پروپوزال بهبود بیت کوین یا BIP چیست؟

BIP چیست

بیت‌کوین «Bitcoin» معتبرترین و بهترین ارز دیجیتال در بین کریپتوکارنسی‌ها است. شبکه بلاکچین بیت‌کوین به‌صورت کاملاً غیرمتمرکز اداره می‌شود. بنابراین هرگونه تغییرات در این شبکه باید با نظر اجماع کاربران آن صورت بگیرد. شبکه بیت‌کوین با استفاده از الگوریتم اثبات کار «PoW» به اجماع می‌رسد. بنابراین ضمن اینکه این الگوریتم باید در نظر گرفته شود، پیشنهاداتی تحت عنوان پروپوزال بهبود بیت کوین یا بی‌آي‌پی «BIP» مطرحیت پیدا می‌کند. در واقع BIP در بیت کوین به معنای تغییرات این شبکه در جهت کارایی بیشتر و بهتر آن است. به احتمال زیاد شما نیز چیزهایی در مورد پروپوزال بهبود بیت کوین شنیده‌اید. پس اگر مایلید بدانید BIP چیست و چگونه سبب بهبود بلاکچین بیت‌کوین می‌شود، با ما همراه شوید.

پروپوزال بهبود بیت کوین یا BIP چیست؟

پروپوزال بهبود بیت کوین «Bitcoin Improvement Proposal» که به اختصار «BIP» نامیده می‌شود، یک روش استاندارد برای ایجاد هرگونه تغییر در نحوه عملکرد شبکه بلاکچین بیت‌کوین است. طبیعتاً شبکه بیت‌کوین کنونی با شبکه بیت‌کوینی که در سال‌های 2008 و 2009 برای اولین بار ارائه شد، تفاوت‌های بسیاری دارد و از آن زمان به امروز با تغییرات بسیاری همراه بوده است. این تغییرات به مرور توسط برنامه‌نویسان و توسعه دهندگان به جامعه کاربران این شبکه پیشنهاد شده و سپس پیشنهاداتی که نظر اجماع بیشتری را جلب کرده‌اند، روی شبکه اعمال شده‌اند. بنابراین به هر پیشنهاد یا طرحی که با هدف بهبود شبکه بیت‌کوین مطرح شود، پروپوزال بهبود بیت کوین یا BIP بیت کوین گفته می‌شود. در وصف بیشتر این مفهوم می‌توان گفت:

 • پروپوزال بهبود بیت کوین استانداردی برای پیشنهاد تغییرات در پروتکل بیت‌کوین یا در برخی موارد منبعی برای اطلاعات برای جامعه بیت کوین است. علاوه‌بر این، برخی از BIPها تغییراتی را در خود فرآیند BIP پیشنهاد می‌کنند!
 • تمام تغییرات شبکه بیت‌کوین به BIP نیاز ندارد، بلکه صرفاً تغییرات عمده که نیازمند اعمال شدن روی کل شاخه‌های اصلی و تراکنش‌های این شبکه است، برای تغییر به پروپوزال نیاز دارد.
 • تمام پروپوزال‌های بهبود بیت‌کوین در وایت‌پیپر بیت‌کوین منتشر می‌شوند.
 • از پیشنهاد اولیه تا مرحله نهایی BIP، فرآیند توسعه بیت کوین عمداً طولانی و هدفمند است تا امنیت شبکه حفظ شود و اطمینان حاصل شود که اعتماد به سیستم همیشه حفظ می‌شود!

پروپوزال بهبود بیت کوین یا BIP چیست؟

با توجه به آن‌چه گفته شد، حالا می‌دانیم که منظور از BIP چیست؛ در واقع بیت‌کوین به‌عنوان یک شبکه بلاکچین، نیاز به ارتقای منظم دارد. این فرآیند از رفع اشکال‌ها گرفته تا تغییرات در الگوریتم‌ها یا ساده‌سازی کد آن برای ارائه کارایی بیشتر به کاربران را در بر می‌گیرد. هدف BIP ایجاد هماهنگی ارتقا و توسعه در جامعه بیت‌کوینی است که هیچ رهبری ندارد.

پروپوزال بهبود بیت کوین چگونه ایجاد می‌شود؟

ایده‌های بهبود بیت کوین از جلسات غیر رسمی و انجمن‌های مجازی سرچشمه می‌گیرند. همان جایی که کاربران کریپتو با هم در مورد بلاکچین و شبکه‌های مختلف بحث می‌کنند. یکی از بسترهای مهم برای این منظور، صفحه توئیتر کریپتوتوئیتر «Crypto Twitter»  است. صفحه‌ای که در آن توسعه‌دهندگان و فعالان حوزه کریپتو، نظرات و ایده‌های خود را مطرح می‌کنند. طبیعتاً هر پیشنهاد یا BIP با هدف پذیرفته شدن از جانب اعضای جامعه بیت‌کوین مطرح می‌شود. اما مراحل پذیرش آن طولانی است. به طوری‌که باید پروپوزال به شکل بسیار محتاطانه دقیق ارائه شود. هرکسی می‌تواند در صورت داشتن دانش کافی در مورد فناوری بلاکچین، پروپوزال ارائه دهد و در مجامع مجازی و حتی حقیقی از آن دفاع کند. البته تغییرات کوچک مثل رفع باگ‌های جزئی به پروپوزال نیاز ندارد. BIP بیت‌کوین به تغییرات اساسی، کاربردی و مهم پرداخته و به دنبال تحقق اهداف بزرگ با رعایت استانداردها است!

اولین BIP بیت کوین را چه کسی پیشنهاد داد؟

اولینBIP  که به «BIP 0001» مشهور است، توسط یک برنامه نویس ایرانی – بریتانیایی تبار به نام امیر تاکی «Amir Taaki» در سال 2011 یعنی دو سال پس از ایجاد بیت کوین ارائه شد. وی یکی از توسعه‌دهندگان اولیه بیت‌کوین نیز هست؛ با این حال، تغییرات در پروتکل تنها در انحصار توسعه‌دهندگان و برنامه نویسان نیست. به دنبال پروپوزال تاکی که در آن به چیستی ماهیت پروپوزال نیز پرداخته است، پرپوزال به یک ایده کلی برای بهبود شبکه بلاکچین بیت‌کوین تبدیل شده است.

اولین BIP بیت کوین را چه کسی پیشنهاد داد؟

چه کسی می‌تواند BIP بیت کوین ارائه دهد؟

بیت‌کوین به‌عنوان یک شبکه باز و غیرمتمرکز متعلق به کسی نیست، درست مانند اینترنت یا سایر فناوری‌ها که متعلق به هیچ‌کس نیست. جامعه بیت کوین از حامیان این فناوری بدون توجه به پیشینه آن‌ها تشکیل شده است. توسعه‌دهندگان، ماینرها و به ویژه کاربران عادی بیت کوین را کنترل می کنند، نه یک مرجع مرکزی خاص. در واقع، توسعه‌دهندگان و استخراج کنندگان شبکه را هدایت و بهبود می‌بخشند. با این حال، کاربران انتخاب می‌کنند که از چه نسخه نرم افزاری می‌خواهند استفاده کنند. از این رو، هر کسی می‌تواند تا زمانی که مهارت و دانش لازم برای پیشنهاد چیزی مرتبط برای افزودن به پروتکل بیت کوین را داشته باشد، تغییری در بیت کوین ارائه دهد.

انواع پیشنهادات بهبود بیت کوین

پروپوزال‌ها دارای چند نوع هستند که هریک ویژگی‌های مختص به خود را دارند. برخی از آن‌ها روی تغییرات بزرگ و برخی روی جزئیات تمرکز دارند. به صورت کلی از جمله انواع پیشنهاد بهبود بیت کوین می‌توان چنین مواردی را نام برد:

 • پروپوزال استاندارد «Standard Track»

پروپوزال‌های استاندارد تغییراتی را در پروتکل اصلی شبکه بلاکچین بیت‌کوین، اعتبارسنجی بلاک‌ها و همچنین تراکنش‌ها ارائه می‌کند. در واقع این نوع پیشنهادات هسته اصلی بیت‌کوین را هدف می‌گیرند، به همین خاطر به «پروپوزال هسته اصلی» نیز مشهور هستند. به‌صورت کلی هر نوع پیشنهادی‌ که بر روی قلب بلاک‌چین بیت‌کوین تمرکز داشته باشد و تغییرات عمده و بنیادی در آن را در بر بگیرد، در زمره پروپوزال‌های استاندارد جای می‌گیرد. بنابراین طبیعی است که اجرای چنین پیشنهاداتی چندان آسان نباشد و به توافق جمعی توسعه‌دهندگان و جامعه بیت‌کوین بستگی داشته باشد.

 • پروپوزال اطلاعاتی «Informational» 

پروپوزال‌های اطلاعاتی تغییرات جزئی را شامل می‌شوند. به این معنی که ویژگی‌های جدیدی را در پی ندارند، بلکه صرفاً راهنمایی برای بهبود دستورالعمل‌ها هستند تا استفاده از شبکه بیت‌کوین برای کاربران آسان‌تر باشد. در این نوع پروپوزال اجماع صورت نمی‌گیرد، فقط توجه جامعه به موضوع پروپوزال جلب می‌شود. اگرچه این نوع پروپوزال تغییرات عمده‌ای را در پی ندارد، اما برای شبکه بلاکچین مهم بوده و اهمیت خاص خود را دارد.

پروپوزال اطلاعاتی بیت کوین

 • پروپوزال فرآیندی «Process»

این نوه پروپوزال شبیه به پروپوزال‌های استاندارد است، با این تفاوت که پروپوزال‌های فرآیندی در خارج از شبکه بیت‌کوین پیاده‌سازی می‌شوند. بنابراین این نوع پیشنهادات، تغییراتی را در بر می‌گیرند که اگرچه روی بیت‌کوین تأثیر دارد، اما مستقیماً روی کدنویسی و ساختار بیت‌کوین درگیر نیست. هدف این پروپوزال‌ها تغییر یک فرآیند است، به همین خاطر مانند پورپوزال‌های استاندارد باری اجرا به اجماع کلی نیاز دارند.

می‌بینید که پروپوزال‌ها دارای انواع مختلفی هستند. از این رو با درک آن‌ها بهتر می‌توان فهمید که BIP چیست و چگونه سبب بهبود شبکه بلاکچین می‌شود. ارائه‌دهندگان پروپوزال باید با توجه به نوع ایده‌ای که دارند، نوع پروپوزال را تعیین کرده و به دفاع از ایده خود می‌پردازند.

ساختار یک پروپوزال بهبود بیت کوین باید چگونه باشد؟

تا به اینجا متوجه شدیم که انواع BIP چیست. اما این پروپوزال باید فرمت مخصوصی داشته باشد. به طوری‌که ساختار کلی این سند را می‌توان دارای بخش‌های زیر در نظر گرفت:

 • بخش مقدمه

در بخش مقدمه اطلاعاتی همچون «شماره پروپوزال»، «عنوان پروپوزال»،‌ «نام نویسنده یا ارائه دهنده»، «اطلاعات تماس ارائه دهنده» و…. قرار می‌گیرد. وجود این اطلاعات در ابتدای طرح می‌تواند به کل طرح نظم بخشیده و اشتراک‌گذاری آن را تسهیل کند. بنابراین باید اطلاعات و مشخصات طرح در این بخش قرار بگیرد.

 • بخش خلاصه

شرح طرح در کوتاه‌ترین حالت ممکن، در حدود 200 کلمه باید پس از مقدمه در قسمت خلاصه مطرح شود. مطالعه این طرح کمک می‌کند تا هدف کلی پروپوزال مشخص شود. در واقع این بخش یک حالت حرفه‌ای به طرح می‌بخشد که هرکسی می‌تواند با مطالعه آن، هدف کلی طرح را درک کند.

انواع پیشنهادات بهبود بیت کوین

 • بخش حقوق کپی رایتینگ

حق انتشار و دامنه عمومی سند طرح در بخش کپی رایتینگ و پس از خلاصه باید قرار بگیرد. این اطلاعات نشان می‌دهند که این طرح از نظر قانونی در چه موقعیتی قرار دارد و برای چه مواردی حق کپی رایتینگ در نظر گرفته شده است.

 • بخش مشخصات طرح

در بخش مشخصات طرح باید ارائه دهنده باید به‌صورت جزئی طرح خود را شرح دهد. برای مثال، اگر قرار است در این ایده از یک فناوری خاص مورد استفاده قرار گیرد، باید چگونگی استفاده از آن تشریح شود. کاربران از روی اطلاعات این بخش می‌توانند پاسخ سؤالات خود در مورد چگونگی اجرای پروپوزال را درک کنند. طبیعتاً این بخش به دلیل اینکه ماهیت کلی ایده را توضیح می‌دهد، یک بخش طولانی خواهد بود که می‌توان به نوعی آن را مهم‌ترین بخش پروپوزال نیز در نظر گرفت. ارائه‌دهنده باید به روشن‌ترین و قابل فهم‌ترین شکل ممکن این بخش را آماده کند تا برای کاربران قابل درک باشد.

 • بخش انگیزه از معرفی طرح

طبیعی است که ارائه دهنده پروپوزال یک اشکال را در سیستم شناسایی کرده است که برای آن راه‌حل در نظر گرفته است. کاربران می‌خواهند بدانند که این مشکل چه بوده و این طرح برای بهبود چه موضوعی ارائه شده است. بنابراین در این بخش باید شخص ارائه دهنده یا توسعه دهنده، انگیزه خود از طرح را بیان کند. کاربران از روی این بخش می‌توانند متوجه شوند که چرا اجرای این طرح بهتر از حالت فعلی سیستم است و چرا باید به آن رأی بدهند!

 • بخش منطق طرح

این بخش در ادامه بخش قبلی قرار گرفته و به نوعی مکمل توضیحات آن است. در بخش قبلی ارائه دهنده از کاستی که در سیستم احساس کرده است می‌گوید و حالا در بخش منطق طرح، عنوان می‌کند که آن کاستی یا مشکل چگونه حل خواهد شد. اگر این بخش به درستی ارائه شود، شانس قبولی طرح توسط کاربران بیشتر می‌شود.

بخش منطق طرح پروپوزال بهبود بیت کوین

 • بخش سازگاری با نسخه قبلی

هدف از پروپوزال، بهبود شبکه بلاکچین است نه این‌که آن را از نو بسازد؛ بنابراین طرح‌های پروپوزال باید حالت به‌روزرسانی داشته باشند. یعنی طرح با نسخه‌های قبلی سازگار بوده و پس از اجرا بهبود آن را در پی داشته باشد. اگر یک طرح، هرچقدر هم جامع و با ارزش باشد، اما سازگاری لازم با نسخه‌های قبلی را نداشته باشد، شانس پذیرش و اجماع آن به حداقل می‌رسد!

 • بخش ارائه نمونه

تا به این‌جا در تمام سرفصل‌ها به بررسی تئوری ایده شخص ارائه دهنده پرداخته شده بود. اما همه چیز در تئوری خلاصه نمی‌شود. بنابراین ارائه دهنده پروپوزال باید از قبل نمونه‌ای از آن را امتحان کرده باشد. سپس اطلاعات مربوط به آن را در این بخش به اشتراک بگذارد تا کاربران بتوانند تفاوت حالت فعلی و حالت پس از اجرای طرح را احساس کنند.

می‌بینید که فقط دانستن این‌که BIP چیست کافی نیست، بلکه باید از ساختار آن نیز آگاهی داشته باشید. یک سند پروپوزال بهبود بیت کوین باید به شکل منظم و اصولی نوشته شود. یک BIP در بیت کوین می‌تواند نقش بسیار مؤثری داشته باشد، اما اگر به درستی مطرح نشود، شانس اجرای خود را از دست می‌دهد. بنابراین باید حتماً به‌صورت کاملاً منظم، روشن و اصولی نوشته شود.

مراحل تأیید پیشنهاد بهبود بیت کوین

ارائه پروپوزال بهبود بیت کوین تا تبدیل شدن آن به یک ایده اجرایی دارای یک سری مراحل است که ممکن است در برخی موارد طولانی باشند. در واقع ممکن است حتی پروپوزال‌ها بسیار مهم و با ارزش نیز برای مدت طولانی مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرند.

در واقع مراحل کلی این فرآیند به قرار زیر است:

 • ارسال پیشنهاد توسط کاربر

قبل از آن‌که پروپوزال بهبود بیت کوین به یک طرح رسمی تبدیل شود، از طریق ایمیل و سایر کانال‌های ارتباطی در اختیار جامعه قرار می‌گیرد تا بازخوردهای مربوط به آن دریافت شود. اگر پروپوزال بتواند بازخوردهای مناسب و گسترده دریافت کند، تبدیل به یک BIP بیت کوین خواهد شد. آن‌گاه کاربر یا توسعه‌دهنده با استفاده از قالب‌های از پیش‌آماده، یک پروپوزال بهبود بیت کوین را به همراه جزئیات دقیق آماده می‌کند.

 • بررسی پیشنهاد توسط ویرایشگر

قبل از آن‌که پرپوزال تبدیل به پیش‌نویس شود، باید مجوز آن از ویرایشگر دریافت شود. بنابراین پروپوزال برای ویرایشگر ارسال می‌شود. آن‌گاه پس از بررسی، یک شماره به پروپوزال اختصاص داده خواهد شد. حالا پروپوزال در پلتفرم گیت‌هاب «GitHub» منتشر خواهد شد. در این مرحله پروپوزال بهبود بیت کوین به‌صورت کاملاً رسمی در دسترس اعضای جامعه قرار می‌گیرد. اعضای جامعه نیز پس از بررسی طرح می‌توانند آن را فعال کنند.

مراحل تأیید پیشنهاد بهبود بیت کوین

 • تأیید تراکنش توسط ماینرها

تغییر کدهای شبکه بلاکچین بیت‌کوین به پذیرش ۹۵ درصد ماینرها نیاز دارد. یعنی تقریبا باید 95 درصد ماینرها با یک طرح موافق باشند تا آن طرح بتواند به مرحله اجرا دربیاید. البته چنین اتفاقی به‌ندرت رخ می‌دهد؛ چراکه پیشنهاد موردنظر باید انگیزه‌ کافی برای تغییر را در اکثریت ماینرها ایجاد کند تا ماینرها حاضر شوند تغییرات حاصل از آن را برای مدت مشخصی اعمال کنند. در این بین، هرگونه تغییر ممکن است کاهش یا توقف درآمدزایی ماینرها را در پی داشته باشد!

 • اجرای پیشنهاد و ارتقای شبکه

وقتی پروپوزال موفق به دریافت رأی اکثریت ماینرها شد. می‌توان گفت که تغییر نهایی چنین طرحی، زمانی رخ می‌دهد که نودهای شبکه نسخه اصلاح‌شده «Core» با استفاده از پروپوزال را دانلود کنند. در این حالت نرم‌افزار نودهای شبکه نیز ارتقا پیدا می‌کند و پردازش تراکنش‌ها مطابق با استانداردهای جدید انجام می‌شود!

مراحل فوق، مراحل کلی اجرای یک پروپوزال بهبود بیت کوین هستند که ممکن است مدت زمان زیادی به طول بینجامد. در نهایت به این شکل عمل خواهد کرد.

مشهورترین پروپوزال‌های بیت‌کوین کدامند؟

طبیعتاً تا به امروز پروپوزال‌های مختلفی برای شبکه بیت‌کوین مطرح شده است که از بین آن‌ها، سه مورد زیر از شهرت بیشتری برخوردارند:

 • طرح «BIP-11» مربوط به «معاملات استاندارد M-of-N»

این طرح توسط گوین اندرسن «Gavin Andresen» در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۱۱ ارائه شده و از نوع استاندارد است. فعال کردن کیف‌پول‌های امن، تراکنش‌های امانی و دیگر مواردی که در آن مبادله وجوه به بیش از یک امضا نیاز دارد، در این پروپوزال مطرح شده است.

مشهورترین پروپوزال‌های بیت‌کوین کدامند؟

 • طرح «BIP-16» مربوط به «پرداخت به هش اسکریپت»

این طرح نیز توسط گوین اندرسن در 3 ژانویه 2012 ارائه شد و از نوع استاندارد است. این طرح برای مدیریت سیستم‌های پرداخت بیت‌کوین با یک روش جدید است که به داده‌های پرداخت اجازه می‌دهد برای تسهیل پرداخت‌ها در یک کد QR گنجانده شوند.

 • طرح «BIP-141» مربوط به «سگویت – SegWit»

این طرح توسط تیم توسعه‌دهندگان بیت‌کوین کور «Bitcoin Core» در ماه آگوست 2017 روی شبکه بیت‌کوین اعمال شد. هدف سگویت به عنوان یک سافت‌فورک، افزایش ظرفیت شبکه بیت‌کوین بوده و مقیاس‌پذیری بیت‌کوین را هدف قرار داده بود.

جمع‌بندی

در این مطلب متوجه شدیم که BIP چیست و اجرای BIP در بیت کوین چه تأثیراتی دارد. طبیعتاً افرادی می‌توانند در زمینه ارائه پروپوزال بهبود بیت‌کوین تلاش کنند که از جنبه‌های مختلف این شبکه، مزایا و معایب آن آگاهی کافی داشته باشند. در غیر این‌صورت طرح‌های نامناسب به پرپوزال تبدیل نخواهند شد!

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *