چگونه شکست فیک را تشخیص دهیم؟

ترفند تشخیص شکست فیک

استراتژی معاملاتی بسیاری از افراد در بازارهای مالی این است که وقتی مقاومتی در نمودار شکسته می‌شود، تصور می‌کنند که روند با گذر از مقاومت، دیگر صعودی خواهد بود و فرصت مناسبی برای خرید است؛ اما گاهاً این شکست‌ها فیک هستند و پس از زدن چند کندل صعودی، به مسیر نزولی خود باز می‌گردند و برعکس. در ادامه می‌خواهیم دو راهکار به شما معرفی کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید شکست مقاومت و حمایت فیک و غیر واقعی را از شکست‌های ریل و واقعی تشخیص دهید.

ترفند اول برای تشخیص شکست‌ فیک در بازارهای مالی

فرقی نمی‌کند که شما در کدام بازار مالی فعالیت می‌کنید، ‌در هر بازاری که حضور داشته باشید، باید بدانید که در زمان‌هایی که حجم معاملات در بازار کاهش پیدا می‌کند، معمولاً شکست‌ها فیک خواهند بود؛ چون در این زمان‌ها، افراد، شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ معامله نمی‌کنند!
در بازار فارکس، بین ساعت 11 شب تا 5 صبح می‌توان انتظار شکست‌های فیک را از این بازار داشت.
در بازار کریپتو، روزهای شنبه و یکشنبه، شکست‌های فیک در تایم فریم روزانه معاملات این بازار وجود دارد.
در بازار بورس تهران نیز، فرقی نمی‌کند چه زمانی،‌ هرگاه حجم معاملات کاهش پیدا کرد، می‌توان انتظار شکست‌های فیک را نیز از این بازار داشت.
بنابراین برای اینکه فریب شکست‌های مقاومت و حمایت غیر واقعی در تایم فریم نمودار بازارهای مالی فوق را نخورید، در ساعات و زمان‌هایی که حجم معامله در این بازار‌ها کاهش پیدا می‌کند، معامله‌ای را باز نکنید!

ترفند دوم برای تشخیص شکست فیک در بازارهای مالی

ممکن است حجم معامله در بازار کاهشی نباشد و الگوی زیر را نتوان برای پیگیری روندها لحاظ کرد، اما همچنان شکست‌های غیر واقعی در بازار وجود داشته باشد. بنابراین یک راه و ترفند دیگر نیز برای تشخیص چنین روند‌هایی وجود دارد که برای تشخیص آن، باید روندها را به صورت زیر بررسی نمایید:
وقتی در خط مقاومت صعودی، خط مقاومت شکسته می‌شود، معمولاً این روند پس از تجربه‌ی چند کندل صعودی، دوباره به زیر خط مقاومت سقوط می‌کند. بنابراین حواستان باشد در خط مقاومت صعودی که روی یک نمودار رسم کرده‌اید، به شکست‌های این نوعی اعتماد نکنید!
در خط حمایت نزولی نیز الگوی فوق صدق می‌کند. معمولاً وقتی در خطوط حمایت نزولی، وقتی حمایت شکسته می‌شود، چندین کندل رو به پایین اتفاق اُفتاده و روند دوباره به مسیر صعود خود بازمی‌گردد. بنابراین حواستان باشد که به شکسته شدن خطوط حمایت نزولی نیز اعتماد نکنید!
در این ترفند، باید حتماً به صعودی بودن خطوط مقاومت و نزولی بودن خطوط حمایت دقت نمایید؛ چراکه اگر شیب خط مقاومت و حمایت به این شکل نباشد، نمی‌توان نتیجه شکست فیک را از آن حاصل کرد.

سخن نهایی

با توجه به دو روش فوق می‌توانید شکست فیک را در نمودارهای قیمت موردنظر خود تشخیص دهید و از آن‌ها در امان بمانید. اگر قبلاً از روی چنین شکستی، تحلیل کرده و معامله باز کرده‌اید، نتیجه معاملات این چنینی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *