آشنایی با انواع ضرر در بورس | چگونه با ضررهای خود کنار بیاییم؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه
انواع ضرر در بورس

حتی اگر مبلغ اندکی به‌عنوان سرمایه‌گذاری وارد بازارهای مالی و یا هر نوع کسب‌وکار دیگری کرده باشید از دست دادن آن اتفاقی به‌شدت ناگوار است که می‌تواند علاوه‌بر لطمه‌های مالی اعتمادبه‌نفس شما را نیز تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد؛ حال تصور کنید سهامی که با مشورت‌های فراوان خریداری کرده‌اید ناگهان دچار روندهای نزولی پی‌درپی شده و ارزش آن روزبه‌روز پایین‌تر آمده تا اینکه گاهاً به‌طور کامل سقوط می‌کند!

اینجاست که شما به‌ عنوان یک سرمایه‌گذار باید بدانید که با انواع ضرر در بورس و سایر بازارهای مالی چگونه کنار بیایید و چه رفتاری از خود نشان دهید تا حداقل آسیب را از این شرایط ببینید. مطمئنا تمامی افرادی که در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند حداقل یک ‌بار طعم تلخ از دست دادن سرمایه خود را چشیده‌اند و به‌ هیچ ‌وجه نمی‌توان سرمایه‌گذاری را یافت که مدام در حال سود و سرمایه‌گذاری در سهام‌های پربازده باشد؛ چرا که بالاخره بازار با نوسان‌هایش طعم تلخ شکست را به آن‌ها خواهد چشاند.

بیشتر بخوانید:  با پول‌هام چیکار کنم؟ بهترین و پرسودترین سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱

در این متن از سایت دلفین وست سعی داریم تا با انواع ضرر در بازارهای مالی و نحوه مقابله با آن‌ها بیشتر شویم.

معرفی انواع ضرر در بورس

برای این‌ که بتوانیم با انواع ضرر در بورس مقابله کرده و بر مسیر سرمایه‌گذاری خود ادامه دهیم، ابتدا باید با انواع اقسام ضررهایی که ممکن است با آن‌ها مواجه پیدا کنیم آشنا شویم؛ برخی مواقع حتی سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نیز که از قدرت تحلیل بالایی برخوردارند درگیر ضرر و زیان بازار می‌شوند چرا که برخی رویدادها را نمی‌توان پیش‌بینی کرد همچون جنگ تجاری آمریکا و چین در سال ۲۰۱۹ و یا پاندمی ویروس کرونا در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ که تنها در طول یک روز بازار سهام را با سقوطی ده درصدی مواجه کرد.

به‌ عنوان مقدمه‌ای بر ضرر در بورس و سایر بازارهای مالی، نخست باید به ‌سرعت از دست دادن دارایی‌ها اشاره کرد که می‌تواند بسیار سریع رخ داده و با سقوط ناگهانی قیمت سهام ضرری واضح را برای سهام‌داران در پی داشته باشد و یا قیمت سهام به ‌تدریج در طول یک بازه زمانی کاهش‌یافته و به ‌آرامی با انباشت زیان‌های جزئی، موجب ضررهایی حتی گاهاً جبران‌ناپذیر برای سرمایه‌گذاران تبدیل شود.

معرفی انواع ضرر در بورس

آشنایی با انواع ضرر در بورس

  • از دست دادن اوراق

اولین نوع ضرری که در این متن به آن خواهیم پرداخت به وضعیتی اشاره دارد که در آن قیمت بازار اوراق بهادار به ‌مراتب کمتر از آن ‌چیزی باشد که در ابتدای سرمایه‌گذاری شاهد آن بودیم؛ در واقع این نوع ضرر غیر واقعی بوده و صرفاً در زمان بسته شدن و یا به فروش رفتن موقعیت سرمایه‌گذاری متوجه آن خواهیم شد از این ‌جهت بسیاری از سرمایه‌گذاران ممکن است به این فکر کنند که این ضرر تنها بر روی کاغذ بوده و در صورت نفروختن دارایی عملاً زیانی متوجه آن‌ها نخواهد شد چرا که با عدم فروش دارایی ضرر محقق نشده و بنابراین زیانی وجود نخواهد داشت. اما آیا واقعاً چنین است؟

در حقیقت شما به‌ عنوان سرمایه‌گذار با این ذهنیت چشم خود را بر روی واقعیات بازار سهام بسته و نمی‌خواهید کاهش ارزش سهام خود را بپذیرید اما چه بخواهید چه نه، قیمت سهام شما کاهش‌یافته است!

  • از دست دادن فرصت‌‌ها

یکی دیگر از انواع ضرر در بازارهای مالی، از دست دادن فرصت‌های مناسب در سرمایه‌گذاری است؛ به عبارتی دیگر شما به‌ عنوان سرمایه‌گذار فرصتی مناسب یا سود بالقوه‌ای که در صورت سرمایه‌گذاری در سهامی خاص را می‌توانستید به دست بیاورید را از دست داده‌اید و این سود محقق نشده ‌است.

بسیاری از سرمایه‌گذاران از دست دادن چنین فرصت‌هایی را طبیعی برشمرده و آن را بخشی از فرآیند سرمایه‌گذاری می‌دانند و چندان با تقسیم‌بندی آن در دسته ضررهای بازار موافق نیستند اما باید بدانید که از دست دادن این فرصت می‌تواند تاثیر بسیار مهمی بر استراتژی‌های سرمایه‌گذاری شما و روند ثروت‌سازی تان داشته باشد؛ به‌عنوان مثال در نظر بگیرید که ۱۰۰۰ دلار را بر روی سهامی سرمایه‌گذاری کرده‌اید و پس ‌از گذشت چهار سال قیمت سهام تقریباً در همان محدوده‌ای که پرداخت کرده‌اید باقی‌مانده باشد!

از دست دادن فرصت‌‌ها در بورس

در شرایط عادی و نبود معضلی به نام تورم سرمایه‌گذاران می‌توانند ادعا کنند که حداقل چیزی از دارایی‌شان کم نشده و کماکان همان ۱۰۰۰ دلار دارایی را در اختیار خواهند داشت اما حتی در چنین شرایطی این ادعا چندان هم به واقعیت نزدیک نیست. درحقیقت شما هزار دلار را برای چهار سال در گوشه‌ای نگه‌داشته و هیچ ‌چیزی در قبال آن دریافت نکرده‌اید و حتی اگر این پول را در بانک به سپرده می‌گذاشتید بازهم سود ناچیزی در ازای آن دریافت می‌کردید اما اکنون شما مانده‌اید و دارایی چهار سال پیشتان و انبوهی از فرصت‌هایی که می‌توانست بازدهی بهتری برای شما داشته باشد.

  • از دست دادن سرمایه

سومین نوع ضرر در بازار بورس را می‌توان از دست دادن سرمایه و یا زیان سرمایه‌ای واقعی برشمرد که به مواقعی اشاره دارد؛ به ‌عنوان مثال، شما سهامی را با یک میلیون تومان خریداری کرده‌اید و اکنون که می‌خواهید آن را بفروشید ارزش آن به ۸۰۰ هزار تومان کاهش یافته و با فروش آن ۲۰۰ هزار تومان زیان شما محقق می‌شود؛ بسیاری از تحلیلگران این ضرر را دردناک‌ترین و البته ساده‌ترین شکل زیان در بین انواع ضرر در بورس به حساب می‌آورند!

  • از دست دادن سود

اما آخرین مورد از لیست انواع ضرر در بورس را می‌توان از دست دادن سود عنوان کرد که بیانگر افزایش قابل ‌توجه قیمت سهامی است که شما با قیمتی به‌ مراتب کمتر آن را فروخته‌اید؛ در واقع در این نوع از زیان سرمایه‌گذار احساس می‌کند که پولی که حق او بوده را ازدست ‌داده و می‌توانست با اندکی صبر، سود بسیار بیشتری به دست آورد.

به‌عنوان مثال، ممکن است سهام خود را با ۵۰ درصد سود به فروش رسانده باشید و تنها چند روز بعد می‌توانستید آن را با ۸۰ درصد سود معامله کنید و این ۳۰ درصد زیانی است که آن را از دست دادن سود می‌نامند.

بیشتر بخوانید:  اهمیت صبر در بورس و سرمایه گذاری | چگونه با صبر در این بازار به سود می‌رسیم؟

چگونه با ضررهای خود در بورس کنار بیاییم؟

اما چگونه می‌توان با هر کدام از این انواع ضرر در بازارهای مالی کنار آمد؟

  1. برای مقابله با از دست دادن اوراق سه‌ راه پیش روی شماست؛ فروش سهام به‌ منظور کاهش ضرر در آینده، خرید بیشتر سهام با قیمت پایین به امید افزایش قیمت در آینده و کسب سود و راه سوم صبر کردن برای عبور از این شرایط!

برای انتخاب هر کدام از این راه‌ها ابتدا باید دلیل کاهش قیمت سهام خود را درک کنید؛ در حقیقت با یافتن علت کاهش ارزش سهام خود می‌توانید هوشمندانه‌ترین تصمیم ممکن را بگیرید به‌ عنوان مثال اگر ضرر سهام خود را ناشی از اتفاقات غیرمنتظره و موقت بازار می‌دانید و چشم‌اندازی مناسب برای بلندمدت سهام خود در نظر دارید خرید سهام در قیمت پایین به امید سود بیشتر در آینده می‌تواند بهترین تصمیم ممکن باشد اما چنان چه وضعیت مالی شرکتی که سهام‌دار آن هستید را مطلوب ارزیابی نکرده و با برآورد بدهی‌های آن اوضاع را در آینده حتی وخیم‌تر از امروز دیدید قطعا فروختن سهام جهت متحمل نشدن زیان بیشتر عاقلانه‌ترین انتخاب ممکن خواهد بود.

چگونه با ضررهای خود در بورس کنار بیاییم؟

  1. برای مقابله با یکی دیگر از انواع ضرر در بورس، از دست دادن فرصت‌ها، بهتر است هنگام خرید سهام از این ‌موضوع که نرخ بازده این سرمایه‌گذاری نسبت ‌به سرمایه‌گذاری بدون ریسک همچون سپرده‌گذاری در بانک و دریافت سود، حداقل ۳ درصد بیشتر باشد، اطمینان حاصل کنید؛ در واقع اصلاً عاقلانه نیست که در شرایطی که پول خود را در معرض از دست رفتن و ضرر در بورس قرار داده‌اید سودی یکسان و یا حتی کمتر از سرمایه‌گذاری‌های بدون ریسک دریافت کنید!
  1. برای مقابله با از دست دادن سرمایه، بسیاری معتقدند که اقدام به فروش همواره تصمیمی اشتباه نبوده و می‌تواند از زیان‌های بیشتر جلوگیری کند. درحقیقت آن‌ها معتقدند که فروش یک موقعیت زیان‌ده که همواره شما را در ضرر قرارداده و فرصت‌هایی بهتر از شما درک می‌کند کار درستی است و بهتر است که اکنون با آن ۸۰۰ هزار تومن در موقعیتی پربازده تر سرمایه‌گذاری کنید تا اینکه روزبه‌روز شاهد از دست دادن تدریجی سرمایه خود باشید؛ به بیانی دیگر یک پایان تلخ بهتر از یک تلخی بی‌پایان است!

یکی از بهترین راهکارها برای فروش به موقع سرمایه و کاهش ضررهای بیشتر، قرار دادن حد ضرر در بورس با توجه به شرایط مالی و میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار است.

  1. برای مقابله با یکی دیگر از انواع ضرر در بورس یعنی از دست دادن سود، سرمایه‌گذاران ابتدا باید دست از سرزنش خود برداشته و به این فکر کنند که حتی بزرگانی همچون وارن بافت نیز نمی‌توانند همواره بازار را به‌ درستی پیش‌بینی کرده و روندهای حرکتی قیمت آن را دقیقاً مطابق آن چه که رخ داده تحلیل کنند!

پس از این گام سرمایه‌گذاران باید با تحلیل شرایطی که در آن قرار دارند، خود را برای تجربه‌های بعدی و تلاش برای عدم تکرار این ‌موضوع آماده کنند؛ در واقع بهترین کاری که می‌شود کرد این است که سرمایه‌گذاران درس عبرتی از این تصمیمات خود گرفته و در آینده فرصت‌های کمتری را برای بدست آوردن سودهای بیشتر از دست بدهند.

از دست دادن سود در بورس

سخن پایانی

نوسانات بازار همچون امواج که بخشی از طبیعت دریاست، همواره در بازارهای مالی وجود داشته و خواهند داشت و اساساً این نوسان‌ها هستند که با جابه‌جایی قیمت‌های سهام‌ها و دارایی‌های مختلف سود و زیان را پدید آورده و موجب پویایی این عرصه می‌شوند. همان گونه که یک دریانورد حرفه‌ای راهکار هماهنگی با امواج دریا را فرا گرفته شما نیز به‌عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای در بازارهای مالی باید روش‌هایی برای مقابله با انواع ضرر در بورس را بیاموزید.

درحقیقت تفاوت میان سرمایه‌گذاران موفق و شکست‌خورده را نوع پاسخ‌ آن‌ها به این زیان‌ها رقم خواهد زد؛ در شرایطی که سرمایه‌گذاران شکست‌خورده با متحمل شدن ضررهای مختلف و عدم توانایی در مقابله با آن‌ها از بازار خارج می‌شوند، این سرمایه‌گذاران موفق هستند که می‌توانند با تعیین حد ضرر در بورس به موقع از بازار خارج شده و مجددا در زمانی مناسب به فعالیت خود ادامه داده و یا به‌ واسطه روش‌های دیگر با آن‌ زیان‌ها مقابله می‌کنند. در واقع می‌توان سرمایه‌گذاری را سفری همیشگی برشمرد که به‌ طور پیوسته مبانی و مباحث مختلف را به ما آموزش می‌دهد تا ما را به سرمایه‌گذار بهتری تبدیل کند!

اگر مایلید با دانش بیشتری در بورس سرمایه‌گذاری کنید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره آموزش بورس دلفین وست شرکت کنید.​

برای یادگیری “مقدمات بورس” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.