کایبر سواپ (KyberSwap) چیست | شبکه کایبر چگونه کار می‌کند؟

کایبر سواپ

کایبر سواپ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) تجمیع‌کننده و پروتکل نقدینگی است که بهترین نرخ‌ها را برای معامله‌گران ارزهای دیجیتال به دست می‌آورد و بازدهی سرمایه بالاتری را برای ارائه‌دهندگان نقدینگی فراهم می‌کند. KyberSwap پروتکل اصلی در مرکز نقدینگی Kyber Network. KyberSwap و سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای خرید و فروش توکن‌ها به صورت غیرمتمرکز است. تبادل توکن به طور کامل روی زنجیره انجام می‌شود، به این معنی که KyberSwap هرگز وجوه شما را نگه نمی‌دارد و معاملات همیشه در بلاک‌چین به صورت شفاف و ایمن انجام می‌شوند.

شبکه Kyber در حال ارائه یک زیرساخت نقدینگی پایدار برای DeFi است. کایبر به عنوان یک مرکز نقدینگی غیرمتمرکز، نقدینگی را از پروتکل‌ها و منابع مختلف به یکدیگر متصل می‌کند تا بهترین نرخ رمز را به برنامه‌های غیرمتمرکز، تجمیع‌کننده‌ها، پلتفرم‌های DeFi و معامله‌گران ارائه دهد. در این مقاله قصد داریم به معرفی بیشتر کایبر سواپ، شبکه کایبر و مزایا و معایب آن بپردازیم.

 تاریخچه شبکه کایبر

شبکه Kyber یک پروتکل مبتنی بر اتریوم است که بر روی جمع‌آوری نقدینگی و تسهیل مبادلات برای توکن‌های ERC-20 متمرکز است. این تیم در سپتامبر 2017 از طریق یک عرضه اولیه ICO پول جمع‌آوری کرد و شبکه اصلی خود را در فوریه 2018 راه اندازی کرد. شبکه کایبر با جمع‌آوری نقدینگی از ذخایری که توسط مدیران ذخایر اداره می‌شود، عمل می‌کند. این مدیران مسئول حفظ نقدینگی در جفت‌های معاملاتی عرضه شده و به روزرسانی اسپردهای پیشنهادی و درخواستی هستند. مدیران این شبکه از طریق اسپرد در هر تراکنش، پاداش دریافت می‌کنند. علاوه بر این، کاربرانی که سرمایه اضافی داشته باشند، می‌توانند در رزرو استخرها مشارکت کند و از این طریق پاداش دریافت کنند.

شبکه کایبر

KyberSwap به کاربران امکان داد و ستد اتریوم (ETH) می‌دهد و بیش از 70 توکن ERC20 را در شبکه فراهم می‌کند. به لطف پروتکل نقدینگی زنجیره‌ای Kyber Network، سوآپ توکن برای همه توکن‌های موجود در صرافی یکپارچه است. KyberSwap برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران باتجربه و متمرکز بر آلت کوین، بهترین گزینه است.

شبکه کایبر (Kyber Network) چگونه کار می‌کند؟

شبکه Kyber یک پلتفرم نقدینگی صرافی غیرمتمرکز (DEX) مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم است که امکان تبدیل سریع و ساده بین دارایی‌های دیجیتال مختلف را فراهم کرده و به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و کیف پول‌ها، بدون دردسر ارزهای دیجیتال را معامله کنند. پیش از این، کاربرانی که توکن بومی Kyber را نداشتند، برای دسترسی به این پلتفرم، ملزم به دریافت آن‌ها بودند. با این حالKyber این مانع را کنار گذاشته است تا تجارت ارزهای دیجیتال را تا حد امکان برای کاربران خود ساده‌تر کند.

پروتکل کایبر با یک قرارداد هوشمند ارائه می‌شود که کاربران را قادر می‌سازد به شبکه بپیوندند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند قوانین را از طریق رای‌گیری بلاک‌چین تعریف کنند. این پلتفرم همچنین تبادل سریع و غیرمتمرکز اتریوم ETH و دیگر توکن‌های ERC-20 را از طریق استخرهای نقدینگی تسهیل می‌کند. شبکه کایبر سواپ از مجموعه متنوعی از استخرهای نقدینگی به نام reserves استفاده می‌کند.

استخرهای نقدینگی یکی از ویژگی‌های اصلی صرافی‌های غیرمتمرکز هستند که در آن، کاربران جفت‌های منتخبی از دارایی‌های رمزنگاری را به استخرهای معاملاتی سپرده می‌کنند که افراد دیگر می‌توانند از آن‌ها برای معامله استفاده کنند.

شبکه Kyber پیاده‌سازی پروتکل Kyber است. به عنوان یک پروتکل، Kyber خدمات مختلفی را در چندین بلاک‌چین انجام می‌دهد، مانند YOLOSwap در EOS و TomoSwap در TomoChain.

این شبکه در اتریوم، به عنوان شبکه Kyber شناخته می‌شود. علاوه بر این، توسعه‌دهندگان می‌توانند این پروتکل را در پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و کیف پول‌های رمزنگاری‌شده ادغام کنند. کایبرسواپ به طور کامل روی زنجیره ساخته شده است تا تسویه فوری تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را فراهم کند. این شبکه همچنین از تمام عملکردهای ارائه شده توسط بلاک‌چین اتریوم از جمله قراردادهای هوشمند سود می‌برد.

شبکه Kyber بلاک‌چین اتریوم

موارد استفاده از کایبرسواپ

KyberSwap یک پروتکل غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک‌چین است که تبادل توکن‌ها را بدون واسطه، تسهیل و نقدینگی را برای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) فراهم می‌کند. در زمان نگارش این مقاله، شبکه Kyber با بیش از 100 برنامه کاربردی یکپارچه شده است. KyberSwap، به صرافی غیرمتمرکز کایبرسواپ قدرت می‌بخشد. شبکه Kyber توسط دارندگان توکن KNC، رمز ارز بومی آن و از طریق KyberDAO یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) اداره می‌شود.

معامله‌گران و ارائه‌دهندگان نقدینگی در KyberSwap از مزایای قدرتمندی برخوردار هستند که این مزایا در سایر پلتفرم‌های AMM/DEX در دسترس نیستند. معامله‌گران به طور مؤثر با بهترین نرخ‌های تراکنش مبادله می‌کنند و ارائه دهندگان نقدینگی بازده کارمزد بالاتری را به دست می‌آورند. امروزه هزاران معامله‌گر و ارائه‌دهنده نقدینگی در حال حاضر از KyberSwap برای معاملات یا نیازهای نقدینگی خود استفاده می‌کنند. از کایبر سواپ در کاربردها و موارد مختلف استفاده می‌شود که در زیر به بخشی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • برای معاملهگران

کایبر سواپ به عنوان تجمیع کننده صرافی‌های غیرمتمرکز، نقدینگی را از بیش از 30 صرافی غیرمتمرکز مختلف مانندUniswap، Sushi، Curve، QuickSwap، Pancakeswap، Traderjoe، Pangolin، SpookySwap، SpiritSwap، VVS Finance و … تامین می‌کند تا بهترین نرخ‌ها را برای معامله‌گران ارائه دهد.

مجموع ارزش کل قفل شده (TVL) از DEX های یکپارچه از 26 میلیارد دلار فراتر رفته است و بیش از 20000 توکن پشتیبانی می‌شود. صرافی کایبر سواپ با موفقیت بیش از 4 میلیارد دلار در حجم معاملات انجام داده است. KyberSwap همچنین معاملات را کارآمدتر کرده و برای هزاران کاربر در زمان و هزینه، صرفه‌جویی می‌کند.

 • برای ارائه‌دهندگان نقدینگی

KyberSwap علاوه بر این که بهترین نرخ‌ها را به معامله‌گران ارائه می‌دهد، مکان ایده‌آلی برای سرمایه‌گذاری نقدینگی و کسب درآمد بیشتر از دارایی‌های دیجیتال است. ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند با ایجاد یا اضافه کردن نقدینگی به استخرهای نقدینگی تقویت‌شده KyberSwap به سرمایه بیشتری دست یابند. هر استخر می‌تواند یک عامل تقویت (AMP) داشته باشد که به ارائه‌دهندگان نقدینگی، اجازه می‌دهد با همان مقدار سپرده به نقدینگی و سود بیشتری در مقایسه با سایر صرافی‌های غیرمتمرکز معمولی دست یابند.

ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند با کارمزدهای پویا درآمد بیشتری کسب کنند، جایی که کارمزدها بر اساس شرایط بازار تنظیم می‌شوند و به حداکثر رساندن بازده و کاهش تأثیر زیان‌های دائمی کمک می‌کنند.

نقدینگی در کایبر سواپ

به طور کلی، ارائه‌دهندگان نقدینگی با سپرده‌گذاری توکن‌ها در استخرهای کایبر سواپ، کارمزد و پاداش بیشتری در دارایی‌های رمزنگاری خود دریافت می‌کنند.

 • برای کشت سود یا ییلد فارمینگ

برنامه ییلد فارمینگ KyberSwap، به کاربران اجازه می‌دهد تا با افزودن نقدینگی و قرار دادن توکن‌های LP (ارائه دهنده نقدینگی) مربوطه در مزارع Rainmaker واجد شرایط، جوایزی کسب کنند. تاکنون بیش از 30 میلیون دلار، جوایز ییلدفارمینگ توزیع شده است و تعداد بیشتری نیز به آن افزوده خواهد شد.

 • برای توسعهدهندگان

توسعه‌دهندگان Dapp می‌توانند KyberSwap را ادغام کنند تا به کاربران خود، امکان دسترسی به نقدینگی و بهترین نرخ‌های مبادله را بدهند.

 • تعهد به امنیت

شبکه کایبر سواپ قابل اعتماد و امن است و به کاربران اجازه می‌دهد با اطمینان در آن تجارت کنند. KyberSwap از اوراکل‌های شخص ثالث استفاده نمی‌کند، بنابراین در برابر خطرات اوراکل خارجی آسیب‌پذیر نیست و تا سقف 20 میلیون دلار توسط ارائه‌دهنده بیمه غیرمتمرکز Unslashed Finance پوشش داده می‌شود.

چه چیزی شبکه Kyber را منحصر به فرد کرده است؟

شبکه Kyber مرکز پروتکل‌های نقدینگی است که آن را از منابع مختلف جمع‌آوری می‌کند تا تراکنش‌های ایمن و فوری را در هر برنامه غیرمتمرکز (DApp) فراهم کند. هدف اصلی شبکه Kyber این است که برنامه‌های غیرمتمرکز دیفای، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و سایر کاربران را به راحتی به استخرهای نقدینگی که بهترین نرخ ها را ارائه می‌دهند، دسترسی بدهد.

شبکه کایبر، اولین ابزاری است که به همه کاربران می‌دهد تا بدون نیاز به شخص ثالث، مانند یک صرافی متمرکز، فورا توکن‌ها را مبادله کند. معماری منحصربه‌فرد Kyber به گونه‌ای طراحی شده است که پروتکل را قادر سازد به راحتی با برنامه‌ها و سایر پروتکل‌های مبتنی بر بلاک‌چین ادغام شود.

Kyber به توسعه‌دهندگان و تیم Kyber اجازه می‌دهد تا به سرعت، پروتکل‌های جدید را در شبکه کلی Kyber ابداع و ادغام کنند تا نیازهای نقدینگی مختلف را برآورده کنند.

در آوریل 2021، Kyber پروتکل Kyber DMM، اولین پروتکل سازنده بازار پویا (DMM) را راه‌اندازی کرد. Kyber DMM یک AMM نسل بعدی است که برای واکنش به شرایط بازار برای بهینه‌سازی کارمزدها، به حداکثر رساندن درآمد و ایجاد کارایی سرمایه بسیار بالا برای ارائه‌دهندگان نقدینگی، به‌ویژه برای جفت‌های پایدار با تنوع کم در محدوده قیمت مانند USDC/USDT، ETH/SETH) طراحی شده است.

ارائه‌دهندگان نقدینگی از طریق کایبر می‌توانند استفاده از سرمایه خود را به حداکثر برسانند و فرصت دریافت کارمزدهای بسیار بیشتری نسبت به اندازه مشارکت خود داشته باشند.

 توکن شبکه کایبر KNC

KNC توکن بومی شبکه کایبر است که برای کمک به انجام اقدامات روی پروتکل استفاده می‌شود اما مستقیما با خود صرافی غیرمتمرکز ارتباطی ندارد. به عنوان مثال، اگر شخصی دارای کوین KNC باشد، می‌تواند آن را برای رای دادن در مورد ارتقاء شبکه و هرگونه تغییر در خود پروتکل به اشتراک بگذارد. در واقع، برای انجام تراکنش‌ها در صرافی کایبر سواپ نیازی به داشتن تومن KNC ندارید که تا حدودی با ساختار بسیاری از پروتکل‌ها و صرافی‌های غیرمتمرکز متفاوت است. توکن‌های KNC که برای پرداخت هزینه‌ها در شبکه استفاده می‌شوند، به مرور زمان سوزانده می‌شوند تا قیمت آن را بالا نگه دارند.

صرافی غیرمتمرکز کایبر سواپ

قیمت توکن شبکه کایبر KNC

قیمت هر واحد توکن Kyber Network Crystal v2 امروز 1.89 دلار با حجم معاملات 24 ساعته 127,628,761 دلار است. KNC در 24 ساعت گذشته 8.90 درصد کاهش قیمت داشته است. رتبه فعلی این ارز دیجیتال در CoinMarketCap رتبه 102 و ارزش بازار واقعی آن 336,021,384 دلار است. KNC دارای عرضه در گردش 177,809,350 سکه KNC و حداکثر عرضه آن در دسترس نیست. از ماه مه 2021، شبکه Kyber دارای 210 میلیون توکن KNC است. از این تعداد، بیش از 200 میلیون توکن در گردش هستند. توکن KNC پویا است و KyberDAO توانایی رای دادن به افزایش یا کاهش عرضه را دارد تا بتواند نوآوری را هدایت و نقدینگی را راه‌اندازی کند و به اولین پذیرندگان پروتکل‌های جدید مانند Kyber DMM پاداش دهد.

کایبر عرضه اولیه سکه (ICO) خود را در 15 سپتامبر 2017 به پایان رساند و با فروش هر توکن KNC به قیمت 0.00166 ETH، 52 میلیون دلار افزایش داد. بر اساس گزارش رسمی توزیع توکن، 61.06 درصد از توکن‌ها در ICO فروخته شد، 19.47 درصد برای بنیانگذاران، مشاوران و سرمایه‌گذاران اولیه ذخیره شد و 19.47 درصد باقی‌مانده برای شرکت، محفوظ باقی مانده است.

مزایا و معایب کایبر سواپ

مزایا

 • KyberSwap با Coindirect همکاری کرده است تا به کاربران اجازه دهد اتریوم ETH را با فیات خریداری کنند. در حالی که کارمزدهای KyberSwap بسیار بالا و نزدیک به 3.5 درصد است، در حال حاضر تنها صرافی غیرمتمرکز است که به سپرده‌های فیات، اجازه تراکنش می‌دهد.
 • KyberSwap با استفاده از پروتکل نقدینگی زنجیره‌ای Kyber Network به نقدینگی از طیف گسترده‌ای از ذخایر دسترسی پیدا می‌کند.
 • ادغام کیف پولKyber از MyEtherWallet، imToken، Coinbase و Enjin و همچنین سایر ارائه‌دهندگان کیف پول رمزنگاری محبوب پشتیبانی می‌کند.Kyber کاربران را قادر می‌سازد تا توکن‌ها را بدون ترک برنامه‌های کیف پول خود معامله کنند.
 • Kyber راه‌حلی را برای سفارشات محدود غیر محفوظ ارائه می‌دهد که در اکثر DEX‌ها موجود نیستند. در نتیجه، معامله‌گران می‌توانند بدون قفل کردن وجوه در صرافی، سفارش‌های محدود خود را انجام دهند. وجوه تا زمانی که معاملات و واریز یا برداشت انجام نشده، لازم نیست در کیف پول‌ها باقی ‌بمانند. هزینه سفارشات محدود 0.1٪ است و دارندگان KNC می‌توانند بدون پرداخت هزینه، معامله کنند.
 • اپلیکیشن موبایل کایبر سواپ برای سیستم عامل‌های iOS و اندروید در دسترس است. توکن‌ها را می‌توان مبادله، سفارش‌ها را محدود، توکن‌ها را منتقل، هشدارهای قیمت را تنظیم و فهرست پیگیری برای توکن‌های مورد علاقه را ایجاد کرد.
 • در کایبر سواپ همچنین از تجارت بیش از 70 توکن ERC20 پشتیبانی می‌شود. توکن KNC بومی Kyber تنها توکن موجود نیست و توکن‌های BAT، DAI، MKR، LINK، ZRX و USDT نیز در آن موجود هستند.

معایب

 • در حال حاضر، کایبر از دارایی‌های رمزنگاری که بر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته نشده‌اند، پشتیبانی نمی‌کند. این رویه در میان صرافی‌های غیرمتمرکز رایج است.
 • کارمزد سفارش‌های بازار به هزینه‌های گاز بستگی دارد؛ قیمت سفارش‌های بازار به شدت به میزان ازدحام در شبکه اتریوم بستگی دارد. کارمزد زمانی افزایش می‌یابد که تعداد زیادی از کاربران، همزمان تراکنش را ارسال کنند. تا زمانی که مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم حل نشود، ناهماهنگی هزینه گاز احتمالا برای KyberSwap به صورت یک مشکل باقی خواهد ماند.

سخن پایانی

کایبر سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که بهترین نرخ‌ها را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. از طریق Kyber، هرکسی می‌تواند نقدینگی را فراهم کند یا به آن دسترسی داشته باشد، و توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های کاربردی نوآورانه از جمله خدمات مبادله توکن، پرداخت‌های غیرمتمرکز، و Dappهای مالی بسازند. Kyber بیش از 100 پروژه یکپارچه را تامین می‌کند و از زمان آغاز به کار، تراکنش هایی به ارزش بیش از 7 میلیارد دلار را برای هزاران کاربر تسهیل کرده است.

KyberSwap تا نوامبر 2019 بیش از 490000 تراکنش را پردازش کرده است و با توسعه یک تجربه کاربری ساده و در عین حال قدرتمند که اصطکاک معاملات غیرمتمرکز را کاهش می‌دهد، خود را از سایر صرافی‌های غیرمتمرکز متمایز می‌کند. کایبر همچنین با بسیاری از کیف پول‌های برتر موجود در بازار همکاری کرده است تا معاملات غیرمتمرکز کریپتو به کریپتو را آسان‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر انجام دهد. اگر علا‌مند به فعالیت حرفه‌ای در ارزدیجیتال را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم دوره ارزدیجیتال ماشین زمان را تهیه کنید، این دوره به صورت جامع از مقدماتی تا پیشرفته مباحث ارز دیجیتال را شامل می‌شود و شما را برای فعالیت در بازار آماده می‌کند.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *