معرفی سازمان خودخوان غیرمتمرکز دائو DAO و پروژه‌‎های این سازمان

توکن دائو

تجارت در حوزه ارز دیجیتال به ­دلیل وابستگی به دولت‎‌ها و بانک‌ها، به چنان محبوبیتی در بین مردم سراسر جهان رسیده است که هرکسی حداقل نام آن و چند ارز مشهور را شنیده است و شاید حتی به ورود و سرمایه‌گذاری در این عرصه اندیشیده باشد.با وجود ویژگی‎‌‌های مثبت متعدد این بازار، بروز خطاهای انسانی و سخت­‌بودن تراکنش‌ها، برخی از افراد را به این فکر فرو برد که شاید بتوان با ایجاد یک سازمان خودخوان غیرمتمرکز این مشکلات را رفع نمود. اگر کنجکاو هستید تا بیشتر در مورد سازمان دائو، توکن دائو و ارزش آن و پروژه‌های این مجموعه بیشتر بدانید، با ادامۀ مقاله همراه ما باشید.

سازمان غیرمتمرکز دائو

همان­گونه که اشاره شد، یکی از مهم‎‌ترین ویژگی‎‌‌های ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز­بودن ‌آن‎هاست که موجب شده است تا به جای کنترل توسط یک مؤسسه واحد، بین انواع کامپیوترها و شبکه‎‌‌ها و گره‌‎ها تقسیم ‎شوند. این ارزها از این وضعیت غیرمتمرکز برای رسیدن به سطوحی از امنیت و حریم خصوصی بهره برده‌اند که معمولاً برای ارزهای استاندارد و تراکنش‎‌‌های آن‎ها قابل دستیابی نخواهد بود.

Decentralized Autonomous Organization (DAO) به‌­صورت نوعی صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر بر پایۀ کد منبع­باز و بدون ساختار‌های مدیریتی معمول و رایج فعالیت کرده و به­‌منظور غیرمتمرکز­شدن تمام و کمال، به هیچ دولت خاصی وابسته نیست؛ اگرچه که باید به این نکته هم اشاره داشت که از شبکۀ اتریوم بهره می‎برد.

به‌­عبارتی دیگر، سازمان دائو توسط قوانین کد­گذاری­‌شده به‌­عنوان یک برنامۀ کامپیوتری شفاف توسط اعضا اداره می‌شود و می‌توان ‌آن‎ها را یک جامعۀ اینترنتی با برایند فکری مشابه و حساب بانکی مشترک در نظر داشت؛ همین شفافیت و حرکت سازماندهی‌­شدۀ جمعی، موجب شده است تا توکن دائو ظرف مدت کوتاهی به محبوبیت چشمگیری نزد معامله‌گران دست یابد.

سازمان غیرمتمرکز دائو

دائو چگونه کار می‎کند؟

عمده فرایند و فعالیت و رشد DAO از سه طریق قراردادهای هوشمند و خرید توکن دائو توسط کاربران و دریافت نشان‎‌هایی برای توزیع توکن و مدیریت خزانه توسط کاربران صورت می‎‌گیرد که در ادامه بیشتر از آن خواهیم گفت:

 • ایجاد قوانین قراردادهای هوشمند به­‌واسطۀ رأی­‌گیری از اعضای اصلی جامعه

این سازمان به‌­واسطۀ قراردادهای هوشمند فعالیت کرده و به­‌دلیل ماهیت غیرمتمرکز خود، هیچ مرجع مرکزی مشخصی ندارد و عملاً توسط اعضا اداره می‌شود؛ از همین رو، همین افراد هستند که قوانین قراردادهای هوشمند را تعیین خواهند کرد و باید اشاره کرد که تنها در صورت رأی­‌گیری اعضا، این قوانین می‌توانند دستخوش تغییر شوند.

به بیانی بهتر، از آنجا که تصمیمات مربوط به گردش کار عملیاتی سیستم حاکمیتی و ساختارهای تشویقی برای اثرگذاری، باید به رأی اعضای اصلی جامعه گذاشته شوند، وجود ایجاد قوانینی مستقل و پایدار برای قراردادهای هوشمند در این سازمان خودخوان غیرمتمرکز، ضروری است.

 • تأمین رشد DAO با خرید توکن دائو توسط کاربران

پس از ایجاد قوانین قراردادهای هوشمند در بلاک ­چین، گام بعدی، کسب منابع مالی است که از طریق مشارکت افراد یا نهادهای علاقمند و خرید توکن‌‎های بومی DAO و ارزهای رمزنگاری‌­شدۀ مرتبط با پروژه‌های خاص، حاصل خواهد شد. دارندگان توکن متناسب با دارایی‌هایشان، سهامدار سازمان دائو خواهند شد و از حق رأی برخوردار شده و می‎‌توانند در تصمیمات آتی و شکل‎‌گیری آینده مجموعه اثرگذار باشند.

به عبارت دیگر، از آنجایی که این سازمان خودخوان غیرمتمرکز به قوانینی برای قراردادهای هوشمند و منابع مالی نیاز دارد، توزیع دارایی‌‎های داخلی نظیر توکن دائو، علاوه بر تشویق افراد برای رأی­‌گیری و فعالیت‌های خاص، می‌‎تواند منابع مالی مورد­نیاز برای رشد مجموعه را نیز فراهم کند.

دائو چگونه کار می‎کند؟

 • دریافت نشان‌هایی برای تأثیرگذاری بر توزیع توکن و مدیریت خزانه

زمانی که بودجه کافی برای راه‌­اندازی یک مجموعه دائو فراهم شود، همه تصمیمات آن مجموعه توسط دارندگان توکن از طریق اجماع آرا اتخاذ شده و ذی‌­نفعان DAO به سمت تصمیماتی با بهترین و سودمندترین نتیجه ممکن برای کل شبکه حرکت خواهند کرد.

حتی فراتر از مبحث حق رأی، افراد می‌توانند در ازای فعالیت در مجموعه خود، توکن دائو دریافت کرده و در قسمت‌هایی نظیر توزیع توکن و مدیریت در بخش خزانه‌داری، ایفای نقش کنند.

مزایای استفاده از سازمان خودخوان غیرمتمرکز دائو DAO

توسعه‌دهندگان دائو بر این باور هستند که می‌توان از طریق ایجاد شرایطی برای تصمیم‌گیری یک سیستم خودکار و همچنین تصمیمی مبتنی بر خرد جمعی، امکان خطاهای انسانی یا دستکاری سرمایه توسط سرمایه‌گذاران بزرگ بازار را به کمترین حد ممکن رساند.

این سازمان که از اتر تغذیه می‌شود، به‌­گونه‌ای طراحی شده است که به معامله‌گران این اجازه را می‌دهد که به‌­صورت ناشناس و با حفظ حریم خصوصی، پول ارسال کنند، سپس توکن دائو‌ و حق رأی در تصمیمات ریز و درشت مجموعه را دریافت نمایند.

همچنین، همان­گونه که پیشتر نیز گفته شد، سازمان دائو به­‌واسطه ماهیت غیرمتمرکز، خودکار و شفاف خود، مزایای متعددی نظیر اعطای حق مالکیت کامل برای حفظ پروتکل‌ها به اعضا و صد البته، قراردادهای هوشمند و به تبع آن تصمیمات به‌­صورت خودکار را برای افراد به ارمغان خواهد آورد. باید به این مزایا، حذف تمام هزینه‌های تراکنش شخص ثالث، به جز پرداخت در بلاک­چین و به تبع آن، افزایش حاشیۀ سود را نیز اضافه کرد.

از دیگر مزیت‎‌های این مجموعه نیز می‎‌توان به جامعه­‌محور­بودن آن و اعطای حق رأی متناسب با توکن دائو هر سرمایه‎‌گذار برای اعمال تغییراتی در جهت توسعه بیشتر و همچنین بازده بالای سرمایه‎‌گذاری بالقوه اشاره کرد. برای درک بهتر بازده سرمایه‎‌گذاری بالقوه می‎توان به عرضۀ توکن nce اشاره داشت که عملکردی شبیه به سهام داشته و از طریق خرید آن، به‌­ازای حجم مشخصی از تراکنش در صرافی، می‎‌توانید درصد ثابتی را به‌عنوان پاداش دریافت نمایید.

مزایای استفاده از سازمان خودخوان غیرمتمرکز دائو DAO

محبوب‌ترین توکن‌های دائو

اخیراً ارزش توکن DAO به­‌طرز چشمگیری بالا رفته و مورد­توجه سرمایه‎‌گذاران بیشتری قرار گرفته است. 10 توکن محبوب دائو در بازار رمزارزها عبارتند از:

 • Uniswap (UNI)

یونی­‌سواپ با نماد اختصاری UNI با ارزش بازار تقریبی 6.51 میلیارد دلار است که سهم 0.33 درصدی از کل بازار رمزارزها را به خود اختصاص داده است.

قیمت هر واحد از این ارز در تاریخ 14 فوریۀ 2022، معادل 10.29 دلار بوده و صرافی Bitribe بیشترین حجم معاملات آن را به خود اختصاص داده است.

 • Aave (AAVE)

ارز آوی با نماد اختصاری (AAVE) نیز یکی دیگر از توکن‌های محبوب دائو به شمار می‌رود که با ارزش تقریبی 2.11 میلیارد دلار، به میزان 0.10 درصد، روی کل بازار تسلط دارد.

قیمت هر واحد از این ارز دیجیتال در تاریخ 14 فوریۀ 2022، معادل 156.10 دلار بوده و در صرافی نام­آشنای بایننس، بیشترین حجم معامله از آن صورت گرفته است.

 • Curve DAO (CRV)

سومین مورد از نظر محبوبیت و ارزش توکن DAO، ارز دیجیتال کرو­دائو با نماد اختصاری CRV است که با 1.22 میلیارد دلار ارزش بازار، سهم 0.06 درصدی از کل تجارت بلاک­چین‌ها را در اختیار دارد.

هر واحد ارز دیجیتال کرو­دائو در تاریخ 14 فوریۀ 2022، معادل 2.73 قیمت داشته و صرافی معتبر بایننس، بیشترین میزان معامله از نظر حجم این ارز و ارزش این توکن را به نام خود ثبت کرده است.

 • Maker (MKR)

میکر با نماد MKR یکی دیگر از توکن‎‌های محبوب این سازمان خودخوان غیرمتمرکز به حساب می‌آید که با ارزشی در حدود 1.85 میلیارد دلار، بر 0.09 درصد کل بازار تسلط دارد.

قیمت هر واحد ارز MKR در تاریخ 14 فوریۀ 2022، معادل 1889.69 دلار بوده و بیشترین حجم نقل و انتقال و معامله این ارز در صرافی HBTC ثبت شده است.

محبوب‌ترین توکن دائو

 • Dash (DASH)

یکی از موارد مهم در بازار رمزارزها که ظاهراً برخی از پروژه‎­‌های دائو با محوریت آن در آینده انجام خواهد شد، توکن DASH بوده که با 1.06 میلیارد دلار ارزش، سهم 0.05 درصدی از کل بازار دارد.

قیمت هر واحد از این توکن دائو، در تاریخ 14 فوریۀ 2022، معادل 100.26 دلار بوده و صرافی CITEX بیشترین حجم خرید و فروش این ارز را ثبت کرده است.

 • Compound (COMP)

ششمین رمزارز از نظر ارزش توکن DAO، کامپوند است که با 804.28 میلیون دلار ارزش تقریبیی، بر 0.04 درصد از کل بازار معاملات تأثیرگذار است. این توکن در فوریۀ 2022 دارای قیمت هر واحد 122.50 دلار بوده و بیشترین میزان خرید و فروش آن نیز در صرافی Xtheta global صورت گرفته است.

 • Sushi Swap (SUSHI)

سوشی­‌سواپ نیز یکی دیگر از محبوب‎‌‌ترین‌های توکن دائو به شمار می‌­رود و با ارزش بازار حدودی 513 میلیون دلار، 0.02 درصد از کل بازار بلاک­ چین را به خود اختصاص داده است.

SUSHI در 14 فوریۀ 2022، به ازای هر واحد 4.03 دلار قیمت داشته و صرافی کوین­تایگر بیشترین حجم معاملات این توکن را در خود دیده است.

 • Decred (DCR)

DCR با ارزش 892 میلیون دلار و تسلط 0.04 درصدی بر بازار، در فوریۀ 2022 به ازای هر واحد 64.83 دلار قیمت داشته و بیشترین مقدار خرید و فروش آن در صرافی Upbit انجام شده است.

 • Synthetix (SNX)

ارز سینتتیکس نیز با ارزش حدودی 507.09 میلیون دلار و سهم 0.02 درصدی از بازار، در زمستان 2022 به ازای هر واحد معادل 4.41 دلار قیمت داشته و بیشترین حجم معاملۀ آن در صرافی بایننس صورت پذیرفته است.

 • 0x (ZRX)

زیرو ایکس نیز جز ده توکن محبوب دائو است که با ارزش تقریبی 496 دلار و سهم 0.02 درصدی از بازار، در دومین ماه 2022، به ازای هر واحد معادل 0.584 دلار قیمت داشته و بیشترین حجم معامله را در صرافی بایننس به خود دیده است.

محبوب‌ترین توکن دائو

 یک اتفاق ناگوار برای سازمان دائو

دائو در اواخر آوریل سال 2016 راه‌­اندازی شد و به­­‌واسطۀ فروش انبوه توکن‌ها در مدت­‌زمان کوتاهی بیش از 150 میلیون دلار سرمایه جمع­‌آوری کرد و حتی تا پایان ماه مه، طبق گزارش اکونومیست، تا 14 درصد از تمام توکن‌های اتری را که صادر شده، در اختیار داشت.

اما تقریباً در همان زمان، عده‎ای از کارشناسان نسبت به آسیب‌­پذیری امنیتی بالقوه، نظیر خطاهای برنامه­‌نویسی و بردارهای حمله به بسیاری هشدار دادند؛ اما چندان مورد­توجه قرار نگرفت تا این که در ژوئن 2016، هکرها براساس این آسیب‌­پذیری‌ها به DAO حمله کرده و به بیش از 3.6 میلیون اتریوم دسترسی پیدا کردند؛ مقدار اتریومی که در آن زمان چیزی حدود 50 میلیون دلار ارزش داشت.

این اتفاق ناگوار موجب جنجالی گسترده در بازار رمزارزها شد؛ تا جایی که برخی به جای افزایش سطح امنیت، خواستار انحلال دائو شدند و در سپتامبر 2016، چندین صرافی معتبر ارز دیجیتال، توکن دائو را از لیست خود خارج کردند.

در میانۀ سال 2020، علاقه به سازمان‎‌های خودخوان غیرمتمرکز به بیشترین حد خود رسید و یک سال بعد در سال 2021، بنیاد Maker به­‌عنوان نماد صنعت کریپتو اعلام کرد که به‌­طور رسمی عملیات خود را به MakerDAO واگذار نموده است.

آیندۀ سازمان و توکن دائو

در حال حاضر، دائو توانسته است مجدداً اعتماد معامله‎‌گران را به دست آورد؛ تا جایی که توکن‎‌های رمزنگاری DAO به یکی از محبوب‎ترین انتخاب‎‌های سرمایه‎‌گذاران در ماه‌های اخیر تبدیل شده‎‌اند. بسیاری از افراد متخصص در زمینۀ رمزارزها عقیده دارند که توکن دائو در آینده به یکی از بهترین اهداف برای سرمایه‎‌گذاری، خرید و ایجاد NFT، جذب سرمایه، امور خیریه و … بدل خواهد شد. همچنین، پروژه‌‎­های دائو نظیر Decentral and DAO که شامل یک کمیتۀ برنامه­‌ریزی شهری غیرمتمرکز در متاورس است که تصمیمات مربوط به سیاست  LAND و مزایده‌‎ها و … را بر عهده خواهد داشت، به‌­عنوان برگ برندۀ آن عمل خواهند کرد.

آیندۀ سازمان و توکن دائو

گفتنی است که در عین وجود تردیدها و نگرانی‌هایی در مورد بروز مجدد چنین اتفاقات ناگواری، بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که این نوع سازمان در آینده‌‎­ای نه چندان دور، چنان برجسته خواهد شد که می‌­تواند جایگزین کسب‎وکارهایی با ساختار سنتی شود.

سخن پایانی

سازمان خودخوان غیرمتمرکز DAO با ماهیت جامعه­‌محور، خودکار و البته شفاف خود، سعی دارد تا خدمات خود را به بهترین شکل و با رعایت کامل حریم خصوصی ارائه دهد و سرمایه‎‌گذاران را از شر خطاهای انسانی و دشواری معاملات رهایی بخشد؛ از این رو، موارد متعدد توکن دائو نظیر یونی‌سواپ، آوی، ارز دیجیتال کرو­دائو و … در مدت­‌زمان کوتاهی توانسته‌اند جزو محبوب‎‌ترین ارزهای بازار شناخته شوند و روز­به­‌روز نیز بر تعداد کاربران آن‎‌ها افزوده شود.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان

 

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *