فراکاب در بورس چیست؟ + بهترین سهم های فراکابی

فراکاب چیست

،منظور از فراکاب، 4 نماد بزرگ بورس ایران شامل فرابورس، بورس انرژی، بورس کالا و بورس اوراق بهادار است. این شرکت‌­ها سهامی عام هستند که و سهام آن‌ها در بازار بورس و فرابورس معامله می‌شود.

فراکابها در بورس 

نمادهای بورس چهارگانه فراکاب نامیده میشوند که شامل نمادهای بورس، فرابورس، کالا و انرژی هستند. درآمد این شرکتها اغلب از کارمزد معاملات تامین میشود. ماهیت این شرکتها شبیه هیچ کدام از شرکت های دیگر بازارهای سرمایه نیست. این شرکتها تولیدی نیستند و مزیت آنها این است که نیاز به مواد اولیه، تجهیزات یا سرمایه زیاد برای سودآوری ندارند. شرکتهای فراکابی به هیچ عنوان بسته نمیشوند و همراه با بازار بورس به فعالیت خود ادامه میدهند.

سهم های فراکابی در بورس

انواع بازار بورس

بازار فرابورس: در بازار بورس، واحدی با نام هیأت پذیرش اوراق بهادار مشغول به کار هستند، که شرکت‌ها را از نظر صلاحیت ورود به بازار بورس اوراق بهادار بررسی می‌کنند. چنانچه شرکتی نتواند حداقل‌های لازم را داشته باشد، وارد بازاری جانبی به نام فرابورس می‌شوند.

بازار بورس کالا: بورس کالا به بازار معاملات کالا گفته می‌شود. در این بازار عرضه کنندگان کالاهای خود را ارائه می‌دهند، تا پس از انجام بررسی از طرف کارشناسان، در اختیار سرمایه‌گذاران قرار بگیرد. در این بازار اقلامی مانند برنج، گندم، فلزات، زعفران و غیره معامله می‌شوند.

بورس انرژی: این بازار نوعی بازار کالایی است با این تفاوت که در آن تنها حامل‌های انرژی و سهام مربوط به کالاهای این حوزه معامله می‌شوند. حامل‌هایی مانند نفت، گاز و برق موارد اصلی معامله در این بازار هستند.

بورس اوراق بهادار: بازار بورس اوراق بهادار، بازاری است که سهام شرکت‌ها و سازمان‌ها در آن معامله می‌شود و ما آن را به عنوان بازار بورس میشناسیم.

انواع بورس در ایران

سهم های فراکابی

کارمزدی که بابت کارمزد دریافت میشود بین کارگزاری، سازمان بورس و مالیات تقسیم میشود. قسمتی از آن نیز درآمد شرکتهای بورس است. از آنجایی که کارمزد هم از خریدار و هم از فروشنده دریافت میشود، زمانی که حجم معاملات بالا باشد، شرکت های فراکابی درآمد بهتری خواهند داشت. به همین دلیل عده ای عقیده دارند که سهم های فراکابی در بلند مدت سود خوبی میدهند.

بهترین سهم فراکابی در بورس کدام است؟

شرکت‌هایی که زیر مجموعه فراکاب قرار می‌گیرند متشکل از سهم‌های مختلف هستند، انتخاب بهترین سهم فراکابی با توجه به یک مولفه صورت نمی‌گیرد که بتوان گفت سهام شرکت x یا y بهتر است، بلکه با تکیه بر دانش تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و شناخت بازار می‌توانید بهترین سهم‌های فراکابی را شناسایی کنید.

افرادی که سهم‌های فراکابی دریافت می‌کنند با توجه به دریافت سود تقسیمی سالیانه، بازدهی خوبی خواهند داشت چرا که در هر شرایطی یعنی هم زمانی که بازار روند نزولی دارد و هم زمانی که بازار روند صعودی دارد این شرکتها درآمد دارند. البته زمانی که حجم معاملات کاهش پیدا کند، این سهام نیز با کاهش قابل توجهی رو‌به‌رو خواهند شد.

آموزش بورس رایگان
4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *