دارایی مصنوعی (Synthetic Asset) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دارایی مصنوعی

امور مالی غیرمتمرکز یا به اختصار DeFi، همه معادلاتی را که راجع به معاملات می‌دانیم به هم می‌زند. این در حالی است که بسیاری از مفاهیم DeFi مانند مبادلات، وام‌دهی و غیره، مفاهیمی آشنا به نظر می‌رسند. دارایی‌ مصنوعی که گاهی با عنوان synths نیز از آن‌ها یاد می‌شود، مشتق‌شده از رمز ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک‌ چین هستند و عملکردشان نیز همانند مشتقات سنتی است. دارایی‌های مصنوعی، ترکیبی از ارزهای دیجیتال و دارایی‌های مشتقه سنتی هستند، دارایی‌های مصنوعی یا مشتقات توکن شده، با افزودن مشتقات در بلاک چین و در اصل ایجاد یک رمز ارز دیجیتال برای آن، این فرآیند را یک قدم جلوتر می‌برند. در این مقاله قصد داریم تا به شرح و توضیح کامل و جامع دارایی‌های مصنوعی یا Synthetic Asset بپردازیم.

دارایی‌ مصنوعی Synthetic Asset چیست؟

مشتقات به‌طور فزاینده‌ای در دنیای ارزهای دیجیتال در حال محبوب‌شدن هستند، زیرا به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند تا بر روی نوسانات توکن‌های مختلف سرمایه‌گذاری نمایند. بیایید ببینیم که اصلاً مشتقات چیست؟ مشتق هر دارایی است که ارزش خود را از یک دارایی یا شاخص پایه به دست می‌آورد. تأمین مالی غیرمتمرکز در بلاک چین به طور فزاینده‌ای در حال محبوبیت است. با افزایش این محبوبیت، اشکال جدیدی از دارایی‌ها ظاهر می‌شود که نیازهای گروه وسیع‌تری از کاربران را برآورده می‌کند، از جمله این دارایی‌های جدید می‌توان به داراییهای مصنوعی اشاره کرد.

با توجه به محبوبیت مشتقات، دارایی‌های مصنوعی نیز مورد توجه علاقه‌مندان DeFi قرار می‌گیرند، زیرا ابزاری را در دسترس معامله‌گران سنتی برای دسترسی به دنیای کریپتو قرار می‌دهند. دارایی‌های مصنوعی اساساً به سرمایه‌گذاران این اجازه را می‌دهند تا با هر چیزی توکن‌سازی و معامله کنند. با استفاده از یک مشتق برای گره‌زدن ارزش به دارایی موجود و سپس ایجاد یک توکن برای این مشتق، سرمایه‌گذاران می‌توانند به‌راحتی هر چیزی را در بلاک چین معامله کنند. یکی از دلایل اصلی تبدیل دارایی‌های مصنوعی به روش ترجیحی سرمایه‌گذاری، امنیت و قابلیت ردیابی این دارایی‌هاست.

درحالی‌که تجارت به‌طور سنتی در صرافی‌های متمرکز انجام می‌شود، از طریق دارایی‌های مصنوعی می‌توان همه معاملات را در بلاک چین انجام داد. این امر هم ناشناس‌بودن معامله‌گران را درصورتی‌که می‌خواهند هویتی پنهان داشته ‌باشند و هم امنیت آن‌ها را تضمین می‌کند، زیرا همه تراکنش‌ها در دفتر کل توزیع‌شده ثبت می‌شوند. مبادلات دارایی مصنوعی جدید در بلاک چین‌های مختلف در حال ظهور هستند تا به معامله‌گران اجازه حداکثر انعطاف‌پذیری را بدهند و هزینه‌های gas را نیز به حداقل برسانند. Synthetix بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین صرافی دارایی مصنوعی است و به عنوان یکی از اولین صرافی‌هایی در سراسر جهان شناخته می‌شود که به‌طور خاص برای تجارت مشتقات توکن‌شده ایجاد شده است.

دارایی‌های دیجیتال Synthetic Assets  چگونه کار می‌کنند؟

دارایی‌های دیجیتال Synthetic Assets چگونه کار می‌کنند؟

اصطلاح دارایی مصنوعی یا همان synthetic asset به ترکیبی از دارایی‌ها گفته می‌شود که ارزش آن‌ها با سایر دارایی‌ها مشابه است. دارایی‌های مصنوعی، اوراق مشتقه‌ای مانند قراردادهای آتی را برای شبیه‌سازی یک دارایی مانند سهام، شاخص‌ها، ارزها یا نرخ بهره را ترکیب می‌کنند. شرکتی را در نظر بگیرید که اقدام به ترید و سرمایه‌گذاری در سهام متعلقه خود، به جای خرید و فروش یک سهام خاص می‌کند. در این مرحله است که کاربرد دارایی‌های مصنوعی پدیدار می‌شود، چراکه استفاده از این دارایی‌ها به این شرکت این امکان را می‌دهد که به جای استفاده از دارایی سرمایه‌گذاری واحد از دارایی‌های مالی مختلف موجود، بهره ببرد.

قراردادهای اوراق مشتقه، ارزشی به مبلغ بیش از ۱٫۲ کوادریلیون دلار دارند. این عدد بسیار بالا‌تر از ارزش بازار‌های سهام جهانی و املاک جهانی هستند. از اوراق مشتقه برای کاهش ریسک قیمت همه‌ی دارایی‌ها می‌توان استفاده کرد. علاوه ‌براین، اوراق مشتقه سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌گذاری بدون ایجاد ارزش در بازار ترغیب می‌کنند. استفاده از امکانات و خدماتی که اوراق مشتقه ارائه می‌دهند، این اجازه را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا بدون تسویه حساب و ترید و هیچ‌گونه ریسکی از نوساناتی که قیمت تجربه می‌کند سود کسب کنند.

هدف اصلی دارایی‌ های مصنوعی چیست؟

هدف از دارایی مصنوعی مبتنی بر ارز دیجیتال، آن است که انواع دارایی‌ها را بدون نیاز به نگه‌داری دارایی اساسی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. دارایی‌های ذکرشده می‌تواند انواع مختلفی را شامل شود که از میان آن‌ها می‌توان به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا و یا سایر دارایی‌های دیجیتال اشاره کرد.

Synthetic Asset چه کاربردهایی دارد؟

انواع دارایی‌های مصنوعی از طریق وثیقه ارز دیجیتال که از طریق قراردادهای هوشمند عمل می‌کنند، نتایج درخشانی را در صنعت مالی سنتی به دنبال دارند. این دارایی‌ها، به سرمایه‌گذاران ارز‌های دیجیتال، به منظور ترید دارایی‌های سنتی و اوراق مشتقه، Levereage را معرفی می‌کنند. Leverage یا اهرم، یک ابزار معاملاتی است که هدف آن بالابردن میزان بازدهی در یک سرمایه‌گذاری خواهد بود. به‌طورکلی، معاملات Leverage به معاملاتی در بازارهای مالی گفته می‌شود که سرمایه‌گذار در آن اقدام به کسب سود، به وسیله‌ سرمایه‌‌ای مقروضی می‌کند.

دارایی‌های مصنوعی چه ویژگی‌هایی دارند؟

نگاهی به آینده امور مالی کریپتو، دارایی‌های مصنوعی یا به عبارت دیگر ترکیبی از اوراق بهادار یا دارایی‌هایی که تأثیری مشابه مالکیت دارایی‌های دیگر دارند، فرصتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند. مشابه مشتقات مالی سنتی که ارزش خود را از سایر دارایی‌های اساسی مانند کالاها، ارزها، سهام یا اوراق قرضه می‌گیرند، هدف داراییمصنوعی نیز دستیابی به همان اهداف بدون نیاز به نگه‌داری خود دارایی واقعی است. این بدان معناست که این رمز ارزهای مصنوعی در دست سرمایه‌گذاران‌شان وجود ندارد. دارایی‌های دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) از شفافیت برخوردار هستند. برخلاف امور مالی سنتی، DeFi  به مقامات متمرکز مانند بانک‌ها یا کارگزاری‌هایی که به عنوان واسطه بین طرف‌های معامله عمل می‌کنند، متکی نیست.

دارایی‌های مصنوعی کریپتو هم‌چنین به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند در زمینه‌های جدید و نوظهور سرمایه‌گذاری کنند، به عنوان مثال BTCST را در نظر بگیرید. از طریق توکنیزه‌کردن قدرت استخراج بیت کوین یا هش ریت، هر فردی می‌تواند توکن را خریداری و از مزایای استخراج بیت کوین بدون نیاز به مالکیت بهره‌مند شود.

Synthetic Asset چه ویژگی‌هایی دارند؟

دارایی‌های دیجیتال مصنوعی با ارائه دسترسی و نقدینگی به سرمایه‌گذاران، امور مالی غیرمتمرکز را متحول می‌کنند. از طریق توکن‌سازی، افراد می‌توانند به فرصت‌های سرمایه‌گذاری دسترسی پیدا کنند و در غیر این صورت نیز ممکن است برای موقعیت‌هایشان غیرعملی باشد. علاوه‌بر موارد گفته‌شده، سرمایه‌گذاران همچنین این اختیار را دارند که از طریق دارایی مصنوعی مبتنی بر ارز دیجیتال، توکن‌ها را نگه‌داری و ارزش حاصل از آن‌ها را شبیه‌سازی کنند. دارایی مصنوعی دارای ویژگی‌ غیرمتمرکز‌بودن نیز است و آن را برای سرمایه‌گذاران نیز فراهم می‌کند و با استفاده از این ویژگی، داده‌ها را در DLT ذخیره می‌سازد.

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *