دستگاه ماینر چیست و چگونه کار می‌کند؟

دستگاه ماینر چیست

احتمالاً شما نیز بسیار کنجکاو هستید تا بدانید که دستگاه ماینر چیست و چگونه می‌توان از استفاده کرد. اما قبل از بررسی موضوع دستگاه ماینینگ و نحوه کار دستگاه ماینر، باید با فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشید. تنها در این حالت است که می‌توانید موضوع ماین کردن را درک کرده و برای انجام آن داوطلب شوید. در این جا به‌صورت مختصر این عناوین را بررسی کرده و سپس به سراغ تعریف ماینر، چگونگی خرید آن، مقدار سود و….. خواهیم رفت. پس اگر همچنان در مورد ماینرها کنجکاو هستید و بی‌صبرانه می‌خواهید در مورد کارکرد آن بیشتر بدانید، تا انتهای این مطلب با همراه باشید.

رمز ارز چیست و چگونه ایجاد شد؟

اولین رمزارز یا ارز دیجیتالی که در جهان ظهور کرد، بیت‌کوین یا «Bitcion» بود. این رمزارز در سال 2009، در یک مقاله‌ی سفید، توسط شخصی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو «Satoshi Nakomoto» که هویت آن هنوز هم مشخص نیست، ارائه شد. بیت‌کوین در ابتدا به صورت رایگان یا با قیمت‌های بسیار ناچیز به افراد داده می‌شد. اما به مرور زمان، کم‌کم ارزش این ارز دیجیتال بالا و بالاتر رفت، تا اینکه قیمت هر واحد آن در سال 2021 به بالای 20 هزار دلارنیز  رسید. به دنبال بیت‌کوین، هزاران ارز دیجیتال دیگر به‌وجود آمدند که هریک ویژگی‌های خاصی داشته و قابلیت‌های متفاوتی دارند. از جمله  رمزارزهای دیگر جهان، می‌توان «اتریوم»، «دوج‌کوین»، «لایت‌کوین»، «ترون»، «کاردانو» و …. را نام برد.

بیت‌کوین یک رمزارز اصلی است و باقی رمزارزها را با عنوان «آلت‌کوین» یا ارزهای فرعی می‌شناسند که همگی دارای ارزش مالی هستند و با سیستم مالی قدیمی که تحت نظر حکومت‌ها بود، تفاوت‌های شگرفی دارند. همین که رمزارزها را حکومت‌ها کنترل نمی‌کنند، اصلی‌ترین دلیل محبوبیت آن‌ها است. این ارزهای دیجیتال در قالب فناوری بلاکچین ایجاد شده‌اند و توسط همین فناوری هم استخراج یا ماین می‌شوند.

بلاکچین چگونه از رمزارزها پشتیبانی می‌کند؟

بلاکچین یا «Blockchain» را می‌توان «زنجیره بلوکی» ترجمه کرد. به طوری که یک سری بلوک‌های اطلاعاتی در داخل یک شبکه‌ی جهانی و عمومی به هم پیوند می‌خورند و رمزارزها در داخل این بلوک‌های اطلاعاتی، ذخیره می‌شوند. آن‌گاه تمام افراد به این اطلاعات دسترسی خواهند داشت. این در حالی است که پول‌ها و ارزهای رایج مانند دلار، یورو و….. توسط یک حکومت مرکزی چاپ و ارائه می‌شوند. همچنین مقدار این ارزها نیز توسط حکومت کنترل شده و مردم نقشی در عرضه آن ندارند. اما فناوری بلاکچین، یک فناوری غیرملموس اما دموکراتیک است که امکان سوء‌استفاده از شبکه رمزارزها را به حداقل می‌رساند و آن را از حالت مرکزی و خصوصی خارج می‌کند. هر رمزارزی که شما می‌شناسید، دارای یک معدن داده‌ای است که شما با استخراج آن‌ می‌توانید آن رمزارزها را بدست بیاورید.

در اصطلاح عام، به استخراج ارزهای دیجیتال، «ماین کردن» می‌گویند و دستگاهی که برای این امر مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه «ماینر» است. در ادامه، بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت که دستگاه ماینر چیست و چگونه کار می‌کند.

دستگاه ماینر چیست؟

خیلی‌ها به دنبال این هستند که بدانند دستگاه ماینر چیست؛ در واقع بیشتر افراد فکر می‌کنند که ماینرها دستگاه‌های عجیب و غریبی هستند که استفاده از آن‌ها به دانش، مهارت و اطلاعات بالایی نیاز دارد، اما حقیقتاً این‌گونه نیست. بنابراین اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که دستگاه ماینر چیست، باید بدانید که حتی کامپیوتر خانگی شما نیز می‌تواند یک دستگاه ماینر باشد. در ابتدا، هرگونه سخت‌افزار خانگی نیز قابلیت استخراج بیت‌کوین را مهیا می‌کرد. اما پس از شدت گرفتن قدرت بیت‌کوین و افزایش تعداد استخراج‌کنندگان، کم‌کم استخراج این رمزارز مشکل‌تر از قبل شده و دستگاه‌های مخصوصی را طلب می‌کرد. اگرچه امروزه هم با کامپیوترهای خانگی می‌توان به استخراج رمزارزها پرداخت، اما این کار اصلاً به‌صرفه نیست.

دستگاه ماینر چطور کار می‌کند

هر رمزارزی که در جهان به‌صورت عمومی ارائه می‌شود، دارای مقدار خاصی است که قابل استخراج است. همانطور که طلا و دیگر فلزات گرانبها از معادن داخل کوه‌ها به کمک تجهیزات و امکانات ویژه، استخراج می‌شوند، رمزارزها نیز باید به کمک انواع دستگاه ماینینگ، مورد استخراج قرار بگیرند. اما این استخراج با کنار زدن سنگ و آهک همراه نیست. شما برای استخراج رمزارزها، باید معادلات پیچیده ریاضی را حل کنید!

دستگاه ماینر چگونه کار می کند؟

نودهای زیادی در داخل شبکه ارزهای دیجیتال در جریان هستند که ماینرها یکی از همین نودها به حساب می‌آیند. هر نود که بتواند محاسبات مربوط به یک واحد را تمام کند، سایر نودها را از موفقیت خود باخبر می‌سازد تا دیگر نودها بر روی آن واحد کار نکنند. نودی که واحد را حل کرده، از سیستم پاداش دریافت می‌کند که این پاداش همان مقدار استخراج شده‌ی آن خواهد بود. پس از حل شدن مسائل ریاضی، پاسخ‌ها در یک بلوک قرار می‌گرفته و به شبکه جهانی بلاکچین می‌پیوندد. در پی همین فرآیند حل معادلات است که ماینرها به استخرها و مزارع ارز دیجیتال (مجموعه‌ای از اطلاعات رمزارزی که استخراج در درون آن‌ها انجام می‌شود) متصل می‌شوند.

چند نوع ماینر وجود دارد؟

حالا که می‌دانیم دستگاه ماینر چیست، حالا باید شیوه کار آن را بررسی کنیم. همان‌طور که عنوان کردیم، امروزه استفاده از دستگاه‌ها و سیستم‌های معمولی برای استخراج ارزهای دیجیتال توصیه نمی‌شود و اصلاً به‌صرفه نیست. بنابراین یک‌سری دستگاه‌های ویژه که آن‌ها را به عنوان دستگاه‌ اسیک «ASIC» می‌شناسند، قادر به استخراج بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها خواهیم بود. به صورت‌ کلی، استخراج ارزهای دیجیتال از ماینرهای زیر عبور کرده است:

  • پردازنده مرکزی قوی (CPU)

واحد پردازش مرکزی یا «Central Processing Unit» در تمام سخت‌افزارها وجود دارد و وظیفه‌ی پردازش اطلاعات را برعهده دارد. اولین دارندگان بیت‌کوین در بین سال‌های 2009 تا 2012، هزاران بیت‌کوین را تنها به کمک سی ‌پی ‌یو کامپیوتر و لپ‌تاپ‌های خود استخراج کردند. اما امروزه برای این امر، تنها از سی ‌پی‌ یوهای بسیار قدرتمند استفاده می‌شود. ماینرهای قوی که سی ‌پو‌ یو قوی‌ داشته باشند، می‌توانند عمل ماین کردن رمزارزها را به انجام برسانند.

  • پردازنده گرافیکی قوی (GPU)

پردازنده مرکزی گرافیکی یا «Graphics Processing Unit» نیز مانند سی‌پی‌یو برای استخراج ارزهای دیجیتال به‌کار برده می‌شود. در ابتدا، کارت گرافیک سیستم‌های خانگی نیز کفاف استخراج به‌صرفه بیت‌کوین را برای افراد ممکن می‌کرد. اما در حال حاضر، تنها دستگاه‌هایی که کارت‌های گرافیک بسیار قوی دارند، توانایی استخراج ارزهای دیجیتال را ممکن می‌کنند.

  • مدار مجتمع‌های برنامه‌پذیر (FPGA)

مدار مجتمع‌های برنامه‌پذیر یا «Field Programmable Gate Array» سری جدیدی از دستگاه‌های ماینینگ بودند که قدرت پردازش بالاتری از سی‌پی‌يوها و جی‌پی‌یوها داشته و مصرف برق کمتری هم داشتند. در گذشته، وقتی می‌خواستیم بفهمیم که دستگاه ماینر چیست، باید دستگاه‌های اختصاصی برای هر رمز ارز را بررسی می‌کردیم. چراکه هر ماینر به استخراج یک ارز دیجیتال خاص اختصاص داشت. برای مثال، دستگاه ماینر بیت‌کوین، تنها به ماین بیت‌کوین می‌پرداخت و بس. اما با ایجاد و توسعه‌ی دستگاه‌های مبتنی بر مدار مجتمع‌های برنامه‌پذیر، دستگاه‌ها از این انحصار خارج شده و قابل برنامه‌ریزی برای ارزهای متنوع شدند. در واقع هرگاه شخصی از استخراج بیت‌کوین منصرف شده و خواهان ماین کردن اتریوم، لایت‌کوین یا هر رمزارز دیگری بود، می‌توانست دستگاه ماینر خود را برای آن برنامه‌ریزی کند.

  • مدار مجتمع با کاربرد خاص (ASIC)

مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا «Application-Specific Integrated Circuit» جدیدترین و بهترین دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال در جهان هستند که برخی‌ها معتقدند، آخرین سری استخراج‌کنندگان، همین ای‌سیک‌ها هستند. امروزه وقتی می‌پرسید که دستگاه ماینر چیست، تنها این مدل از ماینرها را به شما معرفی می‌کنند. اگرچه ای‌سیک‌ها گرانتر و پیچیده‌تر از سایر دستگاه‌های ماینر مبتنی بر پردازنده مرکزی، کارت گرافیکی و مدارهای برنامه‌پذیر هستند، اما مصرف اندک برق در کنار سرعت بالای آن‌ها، استخراج هر ارز دیجیتال را با موفقیت همراه می‌کند.

سود دستگاه ماینر چقدر است؟

پس از بررسی اینکه دستگاه ماینر چیست و چگونه کار می‌کند، می‌توان به سوددهی این دستگاه‌ها امیدوار بود. اما مقدار سود ماینرها به عوامل بسیاری بستگی دارد که به قرار زیر هستند:

  • قدرت پردازش سخت ‌افزار یا دستگاه

انواع دستگاه‌هایی که از قبل برای استخراج بررسی کردیم، هریک قدرت جداگانه‌ای برای پردازی و استخراج دارند که این قدرت در سودآوری دستگاه، نقش به‌سزایی دارد.

  • هزینه مکان استخراج

معمولاً استفاده از ماینرها در محیط‌های مسکونی و داخل خانه‌ها منطقی به نظر نمی‌رسد. اگرچه برخی‌ها این کار را کرده و ماینر را در اتاق‌های خانه خود قرار می‌دهند. اما به دلیل مصرف برق و نت جداگانه‌ای که این دستگاه‌ها دارند، بهتر است که در جایی اختصاصی، خارج از منزل قرار بگیرند که ممکن است پیدا کردن چنین مکانی با صرف هزینه خرید یا اجاره همراه باشد.

  • میزان برق مصرفی دستگاه

انواع دستگاه‌ ماینینگ قدیمی، مصرف برق بالایی داشتند. به طوری که باید برای آن‌ها برق 3 فاز اختصاصی در نظر گرفته می‌شد. اما دستگاه‌های ایسیک جدید، مصرف پایین‌تری دارند. در هر صورت مقدار مصرف برق انواع ایسیک‌ها نیز با هم تفاوت دارد. بنابراین هرچقدر هزینه برق پایین‌تر باشد، سود بالاتر و هرچقدر هزینه برق بالاتر باشد، سود حاصل از استخراج نیز کمتر خواهد بود.

  • نوسان قیمت رمزارز استخراج شونده

قیمت هر ارز دیجیتال روزانه در بازار جهانی کریپتوکارنسی، دچار نوسان می‌شود. گاهی ارزش یک ارز دیجیتال خاص، تا 1000 درصد هم رشد می‌کند. گاهی نیز قیمت این ارزها بشدت پایین می‌آید. این نوسان قیمت در ارزش مقدار ارز استخراجی، نقش مهمی دارد.

بنابراین اگر شما در پی یافتن پاسخ سؤال «دستگاه ماینر چیست؟» به این نتیجه رسیده‌اید که یکی از این ماینرها را خریداری کرده و به استخراج مشغول شوید، باید تمام فاکتورهای فوق را بررسی کنید تا بدانید که به‌صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه، چقدر سود خواهید کرد؟!

ماینر چیست

خرید دستگاه ماینر (ماینینگ)

برای خرید دستگاه‌ی ماینر، فروشگاه‌های آنلاین و غیرآنلاین زیادی وجود دارد که ماینر با قدرت‌های مختلف را از کشور چین یا سایر کشورهای تولیدکننده دستگاه ماینر، وارد کشور کرده و سپس آن‌ها را به فروش می‌رسانند. اما برای اینکه یک دستگاه مناسب خریداری کنید، باید تا حدی با فروشنده آن آشنایی داشته و از سلامت دستگاه‌های وی مطمئن باشید. خرید با واسطه‌ی ماینر، بهتر از خرید خودسرانه آن از یک فروشنده ناشناس است. اگر همین حالا در گوگل، عبارت «خرید دستگاه ماینر» را جست‌وجو کنید، فروشگاه‌های آنلاین بسیاری را می‌بینید که این دستگاه‌ها را به فروش می‌رسانند. شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی معرفی شده در سایت با فروشنده اصلی آن‌ها ارتباط گرفته و سپس اقدام به خرید دستگاه ماینر کنید.

قیمت دستگاه ماینر چقدر است؟

وقتی بدانیم که دستگاه ماینر چیست، نسبت به استفاده از آن ترغیب خواهیم شد. اما گاهی گران بودن این دستگاه‌ها سبب می‌شود تا از خرید خود پشیمان شویم. اگرچه در بازار، دستگاه‌هایی با قیمت پایین‌تر نیز وجود دارند. اما معمولاً، هرچقدر قیمت دستگاه پایین‌تر باشد، کارایی آن نیز کمتر خواهد بود. در حال حاضر ماینرهایی با قیمت 12 میلیون الی چند صد میلیون تومان در بازار وجود دارد که هریک قدرت استخراج متفاوتی دارند. شما بسته به مقدار بودجه خود و همچنین بسته به مقدار استخراج هر دستگاه، می‌توانید ماینر مورد نظر خود را خریداری نمایید.

آیا خرید و استفاده از دستگاه‌ های ماینر به صرفه است؟

اگر شما بدانید که دستگاه ماینر چیست و به صورت کلی با فرآیند کار آن آشنایی داشته باشید، قطعاً امر استخراج برای شما بسیار پرسود خواهد بود و موجبات ثروت‌اندوزی شما را مهیا خواهد کرد. اما اگر به تازگی پیگیر این موضوع شده‌اید که دستگاه ماینر چیست و از چگونگی کارکرد این دستگاه‌ها اطلاع خاصی ندارید، خرید ماینر و به‌کارگیری آن، نمی‌تواند برای شما به‌صرفه باشد. شاید با خودتان بگویید که فلانی هم هیچ اطلاعی از کارکرد ماینر ندارد،‌ اما چند سال است که از آن نفع می‌برد. بله خیلی از افراد از سال‌ها قبل در خانه خود ماینر دارند و از آن سود می‌برند. اما هر روز که می‌گذرد، قیمت ارزها و دستگاه‌ها بالاتر رفته و قوانین رسمی بیشتری برای استفاده از این دستگاه‌ها وضع می‌شود.

بنابراین به‌صرفه بودن یا نبودن بکارگیری ماینرها برای استخراج، به‌صورت عمده به دانش شما در مورد ماینر، استخراج و ارزهای دیجیتال بستگی دارد. اگر می‌خواهید از این کار سود ببرید، باید اطلاعات خود را بسیار بیشتر گسترش داده و تجربه کافی برای پرداختن به این امر را داشته باشید. البته اگر فرد باتجربه‌ای در کنارتان باشد که شما را راهنمایی کند، بسیار زودتر به نتیجه خواهید رسید.

آینده استخراج ارزهای دیجیتال

در قسمت‌های قبلی دانستیم که ماینر چیست و ماینر چگونه کار می‌کند. حال که تمامی شبهات در رابطه با این که دستگاه ماینر چیست و کار ماینر چیست از بین رفته‌اند، زمان آن رسیده است که اطلاعات بیشتری را در رابطه با آینده ارزهای دیجیتالی که با استفاده از ماینر قابل استخراج هستند، کسب کنیم. امروزه کار استخراج ارزهای دیجیتالی یکی از پر درآمدترین و سودآورترین کارها محسوب می‌شود؛ اما بهتر است بدانید که تنها استخراج تعداد معدودی از انواع ارزهای دیجیتالی می‌تواند برای شما سودآور باشد‌. در رابطه با آینده استخراج ارزهای دیجیتالی سودآور و استمرار سود دهی استخراج آن‌ها نمی‌توان اظهار نظر قطعی داشت؛ چرا که استخراج یک ارز ممکن است در یک زمان سود آور و در زمان دیگر سودآور نباشد. اما شما می‌توانید در هر زمانی با مراجعه به وب سایت whattomine.com مقرون به‌صرفه بودن یا نبودن یک ارز دیجیتالی را در یک زمان مشخص بسنجید.

به‌جز استخراج، چه کار دیگری می ‌توانیم انجام دهیم؟

بسیاری از کارشناسانی که در زمینه معامله ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند، ترید این ارزها را به استخراج آن‌ها ترجیح می‌دهند. ترید یا معامله ارز دیجیتال، به مراتب راحت‌تر و بی دردسرتر از استخراج آن است. بنابراین شما می‌توانید در کنار اینکه می‌دانید دستگاه ماینر چیست و چگونه می‌توان آن را خریداری کرد، می‌توانید به ترید کردن ارزهای دیجیتال نیز فکر کنید. حتی می‌توانید پس‌اندازهای خود را به خرید رمزارز اختصاص داده و آن را مانند یک دارایی باارزش برای آینده نگهداری کنید. هرکدام که برای شما بهتر بود، همان کار را انجام دهید. اما توصیه می‌کنیم که چه در صورت استخراج و چه در صورت معامله و تریدینگ، از آموزش ارزهای دیجیتال غافل نشوید، چراکه آینده مالی جهان به توسعه این ارزها بستگی دارد.

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *