همه چیز درمورد ارز دیجیتال و پروتکل AAVE | آوه چیست؟

ارز آوه چیست

ارز آوه چیست؟ در یک کلام می‌توان گفت Aave راهی سریع‌تر و آسان‌تر برای استقراض دارایی‌ها یا تأمین نقدینگی است.

تعریف بالا، یادداشتی است که چند هفته پس از راه‌اندازی Aave (9 ژانویه 2020)، در وب‌سایت ETHLend منتشر شد. اعتقاد فعالان این حوزه بر این بود که Aave به دلیل ویژگی‌ها و تغییرات جدید خود، قابلیت این را دارد که جایگزین نسخه قبلی‌اش یعنی ETHLend شود. ناگفته نماند که در این مورد اشتباه هم نکردند. Aave در حال حاضر نیز هم چنان به‌عنوان پروتکل شماره یک وام‌دهی و پروژه با TVL بالا (در رتبه سوم) شناخته می‌شود. لازم به ذکر است که در حال حاضر در Aave، 28/8 میلیارد دلار TVL (ارزش کل قفل شده) موجود است.

مطالبی که در ادامه ارائه داده‌ایم، در رابطه با اطلاعات جامع‌تر و کامل‌تری در رابطه با ارز آوه چیست؟ پروژه ارز آوه چیست و … هستند. در نتیجه اگر می‌خواهید همه چیز را در مورد این ارز دیجیتال و چشم‌انداز آینده آن بدانید، باید بدانید که همه چیز در این‌جا در اختیارتان است.

ارز آوه چیست؟

معرفی پروتکل آوه:

آوه را به‌عنوان یک پروتکل وام‌دهی مبتنی بر استخر نقدینگی معرفی می‌کنند. آوه به‌عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز وام‌دهی همتا به همتا شکل گرفت و در ادامه به پلتفرمی مبتنی بر استخر نقدینگی تبدیل شد. با وجود آوه، به جای آن که بین وام‌دهندگان و وام گیرندگان رابطه مستقیمی ایجاد شود، مشارکت هر دو از طریق استخرهای نقدینگی میسر می‌شود و همه‌چیز طبق فرایندی خودکار انجام می‌شود.

آوه علاوه‌بر وام‌های با وثیقه متعارف، وام‌های flash یا همان وام‌های بدون وثیقه را نیز در اختیار وام‌گیرندگان می‌گذارد. در ادامه، پاسخ به پرسش ” ارز آوه چیست؟ ”

تاریخچه سیستم وام ارز دیجیتال Aave چیست؟

آوه در سال 2017 و ماه نوامبر و در ابتدای راه‌اندازی بود که برای اولین مرتبه عرضه شد. در آن زمان، همان‌طور که پیش از این هم اشاه کردیم، با نام  ETHLend، آن را می‌شناختند. چندین سال بعد این نام در 2018 و در ماه سپتامبر به Aave تغییر یافت. بنیان‌گذار Aave (آوه) یا همان ETHLend، فردی به نام Stani Kulechov و یکی از برترین کارآفرینان رشته حقوق است که از همان سنین پایین مشغول به برنامه‌نویسی بود و در همان نوجوانی، تحصیل و کسب دانش‌ را به‌طور جدی دنبال می‌کرد. یکی از افرادی که با او در ارتباط بود، در رابطه با تصمیمش جهت تغییر نام به Aave می‌گوید: هدف او از انجام این کار این بود که خدمات گسترده‌تری از وام را در اختیار کاربران قرار دهد.

پروژه aave

همچنین با توجه به صحبت‌های Stani Kulechov، می‌توان در نهایت به این نتیجه رسید که مخاطبان او افرادی هستند که فعالیت‌های خود را از قبل در جامعه ارزهای رمزنگاری شروع کرده‌اند و سرمایه‌گذاری در این بستر را پیش از این، آغاز کرده‌اند.

وام‌های flash:

اولین گزینه روی میز برای وام بدون وثیقه در DeFi، وام‌های flash است. برخلاف دیگر وام‌های دارای وثیقه، وام‌های فلاش به وثیقه نیازی ندارند، بلکه این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند که تنها در یک بلاک تراکنش وام بگیرید و دارایی‌ها را بازگردانید. وام‌های flash برای مبادله وثیقه، آربیتراژ، مبادله بدهی و … بسیار مفید واقع شده‌اند. در ادامه به منظور درک بهتر این موضوع، مثالی از نحوه استفاده از وام‌های فش آورده شده است:

اکنون به ادامه پاسخ به پرسش قبلی باز می‌گردیم. ارز آوه چیست؟

AAVE در واقع توکن بومی Aave در استاندارد ERC-20 است. لازم است بدانید که AAVE به‌عنوان هسته کل اکوسیستم شناخته شده است، دلیلش این است که تنها در فعالیت‌های governance (حاکمیت) و staking شناخته نمی‌شود. این واقعیت که برای سپرده‌گذاران به‌عنوان یک صندوق بیمه در نظر گرفته می‌شود، توکن و پروتکل را متمایز از سایرین می‌کند.

آوه، اجازه مهاجرت از ETHLend به Aave را با جایگزینی LEND با AAVE با نرخ 100:1 صادر کرد. همان‌طور که دانستید، 13 میلیون (از 16 میلیون) توکن AAVE، به دست دارندگان توکن LEND باز خرید نمی‌شود. به منظور ذخیره اکوسیستم Aave، 3 میلیون Aave تولید خواهد شد.

وام ارز دیجیتال آوه

در ادامه، آوه را از دیدگاه‌های مختلفی از جمله وام‌دهندگان، وام‌گیرندگان و توسعه‌دهندگان مورد بررسی قرار می‌دهیم.

توکن Aave از دیدگاه وا‌م‌دهنده

سپرده‌گذاران که برای وام‌دادن، نقدینگی را تأمین می‌کنند، می‌توانند به منظور کسب درآمد غیرفعال با توجه به میزان تقاضای گرفتن وام از بازار اقدام کنند. به‌طور کلی، دو منبع سود در بازار وجود دارد:

 • کارمزد flash loan:

سپرده‌گذاران از حجم flash loan، 09/0 آن را دریافت می‌کنند.

 • نرخ بهره:

وام‌دهندگان نیز در سودی که توسط وام‌گیرندگان پرداخت شده است، سهم دارند. لازم است بدانید که ممکن است APY یا همان بازده درصدی سالانه در استخرهای مختلف متفاوت باشد.

توکن Aave از دیدگاه وام‌گیرنده

برای آن که از سرمایه خود استفاده کنید، وام‌گرفتن گزینه‌ بسیار مناسبی است. فرض کنید که موقعیت ایده‌آلی در یک یا چند توکن داشته باشید. حال اگر بخواهید سرمایه خود را در جای دیگری قرار دهید، امکان دارد که بودجه‌تان تمام شده باشد. برای حل این مشکل، تنها راه ممکن، فروش دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده شماست. درصورتی‌که با وام‌گرفتن، چنین شرایطی به وجود نمی‌آید.

برای هزینه‌های غیرمنتظره، بالابردن سود و یا سرمایه‌گذاری در فرصت‌های پیش آمده، وام‌گرفتن بسیار مفید و منطقی است. دقت دشته باشید که وام‌گیرندگان تنها باید مقدار کمی از نرخ بهره را به وام‌دهندگان انتقال دهند.

از دیدگاه توسعه‌دهندگان Dappsها

توسعه‌دهندگان می‌توانند به منظور پیاده‌سازی محصولات خود، به‌خصوص در بهره‌گیری از ویژگی‌هایی از جمله farming با بازده اهرمی از استخرهای نقدینگی Aave استفاده کنند.

دریافت توکن Aave

در حال حاضر، 3 بازار اکوسیستم Aave را تشکیل داده‌اند:

 • بازار اصلی: همان بازار اولیه برای Aave است.
 • بازار AMM: توکن AAVE برای مولتی AMMها از جمله Balancer و Uniswap، وظیفه پشتیبانی از LP توکن‌ها را برعهده دارد.
 • بازار Polygon: Polygon (Matic) یک زنجیره جانبی از اتریوم است. توکن‌های پشتیبانی شده نیز هم بومی Polygon و هم Ethereum-bridged به حساب می‌آیند.

مهم‌ترین چالش آوه چیست؟

یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی آوه این است که وام‌ها نیاز به وثیقه بیش‌ازحد دارند. بد نیست به این مورد اشاره کنیم که این سیستم برخلاف سیستم‌های مالی سنتی، برای آن که تعیین کند وام‌گیرنده توانایی پرداخت وام را دارد یا خیر، هیچ سازوکار مشخصی ندارد. افراد برای دریافت وام‌های سنتی از بانک‌ها، معمولا با قراردادن وثیقه‌ای رسمی و اندک، وام خود را دریافت می‌کنند. درصورتی‌که کاربران این سیستم نیاز به رمز ارز وثیقه، بیش‌تر از مقدار درخواستی خود دارند.

برخی از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، تصور می‌کنند که این سیستم را باید یک سیستم سرمایه‌ای ناکارآمد دانست. تنها دلیل هم، همین مورد است که کاربران برای دریافت وام، باید مبلغ نسبتا بالایی را سرمایه‌گذاری کنند. با توجه به تمام این صحبت‌ها، می‌توان در یک کلام گفت که استفاده از این سیستم برای کاربران کم سرمایه‌تر، چندان مناسب نیست.

اما در نگاه دیگری، کاملا مشخص است که AAVE، راه را برای یک سیستم مالی قابل دسترس‌تر و شفاف‌تر هموار کرده است. آوه به‌عنوان یک پروژه مالی غیرمتمرکز شناخته می‌شود که به کاربران این امکان را می‌دهد که رمز ارز را قرض داده و یا آن را دریافت کنند. دارندگان آوه می‌توانند مسیر حرکتی پروتکل را مشخص کنند و بر روی آن تأثیرگذار باشند. این فرایند از سیستم در برابر اتفاقات ناگهانی محافظت می‌کند.

ارز دیجیتال Aave چیست؟

ارز دیجیتال آوه، یک پلتفرم غیرمتمرکز و منبع باز وام‌دهی ارزهای دیجیتال است. کاربران با استفاده از این ارز دیجیتال، قادر به وام گرفتن هستند. همچنین می‌توانند به وام‌دهندگان با استفاده از دارایی‌های دیجیتال، بهره دهند. در واقع باید بدانید که این ارز به‌عنوان یک سیستم وام‌دهی DeFi محسوب می‌شود. این سیستم وام‌دهی بر روی اکوسیستم معروف به نام Ethereum راه‌اندازی شده است.

آوه یک پروتکل نقدینگی است که استخرهای نقدینگی بسیار بزرگ‌تری نسبت به دیگر رقبا دارد. این شبکه توسط توسعه‌دهندگان به گونه‌ای طراحی شده است که کاربران بتوانند از شبکه این ارز دیجیتال، بدون بروز مشکل استفاده کنند. این مسئله سبب شده است سرمایه‌گذاران خرد نیز علاوه‌بر سرمایه‌گذاران نهادی به این شبکه علاقه‌مند شوند.

به‌روزرسانی پروژه aave در دسامبر 2020

آوه در دسامبر 2020 با به‌روزرسانی‌ها و چندین ویژگی جدید توانست به نسخه 2 خود ارتقا پیدا کند:

 • بهره‌وری در گس
 • ساده‌سازی معماری
 • ساده‌سازی کد
 • توکنیزه‌کردن بدهی: در حال حاضر بدهی وام‌گیرندگان به‌صورت توکن نشان داده می‌شود.
 • نسخه دوم Flash loan: آوه با افزونه‌های مختلف، ویژگی وام فلش را به روز کرد. از جمله این به‌روزرسانی‌ها می‌توان به تردید وثیقه، بازپرداخت وثیقه، margin trading، مبادله (swap) بدهی و Margin Deposits اشاره کرد.
 • ترید وثیقه: کاربران با استفاده از flash loan می‌توانند وثیقه خود را مبادله (swap) کنند.
 • بازپراخت وثیقه: کاربران قادرند یک یا چند دارایی که در پروتکل سرمایه‌گذاری شده است را مبادله (swap) کنند. به این منظور که از آن‌ها برای جزئی بدهی یا بازپرداخت کامل استفاده کنند.
 • نمایندگی اعتباری برای وام ارز دیجیتال: آوه این اجازه را به نمایندگان (سپرده گذاران) می‌دهد که وجوه را در پروتکل واریز و از این طریق، اعتبار خود را به دیگر کاربران واگذر کنند. این مورد این امکان را در اختیار وام‌دهندگان قرار می‌دهد که سود بیش‌تری به دست آورند و وام‌گیرندگان نیز بتوانند وام‌های کم وثیقه را باز کنند. چنین عملکردی معمولا در مؤسساتی انجام می‌شود که اعتمادی بین دو طرف وجود داشته باشد.

اطلاعات دقیق در مورد کوین Aave

 • نام: Aave
 • نماد: AAVE
 • استاندارد توکن: ERC-20
 • نوع توکن: حاکمیت، یوتیلیتی
 • حداکثر عرضه: 16000000 AAVE
 • ساپلای در گردش: 13,869,440.61 AAVE
 • آدرس کانترکت: 0x7Fc66500c84A76Ad7e9c93437bFc5Ac33E2DDaE9

توکن AAVE به چه بخش‌هایی اختصاص یافته است؟

 • حدود 81 درصد برای وام دهی
 • 19 درصد در اکوسیستم

فروش توکن Aave

در نوامبر 2017، 2/16 میلیون دلار برای ICO جمع‌آوری کرد.

توکن Aave

نحوه دریافت و خرید توکن آوه

این امکان در اختیار شما قرار دارد که در پروتکل شرکت کرده و توکن آوه را از طریق وام و Stake دریافت کنید.

همچنین می‌توانید توکن AAVE را از طریق:

 • DEXs: Sushiswap، Uniswap و …
 • CEXs: Coinbase، Huobi و Binance

خریداری کنید.

وام ارز دیجیتال در دیفای

همان‌طور که می‌دانید با وجود پروتکل دیفای، کاربران می‌توانند به‌عنوان وام‌دهنده یا وام‌گیرنده به‌صورت کاملا غیرمتمرکز در شبکه فعالیت کنند. بدون آن که نیازی به شخص ثالث و کنترل‌های بیرونی برای ایفای این نقش داشته باشند. این فرایند دقیقا به چه صورت انجام می‌شود؟

وام‌دهی و وام‌گیری با استفاده از قراردادهای هوشمند مبتنی بر شبکه بلاک‌چین که عمدتا شبکه اتریوم هستند، در مراکز مالی غیرمتمرکز DeFi انجام می‌شود. پلتفرم‌های DeFi برخلاف CeFi در هر مکانی و توسط هر کسی بدون آن که نیاز باشد اطلاعات مرکزی خود را در اختیار یک مقام مرکزی قرار دهد یا آن‌ها را به اشتراک بگذارد، قابل استفاده هستند.

و اما در ادامه به بررسی فرایند وام‌دهی و وام‌گیری در دیفای خواهیم پرداخت.

فرایند وام‌دهی و وام‌گیری در DeFi چگونه انجام می شود؟

فردی که تصمیم به وام‌دهی در دیفای می‌گیرد، از طریق قراردادهای هوشمند، توکن‌های مد نظر خود را در اختیار بازار پول مربوطه قرار می‌دهد. در ازای انجام این عمل، از طریق توکن‌های بومی شبکه سود خود را دریافت می‌کند. در واقع باید بدانید که هنگام استفاده از پروتکل دیفای از جمله Maker و Aave، کاربرانی که قصد دارند به‌عنوان وام‌دهنده فعالیت داشته باشند، لازم است توکن‌های خود را در بازار پول قرار دهند.

دارایی‌های یک فرد باید در یک قرارداد هوشمند که همچون یک واسطه دیجیتال خودکار عمل می‌کند، قرار گیرد. با انجام این عمل توسط فرد، توکن‌های موجود در بازار در اختیار دیگر کاربران جهت وام‌دهی قرار می‌گیرد. علاوه‌بر این موضوع، از طریق همین قرارداد هوشمند، نرخ بهره وام‌دهی به شکل توکن بومی پلتفرم به‌طور خودکار به وام‌دهنده تعلق می‌گیرد. به‌عنوان مثال:

توکن Dai در پلتفرم Marker و توکن aTokens در پلتفرم Aave به‌عنوان بهره به وام‌دهنده تعلق می‌گیرد.

دریافت وام ارز دیجیتال Aave

لازم است تأکید کنیم که کاربران این امکان را دارند که از تمام استخرهای وام‌دهی آوه، وام دریافت کنند. نرخ سود دریافت شده، می‌تواند متغیر یا ثابت باشد. به‌طورکلی روال دریافت وام ارز دیجیتال aave به شرح زیر است:

 1. افراد پیش از آن که برای دریافت وام درخواست کنند، باید به عنوان وثیقه یک دارایی دیجیتال را به پلتفرم آوه، واریز کنند. لازم به ذکر است که مقدار مبلغی که دریافت می‌شود، بسته به آن میزانی است که برای وثیقه واریز می‌گردد. مسلما هرچه وثیقه بیش‌تر باشد، میزان دریافتی وام هم بیش‌تر خواهد بود.
 2. پس از واریز کردن وثیقه، ارز دیجیتالی که به عنوان وام قرار است دریافت شود را بایستی در صفحه اصلی سایت Aave پیدا کرد.
 3. در این مرحله، لازم است گزینه Borrow در سمت راست صفحه انتخاب شود.
 4. در ادامه، لازم است کیف پول به سایت متصل شود. پس از آن باید مقدار مورد نظر برای دریافت وام، مشخص گردد. در این مرحله، تعیین ثابت بودن یا متغیر بودن نرخ سود نیز اهمیت دارد.
 5. در نهایت لازم است نرخ سود ترجیی توسط فرد مشخص شده و معامله از طریق کیف پول، تأیید شود.

نقشه راه Aave

نقشه راه aave

تیم، شرکا و سرمایه‌گذاران پروژه aave

تیم:

 • استانی کولچوف: مؤسس و مدیر عامل
 • جردن لازارو گوستاو: مدیر ارشد اجرایی

سرمایه‌گذاران:

Aave شامل طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران خطرپذیر است از جمله Three Arrows Capital، ParaFi Capital، DeFiance Capital و … .

شرکا:

چندین Dapp از شرکای Aave به حساب می‌آیند:

همچنین آوه به‌منظور این که تا حد امکان فیدهای قیمت خود را به روز کند، با Chainlink شریک می‌شود. لازم است بدانید که در این پروتکل، وام‌دهی ضروری است برای آن که بر انحلال، تأثیر بسیار زیادی دارد.

چشم‌انداز آینده ارز دیجیتال Aave چیست؟

همان‌طور که در بخش‌های قبلی ذکر کردیم، در حال حاضر Aave پروژه شماره یک وام‌دهی و پروژه‌ای با TVL در حدود 28/8 میلیارد دلار است. نسخه به‌روز شده 2 به همراه Aavenomics، یک کاتالیزور بزرگ در پشت سر موفقیت آن به حساب می‌آید. پیش از انتشار Aave یا همان ETHLend قدیم، Compound بر روی سهم بازار وام‌دهی مسلط بود. بااین‌حال، شاهد ظهور Aave با flash loan (ازش اصلی آن) بودیم و لازم است بدانید که به منظور به دست آوردن موقعیت فعلی خود از Compound سبقت گرفت.

چشم‌انداز آینده ارز دیجیتال Aave

زمانی آمد که سهم معاملات وام‌های فلش در Aave به بیش‌تر از 1 میلیارد دلار رسید. این موضوع نشان‌دهنده این است که این ویژگی تا چه اندازه موجب تغییر در بازار DeFi شده است. در سال 2017، میانگین قیمت ICO به ازای هر LEND (AAVE قدیم) در حدود 0162/0 دلار یا به ازای هر AAVE، 62/1 دلار بود. ناگفته نماند که قیمت AAVE، در حال حاضر تقریبا 61 برابر شده است.

مزایای سیستم وام‌دهی آوه و ارز آوه چیست؟

در طول مقاله به مزایای سیستم وام‌دهی آوه اشاراتی شد. در این بخش به‌طور کامل‌ به شرح این مزایا می‌پردازیم:

 • سادگی استفاده از این سیستم وام‌دهی، اصلی‌ترین مزیت استفاده از این سیستم است. در واقع باید بدانید این سیستم به نحوی طراحی شده که امکان استفاده راحت از آن برای کاربران فراهم است. از همان زمانی که ETHLend در بازار بود، کاربران این پروتکل را به‌عنوان یکی از آسان‌ترین موارد در دیفای می‌دانستند.
 • از دیگر مزیت‌های این پلتفرم می‌توان به این مورد اشاره کرد که برای وام‌ها، نرخ سود خوبی را ارائه می‌دهند، ناگفته نماند که این سود به اندازه سود ارائه‌دهندگان نقدینگی نیست. با توجه به این موضوع، شاهد طراحی یک پلتفرم وام با حجم بالایی هستیم که هدف آن جبران این دو جنبه پروتکل است.
 • از دیگر مزیت‌های این سیستم، می‌توان به حاکمیت غیرمتمرکز پروتکل اشاره کرد. این امکان در اختیار دارندگان توکن Aave است که با رأی‌دادن در تغییر مقادیر یا بهبود سیستم، در روند و تکامل پروتکل دخیل باشند.
 • اگر بخواهیم به پرسش مزیت برجسته سیستم و ارز آوه چیست، پاسخ دهیم، بدون شک باید به کلمه امنیت رجوع کنیم. این پلتفرم به دلیل عملکرد بسیار خوب و امنیت اقتصادی، به‌عنوان یکی از بهترین پلتفرم‌های مالی شناخته شده است.

سخن پایانی

هدف آن بود که پرسش سیستم آوه و ارز دیجیتال Aave چیست را سر تیتر مقاله قرار داده و اطلاعات جامع و کاملی را در پاسخ به این سؤالات در اختیارتان قرار دهیم. دانستید که پلتفرم رمز ارز آوه به‌عنوان یکی از پلتفرم‌های وام‌دهی استفاده می‌شود که در ابتدا نام آن ETHLend بوده و در ادامه به Aave تغییر کرد. امیدواریم با مطالعه مطالبی که در بخش‌های مختلف شرح دادیم، در رابطه با این پلتفرم، توکن‌های ارائه دهنده برای آن و … اطلاعات کافی به دست آورده باشید.

اکنون دیگر می‌دانید که در ابتدا باید جهت نصب یک کیف پول به منظور استفاده از این پلتفرم وام‌دهی، اقدام و در نهایت، کیف خود را برای وام به پلتفرم متصل کنید. همچنین توضیح دادیم که برای رأی‌گیری در ارتباط با شرایط پلتفرم از توکن Aave استفاده می‌شود. کاربرانی که این توکن را داشته باشند، امکان رأی‌دادن در این پلتفرم را خواهند داشت. اگر به دنبال آموزش پایه ای در دنیای ارز دیجیتال هستید و می‌خواهید در این حوزه شروع به فعالیت و درآمدزایی کنید دوره ارزهای دیجیتال ماشین زمان می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن شمت را به هدف مورد نظر برساند.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *