معرفی ۵۰ مورد از محبوب‌ترین و بهترین توکن‌های nft

زمان مطالعه: 16 دقیقه
بهترین توکن های nft

جدای از ارزهای دیجیتال، NFTهای محبوب یا توکن‌های غیر قابل تعویض محبوب، یکی دیگر از دارایی‌های دیجیتالی است که محبوبیت آن در بین سرمایه‌گذاران افزایش‌یافته (و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد). اقلام قابل تعویض را می‌توان به‌راحتی تعویض یا انتقال داد؛ درحالی‌که اقلام غیر قابل تعویض، مانند نقاشی‌های اصلی، ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که تعویض آن‌ها را دشوار می‌کند. NFTها معادل دیجیتالی کلکسیونی‌ها یا دارایی‌های دیجیتال (یک نوع) در نظر گرفته می‌شوند که شکل فیزیکی ندارند؛ اما ممکن است مانند هر کالای دیگری در دنیای دیجیتال و ارز دیجیتال خریداری و معامله شوند. علاوه بر این، NFTها به ایجاد گواهی دیجیتالی مالکیت دارایی کمک می‌کنند. مالکیت خریدار از این توکن‌ها به‌عنوان دلیلی بر این امر است که او مالک اثر «اصلی» است. در ادامه محبوب‌ترین و بهترین توکن‌های nft را بررسی خواهیم کرد.

توکن NFT چیست؟

توکن‌های غیرمثلی «Non-Fungible Token» که اختصاراً به آن‌ها «NFT» گفته می‌شود، نوعی توکن دیجیتالی هستند که مانند هر توکن دیگر بر بستر شبکه‌ی اتریوم یا سایر شبکه‌های بلاک‌چینی ایجاد می‌شوند. اما وجه تفاوت آن‌ها با سایر ارزهای دیجیتال، در ساختار منحصربه‌فرد آن‌ها است. بحث NFTها از سال ۲۰۱۵ آغاز شد و اولین پروژه‌های آن در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شدند. پروژه‌های توکن غیر قابل تعویض برای فروش اقلام انحصاری مانند کلکسیون‌ها به صورت آنلاین استفاده می‌شود. ساختار یگانه توکن nft، سب می‌شود تا این توکن‌ها کمیاب شوند. به همین خاطر توکن nft بسیار مورد توجه هنرمندان و کلکسیونرها قرار گرفته است.‌ این توکن‌ها در حراجی‌ها خرید و فروش می‌شوند و مالکیت آن‌ها در برابر پرداخت ارزهای دیجیتال مانند اتر (ETH)، بیت‌کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال انجام می‌شود.

 

نقش NFTها در انقلاب دیفای

قبل از این که بدانیم بهترین ارزهای nft کدامند، بهتر است با ماهیت دیفای آشنا شویم. دیفای «Defi» که مخفف عبارت «Decentralized Finance» به معنای «امور مالی غیرمتمرکز» است، در برابر مفهوم سیفای «Cefi» مخفف شده از «Centralized Finance» به معنای «امور مالی متمرکز» قرار می‌گیرد. در پلتفرم‌های دیفای، همه‌چیز به صورت غیرمتمرکز و ناشناس اتفاق می‌اُفتد. از جمله بسترهای دیفای می‌توان به فعالیت صرافی‌های غیرمتمرکز همچون یونی‌سوآپ «UniSwap» اشاره کرد. مبادلات مالی در این صرافی‌ها بدون احراز هویت و به‌صورت همتابه‌همتا (P2P) صورت می‌گیرد. حال آن‌که فعالیت صرافی‌های سیفای یا متمرکز همچون بایننس «Binance» کاملاً متمرکز است و باید در آن‌ها احراز هویت انجام شود!

آینده NFTها شامل کاربردهایی در حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi) می‌شود. جایی که می‌توان از آن‌ها برای قرار دادن دارایی‌های ارزشمند مانند هنرهای زیبا، کلکسیون‌های کمیاب یا حتی املاک به عنوان وثیقه برای وام یا قراردادهای مالی بیمه، سهام و … استفاده کرد. بنابراین توکن‌های غیرمثلی که پس از انقلاب دیفای و امور مالی نامتمرکز ایجاد شدند، دارای کاربرد زیادی در این پلتفرم‌ها هستند. به همین خاطر در بسیاری از موقعیت‌ها در کنار هم مطرح می‌شوند!

بیشتر بخوانید:  متاورس چیست؟ آیا Metaverse جایگزین اینترنت خواهد شد؟

مفاهیم کلیدی برای درک NFTها

درک مفهوم توکن nft، برای برخی از افراد دشوار است. برای این منظور می‌توان به مثال‌های عینی و ارائه مفاهیمی کلیدی برای درک آن پرداخت. برخی از این مفاهیم به قرار زیر هستند:

مفاهیم کلیدی برای درک NFTها

 • توکن‌های NFT قابل تجزیه به قسمت‌های کوچک‌تر نیستند و ساختاری یکپارچه دارند (برای مثال، بیت‌کوین را می‌توان به واحدهای کوچک‌تری به نام ساتوشی تقسیم کرد. اما یک توکن nft را نمی‌توان تقسیم کرد!)
 • توکن‌های NFT قابل تعویض نیستند، یعنی نمی‌توانید آن‌ها را با یک توکن nft دیگر تعویض کنید (این در حالی است که شما یک واحد بیت‌کوین با یک واحد بیت‌کوین دیگر تعویض کنید. یا حتی می‌توانید یک اسکناس یک دلاری را با یک اسکناس یک دلاری دیگر تعویض نمایید!)
 • اثبات مالکیت توکن nft برای صاحبان آن‌ها امکان‌پذیر است. این در حالی است که شما نمی‌توانید برای اثبات مالکیت دارایی غیرمثلی مانند پول‌های رایج، اقدامی انجام دهید (اگر شما اسکناس ۱۰ دلاری خود در خیابان را گم کنید و شخص دیگری آن را پیدا کند، نمی‌توانید اثبات کنید که مال شما بوده است!)
 • دارایی‌های افراد و آثار هنری آن‌ها را می‌توان به شکل NFT توکنیره کرد. در این صورت می‌توانند آن دارایی‌ها را در قالب قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک‌چین به فروش برسانند (قراردادهای هوشمند یا Smart Contract به پرتکل‌هایی اشاره دارد که مبادلات مالی بر بستر شبکه‌ی بلاک‌چین از طریق آن‌ها به هم پیوند داده می‌شوند!)
 • اگر شما یک تراک موسیقی خود را به یک توکن nft تبدیل کنید، مالکیت آن صرفاً در دست شما قرار خواهد داشت و شخص دیگری آن را ندارد و توکن شما یگانه است. حالا اگر شخص دیگری بخواهد صاحب این تراک موسیقی شود، می‌تواند مجوز استفاده از آن را از طریق بلاک‌چین از شما خریداری نماید (این موضوع مانند این می‌ماند که شما یک دارایی خود مانند ساعت مچی یا فندک‌تان را به شخص دیگری بفروشید!)

مفاهیم کلیدی برای درک NFTها

 • موضوع توکن‌های NFT مورد توجه سازندگان بازی‌های ویدئویی قرار گرفته است. به طوری که حتی اجزای درون بازی مانندکاراکترها، زمین‌ها سلاح‌ها و دیگر عناصر داخل آن در قالب توکن‌های NFT می‌تواند به فروشش رسیده و برای گیمرها درآمدزایی در پی داشته باشد!
 • چیزی که سبب ارزشمندی توکن‌های غیرمثلی می‌شود، مانند هر دارایی دیگر، سیستم عرضه و تقاضای آن‌ها است. هرچقدر تقاضا برای یک توکن غیرمثلی بیشتر باشد، ارزشمندتر خواهد بود.
 • هر کس می‌تواند توکن غیرمثلی خود را ایجاد کرده و آن را به فروش برساند. اما تولید این توکن‌ها به دانش مالی، برنامه‌نویسی و آشنایی بیشتر با ساختار بلاک‌چین نیاز دارد!
 • توکن‌های غیرمثلی می‌توانند با قیمت‌های کلان به فروش برسند (برای مثال، خانم موسیقی‌دان مشهور گرایمز «Grimes» حدود ۶ میلیون دلار از فروش قطعات هنری دیجیتالی خود بدست آورده است!)
 • پول فیزیکی و ارزهای دیجیتال هر دو «قابل تعویض» هستند؛ به این معنی که ممکن است با یکدیگر مبادله شوند. آن‌ها همچنین ارزش یکسانی دارند. یک دلار همیشه ارزش یک دلار دیگر را دارد و یک بیت‌کوین همیشه ارزش یک بیت‌کوین دیگر را دارد. قابلیت تعویض ارز رمزنگاری شده آن را راهی امن برای اجرای تراکنش‌های بلاک‌چین می‌کند.
 • هر کدام از بهترین توکن nft، شامل یک امضای دیجیتالی است که از جایگزینی یا مقایسه NFTها با یکدیگر جلوگیری می‌کند.

احتمالاً تا به اینجا متوجه شده باشید که منظور از توکن‌های غیرمثلی یا NFT چیست و چطور مبادله می‌شوند. اما برای درک عمیق‌تر آن هنوز نیاز به فرصت هست. به هرحال هرچقدر بیشتر در مورد آن بدانید، بهتری می‌توانید خود را با جهان بلاک‌چین و اقتصاد نوی آن وفق دهید. توکن‌های غیرمثلی بسیاری بر بستر بلاک‌چین ایجاد شده‌اند که در اداکه قصد داریم برخی از بهترین توکن‌های nft را به شما معرفی نماییم.

ده NFT معروف براساس حجم فروش هفتگی

حال به بررسی ۱۰ توکن برتر NFT برای سرمایه گذاری می‌پردازیم. این لیست که توسط CryptoSlam گزارش شده است، بر اساس حجم فروش هفته گذشته طبقه بندی شده است.

 • Axie Infinity:

۱۱۹.۸ میلیون دلار، %۱۶.۸-

 • The Sandbox:

۴۲.۳ میلیون دلار، %۳۳.۲-

 • Bored Ape Yacht Club:

۳۹.۵ میلیون دلار، %۱۰۳.۷+

 • CryptoPunks:

۳۴.۱ میلیون دلار، %۵۱.۱+

 • Wizards & Dragons Game:

۳۳.۸ میلیون دلار، NA

 • Mutant Ape Yacht Club:

۱۶.۲ میلیون دلار، %۳۱.۹+

 • Wolf Game:

۱۳.۳ میلیون دلار، %۷۰.۷-

 • Art Blocks:

۱۱.۳ میلیون دلار، %۹۵.۱+

 • Ape Kids Club:

۱۰.۷ میلیون دلار، NA

 • Desperate ApeWives:

۱۰.۳ میلیون دلار، %۵۶۸.۹+

خرید بهترین توکن‌های NFT در ماه دسامبر

حالا به سراغ بهترین توکن‌های NFT برای خرید در ماه دسامبر ۲۰۲۱ می‌رویم که قبل از شروع سال ۲۰۲۲ می‌توانند موردتوجه قرار بگیرند. این موارد بر اساس ارزش بازار و ابتدا باارزش‌ترین و سپس به ترتیب نزولی فهرست شده‌اند:

 • Theta
 • Decentraland
 • Enjin
 • Chiliz
 • Cryptokitties
 • Cryptopunks
 • Hashmasks
 • Sorare
 • Rarible
 • Enjin Coin
 • NIFTEX
 • Digibyte
 • The Sandbox

۹ توکن محبوب nft 

برای رتبه‌بندی محبوب‌ترین‌های NFT، از ارزش بازار coinmarketcap.com (از ۲۶ اوت) استفاده کردیم. ده پروتکل و توکن برتر NFT به شرح زیر است:

 1. The Sandbox ( ۵۹۵ میلیون دلار، SAND)
 2. WAX ( ۶۳۸ میلیون دلار، WAXP)
 3. DigiByte ( ۹۲۷ میلیون دلار، DGB)
 4. Flow ( ۱,۲۱۲ میلیون دلار، Flow)
 5. Decentraland ( ۱,۵۷۴ میلیون دلار، MANA)
 6. Enjin Coin ( ۲,۱۱۰ میلیون دلار، ENJ)
 7. Chiliz ( ۱,۵۷۸ میلیون دلار، CHZ)
 8. Axie Infinity ( ۴,۲۹۱ میلیون دلار، AXS)
 9. THETA ( ۶,۹۵۱ میلیون دلار، THETA)

در بین توکن‌های فوق، تتا با داشتن ارزش بازار ۶۹۵۱ میلیون دلار در کوین‌مارکت‌کپ، به‌عنوان باارزش‌ترین توکن غیرمثلی این بستر شناخته شده است. دیگر توکن‌ها نیز برحسب ارزش بازاری که دارند می‌توانند اهداف ایده‌آلی برای سرمایه‌گذاری باشند.

محبوب‌ترین توکن‌های NFT در تمام زمان‌ها

   ۱             Theta
۲ Chiliz
۳ Axie Infinity
۴ Decentraland
۵ Enjin Coin

اگر سرمایه‌گذار هوشمندی هستید که سعی می‌کنید یکی از توکن‌های محبوب NFT را ارزان بخرید و آن‌ها را برای سود بفروشید، Tezos ارزی است که می‌توانید روی آن حساب کنید. تزوس باوجوداینکه قیمت آن کمی بیشتر از برخی دیگر است، ارزش بررسی دارد. Tezos مبتنی بر قراردادهای هوشمند است و خدمات مشابه اتریوم را ارائه می‌دهد. با این حال، پیشرفته‌تر است و در صورت نیاز به آن اجازه می‌دهد بدون استفاده از هارد فورک مقیاس‌بندی انجام شود. قبلاً هم در مورد این ارز دیجیتال توضیح دادیم. پس می‌توانید با اطمینان بیشتر آن را زیر نظر داشته باشید.

۵۲ توکن‌های برتر NFT براساس ارزش بازار

توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT عناصر قابل جمع‌آوری در بلاک‌چین اتریوم هستند که معمولاً از استاندارد ERC-721 یا ERC-1155 پیروی می‌کنند. آن‌ها مفهوم منحصربه‌فردی را نشان می‌دهند و بنابراین قابل تعویض نیستند. به عبارت دیگر، هیچ توکن غیر قابل تعویضی یکسان نیست. لیست ۵۲ توکن غیرمثلی مطرح به این صورت است:

 

ردیف توکن غیرمثلی ارزش بازار (Mkt Cap)
۱ Axie Infinity ۱۰,۲۴۷,۰۰۸,۸۵۹ دلار
۲ Theta Network ۷,۳۷۲,۷۲۸,۳۸۵ دلار
۳ Flow ۴,۲۱۵,۲۵۵,۶۴۳ دلار
۴ Decentraland ۳,۸۷۴,۵۱۶,۰۰۳ دلار
۵ Enjin Coin ۳,۰۹۴,۹۲۴,۱۹۱ دلار
۶ Chiliz ۲,۵۱۵,۲۶۷,۷۶۹ دلار
۷ The Sandbox ۲,۴۰۳,۴۷۶,۶۳۷ دلار
۸ ECOMI ۱,۶۹۷,۰۳۶,۵۹۳ دلار
۹ Audius ۱,۲۸۴,۲۳۱,۲۱۱ دلار
۱۰ WAX ۹۴۹,۲۰۳,۰۳۸ دلار
۱۱ Illuvium ۷۵۲,۴۲۱,۵۵۹ دلار
۱۲ Radio Caca ۷۲۱,۱۸۲,۲۱۲ دلار
۱۳ Gala ۶۷۳,۴۷۳,۱۰۵ دلار
۱۴ Yield Guild Games ۵۹۱,۴۹۸,۸۴۷ دلار
۱۵ Fetch.ai ۵۷۸,۱۳۶,۱۸۸ دلار
۱۶ UFO Gaming ۵۶۷,۳۷۳,۷۲۵ دلار
۱۷ LUKSO Token ۵۰۷,۵۲۹,۸۹۶ دلار
۱۸ SuperFarm ۴۳۶,۲۸۴,۶۴۳ دلار
۱۹ StarLink ۴۰۸,۰۶۹,۵۶۶ دلار
۲۰ BakerySwap ۳۸۸,۴۶۲,۴۲۶ دلار
۲۱ PlayDapp ۳۷۱,۹۰۱,۹۶۳ دلار
۲۲ Origin Protocol ۳۶۴,۹۱۰,۸۷۶ دلار
۲۳ Wilder World ۳۴۶,۶۸۲,۸۹۱ دلار
۲۴ Alien Worlds ۳۴۱,۷۶۱,۳۹۱ دلار
۲۵ Mobox ۳۲۴,۲۰۴,۰۹۵ دلار
۲۶ Ultra ۲۶۹,۷۷۳,۶۴۴ دلار
۲۷ My Neighbor Alice ۲۴۵,۶۵۱,۸۶۸ دلار
۲۸ SuperRare ۲۴۱,۹۴۸,۸۵۶ دلار
۲۹ Somnium Space CUBEs ۲۲۵,۱۲۸,۵۵۲ دلار
۳۰ Render Token ۲۲۲,۱۰۷,۸۲۲ دلار
۳۱ Smooth Love Potion ۲۰۰,۰۹۷,۳۳۵ دلار
۳۲ Handshake ۱۸۸,۲۵۲,۰۷۴ دلار
۳۳ Gods Unchained ۱۷۰,۷۹۵,۰۵۳ دلار
۳۴ RedFOX Labs ۱۶۹,۳۰۹,۹۴۲ دلار
۳۵ Aurory ۱۶۲,۷۵۹,۰۳۸ دلار
۳۶ Altura ۱۵۹,۷۳۵,۷۰۴ دلار
۳۷ Decentral Games ۱۵۵,۵۹۶,۴۹۷ دلار
۳۸ Phantasma ۱۵۲,۲۳۴,۴۰۱ دلار
۳۹ Ethernity Chain ۱۵۱,۶۷۳,۹۳۶ دلار
۴۰ Aavegotchi ۱۴۹,۴۷۵,۵۲۶ دلار
۴۱ Atari ۱۴۷,۵۳۴,۷۱۹ دلار
۴۲ Boson Protocol ۱۴۳,۲۹۶,۴۰۴ دلار
۴۳ Terra Virtua Kolect ۱۱۸,۴۰۷,۵۰۴ دلار
۴۴ WHALE ۱۱۷,۸۲۸,۱۶۷ دلار
۴۵ Cake Monster ۱۱۳,۲۹۳,۰۰۱ دلار
۴۶ Rarible ۱۱۰,۰۶۱,۳۶۲ دلار
۴۷ RMRK ۱۰۵,۱۸۹,۹۲۴ دلار
۴۸ Splinterlands ۹۷,۹۰۳,۰۱۹ دلار
۴۹ The Doge NFT ۷۳,۹۰۷,۹۸۶ دلار
۵۰ Rainicorn ۷۳,۵۲۹,۷۹۹ دلار
۵۱ Contentos ۷۳,۴۸۲,۴۸۸ دلار
۵۲ Opulous ۷۲,۸۳۷,۲۵۶ دلار

می‌بیند که ارزی بازار توکن‌های نامبرده به ترتیب نزولی طبقه‌بندی شده است. شما می‌توانید از روی ارزش بازار (Marketplaces) هریک از ارزهای غیرمثلی فوق، در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری نمایید. توکن‌های NFT که قبلاً به معرفی آن‌ها پرداختیم نیز در این لیست وجود دارند.

۵ پروتکل محبوب NFT Crypto Coin در بازار ۲۰۲۱

دنیای هنرهای دیجیتال و کلکسیون‌ها توسط محبوب‌ترین و بهترین توکن‌های NFT محاصره شده است. فروش انبوه به مخاطبان رمزنگاری جدید زندگی هنرمندان دیجیتال را متحول کرده است. سلبریتی‌ها نیز در حال پیوستن به این موج هستند و آن را روشی تازه برای تعامل با طرفداران خود می‌دانند. از سوی دیگر، هنر دیجیتال تنها یکی از کاربردهای توکن‌های NFT است. می‌توان از آن‌ها برای نشان‌دادن صاحب یک دارایی منحصربه‌فرد، مانند سند دیجیتال یا فیزیکی نیز استفاده کرد. ۵ نوع از محبوب‌ترین توکن‌های غیرمثلی در سال ۲۰۲۱ شامل موارد زیر هستند:

NFT Symbol Price Market Cap
THETA THETA $۸.۰۱ $۸,۰۰۲,۴۹۹,۵۴۰
Tezos XTZ $۳.۰۷ $۲,۶۰۱,۲۰۴,۴۲۰
Chiliz CHZ $۰.۲۷۸۸ $۱,۶۰۹,۴۸۶,۷۴۵
Decentraland MANA $۰.۶۵۷۷ $۱,۰۳۹,۴۴۱,۴۲۸
Enjin Coin ENJ $۱.۲۵ $۱,۰۴۳,۰۰۰,۲۷۰

۹ پروژه محبوب NFT

درحالی‌که پتانسیل NFTها برای متحول کردن بازی، کلکسیون‌ها، هنر دیجیتال و سایر صنایع هنوز در حال بررسی است، OKEx Insights به ۹ پروتکل برتر NFT بر اساس کل فروش و حجم در دسته‌های مختلف، از جمله کلکسیون، دنیای مجازی، بازی، نگاه توجه کرده است که شام موارد زیر هستند:

 1. NBA Top Shot
 2. Cryptopunks
 3. Hashmasks
 4. Sorare
 5. CryptoKitties
 6. Decentraland
 7. Rarible
 8. SuperRare
 9. Ethereum Name Services

می‌بینید که توکن‌های مشهور کریپتوپانکز، دسنترالند، راریبل و هش‌مسک هم در لیست فوق مشاهده می‌شود؛ بنابراین با اطمینان بیشتر می‌توان روی ترید یا هودل آن‌ها حساب کرد.

۵ تا از بهترین ارزهای NFT برای خرید

شناخت بهترین توکن‌های nft به شما کمک می‌کند تا بدانید که تمرکز فعلی کریپتو روی چه مفاهیمی قرار دارد. آن‌گاه شما نیز می‌توانید برحسب صلاحدید خود، در این توکن‌ها سرمایه‌گذاری کرده و از آن‌ها سود بگیرید. حالا اگر بخواهیم بهترین توکن‌های nft تا به امروز (دی ماه ۱۴۰۰) را بررسی کنیم، موارد زیر در اولویت قرار دارند:

 • پروژه رمزارزی دسنترالند «Decentraland»

دسنترالند یک بازی ویدئویی است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم اجرا می‌شود. به عبارت دیگر، دسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی یا اکوسیستم مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم است که به کاربران اجازه می‌دهد محتوا را ایجاد، کاوش، تجربه کرده و از آن کسب درآمد کنند. در بازی دسنترالند می‌توانید زمین مجازی را برای اهداف سرمایه‌گذاری، ساخت خانه، کازینو، پارک‌های تفریحی، موزه ها و کسب درآمد از املاک مجازی خود خریداری کنید. همچنین می‌توانید انواع تجربیات تعاملی را در زمین‌های مجازی خود تجربه یا کاوش نمایید. از جمله تعاملات داخل این پلتفرم می‌توان به «ایجاد و سفارشی کردن آواتارها»، «شرکت در مدیریت پلتفرم» و «تجارت با اقلام داخل بازی» اشاره کرد. دسنترالند دارای دو توکن بومی تخت عناوین مانا «MANA» و لند «LAND» است که گیمرها می‌توانند آن‌ها در طول بازی کسب کرده و برای خرید تجهیزات NFT داخل بازی مانند زمین‌ها یا کاراکترها استفاده نمایند.

پروژه رمزارزی دسنترالند «Decentraland»

گیمرها می‌توانند با ورود به این بازی، آواتار خود را در داخل بازی تنظیم کرده و به فعالیت در آن بپردازند. اما توکن‌ بومی اصلی دسنترالند یعنی مانا «Mana» در بازار کریپتو قابل خرید و ترید است. مانا در حال حاضر (دی‌ماه ۱۴۰۰) حدود ۲۷/۳ دلار نرخ دارد. پروژه دسنترالند به عنوان یکی از بهترین توکن‌های nft در بین کاربران شناخته می‌شود.

 • پروژه رمزارزی تتا «Theta»

دیگر مورد قابل توجه در بین بهترین توکن های nft، پروژه ارز دیجیتال منسوب به تتا است. تتا در حقیقت یک شبکه‌ی همتا به همتا برای اشتراک‌گذاری محتوای ویدئویی است. به عبارت دیگر، تتا یک بلاک‌چین یا پروتکل غیرمتمرکز است که به برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) یا پلتفرم‌ها اجازه می‌دهد تا در شبکه بلاک‌چین ایجاد شوند تا امکان پخش همتا به همتا (P2P) برنامه ورزشی، موسیقی، فیلم، کنفرانس‌های شرکتی و … را فراهم کنند. خدمات پخش ویدئوی این پروتکل توسط یک شبکه غیرمتمرکز از نقاط مختلف در سراسر جهان تأمین می‌شود که در آن کاربرانی که به طور داوطلبانه پهنای باند یا منابع محاسباتی خود را اهدا می‌کنند، توکن‌های Thetaرا به عنوان پاداش دریافت می‌نمایند. توکن تتا در حال حاضر در بازار کرپیتو حدود ۱۳/۴ دلار قیمت دارد. بنابراین به عنوانی یکی از بهترین توکن های nft می‌توان روی نمودار قیمتی آن، به تحلیل پراخت.

پروژه رمزارزی تتا «Theta»

 • پروژه رمزارزی اینجین «Enjin»

اینجین نیز دیگر پلتفرمی است که برای سرگرمی و بازی ایجاد شده است. پلتفرم اینجین به کاربران اجازه می‌دهد تا وبسایت ایجاد کنند، به گفت‌وگوهای درون برنامه‌ای پرداخته یا فروشگاه‌های مجازی ایجاد نمایند. توکن بومی این پلتفرم، تحت عنوان اینجین کوین با نماد «ENJ» ارائه شده و هم اکنون (دی‌ماه ۱۴۰۰) حدود ۴۳/۲ دلار قیمت دارد. اینجین کوین یک توکن اتریومی است که در مجموعه توکن‌های «ERC-20» قرار می‌گیرد. شبکه اینجین از آن جهت به عنوان یکی از بهترین توکن‌های nft شناخته می‌شود، چون به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا امکانات داخل بازی‌ها را بر بستر شبکه اتریوم توکنیزه نمایند. اینجین کوین می‌توان توکن مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد. اما باید شخصاً نمودار قیمتی آن را تحلیل نمایید.

پروژه رمزارزی اینجین «Enjin»

 • پروژه رمزارزی چیلیز «Chiliz»

دیگر پلتفرم بلاک‌چینی که در زمینه ورزش و سرگرمی فعالیت می‌کند، چیلیز است که به عنوان یکی از انواع بهترین توکن های nft مطرح است. این پلتفرم سعی دارد تا تعامل هواداران انواع رشته‌های ورزشی با حوزه بلاک‌چین را افزایش دهد. چیلیز به مؤسسات ورزشی و سرگرمی امکان می‌دهد تا بر بستر بلاکچین، به کسب درآمد از آن بپردازند. توکن بومی این پلتفرم با نماد «CHZ» در بازار کرپیتو عرضه شده و در حال حاضر حدود ۲۷/۰ دلار قیمت دارد. از این توکن برای انجام پرداخت‌های درون پلتفرم چیلیز استفاده می‌شود.

پروژه رمزارزی چیلیز «Chiliz»

 • پروژه رمزارزی تزوس «Tezos»

اگر شما یک سرمایه‌گذار هستید که سعی دارد یکی از توکن‌های محبوب NFT را ارزان خریده و آن‌ها را برای سود بفروشد، Tezos توکنی است که می‌تواند در این باره یک گزینه ایده‌آل باشد. Tezos مبتنی بر قراردادهای هوشمند است و خدمات مشابه اتریوم را ارائه می‌دهد. با این حال، از اتریوم پیشرفته‌تر است و در صورت نیاز به آن اجازه می‌دهد بدون استفاده از هارد‌فورک (تغییر بزرگ در زمینه رمزارزها) مقیاس‌بندی صورت بگیرد. تزوس یک پلفترم خود اصلاح‌گر در بلاک‌چین است. در حال حاضر، توکن پلتفرم تزوس با نماد «XTZ» در بازار کریپتو، حدود ۳۳/۴ دلار قیمت دارد. تزوس یک پلتفرم مستقل به حساب می‌آید که می‌تواند قراردادهای هوشمند را به شیوه مؤثرتری پشتیبانی نماید. بنابراین قابلیت‌های رشد زیادی دارد و می‌تواند برای ترید یا سرمایه‌گذاری نیز مورد توجه قرار بگیرد.

پروژه رمزارزی تزوس «Tezos»

می‌بینید که نمونه‌های معرفی شده به عنوان پروژه‌های برتر ارائه، ساخت و پشتیبانی بهترین توکن‌های nft مطرحیت دارند. بیشتر آن‌ها خود دارای توکن بومی هستند که اطلاعات مربوط به قیمت آن‌ها را به صورت اجمالی در اختیار شما قرار دادیم. حالا انتخاب با شماست که چطور و با چه روشی در زمینه آن‌ها به فعالیت بپردازید!

بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوانید:  آموزش سرمایه ‌گذاری ارز دیجیتال | بهترین روش نگهداری رمزارزها

لیست رمزهای محبوب NFT بر اساس حجم معاملات

دارایی‌های دیجیتال با ویژگی‌های متمایز به‌عنوان توکن‌های غیر قابل تعویض محبوب (NFT) نامیده می‌شوند. هر دارایی NFT بر خلاف بیت‌کوین، اتریوم یا سایر توکن‌های قابل تعویض که می‌توانند با یکدیگر معامله شوند، جدا از سایرین است. هنر، کارت‌های تجاری، آیتم‌های بازی، عناوین زمین و سایر کالاها، نمونه‌هایی از NFT در دنیای واقعی هستند. ۲۶ توکن nft برحسب حجم معاملات در بازار به‌قرار زیر طبقه‌بندی شده‌اند:

۱ Loot ۱۴ SpacePunksClub
۲ Mutant Ape Yacht Club ۱۵ Gauntlets
۳ Bored Ape Yacht Club ۱۶ Koala Intelligence Agency
۴ dotdotdots ۱۷ CyberKongz
۵ The Doge Pound ۱۸ Hashmasks
۶ Creature World ۱۹ The Wicked Craniums
۷ The Currency ۲۰ Tom Sachs Rocket Components
۸ Adam Bomb Squad ۲۱ Animetas
۹ 0N1 Force ۲۲ Light Super Bunnies
۱۰ World of Women ۲۳ Dark Super Bunnies
۱۱ Cool Cats ۲۴ FVCK_CRYSTAL//
۱۲ PudgyPenguins ۲۵ Ready Player Cat NFT
۱۳ Treeverse ۲۶  Purrnelopes Country Club

NFTهای محبوب چقدر ارزش دارند؟

در تئوری، هرکسی می‌تواند کار یا اشیاء خود را توکن کرده و آن را به‌عنوان NFT بفروشد، اما عناوین اخیر در مورد خریدهای چند میلیون دلاری سبب شده تا موضوع توکن‌های غیرمثلی بسیار بیشتر از ارزهای دیجیتال موردتوجه قرار بگیرند و این وجه تفاوت اصلی این دو است:

 • گیف متحرک گربه نیان میم «Nyan Cat» تصویری از یک گربه پاپ تارت پرنده، در ۱۹ فوریه ۲۰۱۱ بیش از ۵۰۰۰۰۰ دلار فروخته شد.
 • گریمز «Grimes» چند هفته بعد از نیان‌کت، برخی از نقاشی‌های دیجیتال خود را به بیش از ۶ میلیون دلار فروخت.
 • هنر تنها چیزی نیست که توکنیزه شده و فروخته می‌شود. جک دورسی، مدیر عامل توییتر، با قیمت پیشنهادی به ۲.۵ میلیون دلار، از NFT اولین توییت حمایت مالی کرده است.
 • حراج کریستی «Christie’s auction» از یک هنرمند دیجیتال NFT بیپل به قیمت ۶۹ میلیون دلار (۵۰ میلیون پوند) اوج جدیدی را برای هنر دیجیتال ایجاد کرد.

پیش‌بینی می‌شود، توکن‌های غیرمثلی جدیدتر بتوانند رقم‌های بالاتری را نیز ثبت کنند!

چطور می‌توان روی بهترین توکن های nft سرمایه‌گذاری کرد؟

سرمایه‌گذاری روی رمز ارز nft، باید با آگاهی انجام شود. نمی‌توان به دلیل اینکه چون یک توکن خاص در رده بهترین توکن های nft قرار دارد، بدون هیچ تحقیق و تحلیلی به خرید آن پرداخت. بنابراین اگر به رمز ارز nft علاقه دارید و مایلید سهمی در این فناوری داشته باشید، راه‌های زیر برای پیگیری این دارایی‌ها وجود دارند:

 • حالا که می‌دانید ارزهای nft کدامند، می‌توانید نمودار قیمتی هرکدام از آن‌ها را به‌صورت روزانه یا حتی در صورت امکان، به‌صورت ساعتی و لحظه‌ای رصد کنید. آن‌گاه با رسیدن خط روند به محدوده‌های حمایتی، به خرید آن‌ها بپردازید. آن‌گاه در فرصت‌های مناسب برای فروش، سود بدست آورید.
 • اگر قصد دارید تا بهترین توکن‌های nft را هودل «Hodl » کرده و آن را برای طولانی‌مدت نگهداری کنید، باید در بین گزینه‌های نامبرده، چند مورد از برترین و بهترین توکن های nft را انتخاب کرده و در تأیید مشورت با یک تریدر یا هودلر باتجربه، آن را به کیف‌پول خود اضافه نمایید.
 • اصطلاح هودل، همان هولد «Hold» به معنای «نگهداری» است که توسط یکی از کاربران کریپتو به اشتباه تایپ شده و از آن به بعد تبدیل به یک اصطلاح رایج شده است. به کسی که ارزهای دیجیتال را با هدف سرمایه‌گذاری و برای طولانی‌مدت خریداری کند، هودلر نامیده می‌شود. هودلرها از سرمایه‌گذاری بلندمدت خود، سودهای بالا و کلان می‌گیرند.
 • هودلرها نیازی به دانش تحلیلی و مالی سطح بالا برای پیگیری رمز ارز nft ندارند. اما در برابر هودلرها، تریدرهای این بازار قرار دارند. تریدرها «Trader» ارزهای دیجیتال را نیت کسب‌ سودهای کوتاه‌مدت خریداری می‌کنندو بنابراین برای این که بتوانند از این راه درآمد کسب کنند، به‌صورت لحظه‌ای، روزانه یا هفته‌ای به انجام معاملات در بازار کریپتو می‌پردازند. اگر شما می‌خواهید در مقام یک تریدر به مبادله و ترید بهترین توکن‌های nft بپردازید، باید دانش تحلیل تکنیکال را فرا گرفته و سطح دانش مالی خود را ارتقا دهید.
 • اقدام بدون دانش و تحلیل برای ترید، زیان‌های بزرگ را پی دارد. بنابراین ورود افراد مبتدی به امر تریدینگ را توصیه نمی‌کنیم. مگر این که قبل از ورود تحت آموزش تحلیل قرار گرفته باشند!

چطور می‌توان روی بهترین توکن های nft سرمایه‌گذاری کرد؟

 • برای خرید هر توکن nft می‌توان از طریق صرافی‌های آنلاین داخلی و خارجی اقدام کرد.
 • کیف‌پول‌های مطرح نرم‌افزاری مانند کیف‌پول تراست والت «Trust Wallet»، اتمیک والت «Atomic Wallet»، متامسک «MetaMask» و…. از توکن‌های نامبرده پشتیبانی می‌کنند. اما در هر صورت بهتر است قبل از انتقال توکن nft خریداری شده در صرافی، کیف‌پول موردنظر خود برای نگهداری ان را مورد بررسی قرار دهید. آن‌گاه با اطمینان برای انتقال آن به کیف‌پول اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوانید:  آموزش کیف پول اتمیک (Atomic Wallet) + ویدیو | نصب کیف پول

 • در هریک از مراحل فوق، مشورت با یک فرد باتجربه در حوزه ارزهای دیجیتال می‌تواند از به‌روز اشتباه جلوگیری کند. همچنین افراد باتجربه می‌توانند در خرید ارزهای مناسب‌تر نیز به شما راهنمایی برسانند.
 • برای بدست آوردن توکن برخی از پروژه‌های نامبرده در معرفی بهترین توکن‌های nft نیز که در زمینه بازی فعالیت داشتند، با ورود به دنیای آن‌ها و انجام بازی ویدئویی برحسب واقعیت مجازی یا افزوده می‌توانید با استفاده از توکن بومی آن‌ها، دارایی‌های غیرمثلی داخل بازی را خریداری کرده و به مبادله آن‌ها بپردازید.

موارد فوق جزو مواردی هستند که برای سرمایه گذاری یا مبادله انواع بهترین توکن nft از آن‌ها بهره بگیرید. خوشبختانه این توکن‌ها در بیشتر مواقع، دارای موقعیت‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری هستند. اما این امر حتماً باید با آگاهی مالی صورت بگیرد!

NFT چه تفاوتی با سایر ارزهای دیجیتال دارد؟

اصطلاح «non-fungible token» به توکنی اشاره دارد که قابل تعویض نیست. این توکن‌ها معمولاً مانند ارزهای دیجیتال همچون بیت‌کوین یا اتریوم برنامه‌ریزی می‌شوند؛ اما شباهت‌ها در اینجا به پایان می‌رسد. پول فیزیکی و ارزهای دیجیتال هر دو «قابل تعویض» هستند؛ به این معنی که ممکن است با یکدیگر معامله یا مبادله شوند. آن‌ها همچنین ارزش یکسانی دارند. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، یک دلار همیشه ارزش یک دلار دیگر را دارد و یک بیت‌کوین همیشه ارزش یک بیت‌کوین دیگر را دارد. قابلیت تعویض ارز رمزنگاری شده آن را راهی امن برای اجرای تراکنش‌های بلاک‌چین کرده است. NFTها مانند دیگر ارزهای دیجیتالی نیستند. بلکه هرکدام شامل یک امضای دیجیتالی هستند که از جایگزینی یا مقایسه NFTها با یکدیگر جلوگیری می‌کند. بیشتر، همین ماهیت منحصربه‌فرد بودن، توکن‌های NFT را از سایر ارزهای دیجیتال متمایز می‌کند.

سخن نهایی

توکن‌های غیرمثلی دقیقاً مانند دارایی‌های فیزیکی ارزشمند می‌مانند که می‌توان آن‌ها را در دنیای دیجیتالی مبادله کرد. خرید و فروش این توکن‌ها با ارزهای دیجیتال مثلی مانند بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال و توکن‌های بومی پلتفرم‌هایی که نام بردیم، قابل دسترسی و مالکیت هستند. در این مطلب به‌صورت کلی به معرفی بیشتر پروژه‌های مشهور و مطرح در زمینه ایجاد و توسعه بهترین توکن‌های nft پرداختیم. اگر این موضوع برای شما کنجکاوی و علاقه ایجاد کرده است، می‌توانید با افزایش سطح اطلاعات خود در مورد آن، به‌صورت رسمی در زمینه آن‌ها به فعالیت بپردازید. اگر شما روی پروژه خاصی تأکید دارید یا اطلاعات دیگری در مورد آن‌ها دارید که ممکن است برای سایر کاربران مفید باشد، حتماً آن را در بخش نظرات مطرح نمایید.

سؤالات متداول

 • توکن‌ غیرمثلی (NFT) چیست؟

توکن غیرمثلی به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که ماهیت یگانه دارند و می‌توانند صرفاً یک یا چند مالک داشته باشند. این توکن‌ها به مثابه اشیاء و آثار هنری ارزشمند در دنیای فیزیکی هستند.

 • چرا توکن‌های غیرمثلی اهمیت دارند؟

توکن‌های غیرمثلی از ان جهت اهمیت دارند که به کمک آن‌ها می‌توان هرچیزی را در بستر شبکه بلاک‌چین مبادله کرد و قراردادهای هوشمند را برای هر نوع کالایی ایجاد کرد.

 • بهترین پروژه‌های مربوط به توکن های nft کدامند؟

از جمله مهم‌ترین پروژه‌های ایجاد توکن‌های غیرمثلی می‌توان به سندباکس، اکسی اینفینیتی، کریپتوپانک، فلو، چیلیز، تتا، اینجین، تزوس و …. اشاره کرد.

 • آیا هرکسی می‌تواند توکن غیرمثلی داشته باشد؟

بله هرکسی که در زمینه برنامه‌نویسی بلاک‌چین و ایجاد توکن مهارت داشته باشد، می‌تواند توکن غیرمثلی خود را ایجاد نموده یا دارایی‌های موردنظر خود را توکنیزه کند.

 • توکن‌های غیرمثلی بر روی چه شبکه‌ای ایجاد می‌شوند؟

شبکه‌های بلاک‌چینی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند، بهترین بستر برای ارائه این توکن‌ها هستند. در بین شبکه‌هایی که این قابلیت را دارند، شبکه‌ی بلاک‌چین اتریوم با استاندارد «ERC-20» از کاربرد بیشتری برخوردار است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.