استخراج ابری (cloud mining) چیست و چگونه کار می‌کند؟

استخراج ابری

آیا می‌دانستید برای استخراج بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال مجبور نیستید تجهیزات گران‌قیمت بخرید و مزرعه خود را ایجاد کنید؟! بله همین‌طور است. در واقع لازم است آگاه باشید که راه بهتری برای تبدیل شدن به یک ماینر وجود دارد. بدون اینکه سرمایه‌گذاری هنگفت انجام دهید یا مشغول دست‌وپنجه نرم کردن با سخت‌افزارهای قدیمی شوید؛ البته در این روش، از قبوض هنگفت برق نیز خبری نیست. این روش «استخراج ابری» نام دارد که به آن «ماینینگ ابری» هم گفته می‌شود. در ادامه، ضمن تعریف این مفهوم، به شما خواهیم گفت که استخراج ابری ارز دیجیتال چگونه صورت می‌گیرد. سپس مزایا و معایب آن را نیز بررسی خواهیم کرد. پس اگر شما نیز می‌خواهید در مقام یک استخراج‌کننده در بازار کریپتو فعالیت کنید و دقیقاً بدانید که استخراج ابری چیست، با ما همراه باشید.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

قبل از این که به سراغ تعریف ماینینگ ابری برویم، خود واژه‌ی استخراج «Mining» را بررسی خواهیم کرد. اگر تعریف این مفهوم را بسیار ساده کنیم، استخراج بیت‌کوین «Bitcoin» و برخی ارزهای دیجیتال دیگر است. به طور دقیق‌تر، فناوری استخراج یا ماینینگ، برای ایجاد بلوک‌های جدید سکه‌های مجازی برای اطمینان از انتشار آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زبان مهندسان بلاک‌چین «Blockchain»، ماینینگ پشتیبانی از عملکرد یک شبکه رمزنگاری با ایجاد بلوک در بلاک‌چین با استفاده از قدرت فناوری محاسباتی است. به سیستمی که عمل استخراج را انجام می‌دهد، ماینر «Miner» گفته می‌شود. حالا ماینر از قدرت تجهیزات برای حل یک معادله رمزنگاری برای یافتن هش (امضای دیجیتال) استفاده می‌کند. استخراج‌کننده‌ای که امضای دیجیتالی را پیدا می‌کند، پاداشی به شکل 1 واحد ارز دیجیتال دریافت می‌کند. این پاداش‌ها، سود حاصل از عمل استخراج برای افراد است.

در گذشته برای استخراج بیت‌کوین از کامیپوترهای معمولی استفاده می‌شد. اما امروزه این روش اصلاً به‌صرفه نیست. به همین خاطر موضوع دستگاه‌های ماینر به نام اسیک «ASIC» به میان آمد. استفاده از این دستگاه‌ها بازده خوبی دارد، اما به تجهیزات اتصال، مکان اختصاصی، اینترنت پرسرعت، برق 3 فاز و …. نیاز دارد.

استخراج ابری چیست؟

استخراج ابری «Cloud Mining» یک روش استخراج ارز دیجیتال است که در آن نیازی به استفاده از هیچ تجهیزات خاصی نیست. البته این به معنی حذف تجهیزات سخت‌افزاری از سیستم استخراج نیست؛ بلکه سخت‌افزارهایی که شما در استخراج ابری معتبر از آن‌ها استفاده می‌کنید، در مکانی دور قرار داده شده‌اند. شما با اجاره این تجهیزات و اتصال به‌ آن‌ها از طریق کامپیوترتان، قدرت آن‌ها را برای استخراج رمزارز موردنظر خود به کار می‌گیرید. برای درک این موضوع، تصور کنید که یک شرکت چینی، تعداد زیادی دستگاه‌های ماینر بسیار قدرتمند را در یک مکان اختصاصی قرار داده است. افراد زیادی می‌توانند با اجاره این دستگاه‌ها، عمل ماینینگ را انجام دهند. حالا شرکت چینی تصمیم می‌گیرد که تجهیزات خود را به استخراج کنندگانی در سراسر جهان اجاره دهد. شما یکی از داوطلبان هستید.

شما با ثبت‌نام در وب‌سایت این شرکت و پرداخت هزینه اجاره آن به‌صورت روزانه، ماهانه یا حتی سالانه (بسته به شرایط شرکت) تجهیزات را اجاره کرده و آن‌ها را به کار می‌گیرید. حالا شما از سیستم استخراج ابری استفاده می‌کنید.

استخراج ابری بیت کوین

 

استخراج ابری بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

در استخراج ابری بیت کوین، ارز دیجیتال بیت‌کوین به عنوان ارز مورد استخراج انتخاب می‌شود. سپس با پرداخت هزینه مشخص اجاره سیستم‌های استخراج ابری، این ارز دیجیتال مورد استخراج قرار می‌گیرد. برای استخراج ابری بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر، باید طبق آن‌چه که قبلاً بیان کردیم، داده‌های ریاضی و محاسبات عمیقی صورت بگیرد تا یک واحد بیت‌کوین یا بخشی از یک واحد آن وارد زنجیره بلاک‌چین شود. هربار که سیستم ماینینگ شما موفق به حل یک معادله برای استخراج بیت‌‌کوین می‌شود، شبکه به شما بخشی از بیت‌کوین را پاداش می‌دهد. این پاداش، سود شما از استخراج ابری بیت کوین خواهد بود. فرآیند استخراج در تمام سیستم‌ها به یک شکل واحد انجام می‌شود. فقط شیوه به‌کارگیری تجهیزات متفاوت است.

انواع روش‌های استخراج ابری

استخراج ابری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به سه روش صورت می‌گیرد. یعنی خود کلود ماینینگ را می‌توان با سه روش متفاوت انجام داد:

 • استخراج ابری با اجاره مزرعه فیزیکی «Physical farm rental»:

در این روش، شما یک مزرعه که در آن کلیه تجهیزات استخراج وجود دارد را از یک شخص یا شرکت اجاره می‌کنید. شخص یا شرکتی که این مزرعه را اجاره می‌دهد، «میزبان» نامیده می‌شود. به همین خاطر به این روش استخراج میزبانی یا «Hosted mining» هم گفته می‌شود. در این روش، انجام تنظیمات و دیگر فعالیت‌های ماینینگ برعهده‌ی میزبان است.

 • استخراج ابری با اجاره مزرعه مجازی «Virtual farm rental»:

در این روش، تجهیزات فیزیکی وجود ندارد. بلکه عمل استخراج به کمک تجهیزات مجازی صورت می‌گیرد. یک سرور مجازی قدرتمند خصوصی که شما باید نرم‌افزار استخراج خود را روی آن نصب نمایید. در این روش، خودتان می‌توانید تنظیمات استخراج را انجام دهید. چون در این روش هم شما به یک سرور راه دور متصل هستید که نقش میزبان را دارد، به آن روش میزبانی مجازی «Virtual hosted mining» هم گفته می‌شود.

 • استخراج ابری با اجاره قدرت محاسباتی «Computing power rent»:

در این روش، هیچ تجهیزات فیزیکی یا مجازی برای اجاره وجود ندارد. بلکه صرفاً قدرت هش «Hash» اجاره می‌شود. هش به معیاری اشاره دارد که قدرت استخراج را اندازه‌گیری می‌کند. هرچقدر نرخ هش بالاتر باشد، قدرت استخراج نیز بالاتر خواهد بود. حالا این هشی که شما اجاره می‌کنید، می‌تواند از قدرت اسیک‌ها، تجهیزات و ماشین‌آلات متعددی گرفته شود. در هر صورت، شما صرفاً هزینه طرح اشتراکی انتخابی خود را پرداخت کرده و استخراج را انجام می‌دهید. به این روش، قدرت هش اجاره «Leased hashing power» نیز گفته می‌شود.

کلود ماینیگ برای استخراج کدام رمزارزها استفاده می‌شود؟

طبیعتاً برخی از ارزهای دیجیتال به نسبت دیگر ارزها، از قابلیت‌های بیشتری برخوردارند. به طوری که بیشتر می‌توان روی استخراج، هولدینگ (نگهداری) یا ترید (معامله) آن‌ها حساب کرد. در مورد استخراج ابری نیز، ارزهای دیجیتال زیر در اولویت قرار دارند:

 • استخراج ابری بیت کوین «BTC»
 • استخراج ابری بیت کوین کش «BCH»
 • استخراج ابری لایت کوین «LTC»
 • استخراج ابری دوج کوین «Doge»
 • استخراج ابری ترون «TRX»
 • استخراج ابری کاردانو «ADA»
 • استخراج ابری ارز شیبا «SHIB»

معرفی این ارزهای دیجیتال به معنی این نیست که حتماً باید از استخراج ابری برای ماین کردن آن‌ها استفاده کنید. بنابراین شما باید قبل از انتخاب هر ارز دیجیتال برای کلود ماینینگ، آن را از هر جهت بررسی و تحلیل کرد باشید. البته برای این امر می‌توانید از یک متخصص حوزه ارزهای دیجیتال هم مشورت بگیرید.

 

بهترین سایتهای استخراج ابری بیت کوین

 

بهترین سایت‌های استخراج ابری بیت کوین کدامند؟

وبسایت‌های زیادی وجود دارند که خدمات خود را در زمینه کلود ماینینگ ارائه می‌کنند. بیشتر این سایت‌ها ضمن ارائه استخراج ابری بیت کوین، برای سایر ارزهای دیجیتال نیز کاربرد دارند. مشهوترین این وب سایت‌ها به قرار زیر هستند:

 • وبسایت کلودماین آی‌کیو ماینینگ «IQ Mining»

آی‌کیو ماینینگ در سیشل قرار دارد. این پلتفرم فعالیت خود را از سال 2016 آغاز کرده و در بین انواع وبسایت‌های کلود ماینینگ معتبر جای گرفته است.

 • وبسایت کلودماین جنسینگ ماینینگ «Genesis Mining»

وبسایت جنسینگ برای امر کلود ماینیگ از انرژی زمین گرمایی جزایز ویرجین انگلیس استفاده می‌کند. این پلتفرم نیز فعالیت کلودینگ خود را از سال 2014 آغاز کرده است.

 • وبسایت کلودماین هش‌ فلیر «Hashflare»

تجهیزات ماین این وبسایت در کشور اسکاتلند قرار دارد و از سال 2015 شروع به فعالیت کرده است. از این بستر به غیر از استخراج ابری بیت کوین، برای استخراج ابری بیت کوین کش، استخراج ابری لایت کوین، اتریوم، زدکش و …. هم استفاده می‌شود.

علاوه بر این موارد می‌توان وبسایت‌های کلود ماینینگ دیگری چون کریپتو یونی‌ورس «Crypto Universe»، هشینگ 24 «Hashing24» و چیکن فست «ChickenFast» را نام برد. البته فعالیت این وبسایت‌ها رایگان نیست. اگر شما قصد دارید از ماینینگ ابری رایگان استفاده کنید، برای شما سودمند نخواهد بود. بنابراین نمی‌توان روی ماینینگ ابری رایگان برای کسب سود از این راه حساب کرد.

مزایای کلود ماینینگ چیست؟

کلود ماینینگ می‌تواند مزایای بسیاری برای استخراج کنندگان به همراه داشته باشد. از جمله این مزایا می‌توان برخی از نمونه‌های زیر را نام برد:

 • عدم نیاز به تجهیزات فنی و دستگاه‌های ماینر پر سر و صدا
 • عدم نیاز به دانش فنی برای اجرای تجهیزات و اتصال آن‌ها
 • نداشتن مسئولیت در برابر خرابی یا تعمیر تجهیزات اجاره شده
 • عدم نیاز به مکان اختصاصی برای استخراج ارزهای دیجیتال

با استفاده از سیستم‌های کلود ماینینگ،‌ شما فقط به یک کنترل‌پنل برای بررسی وضعیت استخراج خود نیاز دارید. این کنترل پنل می‌تواند یک نرم‌افزار روی کامپیوتر یا گوشی شما برای اتصال به سیستم کلودینگ باشد. در واقع، با این روش، هیچکس از استخراج شما باخبر نمی‌شود. چراکه هیچ دستگاه، آلودگی صوتی، مجوز یا فعالیت خاصی نیاز نیست.

معایب کلود ماینینگ چیست؟

کلود ماینینگ در کنار مزایایی که دارد، معایبی هم دارد که برای انتخاب این روش برای استخراج، باید به این معایب توجه داشت:

 • داشتن سود اندک در برابر روش‌های استخراج شخصی
 • امکان کلاهبرداری در سیستم‌های ارائه خدمات کلود ماینینگ
 • عدم نظارت روی تجهیزات ماینینگ
 • عدم شفافیت و امکان هش دزدی در سرویس‌های کلود ماینینگ

شما در سیستم کلود ماینینگ، هرگز نمی‌توانید تجهیزات استخراج را مشاهده نمایید. شما صرفاً از یک دریچه کوچک به صورت تئوری، اطلاعات مربوط به سیستم ماینینگ خود را مشاهده می‌کنید. بنابراین هیچ نظارتی نمی‌توانید روی این تجهیزات داشته باشید. همچنین شرکت‌ها و وب سایت‌های ارائه‌دهنده کلود ماینینگ، کلیه هزینه‌ها و سود خود را در نظر می‌گیرند؛ به همین خاطر امکان دزدیدن هش، کلاهبرداری یا دیگر خطرات احتمالی وجود دارد.

استخراج ابری بیت کوین چگونه کار می کند

استخراج ابری ارز دیجیتال رایگان چطور صورت می‌گیرد؟

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، استخراج ابری ارز دیجیتال رایگان نمی‌تواند برای افراد به‌صرفه باشد. چراکه هیچ‌کس تجهیزات گران استخراج خود را به‌صورت رایگان در اختیار دیگران قرار نمی‌دهد. مگر اینکه پای یک ارز دیجیتال جدید در میان باشد. ارزهای دیجیتالی که به تازگی قصد ورود به بازار کریپتو را دارند، برای تبلیغ کوین یا توکن خود، از ارائه رایگان آن‌ها در ایردراپ‌ها استفاده می‌کنند. ایردراپ «Airdrop» به فعالیتی اشاره دارد که در پی آن، ارزهای دیجیتال به‌صورت رایگان یا در پی یک فرآیند ساده به افراد تعلق می‌گیرند. معمولاً ارزش این ارزها در بازار بسیار پایین است. بنابراین برای کسب سود از آن‌ها، باید آن‌ها را چندین سال نگهداری کنید تا شاید نرخ آن‌ها بالاتر برود. البته این ریسک بزرگی است؛ چون گاهاً این ارزها رشد کرده و گاهاً از میدان خارج می‌شوند.

گاهاً برخی افراد در رسانه‌های اجتماعی برای استخراج ابری ارز دیجیتال با موبایل تبلیغ می‌کنند. این پلتفرم‌ها با ریسک بالایی برای کاربران همراه هستند. بنابراین نمی‌توان با قاطعیت در مورد آن‌ها نظر داد. استخراج ابری ارز دیجیتال با موبایل نیز ممکن است به منظور ایردراپ صورت بگیرد که اگر ارز دیجیتال ارزشمندی در کار باشد، می‌تواند سودمند باشد. در غیر این‌صورت، مباحث کلاهبرداری به میان می‌آید. بنابراین در استفاده از این سیستم‌ها، نهایت دقت را داشته باشید.

سخن نهایی

کلود ماینینگ معتبر می‌تواند برای افراد سودهای متوسطی را در پی داشته باشد. اما این روش برای کسب سودهای کلان کاربرد ندارد. اگر شما در پی کسب سودهای متوسط از امر استخراج هستید، می‌توانید از سیستم‌های استخراج ابری کاردانو، استخراج ابری دوج‌کوین، کلود ماینینگ ترون یا حتی استخراج ابری ارز شیبا یا دیگر شت‌کوین‌های پر سروصدا مثل شیبا استفاده کنید. اما اگر یک ارز غیرپایه برای ماینینگ را انتخاب کنید، باید ریسک افزایش یا کاهش شارپ نرخ آن را نیز بپذیرید. این در حالی است که استخراج ابری ارزهای پایه مانند بیت‌کوین، اتریوم، استخراج ابری بیت کوین کش یا استخراج ابری لایت کوین با چنین ریسک بالایی همراه نیست. نظر شما در این باره چیست؟

آموزش ارز دیجیتال ماشین زمان

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *