تحلیل کانسلیم چیست؟ | تجزیه و تحلیل با استراتژی معاملاتی کانسلیم

تحلیل کانسلیم

به صورت دقیق‌تر و ریزبینانه‌تر برای شما دوستان بگوییم که کانسلیم در بورس چیست و اصلا چه مفهومی دارد. کلمه CANSLIM در واقع مخفف فرآیند هفت مرحله‌ای است که یک سرمایه گذار موظف است تا به هنگام انتخاب یک سهم مناسب و با پتانسیل رشد خوب آن‌ها را بررسی کند. هر حرف از کلمه CANSLIM درواقع مخفف یک معیار یا یک عامل کلیدی است که باید شما به عنوان یک سهام‌گذار و یا تریدر آن‌ها را در ابتدای شناخت یک سهم تجزیه و تحلیل کنید. بیایید نگاهی کوتاه به هر یک از این معیارها بیندازیم.

CANSLIM چیست؟

هرکدام از حروف کلمه CANSLIM معنای خاصی دارد. در ادامه مطلب به تجزیه هرکدام از این حروف می‌پردازیم.

 1. c

حرف ‘C’ مخفف عبارت  ” current quarterly earnings per share ” به معنای درآمد فصلی فعلی هر سهم در هر شرکت است. هنگامی که به دنبال یک شرکت معتبر برای خرید سهم و سرمایه گذاری می‌گردید باید به عنوان یک سرمایه گذار سود سه ماهه فعلی هر سهم را با سه ماهه مشابه سال مالی قبلی آن شرکت مقایسه کنید. هرچه درصد رشد این اعداد و ارقام بیشتر باشد اساساً شرکت منتخب گزینه مناسبی برای خرید سهم است. به عنوان یک قانون کلی اکثر سرمایه گذاران تمایل دارند به دنبال شرکت‌هایی با نرخ رشد 20٪ و یا بیشتر باشند.

 1. A

حرف ‘A’ مخفف شده عبارت ” annual earnings growth ” یه معنای رشد درآمد سالانه است. درآمد حاصل از یک شرکت ترجیحاً باید سال به سال رشد کند. اکثر سرمایه گذاران با استفاده از روش CANSLIM به دنبال شرکت‌هایی می‌گردند که طی 3 تا 5 سال گذشته نرخ رشد درآمد سالانه آن‌ها 20 تا 25٪ یا حتی بیشتر رشد کرده باشد.

 1. N

حرف ‘N’ مخفف ” new product, service, management, or events ” است که به معنای محصول، خدمات، مدیریت و یا رویدادهای جدید است. یک شرکت ترجیحاً باید در مسیر دائمی نوآوری و توسعه قرار داشته باشد. بدون تولید و انتشار هرگونه محصول، خدمات یا رخداد رویدادهای جدید قیمت سهام یک شرکت ممکن است خیلی کند رشد کند. از طرفی دیگر هم اگر شرکتی دائما در حال تولید محصولات جدید باشد به احتمال زیاد قیمت سهام آن شاهد افزایش چشمگیری خواهد بود.

 1. CANSLIMS

حرف ‘S’ مخفف کلمه ” supply ” و به معنای تعداد و یا موجودی است. موجودی سهام یک شرکت در ایده‌آل‌ترین حالت خود باید کم باشد تا بتواند ارزش پیدا کند. supply به نوبه خود سبب می‌شود تا که سهام مورد نظر تقاضایی بیش از حد موجودی داشته باشد که بدر نهایت منجر به افزایش سریع قیمت می‌گردد (همانند توکن سوزی در ارزهای دیجتال). شرکت‌هایی که بخشی از سهام خود را از بازار خریداری کرده‌اند در طی اقدامی عرضه سهام خود را کمتر می‌کنند که در نهایت منجر به تقاضای اضافی از جانب سرمایه گذاران و متعاقباً افزایش قیمت آن می‌گردد.

 1. L

حرف ‘L’ مخفف کلمه ” leading ” به معنای رهبر و پیش‌رو است. طبق گفته‌های روش CANSLIM  یک سرمایه گذار همیشه باید به دنبال سرمایه گذاری در یک شرکت پیش‌رو در صنعت مورد نظر باشد. این استراتژی استفاده از یک شاخص فنی مانند شاخص مقاومت نسبی (RSI) برای شناسایی شرکت‌های پیشرو را به سرمایه گذاران پیشنهاد می‌کند.

 1. i

حرف “I” مخفف عبارت ” institutional sponsorship ” و به معنای حمایت نهادی یه پشتیبان یا حامی است. یک سرمایه گذار قبل از تصمیم‌گیری در خصوص سرمایه گذاری در یک سهم همیشه باید ابتدا الگوی حمایتی سهم یک شرکت را بررسی کند. شرکت‌هایی برای سرمایه گذاری مطلوب هستند که دارای سطح بالاتری از حمایت نهادی خود قرار داشته باشند. به طور کلی هرگونه افزایش از سطح نهادی مورد نظر به عنوان یک عامل مثبت در بازار بورسی در نظر گرفته می‌شود.

 1. M

حرف ‘M’ مخفف عبارت ” market direction ” و به معنای جهت بازار است. تعداد زیادی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تمایل دارند که روند فعلی یا روند بازار را دنبال کنند. بنابراین یک سرمایه گذار قبل از تصمیم‌گیری در خصوص سرمایه گذاری در یک شرکت باید ایده‌آل‌های بازار را با استفاده از شاخص‌های گسترده موجود کاملاً تجزیه و تحلیل کند.

حال با دانستن این نکات دیگر به صورت بسیار دقیق و ریزبینانه می‌دانید روش کانسلیم چیست و چه معنایی دارد. در واقع کانسلیم برآیندی را مشخص می‌کند که سرمایه گذاران می‌توانند به راحتی و با استفاده از آن سهامی را به منظور سرمایه گذاری انتخاب کنند که امکان رشد سریع‌تری نسبت به سایرین دارد. همچنین نام‌گذاری این روش تحلیلی ترکیبی بی‌دلیل نبوده است و کلمه به کلمه آن دارای معانی و مفهوم عمیق و سنجیده شده هستند.

آموزش تحلیل کانسلیم

حال که دیگر با معنی و مفهوم اصلی این که روش کانسلیم چیست آشنا شدید زمان آموزش قوانین اصلی آن به شما فرا می‌رسد. در این بخش از مقاله قرار است به شما دوستان آموزش دهیم که چگونه باید زمان صحیح خرید و فروش را با استفاده از این روش بسنجید. قوانین اصلی کانسلیم در بورس عبارتند از:

 • ضررهای خود را تا محدوده 8 درصد کاهش دهید.
 • بهتر است تا به دور از طمع و به آرامی سود کنید.
 • سهم مورد نظر خود را با استفاده از تحلیل‌ها و سنجش‌ها در قیمت پایه بخرید.
 • سهام قابل رشدی بخرید که در سه سال گذشته فروش و سود هر سهم از آن 25٪ افزایش داشته است.
 • خواندن نمودارها و تحلیل‌های روزانه و هفتگی را به خوبی بیاموزید.
 • قبل از خرید هر سهم اهدف خرید و سپس فروش آن را یادداشت کنید.
 • قبل از خرید بررسی کنید که بازار کلی در یک روند صعودی قرار داشته باشد.

شما با در نظر گرفتن این قوانین و اعمال آن‌ها در سرمایه‌گذاری‌ها و تریدهای خود می‌توانید سود خوبی را در این بازار ازآن خود کنید. همانطور که قبلاً نیز برای‌تان ذکر کردیم هر یک از هفت معیار اصلی کانسلیم نیز جزء مواردی هستند که شما باید آن‌ها را در کنار این قوانین به کار ببرید.

آموزش تحلیل کانسلیم

مزایا اصلی تحلیل CANSLIM کدامند؟

CANSLIM یک استراتژی صعودی برای بازارهای مالی همچون بورس و فارکس است.  به طور مختصر باید بگوییم که روش CANSLIM مناسب برای سرمایه گذاران باتجربه و با تحمل ریسک بالا است که به آموزش بورس تسلط نسبتا خوبی دارند.

شاید اولین مزیت تحلیل کانسلیم را بتوان این موضوع دانست که نسبت به سایر روش‌ها سرعت یادگیری بیشتری دارد. مزیت اصلی دیگر تحلیل کانسلیم را می‌توان در این موضوع دانست که در طول زمان‌هایی که افراد از این روش تحلیلی به منظور سنجش سهام مورد نظر خود استفاده کرده‌اند در اکثر موارد توانسته‌اند به اهداف و سودهای مورد نظر خود دست پیدا کنند.

همچنین زمانی که شما بدانید تحلیل کانسلیم چیست و قانون‌های آن را به دقت مطالعه کنید متوجه خواهید شد که در پس پرده هر یک از این قوانین و کلمات مخفف شده مزیت‌های بیشمار نهفته است.

چرا استفاده از روش کانسلیم از اهمیت بالایی برخوردار است؟

همانطور که در مقدمه این مقاله برای‌تان به وضوح توضیح دادیم گفتیم که روش کانسلیم را می‌توان ترکیبی از تحلیل‌های فاندامنتال و تکنیکال دانست. از آن‌جایی که هیچگونه تحلیل و پیش‌بینی ۱۰۰ درصدی در بازارهای مالی همچون بورس وجود ندارد بهتر است تا به عنوان یک تریدر و یا سرمایه گذار به هردو این نوع تحلیل ها تسلط داشته باشید. در واقع روش تحلیل کانسلیم با هدف رفع این مشکل ساخته و پرداخته شد. از طرفی همان‌طور که می‌دانید یادگیری و آموزش تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال به گذراندن دوره‌های تخصصی نیاز دارد که  این روزها قیمت‌های گزافی دارند. با در نظر گرفتن همین موضوع روش کانسلیم آمد تا بتوانند این  امکان را برای شما سرمایه‌گذاران و دوستداران بازارهای مالی محیا کند تا در مدت زمانی کوتاه‌تری بتوانید وارد بازار سرمایه گذاری بورس گردید و به تحلیل‌ سهم های مورد نظر خود بپردازید.

نتیجه گیری

روش CANSLIM یک استراتژی سرمایه گذاری بسیار مفید است که می‌تواند به سرمایه گذاران در شناسایی دقیق‌تر سهام‌ با پتانسیل رشد بالا کمک کند. در حقیقت طبق یک مطالعه تحقیقاتی که انجام شده است استراتژی CANSLIM موفق شده تا از میانگین معیارها در مقایسه با روش‌های دیگر هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت بهتر باشد. در اینجا نکته مهمی که باید توجه داشته باشید این است که این استراتژی فقط برای استفاده در بازارهای گاوی و یا همان بازارهای صعودی تنظیم شده است. و به همین ترتیب توصیه نمی‌شود که آن را در یک سناریوی نزولی یا در یک بازار در حال سقوط استفاده بشود. ما در این مقاله سعی کردیم برای شما به توضیح این مسئله بپردازیم که به طور کلی تحلیل کانسلیم چیست و در ادامه نیز به ارائه ‏یکسری نکته آموزشی در این خصوص به شما پرداختیم.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *