فیلتر جدید» انتخاب کنید و دستورات شخصی سازی شده خود را بنویسید:

(tvol) > 4 * ( [ih][1].QTotTran5J + [ih][2].QTotTran5J + [ih][3].QTotTran5J + [ih][4].QTotTran5J + [ih][5].QTotTran5J ) / 5
&&( (ct).Buy_I_Volume / (ct).Buy_CountI ) >= 2 * ( (ct).Sell_I_Volume / (ct).Sell_CountI)

 

(tvol): حجم معاملات روز معاملاتی جاری
[ih][n].QTotTran5J: روز قبل n حجم معاملات در
&&: هر دو شرط به صورت همزمان بر قرار باشد
(ct).Buy_I_Volume: حجم خرید اشخاص حقیقی
(ct).Buy_CountI: تعداد خریداران حقیقی
(ct).Sell_I_Volume: حجم فروش اشخاص حقیقی
(ct).Sell_CountI: تعداد فروشندگان حقیقی

استراتژی پول هوشمند

ساده ترین استراتژی پس از تشخیص به موقع ورود پول هوشمند به یک سهم، خرید آن سهم براساس اصول معاملاتی است! منظور از اصول معاملاتی، در نظر گرفتن مواردی مثل خرید یا فروش پله‌ای، تشکیل پرتفویی از انواع اوراق بهادار، استفاده از تحلیل تکنیکال‌ و تحلیل بنیادی و سایر مواردی است که هر شخصی با در نظر گرفتن آن‌ها در بازار بورس فعالیت می‌کند. به طور مشابه، در صورت وجود نشانه‌های خروج پول هوشمند، معامله‌گر می‌تواند اقدام به فروش این سهم نماید.

بعضی اوقات احتمال دارد افراد تنها با هدف کسب سود از نوسان قیمت، دست به معامله بزنند. به این صورت که خرید حجم زیادی از یک سهم، توسط سایر معامله‌گران ورود پول هوشمند تلقی میشود و آن‌ها نیز در صف خرید سهم قرار می‌گیرند. پس از اینکه قیمت سهم افزایش پیدا کرد، صاحبان پول هوشمند با فروش سهام خود، سود قابل‌ ملاحظه‌ای به دست می‌آورند. در این شرایط احتمال دارد برخی از معامله‌گران، کاهش قیمت ناشی از فروش حجم زیاد را یک اصلاح موقت بدانند. سهم خود را نفروشند و بعدها با ضرر بیشتر مجبور به فروش سهام خود شوند.

آموزش بورس رایگان
4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *