ماهی گیری و بورس | آموزش یک ترفند تکنیکال برای جبران ضرر بورسی

ماهیگیری و بورس


آیا تا به حال به ماهیگیری رفته‌اید؟ اگر پاسخ شما به این پرسش مثبت است، قطعا می‌دانید که روند ماهیگیری به چه صورت طی می‌شود. برای انجام این کار، ماهیگیران طعمه‌ها را به انتهای نخ یک قلاب ماهیگیری می‌بندند و قلاب‌های ماهیگیری را به جایی تکیه داده و تا زمان به دام افتادن ماهی، استراحت می‌کنند. زمانی که ماهی طعمه را می‌گیرد، به دام افتاده و برای فرار تقلا می‌کند. در این زمان، ماهگیر متوجه به دام افتادن ماهی شده و سریعا آن را از آب خارج می‌کند. گاه ماهیگیران مبتدی آن قدر برای گرفتن یک ماهی ذوق زده هستند که در فواصل زمانی کم، و بدون این که ماهی حتی به قلاب نزدیک شده باشد، قلاب را از آب خارج می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که ماهیگیران تازه کار، نتوانند ماهی بگیرند. همین موضوع را می‌توان به کار در بازار بورسی تعمیم داد و ماهیگیری و بورس را شبیه به هم دانست.

برای درک بهتر شباهت میان ماهیگیری و بورس، تصور کنید که شما به عنوان یک مبتدی به بازار بورس وارد شده‌اید و قصد دارید بدون توجه به نشانه‌ها و علامت‌های لازم برای کم کردن میانگین، به صورت احساسی برای جبران ضرر و زیان خود میانگین کم کنید. شما باید ابتدا علامت‌های موجود برای کاهش میانگین، که شبیه به همان تقلای ماهی برای رهایی از طعمه هستند، را بدانید و با توجه به آن‌ها میانگین سهم را کاهش دهید. برای درک بهتر این موضوع و شباهت‌های میان ماهیگیری و بورس و آموختن دو نکته برای تشخیص زمان مناسب کاهش میانگین، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ماهیگیری یاد بگیر

در این بخش قصد داریم شما را با نشانه‌هایی که بیانگر زمان مناسب کاهش میانگین هستند، آشنا کنیم. با کمک این روش ساده برای تحلیل بازار، شما می‌توانید از ضرر و زیان‌های احتمالی در این باره جلوگیری کنید. به این منظور، تصور کنید که شما یک سهم ریزشی دارید یا به بیان ساده‌تر، سهم شما در حال ریزش است و در عین حال، هیچ صف خرید یا دلیلی برای مثبت شدن سهم وجود ندارد. در این حالت، ابتدا باید نمودار را زوم اوت کنید و سپس سقف‌ها را مشخص کنید. سپس سقف‌ها را با کمک یک خط یا مستطیل به هم وصل کنید. در ناحیه رسم شده شما باید سقف‌ها و کف‌های زیادی وجود داشته باشد. شرط دومی که در این باره وجود دارد این است که در صورت برخورد نمودار رسم شده شما با قیمت، باید یک کندل صعودی قدرتمند ایجاد شده باشد( کندل صعودی قدرتمند، کندلی فاقد خط و سایه است که تنها یک بدنه کشیده قدرتمند سبز دارد.). پس از انجام همه این کارها، به وب سایت TSETMC مراجعه کرده و نماد مورد نظر خود را جست‌وجو کنید.

پس از سرچ نماد مورد نظر، صفحه‌ای حاوی اعداد و ارقام برای شما نمایش داده خواهد شد. در این صفحه، عدد مقابل واژه ” قیقی خرید” را بر عدد مقابل واژه “حقیقی خریدار” تقسیم کنید. عدد به دست آمده، تعداد سهم خریداری شده توسط هر خریدار است. سپس عدد مقابل واژه “حقیقی فروش” را بر عدد مقابل واژه “حقیقی فروش” پایین نمودار تقسیم کرده و تعداد فروشندگان به دست خواهد آمد. عدد مربوط به هر کدام از فروشنده‌ها و خریداران که بیشتر باشد، آن فروشنده یا خریدار قوی‌تر خواهد بود. این محاسبات را باید بر اساس اعداد و ارقام مربوط به تاریخ ایجاد دو کندل قدرتمند نمودار خود انجام دهید. در این حالت، اگر خریداران قدرتمندتر باشند، انتظار داریم یک صعود اتفاق بیفتد. این زمان، همان زمانی است که باید برای کاهش میانگین اقدام کنید.

نکته بسیار مهم

برای کاهش میانگین طبق توضیحاتی که در قسمت قبلی ارائه شد، لازم است که قدرت خرید خریداران دو الی سه برابر قدرت فروش فروشندگان باشد. البته با این وجود باز هم تضمینی برای بازگشت قیمت سهم شما به نقطه اول در مدت زمان کوتاه وجود نخواهد داشت و این فرایند ممکن است ماه‌ها سال‌ها به طول بیانجامد.

برای کسب اطمینان بیشتر در این باره چه کنیم؟

برای کسب اطمینان بیشتر، می‌توانید نماد مورد نظر خود را در وب سایت رهاورد 365 سرچ کنید. در قسمت نماد، گزینه فیبرت را انتخاب کرده و نقطه اول را در قسمتی که ریزش شروع شده قرار دهید و نقطه دوم را در نقطه پایان ریزش قرار دهید. سپس دو لول 382 و 618 را در نمودار مشخص کنید. هر گاه قیمت به 382 برسد و فروشندگان از خریداران قوی‌تر شوند، باید سریعا سهم خود را به فروش برسانید. با این کار، شما قطعا قادر به جبران ضرر و زیان خود خواهید بود. این تکنیک، یک تکنیک کاملا آزمایش شده برای استفاده است.

اگر از این روش برای کاهش میانگین استفاده نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر با استفاده از این روش و به صورت اصولی میانگین کم نکنید، ممکن است سهمی را خریداری کنید که قرار است به زودی با ریزش شدیدی مواجه شود. پس از ریزش این سهم، ممکن است برای جبران آن، مجددا برای کاهش میانگین اقدام کنید و مجددا با شکست مواجه شوید. این ضرر و زیان‌های مداوم ممکن است شما را از نگهداری سهم باز دارد. حال زمانی که شما سهام خود را با ضرر زیادی به فروش می‌رسانید، این احتمال وجود دارد که سهام پس از این شکست‌ها و ریزش‌های پی در پی به سوددهی برسد! در نتیجه توصیه می‌کنیم که حتما از این فرمول ساده برای تعیین زمان مناسب جهت کم کردن میانگین استفاده کنید.

جمع بندی

در مقاله ماهیگیری و بورس، دو نکته بسیار ساده را برای تشخیص بهترین زمان کاهش میانگین به شما آموزش دادیم. همان طور که دیدید، برای فروش هر سهم و کاهش میانگین، تنها نمی‌توان از یکی از این نکات استفاده کرد. به این منظور، لازم است که شما تمامی مراحل موجود در مقاله را طی کرده و در نهایت، قدرت خرید خریداران و قدرت فروش فروشندگان را با هم مقایسه کنید. اگر سهم برای خریدن در وضعیت مناسبی قرار داشت، می‌توانید آن را خریداری کنید؛ اما باید توجه داشته باشید که نگه داشتن این سهم تا ابد ممکن نیست و شما باید با تعیین نقاط ابتدایی و انتهایی ریزش، و روشی که در این مقاله آموزش داده شد، زمان مناسب برای فروش سهم را تعیین کنید و سهام مورد نظر را در آن زمان به فروش برسانید.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
5/5 - (3 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید