فومو چیست و از کجا می آید؟

فومو چیست

مباحث روانشناسی در بازارهای مالی تاثیر بسیار زیادی روی معاملات دارد و می‌تواند موفقیت یا شکست یک معامله‌گر را رقم بزند. یکی از موضوعات مهم در روانشناسی معاملاتی که ممکن است بسیار از معامله‌گران با آن روبه‌رو شوند اختلال فومو است. در این مقاله از دلفین‌وست به سوالاتی مانند فومو چیست و چگونه می‌توان با فومو مقابله کرد پاسخ می‌دهیم.

فومو چیست؟

FOMO که در زبان فارسی نیز از همان عبارت فومو استفاده می‌شود مخفف Fear Of Missing Out به معنای ترس از دست دادن است. افرادی که دچار اختلال فومو می‌شوند به دلیل داشتن حس ترس از دست دادن، به صورت هیجانی دست به اقدامات مختلفی می‌زنند. اگر شما هم یک تریدر هستید  احتمالا برای شما هم پیش آمده است که یک معامله را با حس از دست دادن معامله، از دست دادن سود بیشتر و موارد مشابه زودتر از زمان مشخص شده یا بدون در نظر گرفتن جزئیات معامله آن را باز کرده باشید.

دلیل به وجود آمدن فومو

یکی از سوالاتی که برای معامله‌گران به وجود می‌آید این است که فومو چگونه در یک تریدر به وجود می‌آید؟ دلیل اصلی فومو این است که یک معامله‌گر موفقیت و شکست‌های خود را با موفقیت و شکت‌های دیگران مقایسه می‌کند و به جای تمرکز روی فعالیت خود روی موفقیت‌ها و شکست‌های  دیگران تمرکز کرده است. مقایسه موفقیت‌های دیگران با خود بدون در نظر گرفتن شرایطی که برای هر معامله‌گر متفاوت است این حس را ایجاد می‌کند که شما در حال از دست دادن موفقیت‌های زیادی هستید پس به صورت هیجانی اقدام به باز کردن معاملات مختلف می‌کنید و به این شکل فومو در یک معامله‌گر نمایان می‌شود.

چگونه تحت تاثیر فومو قرار نگیریم؟

برای این که تحت تاثیر فومو قرار نگیرید بهترین کار تمرکز روی موفقیت‌های خود است. حال سوال پیش می‌آید که چگونه روی موفقیت‌های خود تمرکز کنیم؟ یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد تمرکز نوشتن است. برای تمرکز روی موفقیت‌های خود مراحل زیر را طی کنید.

  • یک دفترچه یادداشت تهیه کنید.
  • روزانه معاملات مختلف خود را ثبت کنید.
  • کارهای مثبتی را که در مسیر معامله‌گری بر می‌دارید یادداشت کنید.
  • در آخر هفته میزان رشد خود را با گذشته خود مقایسه کنید.

فومو چه ضررهایی به معامله‌گر وارد می‌کند؟

اگر یک معامله‌گر نتواند از فومو اجتناب کند در معاملات خود متحمل ضررهای سنگین خواهد شد. فومو باعث می‌شود یک تریدر به انجام معاملات ضعیف عادت کند یعنی هر بار که بر اساس تصمیمات هیجانی یک معامله را انجام می‌دهد به مرور زمان ضعف‌های او در معامله افزایش پیدا خواهد کرد. ممکن است در معاملاتی که آن را بر اساس فومو باز کرده‌اند سودهای زیادی کسب کنند اما اگر به کارنامه معاملاتی آن‌ها حتی در بازه کوتاه مدت نگاه کنیم مقدار ضرر آن‌ها بیش از سودهایی است که کسب کرده‌اند. افرادی که دچار فومو در معامله‌گری می‌شوند ضررهای حتی هنگفت خود را احساس نمی‌کنند و با این تفکر که در معاملات بعدی این ضررها جبران می‌شود پشت سر هم معاملات هیجانی انجام می‌دهند این موضوع باعث می‌شود در طولانی مدت یک معامله‌گر یا تریدر بخش زیادی از سرمایه خود را از دست بدهد.

جومو چیست؟

فومو و جومو دو احساس هستند که دقیقا در مقابل هم قرار دارند یعنی زمانی که فرد دچار اختلال فومو شده و بر اساس هیجانات دست به اقدام می‌زند در نقطه مقابل جومو به احساسی گفته می‌شود که فرد بر اساس آگاهی کامل تصمیم‌گیری می‌کند. برای این که یک معامله‌گر بتواند جومو را جایگزین فومو کند به یک باره امکان‌پذیر نیست باید در طول زمان اقداماتی را انجام دهد تا معامله‌گر به صورت خودکار در هنگام معاملات بر اساس جومو یعنی آگاهی پیش برود. از جمله کارهایی که می‌تواند به یک معامله‌گر کمک کند تا جومو را جایگزین فومو کند  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

درک بازار و استفاده از تحلیل بنیادی

هنگامی که افراد تحلیل بنیادی را در معاملات خود دخیل کنند در هیجانات بازار برای انجام معامله کمتر تحریک می‌شوند زیرا می‌دانند بنیاد بازار با هیجانات بسیار متفاوت است. افزایش و کاهش قیمت‌ها در کوتاه مدت آن‌ها را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. تحلیل بنیادی به ویژه در بازار بورس و بعد از آن در بازار ارز دیجیتال می‌تواند دید خوبی به یک معامله‌گر بدهد.

تعیین استراتژی و پایبندی به آن

داشتن استراتژی همیشه یک راه نجات هنگام گیر افتادن در مشکلات معاملاتی است. اگر معامله‌گر بتواند استراتژی خود را تعیین کند و بر آن پایبند باشد قطعا نتیجه مثبتی از بازار خواهد گرفت. برای مثال اگر در استراتژی خود تعیین کرده‌اید در روز مشخصی معامله نکنید باید به آن پایبند باشید شاید فکر کنید این موضوع کوچکی است و آسیبی به شما وارد نمی‌کند اما همین موضوع کوچک باعث می‌شود هر دفعه قوانین بیشتری از استراتژی خود را زیر پا بگذارید و در طولانی مدت خواهید دید که معاملات خود را بدون در نظر گرفتن استراتژی خود انجام می‌دهید و در بیشتر مواقع متحمل ضرر خواهید شد.

تغییر تفکرات

معامله‌گرانی که بر اساس هیجانات دست به معامله می‌زنند و همیشه ترس دارند که از بازار جا بمانند و معاملات خوب را از دست بدهند باید این تفکر را در ذهن خود خلق کنند بازارهای مالی همواره وجود دارد و همیشه فرصت‌های خوب معاملاتی در اختیار معامله‌گر خواهد گرفت به این شکل ترس از دست دادن و جا ماندن از بازار از بین می‌رود و معامله‌گر می‌تواند با آرامش معاملات خود را انجام دهد.

روانشناسی معامله گری

فومو احساسی است که معمولا تمام معامله گران دچار آن می‌شوند و ارتباطی به حرفه‌ای بودن یک معامله گر ندارد. اگر شما هم به عنوان یک تریدر دچار فومو می‌شوید می‌توانید از سرویس روانشناسی معامله گری دلفین وست استفاده کنید. در این سرویس روانشناسان معامله‌گری به شما کمک می‌کنند تا احساسات مختلف خود را در شرایط‌های متنوع کنترل کنید و بر اساس احساسات و هیجانات معامله‌ای را انجام ندهید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *