منظور از رشد شارپی چیست و چه تاثیری در روند خرید سهام دارد؟

رشد شارپی در بورس

در این مقاله یکی از اتفاقات ناگهانی که در بازارهای بورس رخ می‌دهد را بررسی می‌کنیم که همان رشد شارپی بورس است. گاهی در بازار بورس اتفاقات دور از انتظاری می‌اُفتد و سهام شرکت‌ها به طرز عجیبی رشد یا اُفت می‌کنند. معمولاً معامله‌گران مبتدی نمی‌توانند چنین رویدادهایی را شناسایی کرده یا از آن‌ها بهره بگیرند؛ اما تحلیل‌گران تکنیکال یا بنیادی می‌توانند چنین اتفاقاتی را پیش‌بینی کرده و در حد قابل توجهی از آن سود دریافت کنند. آموزش مقدماتی بورس، شامل شناسایی انواع این حوادث است که کمک می‌کند افراد بتوانند به شیوه‌ای کارآمدتر در بورس فعالیت کنند. به همین خاطر آموزش بورس از اولویت بالاتری نسبت به معامله در بورس قرار دارد.

حرکت شارپی چیست؟

حرکت شارپی یا «spike» به هرگونه حرکت سریع سهام یا شاخص در بازار بورس گفته می‌شود. در واقع هرچه شاخص یا سهام یک شرکت خاص، در طول یک مدت زمان کوتاه، رشد یا اُفت قابل توجهی را تجربه کند، اصطلاحاً می‌گویند که حرکت شارپی – رشد شارپی یا اُفت شارپی – برای آن سهم رخ داده است.

برخی از سهام در بورس هستند که متعلق به شرکت‌های بزرگ بوده و به صورت کلی، روند کندی دارند. اما برخی دیگر از سهام‌ها، تحت تأثیر شایعات، اخبار، جو بازار یا دیگر عوامل قرار گرفته و حرکت شارپی می‌زنند. هرگونه بالا یا پایین رفتن قیمت در بورس که با شیب زیادی همراه باشد، حرکت شارپی در بورس است و می‌تواند سرشار از سود یا زیان برای معامله‌گران باشد.

حرکت شارپی در بورس

حرکت شارپی در بورس چگونه رخ می‌دهد؟

حرکت شارپی در دو جهت مثبت و منفی رخ می‌دهد. به رشد یکدفعه‌ای قیمت سهام، «رشد شارپی» گفته می‌شود و به اُفت ناگهانی قیمت سهام نیز «اُفت شارپی» گفته می‌شود. معمولاً وقتی یک سهم خاص، رشد شارپی را تجربه می‌کند، اُفت شارپی را نیز از سر می‌گذراند، مگر اینکه رویدادهای داخلی شرکت، به صورت واقعی و به دور از شایعات، رشد عالی سهام را رقم زده باشند.

وقتی شایعات، اخبار و احساسی عمل کردن بخش بزرگی از سهامداران، رشد شارپی را ایجاد کند، مطمئناً بعد از یک دوره کوتاه‌مدت، سهام بشدت نزول می‌کند. بنابراین باید مراقب ورود و خروج‌ها در دوران رشد شارپی به یک سهام خاص، باشید.

شناسایی رشد شارپی سهام

شناسایی صحیح و کاربردی رشد شارپی سهام به دو عامل مهم بستگی دارد. این دو عامل نیز، تحلیل تکنیکال «Technical Analysis» و تحلیل بنیادین «Fundamental analysis» سهام هستند. اگر یک تحلیل‌گر بازار سهام، بتواند از طریق نمودارهای تحلیل تکنیکال یا بررسی‌های بنیادین سهام به این نتیجه برسد که یک شرکت در بازه‌ی زمانی مشخص، رشد شارپی را تجربه می‌کند، می‌توان به چنین تحلیلی اعتماد کرده و قبل از بروز رشد شارپی، سهام شرکت موردنظر را خریداری کرد.

اما اگر تحلیل‌گران نظری در مورد رشد شارپی نداشته باشند و این حرکت صرفاً از روی آشفتگی‌هایی که بازیگران ایجاد می‌کنند برای سهام رخ دهد، بسیار خطرناک است و با ورود به آن، امکان زیان بسیار برای معامله‌گران وجود دارد. برخی از سهام هستند که حرکات شارپی متعددی را تجربه می‌کنند و اصطلاحاً به آن‌ها سهم شارپی گفته می‌شود. خرید و فروش یک سهم شارپی به دانش مالی بالایی نیاز دارد تا تریدر بتواند دقیقاً در زمان مناسب ورود کرده و قبل از سقوط سهم، سهامش را نقد کند.

سیگنال شارپی چیست؟

سیگنال‌ها، تحلیل‌های جامعی هستند که زمان ورود یا خروج به یک سهام خاص را اعلام می‌کنند. این سیگنال‌ها از منابع گوناگونی منتشر می‌شوند و می‌توانند درست یا غلط باشند. بنابراین ممکن است گاهی سیگنال رشد شارپی سهام منتشر شود و در اثر این سیگنال، افراد زیادی اقدام به خرید آن سهام کنند. پس هرگاه با سیگنال رشد شارپی سهامی روبه‌رو شدید، اوضاع بازار را بررسی کنید و سپس با احتیاط تمام به آن سهام وارد شوید. اگر متوجه شدید که سیگنال‌ها از منابع ناموثقی هستند، به آن اعتماد نکنید.

چه عواملی موجب بروز رشد شارپی سهام می‌شوند؟

قطعاً رشد شارپی سهام به یکباره، دلایل متعددی دارد که از جمله این دلایل، می‌توان موارد زیر را نام برد:

عوامل بروز رشد شارپی سهام

  • افزایش سرمایه شرکت‌ها

همیشه خبر افزایش سرمایه شرکت‌ها برای بورس خبرساز است؛ البته هرچقدر شرکتی که افزایش سرمایه می‌دهد، بزرگتر باشد و تأثیر بیشتری بر بازار بگذارد، حواشی ناشی از افزایش سرمایه آن نیز بیشتر خواهد بود. به همین خاطر وقتی شرکتی پس از افزایش سرمایه، بازگشایی می‌شود، معمولاً یک رشد شارپی خوب را تجربه می‌کند. البته حرکت شارپی در بورس، ناشی از افزایش سرمایه شرکت‌ها در برخی موارد می‌تواند منفی هم باشد. بنابراین افزایش سرمایه یکی از اولین و مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند از 20 تا 50 درصد رشد شارپی یا اُفت شارپی را برای سهام ایجاد کند.

  • مجمع‌های سالیانه

مجمع‌های عادی سالیانه شرکت‌ها نیز دیگر عامل رشد شارپی سهام در بورس هستند. به این صورت که وقتی یک شرکت وارد مجمع سالیانه شده و سود حاصله را در بین سهامدارن خود تقسیم می‌کند، در زمان بازگشایی، محدودیت دامنه نوسان ندارد، به همین خاطر در چنین موقعیت‌هایی، می‌توان شاهد یک حرکت شارپی سهام در بورس بود. البته به غیر از مجمع‌های سالیانه، در هر رویداد دیگری که بازگشایی نمادها بدون محدودیت نوسان را در پی داشته باشد، بروز شارپ یک امر عادی خواهد بود.

  • اتفاقات خاص

اتفاقات خاصی مانند ورود یکدفعه‌ای نقدینگی بسیار به بازار، حمایت‌های کلان از بورس، کاهش شدید شاخص، اخبار جهانی و ملی و …. می‌تواند حرکات شارپی سهام در بورس را به همراه داشته باشد. معمولاً هر از چندگاهی هم چنین اتفاقاتی در بورس می‌اُفتد و حرکات یکدفعه‌ای سهام در جهت مثبت یا منفی، سهامداران را شوکه می‌کند. گاهی هم بازار بسیار آرام و راکد باقی می‌ماند. بهرحال بورس یک بازار پویا است که می‌تواند مانند دریا، گاهی آرام و گاهی هم پر تلاطم باشد.

چگونه می‌توانیم از رشد شارپی نهایت سود را ببریم؟

سود بردن از شارپ‌ها به زمان ورود شما به سهم شارپی بستگی دارد. تصور کنید که سهام X در قیمت 1500 تومان قفل کرده باشد و شما دقیقاً در این زمان بخشی از سرمایه خود را به خرید این سهام اختصاص می‌دهید. چند هفته می‌گذرد و خبر افزایش سرمایه شرکت سهام X به گوش می‌رسد. پس از افزایش سرمایه، سهام آن شرکت در عرض چند هفته به 5000 تومان می‌رسد. حالا تصور کنید که دوست شما در قیمت 4000 تومان به شارپ بپیوندد. قطعاً سودی که شما می‌برید، بسیار بیشتر از وی خواهد بود.

بنابراین زمانی می‌توانید بهترین سود را از رشد شارپی بگیرید که از بروز آن آگاهی داشته و قبل از شارپ به آن سهام ورود کنید. تشخیص این زمان هم به دانش مالی شما بستگی دارد. اگر شما دوره آموزش بورس را گذرانده باشید و با اتفاقات بازار آشنا باشید، به راحتی می‌توانید از این فرصت‌ها بهره بگیرید. چراکه هر آموزش 0 تا 100 بورس، اصلی‌ترین اطلاعاتی که یک تریدر باید بداند را در اختیار وی قرار می‌دهد که یکی از آن‌ها، تشخیص صحیح زمان ورود به سهام است. البته در صورت فراگیری تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال یا بنیادین به صورت اصولی، بسیار بیشتر می‌توانید از بورس برداشت سود داشته باشید.

تحلیل‌گران چگونه از اتفاقات بازار باخبر می‌شوند؟

یک تحلیل‌گر تکنیکال، صرفاً از روی نمودارهای گذشته سهام به پیش‌بینی آینده بازار می‌پردازد. چراکه تاریخ در بازارهای مالی به صورت پی در پی تکرار می‌شود. این افراد با بررسی نمودارها و یک بررسی اجمالی از اوضاع شرکت‌ها، می‌توانند بروز رشد شارپی را پیش‌بینی کنند.

در برابر تحلیل‌گران تکنیکی، تحلیل‌گران فاندامنتال قرار دارند که برای پیش‌بینی بازار تنها به بررسی نمودارها بسنده نکرده و کل زیر و بم شرکت‌ها را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهند. این تحلیل‌گران به دنبال پیدا کردن ارزش ذاتی سهام هستند و در صورتی که یک سهام خاص، پتانسیل شارپ داشته باشد را بسیار موشکافانه‌تر پیش‌بینی می‌کنند. البته تحلیل‌های بنیادی معمولاً برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در نظر گرفته می‌شود و تحلیل‌های تکنیکی برای تشخیص رشدهای شارپی، بیشتر در دسترس هستند.

سخن نهایی

آگاهی از اتفاقات و روانشناسی بازار، برای آن دسته از معامله‌گرانی کاربرد دارد که برای معامله در بورس وقت می‌گذارند. افرادی که صرفاً سرمایه‌های خود را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند و درگیر هیچ تحلیلی نیستند، از زمان بروز شارپ‌ها نیز آگاهی نخواهند داشت. اگر شما به معامله در بورس علاقه دارید و می‌خواهید با چون و چرای آن آشنا شوید، باید ابتدا در دوره مقدماتی آموزش بورس شرکت کرده و اصول اولیه را فرا بگیرید. سپس با پیوستن به دوره‌های آموزش بورس پیشرفته و تحلیل‌گری، می‌توانید بورس را مکان مناسبی برای افزایش سرمایه خود بیابید. شناخت و استفاده از رشد شارپی نیز به همین آموزش‌ها بستگی دارد.

دلفین وست انواع دوره آموزش بورس مقدماتی تا پیشرفته را ارائه داده و راهنمای مناسبی برای تریدینگ شما در بورس است.​

برای یادگیری “یک سرمایه گذار چه چیزهایی را باید بداند” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *