اکسی اینفینیتی (axie infinity) چیست؟ | معروف‌ترین بازی کریپتویی

زمان مطالعه: 11 دقیقه
اکسی اینفینیتی چیست

بازی‌ها همیشه از جذابیت بالایی برای بیشتر افراد برخوردار بوده‌اند. در واقع، کمتر کسی پیدا می‌شود که به بازی‌های ویدئویی علاقه نداشته باشد. در چند سال اخیر، گیمرها و افرادی که بیشتر وقت خود را صرف بازی می‌کردند، به عنوان افرادی شناخته می‌شدند که وقت خود را تلف می‌کنند. اما پس از ظهور ارزهای دیجیتال، دنیای بازی‌ها متحول شد. چون اینبار گیمرها می‌توانستند ضمن بازی، درآمد دیجیتالی کسب کنند. بازی‌های بسیاری ایجاد شده‌اند که امکان کسب درآمد برای افراد را فراهم کرده‌اند. یکی از مشهورترین این بازی‌ها، بازی «اکسی اینفینیتی» است. در ادامه قصد داریم تا به بررسی وجوه مختلف این بازی بپردازیم. پس اگر شما نیز کنجکاو هستید تا بدانید اکسی اینفینیتی چیست و چطور می‌توانید از آن درآمد داشته باشید، با ما همراه شوید.

اکسی اینفینیتی چیست؟

در پاسخ به این که اکسی اینفینیتی چیست، می‌توان گفت، اکسی اینفینیتی «Axie Infinity» یک بازی مبتنی بر بلاک‌چین «Blockchain» است که بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده است. این بازی در سال ۲۰۱۸ توسط شرکت بازی‌سازی «sky mavis» عرضه شد. بازی axs از سری بازی‌های بسیار محبوب واقعیت مجازی پوکمون «Pokémon Go» الهام گرفته است و در ترکیب با بازی کریپتویی کریپتوکیتز «CryptoKitties» طراحی شده است. پرورش هیولاهای بامزه و مبارزه با دیگر هیولاها از جمله فعایت‌هایی است که باید در محیط این بازی انجام شوند. بازیکنان اکسی اینفینیتی می‌توانند توکن‌های غیرمثلی (NFT) هیولاهای رنگی بازی را خریداری کرده و به‌وسیله آن‌ها به نبرد با دیگر هیولاها بروند. به عبارت دیگر، در پاسخ به اینکه اکسی اینفینیتی چیست، می‌توان گفت که این بازی از نوع بازی‌های « play-to-earn» است. به این معنی که گیمرها (بازیکنان) در برابر وقتی که برای بازی کردن اختصاص می‌دهند، چیزهایی را به دست می‌آورند!

اکسی اینفینیتی چیست؟

توکن غیرمثلی یا NFT چیست و چه نقشی در بازی اکسی دارد؟

توکن‌های غیرمثلی «Non-fungible token» که اختصاراً به آن‌ها «NFT» گفته می‌شود، نوعی دارایی رمزارزی هستند. اما ساختار این رمزارزها با ارزهای دیجیتال دیگر همچون بیت‌کوین، اتریوم، استلار و …. تفاوت دارد. توکن‌های غیرمثلی، یک واحد پولی نیستند، بلکه یک دارایی مشخص هستند. برای درک این موضوع، یک دسته اسکناس ۱۰ هزار تومانی را در نظر بگیرید. شما می‌توانید این اسکناس را به شخصی قرض داده و دسته اسکناس دیگری هم‌ارزش با اسکناس‌های قبلی خود را تحویل بگیرید. در اینجا، اسکناس یک دارایی «مثلی» به حساب می‌آید که قابل جایگزینی است. اما حالا دستبند یا ساعت مچی خود را تصور کنید. آیا می‌توانید آن‌ها را به شخص دیگری بدهید و ساعت یا دستبند دیگری را دریافت کنید؟! عملاً این کار انجام نمی‌شود، مگر این که شما دستبند یا ساعت خود را به آن شخص بفروشید. ساعت و دستبند، دارایی‌های «غیرمثلی» هستند.

در بازی‌های کریپتویی، اشیا‌ء یا کاراکترهای داخلی بازی، نوعی دارایی غیرمثلی به حساب می‌آیند. پس می‌توان آن را فروخت و از طریق فروش آن‌ها، درآمد کسب کرد!

بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوانید:  nft چیست؟ | چرا توکن‌های غیر قابل معاوضه (nft) با ارزش هستند؟

اکسی اینفینیتی چگونه کار می‌کند؟

در پاسخ دیگری به این که اکسی اینفینیتی چیست، می‌توانیم بگوییم که بازی axs برای کسب درآمد است که به بازیکنان پاداش می‌دهد. شخصیت‌های متحرکی به نام «Axies» در این بازی وجود دارند که باید فعالیت‌هایزی زیر در مورد این شخصیت‌ها انجام شود:

 • نبردهای PVP

نبرد PVP به مبارزات دو بازیکن در برابر هم «Player vs. Player» اشاره دارد. یعنی گیمر می‌تواند از هیولای خود برای مبارزه با هیولای دیگر در محیط بازی استفاده کند. این رایج‌ترین شیوه فعالیت در بازی‌های ویدئویی است.

اکسی اینفینیتی چگونه کار می‌کند؟

 • پرورش Axies

گیمرها خود می‌توانند شخصیت، کاراکتر یا هیولای موردعلاقه خود را در داخل بازی طراحی کنند. سپس با استفاده از شخصیتی که خود پرورش داده‌اند، در محیط بازی فعالیت کنند. معجون‌های خاصی برای پرورش اکسی‌ها مورد نیاز هستند که باید در جریان بازی این معجون‌ها توسط گیمر به‌دست آورده شوند (معجون‌های SLP)

 • فروش Axies در بازار

گیمرها همچنین می‌توانند شخصیتی که ایجاد کرده‌اند را در بازار داخلی بازی به دیگر بازیکنان بفروشند. آن‌ها در صورت تمایل می‌توانند Axies دیگری را از بازیکن دیگری خریداری نمایند.

 • جمع‌آوری Axiesهای کمیاب

برخی از شخصیت‌ها در داخل بازی axs از دیگر شخصیت‌ها کمیاب‌تر هستند. همین کمیاب بودن به ارزش آن‌ها افزوده است. بنابراین گیمرها می‌توانند به جست‌وجوی این شخصیت‌های کمیاب گشته و آن‌‌ها را بیابند. از جمله اکسی‌های کمیاب می‌توان اکسی میستیک «Mystic» و اکسی اوریجین «Origin» را نام برد.

موارد فوق، از جمله فعالیت‌هایی هستند که در محیط بازی اکسی انجام می‌شوند. تا به اینجا تا حد زیادی متوجه شدیم که بازی اکسی چیست و چطور انجام می‌شود. اما طبیعتاً هنوز هم موارد بسیاری برای بررسی وجود دارد. در ادامه ضمن معرفی توکن‌های بومی این بازی، به شما خواهیم گفت که کسب درآمد واقعی از آن به چه شکل است.

توکن AXS چیست؟

توکن AXS چیست؟

وقتی بدانید که اکسی اینفینیتی چیست، حتماً به توکن‌های بومی آن نیز فکر خواهید کرد. بیشتر بازی‌های کریپتویی دارای یک یا چند توکن بومی هستند. توکن AXS یا «Axie Infinity Shard»، اولین توکن بومی محیط بازی axs است. در واقع، ارز axs، توکن اولیه‌ای است که بازیکنان به دست می‌آورند و از آن برای پرورش حیوانات خانگی دیجیتال استفاده می‌کنند. ارز axs یک توکن در شبکه‌ی اتریوم است که در گروه توکن‌های «ERC-20» جای می‌گیرد. ارز axs در ماه نوامبر ۲۰۲۰ رونمایی شد.

توکن SLP چیست؟

توکن‌های SLP یا «Smooth Love Potion» را «معجون عشق کوچک» می‌نامند. همان معجون‌هایی که برای پرورش اکسی‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. این معجون‌ها در طی بازی به گیمرها تعلق می‌گیرد. SLP هم نوعی توکن بومی برای بازی اکسی است که بازیکنان می‌توانند آن‌ها به دست آورند. شما می‌توانید با شکست دادن حریف یا انجام ماموریت‌های بازی مقداری از این توکن را به دست آورید. هرچه بیشتر بازی کنید، SLP بیشتری هم خواهید داشت.

کسب درآمد از اکسی اینفینیتی بدون سرمایه

با بررسی توکن‌های بازی اکسی، بهتر متوجه شدیم که اکسی اینفینیتی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. اما باید اضافه کنیم که در این بازی، بازیکنان برای تلاشی که انجام می‌دهند، پاداش می‌گیرند نه برای برنده شدن. به این معنی که برنده شدن، ملاک دریافت پاداش در بازی اکسی نیست. از آن‌جایی که شخصیت‌ها یا Axies خود یک واحد پولی است، بازیکنان می‌توانند موجودات را پرورش داده و آن‌ها را مبادله کنند. این امر می‌تواند چه در ازای دیگر ارزهای دیجیتال و چه در دنیای واقعی صورت بگیرد. در نتیجه، بسیاری از گیمرها بازی اکسی را به شغل دوم خود تبدیل کرده‌اند. گیمرها از دریافت ارز axs و slp درون بازی برای تامین هزینه اجاره و سایر هزینه‌های خود استفاده می‌کنند.

کسب درآمد از اکسی اینفینیتی بدون سرمایه

باید توجه داشت که بدون سرمایه هم می‌توان وارد اکسی شد. یک گیمر ماهر می‌تواند در محیط بازی، امتیازات لازم را کسب کرده و در نهایت به سود برسد. بنابراین اگر شما به بازی‌های کریپتویی علاقه دارید، باید با آرامش مراحل یادگیری آن‌ها را پشت سر بگذارید و برای کسب درآمد از آن‌ها عجله نکنید. می‌توان اکسی اینفینیتی رایگان را به عنوان یک شغل مطرح کرد. (اکسی اینفینیتی رایگان، چندان هم رایگان نیست، هر گیمر به یک سرمایه اولیه برای خرید اکسی‌ها نیاز دارد!)

اعضای بدن کاراکترهای اکسی

بهتر است کمی از مفهوم اکسی اینفینیتی ارز دیجیتال فاصله گرفته و بیشتر به ویژگی‌های بازی‌محور آن بپردازیم. در این راستا، اول بررسی می‌کنیم تا ببینم کاراکترهای و شخصیت‌های بامزه این بازی از چه اجزایی تشکیل شده‌اند. این اجزا به قرار زیر هستند:

 • دهان اکسی «Mouth»
 • چشم‌های اکسی «Eyes»
 • شاخ اکسی «Horn»
 • پشت اکسی «Back»
 • دُم اکسی «Tail»
 • گوش‌های اکسی «Ears»

شش عضو اصلی فوق در هر نژاد از اکسی‌ها با هم تفاوت دارد. این اعضا می‌توانند به فرزندان اکسی‌ها به ارث برسند. همین تفاوت‌ها سبب می‌شود تا از ترکیب اکسی‌ها، نژادهای دیگری تولید شوند. در ادامه به بررسی نژاد اکسی‌ها خواهیم پرداخت.

اعضای بدن کاراکترهای اکسی

نژادهای مختلف اکسی‌ها

گفتیم که در محیط بازی اکسی اینفینیتی axie infinity، شخصیت‌های مختلفی وجود دارند. به‌صورت کلی ۹ نژاد از اکسی‌ها در این بازی وجود دارند. اما ۶ تای آن‌ها اصلی و ۳ تای آن‌ها نیز هیبرید (دورگه) هستند. این نژادها به قرار زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • نژاد مِک «Mech»: حاصل پیوند نژادهای «Beast» و «Bug»
 • نژاد پلانت «Plant»: حاصل پیوند نژادهای «ClassesAquatic» و «Bird»
 • نژاد برد «Bird»: حاصل پیوند نژادهای «Bug» و «Beast»
 • نژاد کلاسس اکواتک «Axie ClassesAquatic»: حاصل پیوند نژادهای «Bug» و «Beast»
 • نژاد دسک «Dusk»: حاصل پیوند نژادهای «Reptile» و «Aquatic»
 • نژاد رپتایل «Reptile»: حاصل پیوند نژادهای «Bird» و «Aquatic»
 • نژاد دون «Dawn»: حاصل پیوند نژادهای «Plant» و «Bird»
 • نژاد باگ «Bug»: از پلانت و رپتایل قوی‌تر و از برد و اکواتک ضعیف‌تر
 • نژاد بیست «Beast»: از پلانت و رپتایل قوی‌تر و از برد و اکواتک ضعیف‌تر

اکسی‌های فوق در موقعیت‌های مختلف، توانایی‌های متفاوتی را از خود بروز می‌دهند. بنابراین در حین بازی باید به نوع اکسی‌ها توجه داشت.

نژادهای مختلف اکسی‌ها

ویژگی‌های اکسی‌ها

علاوه‌بر مواردی که تا به این‌جا در مورد شخصیت‌های بازی اکسی اینفینیتی ارز دیجیتال توضیح دادیم، ۴ ویژگی کلی نیز در مورد هر نژاد از این شخصیت‌ها وجود دارد:

 • ویژگی سکیل «Skill»: نشان دهنده مهارت برای مهار ضربات در استفاده از کارت‌های هر اکسی است.
 • ویژگی هلث «Health»: به سلامت و جان‌سختی اکسی‌ها اشاره دارد.
 • ویژگی سپید «Speed»: سرعت اکسی‌ها است. سرعت هر اکسی بیشتر باشد، سریع‌تر حمله می‌کند.
 • ویژگی مرال «Morale»: به روحیه اکسی‌ها اشاره دارد. همچنین امکان رفتن به حالت روح پس از مرگ اکسی‌ها است.

هریک از ویژگی‌های فوق با مقادیر مختلف در هر اکسی وجود دارند. زمانی می‌توان بهترین ترکیب اکسی‌ها را به کار گرفت که مدتی بازی کرده باشید و در این راه تجربه کسب کرده باشید!

آینده بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

بازی اکسی اینفینیتی از حمایت شرکت توسعه بازی یوبی‌سافت «Ubisoft» برخوردار است. همچنین در پی سرمایه‌گذاری افراد مشهوری چون  مارک کیوبن «Mark Cuban» کارآفرین آمریکایی و الکسیس اوهانیان «Alexis Ohanian» کارآفرین و یکی از توسعه دهندگان شبکه اجتماعی ردیت «Reddit»، اکسی اینفینیتی در سال ۲۰۲۱ با رشد قابل توجهی همراه بوده است. اکسی در عرض یک ماه (ژوئن تا جولای ۲۰۲۱) توانسته بیش از ۸۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد. با تغییر نام فیسبوک (Facebook) به متا (Meta) در اکتبر ۲۰۲۱، بازی‌های کریپتویی همچون اکسی اینفینیتی ارز دیجیتال، بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفتند. چراکه این بازی‌ها پیش زمینه‌ای از ایده جهان متاورس (Metaverse) هستند. اکسی اگرچه با حملات سایبری و مشکلات سرور روبه‌رو بوده، اما همچنان برنامه‌های ویژه‌ای برای آینده دارد. به طوری که توسعه دهندگان این پلتفرم می‌خواهند امکان اکسی اینفینیتی بدون سرمایه را برای کاربران فراهم کنند. به این معنی که دیگر لازم نباشد کاربران برای اولین ورود خود به محیط این بازی، اکسی بخرند!!

آینده بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

تمام موارد عنوان شده، حاکی از آینده روشن بازی اکسی اینفینیتی درامدمحور است. بهرحال این بازی نیز مانند هر محیط کریپتویی دیگر با تعداد کاربران و طرفداران خود رشد می‌کند. هرچقدر طرفداران این بازی بیشتر باشند، آینده آن روشن‌تر است. اما زمانی می‌توان در مورد آینده آن نگران بود که تعداد کاربران آن کاهش پیدا کنند!

کیف پول اکسی اینفینیتی

اکسی اینفینیتی درامد خوبی برای گیمرهای حرفه‌ای دارد. برای فعالیت در این پلتفرم، باید ابتدا یک کیف‌پول داشته باشید. توکن‌ اکسی اینفینیتی axie infinity که آن را تحت عنوان «AXS» می‌شناسیم، یک توکن ERC-20 است. پس تمام کیف‌پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند، قابلیت نگهداری این رمزارز را نیز دارند. از جمله کیف‌پول‌هایی که می‌توانند برای نگهداری AXS از آن‌ها استفاده کرد، به قرار زیر هستند:

۱)       کیف‌پول تراست والت «Trust Wallet»

۲)       کیف‌پول متامسک «MetaMask»

۳)       کیف‌پول اتمیک «Atomic Wallet»

۴)       کیف‌پول اکسودوس «Exodus»

کیف پول اکسی اینفینیتی

موارد فوق جزو کیف‌پول‌های برتر نگهداری ارز بومی اکسی اینفینیتی axie infinity هستند. اما سایر کیف‌پول‌هایی که از توکن‌های شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند نیز می‌توانند به این لیست اضافه شوند. اما کیف‌پول متامسک می‌تواند به‌صورت مستقیم به این بازی متصل شود. ارز axs در حال حاضر (آذرماه ۱۴۰۰) در بازار کریپتوکارنسی‌ها حدود ۱۰۲ دلار قیمت دارد. بنابراین ضمن بازی اکسی اینفینیتی رایگان، می‌توانید گوشه چشمی هم به ترید و سرمایه‌گذاری این توکن در کنار توکن SLP (با قیمت ۰۳/۰ دلار) داشته باشید!

بیشتر بخوانید:

بیشتر بخوانید:  نگهداری ارز دیجیتال در صرافی‌های ایرانی خطرناک است؟

نکات تکمیلی بازی اکسی اینفینیتی برای مبتدی‌ها

نکات زیر می‌تواند در درک بهتر بازی اکسی اینفینیتی axie infinity به شما کمک کند:

 • برای ورود به بازی اکسی، ابتدا باید والت متامسک را فعال کرده و سپس آن را با ارز دیجیتال اتریوم «ETH» شارژ نمایید. سپس ۳ اکسی خریداری کرده و وارد محیط بازی شوید. (برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید وارد سایت رسمی اینفینیتی شوید).
 • بازی اکسی روی سیستم‌عامل‌های ویندوز، اندروید و آی‌او‌ای (ios) قابل اجرا است.
 • حداقل هزینه خرید اکسی در این بازی بین ۱۷۰ تا ۲۵۰ دلار است.
 • برای ترید و سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال AXS می‌توانید این توکن را از صرافی‌های آنلاین خریداری نمایید.
 • هر اکسی می‌تواند تا نهایت ۷ بار پرورش داده شود؛ این امر برای جلوگیری از ازدیاد هیولاهای دیجیتالی روی پلتفرم بازی است.
 • دفاتر رسمی شرکت اکسی اینفینیتی در سنگاپور و ویتنام واقع شده‌اند.
 • دانلود نسخه تحت موبایل بازی اکسی بر روی گوگل‌پلی یا اپ‌استور موجود نیست. بنابراین باید آن را از وب سایت رسمی اکسی دانلود نمایید.
 • با اتصال حساب کیف‌پول متامسک به بازی اکسی، پاداش‌هایی که در بازی کسب می‌کنید، مستقیماً به کیف‌پول متامسک شما منتقل خواهند شد.
 • وقتی شما اکسی می‌خرید، آن‌ها تولیدمثل کرده و فرزندهای دیگری را به وجود می‌آورند. حالا شما می‌توانید فرزندان جدید را در بازار مخصوص این بازی فروخته و به اتریوم تبدیل کنید.

نکات تکمیلی بازی اکسی اینفینیتی برای مبتدی‌ها

آیا بازی اکسی اینفینیتی برای کاربران ایرانی سودآور است؟

پس از اینکه فهمیدیم بازی اکسی چیست، باید به مقدار سرمایه اولیه برای ورود به بازی اکسی توجه کنیم. مقدار این سرمایه با توجه به بالا و پایین شدن قیمت دلار در برابر ریال، متفاوت است. اگر بخواهیم با دلار ۳۰۰۰۰ تومانی حساب کرده و قیمت اکسی‌های متوسط را  ۲۰۰ دلار در نظر بگیریم، ۱۸ میلیون تومان فقط برای خرید اکسی‌ها نیاز است. حالا در این بین، بخشی از سرمایه اولیه شما هم صرف کارمزد خرید و انتقال اتریوم برای خرید اکسی‌ها خواهد شد. پس کاربران ایرانی باید بالای ۲۰ میلیون را به سرمایه اولیه این بازی اختصاص دهند. اما سودآوری این بازی را می‌توان در جریان نکات زیر برآورد کرد:

 • در روزهای اول به دلیل ناآشنا بودن با محیط بازی، ممکن است نتوانید توکنی به دست آورده یا درآمد کسب کنید. اما با اختصاص وقت کافی به آن، حتماً موفق به کسب درآمد خواهید شد.
 • با افزایش توانایی در بازی اکسی اینفینتی، می‌توانید روزانه بالای۱۰۰ توکن SLP یا مقداری هم توکن AXS بدست آورید. قیمت این توکن‌ها در بازار کریپتو در نوسان است. بنابراین شما باید در هنگام کسب این توکن‌ها به قیمت روزانه آن‌ها در مارکت کرپیتو توجه داشته باشید.
 • معمولاً بیشتر کاربران با اختصاص ۴ الی ۶ ساعت در روز به بازی اکسی، قادر خواهند بود در طی ۲ ماه، سرمایه اولیه خود را بدست آورده و در ماه سوم به سودآوری برسند!

شاید این بازی برای چند ساعت خسته‌کننده باشد، اما وقتی پای کسب درآمد در میان باشد، اکثر بازیکنان با علاقه به آن پرداخته و حتی وقت بیشتری به را به آن اختصاص می‌دهند. در هر حال، علاوه بر چک کردن قیمت توکن‌های بومی اکسی، به قیمت دلار هم توجه داشته باشید. چراکه نوسان هریک از این موارد، بر مقدار درآمد شما از بازی تأثیر خواهد داشت!

آیا بازی اکسی اینفینیتی برای کاربران ایرانی سودآور است؟

سؤالات متداول

 • اکسی اینفینیتی چیست؟

اکسی اینفینیتی axie infinity یک پلتفرم بازی ویدئویی است که می‌توان آن را در محیط ویندوز، اندروید یا ios اجرا کرد. این بازی بر پایه اتریوم طراحی شده و در آن، هیولاهای کوچک و بامزه با هم به رقابت می‌پردازند.

 • آیا می‌توان از بازی اکسی درآمد کسب کرد؟

کاراکترهای داخل بازی اکسی، نوعی توکن غیرمثلی NFT هستند. بنابراین می‌توان با فروش آن‌ها از این بازی، درآمد واقعی داشت. همچنین با کسب توکن‌های بومی اکسی همچون توکن AXS و توکن SLP می‌توان درآمد کسب کرد.

 • آیا برای انجام بازی اکسی به سرمایه اولیه نیاز است؟

برای اولین ورود به بازی اکسی، باید ۳ اکسی (شخصیت درون بازی) خریداری شود. بنابراین باید یک سرمایه اولیه چند میلیون تومانی را برای ورود به این بازی در نظر بگیرید.

 • آیا می‌توان روی توکن‌های بومی بازی اکسی سرمایه‌گذاری کرد؟

اگر شما تمایلی به انجام بازی اکسی ندارید یا شرایط ورود به آن برایتان دشوار است، می‌توانید از ترید ارزهای بومی آن یا با سرمایه‌گذاری روی آن‌ها به سوددهی برسید. توکن‌های «AXS» و «SLP» در صرافی‌ها قابل مبادله هستند.

۴/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.