آشنایی با تکنیک ساده حد ضرر (stop loss)

تکنیک حد ضرر

خیلی از تریدرهای تازه کار با واژه مهم حد ضرر و مفهوم آن آشنایی ندارند. گاه پیش می‌آید که یک تریدر، حد ضرر را به میزان ضرری که قادر به تحمل آن است، تعبیر می‌کند. این اشتباه بین مبتدی‌ها بسیار رایج است. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هنوز با این واژه آشنایی ندارید، بهتر است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. این مقاله علاوه‌بر توضیح این مفهوم، یک تکنیک بسیار ساده برای تعیین حد ضرر یا stop loss را به شما آموزش خواهیم داد که می‌تواند به افراد تازه کار کمک کند تا حد ضرر خود را در حد ابتدایی تعیین کنند. البته توصیه ما به تریدرهای مبتدی این است که تنها به خواندن این مقاله اکتفا نکنند و برای حرفه‌ای شدن، از دوره‌های آموزشی و کتاب‌های موجود در این حوزه کمک بگیرند.

آشنایی با تکنیک حد ضرر یا stop loss

در این قسمت یک تکنیک حد ضرر ساده و کاربردی برای افراد مبتدی که کمتر از یک سال از ورود آن‌ها به بازارهای سرمایه می‌گذرد را شرح خواهیم داد. توجه داشته باشید که این تکنیک حد ضرر، با وجود این که می‌تواند نیاز شما را رفع کند، برای افراد حرفه‌ای مناسب نخواهد بود و اگر می‌خواهید در بازارهای مالی حرفه‌ای‌تر عمل کنید، بهتر است مطالعات خود را در این حوزه حتما افزایش دهید. اگر بخواهیم یک تکنیک حد ضرر بسیار ساده را برای شما شرح دهیم، باید بگوییم که بهتر است ابتدا زمان خرید خود را روی نمودار مشخص کنید. سپس نموداری را با توجه به ویدیو، روی نمودار اصلی رسم کنید. در مرحله بعدی، آخرین کف تشکیل شده روی نمودار را علامت بزنید. این آخرین کف، همان حد ضرر شما خواهد بود.

با توجه به این تکنیک حد ضرر، هر زمان که قیمت در زیر این کف قرار بگرید، بهتر است سهم خود را به فروش برسانید. چنان‌چه سهم خود را در این حالت به فروش نرسانید، به احتمال زیاد باید منتظر یک ریزش شارپ باشید. همین موضوع را می‌توان به همه سهم‌ها تعمیم داد و آن را به عنوان یک تکنیک حد ضرر کاربردی در نظر گرفت. گاه ممکن است شما حتی با چند درصد ضرر از معامله خارج شوید. این مسئله ممکن است برای شما بسیار دردناک باشد؛ اما خروج از معامله با 10 درصد ضرر، بسیار بهتر از خارج شدن از معامله با 50 درصد ضرر و زیان است. در چنین مواردی که با استفاده از تکنیک حد ضرر توقع دارید روند بازار ریزشی باشد، توصیه می‌کنیم که به هیچ وجه به امید حمایت بازار، سهم خود را نگه ندارید و حتما آن را به فروش برسانید.

جمع بندی

در این مقاله، ضمن تعریف صحیح مفهوم حد ضرر، یک تکنیک حد ضرر بسیار ساده و کاربردی را به شما آموختیم که دانستن آن می‌تواند به شما کمک کند که در معاملات خود، کمترین میزان ضرر را متحمل شوید. البته همان طور که بارها گفته شد، این تکنیک تنها مختص افراد مبتدی بوده و برای حرفه‌ای شدن می‌توانید چند تکنیک حد ضرر پیشرفته را با افزایش مطالعات خود در زمینه سرمایه گذاری یا شرکت در دوره‌های مالی بیاموزید. وب سایت دلفین وست قصد دارد با راه اندازی دوره آموزشی رایگان، به افرادی که اخیرا در بازارهای مالی ضرر و زیان زیادی را متحمل شده‌اند، کمک کند. با شرکت در این دوره رایگان، شما تکنیک‌هایی کاربردی را برای افزایش سود خود در معاملات خواهید آموخت؛ در نتیجه توصیه می‌کنیم برای آگاهی از زمان برگزاری دوره‌ها با ما همراه باشید.

5/5 - (3 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید