نئوویو (NEoWave) چیست و چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد؟

نئوویو چیست

درباره بازار‌های مالی و نحوه سرمایه‌گذاری در آن‌ها چه جیزی می‌دانید؟ چه روش‌هایی برای تحلیل و بررسی این بازار‌ها بهتر هستند؟ در این مقاله می‌‌خواهیم درباره یکی از سبک‌های معروف و بسیار کاربردی تحلیل تکنیکال صحبت کنیم. اگر در بازارهای مالی فعال هستید یا دوست دارید درباره یکی از روش‌ها و ابزارهای فوق‌العاده خوب تحلیل تکنیکال آشنا شوید، بهتر است این مطلب را با دقت بخوانید. مطلب را با دوستان و همکاران خود نیز به اشتراک بگذارید تا نظرات آن‌ها به شما در آموختن این سبک کمک بیشتری کند. موضوع را با توضیح این‌که نئو ویو چیست بعد از مقدمه‌ای کوتاه آغاز می‌کنیم.

بازا‌رهای مالی همواره طرف‌داران زیادی داشته است. افراد و قشر‌های مختلفی می‌توانند به این بازارها وارد شده و از آن برای سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد استفاده کنند. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید قبل از ورود به بازار‌های مالی بدانید، کسب علم لازم برای بررسی بازار‌ها است. شما همیشه نمی‌توانید با شانس یا پرسش از دیگران سرمایه‌گذاری کنید. چارت‌ها و نمودار‌های از ابزار‌های مهمی هستند که احتمالا شما هم درباره آن‌ها شنیده یا از آن‌ها استفاده کرده‌اید. در این مقاله می‌خواهیم درباره یکی از سبک‌های مهم تحلیل تکنیکال صحبت کنیم. اگر شما هم دوست دارید درباره این‌که نئو ویو چیست و استراتژی معاملاتی نئو ویو اطلاعاتی داشته باشید، حتما این مطلب را تا پایان بخوانید.

این مقاله برای همه افرادی که به بازار‌های مالی علاقه دارند، مفید است. چه فردی تازه‌کار در بازار‌های مالی باشید و چه یکی از معامله‌گری حرفه‌ای باشید، مطالعه این مطلب به شما کمک می‌کند تا اطلاعات خوبی درباره روش نئو ویو کسب کنید. آیا از این روش برای تحلیل‌ها و بررسی‌ها استفاده خواهید کرد؟ شاید پاسخ به این سوال کمی زود باشد. بعد از مطالعه متن به این سوال پاسخ مناسبی بدهید. مقاله را با توضیح درباره این‌که معنی نئو ویو چیست آغاز می‌کنیم تا همه چیز را از پایه شروع کرده باشیم.

معنی نئوویو چیست؟

کلمه نئو ویو به چه معنا است؟ یکی از اولین موضوعاتی که بهتر است در این مقاله به بررسی آن بپردازیم، مفهوم کلمه‌ای نئو ویو است. اگر درباره موج‌های الیوت شنیده باشید، این‌که نئو ویو چیست را بهتر متوجه خواهید شد. کلمه NEoWave از مخفف چند کلمه تشکیل شده است. در‌واقع نئو ویو از حروف ابتدای کلمات در عبارت Neely Extensions of Wave Theory ساخته شده است. معنی این عبارت پیوست‌های نیلی به تئوری موجی است. حال می‌دانید که مفهوم کلمه نئو ویو چیست. آقای گلن نیلی که مبدع این روش است نام خود را به‌صورت مستقل روی این روش قرار نداده است. او معتقد است که این روش ایده اصلی خود را از همان روش موج‌های الیوت گرفته و به همین دلیل نام تئوری موج را از آن حذف نکرده است. اگر به حروف کلمه نئو ویو دقت کرده باشید، دو حرف اول یعنی N و E بزرگ نوشته می‌شوند.

تحلیل نئوویو

 

توضیح بیشتر درباره کلمه و مفهوم نئوویو

با توضیحات ساده قسمت قبل می‌توان متوجه شد، روش نئو ویو یا اندیکاتور نئوویو روش جدیدی را نسبت به موج‌ الیوت ارائه نمی‌دهد. در‌واقع در تعریفی ساده روش نئو ویو را می‌توان روش کامل شده برای الیوت ویو بدانیم. البته روش کاری این دو مورد تفاوت‌های زیادی با هم دارند؛ ولی ایده اصلی آن از یک منبع استخراج شده است و به همین دلیل ما نام آن‌ها را کنار هم آورده‌ایم. موج‌شماری‌هایی که در روش تحلیل نئوویو انجام می‌شود گاه مسیر جداگانه‌ای از موج الیوت پیدا می‌کند و در بسیاری از مواقع شباهتی با هم ندارند. اگر شما یک چارت مشابه و یکسان را الیوتیسین و نئوتیسین را بدهید، احتمال این‌که خروجی‌های تحلیلی یکسانی را نبینید، بسیار زیاد است. دلیل این‌که بسیاری از افراد نئوویو را روشی مجزا از موج الیوت می‌دانند، همین موضوع است.

حال شما اطلاعاتی اولیه از روش نئو ویو دارید و شاید دوست داشته باشید با نرم افزار نئو ویو کار کنید یا روش تحلیل آن را بیشتر بشناسید. بهتر است کمی حوصله بیشتر به خرج دهید و ادامه مقاله را با دقتی بیشتر بخوانید. اگر دوست دارید درباره روش موج الیوت و دیگر روش‌های تحلیل و بررسی بازار‌های مالی اطلاعات بیشتری داشته باشید بهتر است به سایت دلفین وست سری بزنید. این سایت اطلاعات خوب و دقیقی را به شما ارائه می‌دهد و می‌تواند یکی از بهترین منبع‌ها برای مطالعه و اطلاعات اخبار جدید بازار‌های مالی برای شما باشد.

ادامه مقاله را به چگونگی پیدایش نئو ویو، خصوصیات آن، الگو‌های نئو ویو و ابعاد مورد تحلیل در نئو ویو اختصاص داده‌ایم. اگر دوست دارید درباره روش نئو ویو اطلاعات کاملی داشته باشید این مقاله را تا پایان بخوانید. برای تازه‌کارها این مطلب می‌تواند فرصتی ویژه باشد، البته سطح این مقاله ممکن است برای آن‌ها کمی دشوار باشد. سعی شده مطالب با ساده‌ترین حالت ممکن ارائه شوند، اما بهتر است مقاله را چند بار بخوانید و از دیگر مقاله‌های دلفین وست برای گسترش اطلاعات خود کمک بگیرید.

NEoWave چیست؟

چگونگی پیدایش نئو ویو

این‌که نئو ویو چیست را متوجه شدیم و می‌دانیم که نئو ویو روشی تکامل‌یافته از موج الیوت است. اما چرا نیاز به گسترش روش الیوت ویو بود؟ چگونه روش نئو ویو ایجاد شد؟ هزاران سوال مانند این‌ها ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد. همان‌طور که در قسمت‌های قبل گفتیم روش نئو ویو را آقای نیلی ارائه کرد. بد نیست چگونگی پیدایش نئو ویو را از زبان خود آقای گلن نیلی بخوانیم. او داستان ورود خود به بازار‌های مالی و شروع پیدایش نئو ویو را بیان کرده که ما عین متن را در این قسمت می‌نویسیم.

“من در شرکت نفت کار می‌کردم که به بازارهای مالی علاقه‌مند شدم و کتاب‌هایی در این زمینه خواندم. در این ‌بین به کتابی برخوردم که در آن روش‌های مختلفی از تحلیل تکنیکال چارت‌ها شرح داده شده بود. الیوت یکی از این روش‌ها بود. وقتی بخش مربوط به الیوت را می‌خواندم در به خود گفتم این روش، همان کلید بازار است که به دنبال آن بودم. بعد از دو سال مطالعه در زمینه بازارهای مالی، به روشی رسیده بودم که می‌توانست حرکت امواج قیمت را شرح دهد و به شکلی چندبعدی تمام مفاهیمی که یاد گرفته بودم را در خود داشت. از طرفی این روش در ارتباط با روان‌شناسی انسان‌ها بود و توضیح می‌داد که چرا بازارها در مقیاس‌های بزرگ و کوچک، صعودی یا نزولی می‌شوند. می‌توانستم بگویم این نظریه تصادفی بودن حرکات بازارها را معنا می‌کند.”

استراتژی معاملاتی نئوویو

این جملات به‌خوبی فضای ورود آقای نیلی را به بازار‌های مالی توصیف می‌کند و پیدایش نئوویو را به ما توضیح می‌دهد. جرقه‌های اصلی کشف و ابداع نئوویو از همین‌جا شروع شد و گلن نیلی همه کتاب‌هایی که درباره موج‌های الیوت را پیدا می‌کرد، می‌‌خواند. او تسلط خوبی را روی موج الیوت پیدا کرده و همین موضوع باعث شد تا او نواقصی را درباره این موارد احساس کند. نیلی در زمینه موج‌‌های الیوت به فردی قوی و ماهر تبدیل شده بود و همین موضوع شاگردان زیادی را به سمت او می‌کشاند. تدریس او و سوالاتی که شاگردانش درباره نقاط ابهام روش الیوت از او می‌پرسیدند او را مجبور به تفکر بیشتر و عمیق‌تر روی این موضوع کرد. همه این موارد نیلی را به روش کامل‌تری با نام نئوویو رساند.

نظر گلن نیلی درباره این‌‌که نئوویو چیست؟

اگر بخواهیم مروری داشته باشیم باید بگوییم آقای گلن نیلی مبدع روش نئوویو کار خود را با مطالعه درباره روش موج الیوت شروع کرد. آقای نیلی کتابی با نام Matering Elliot Wave دارد که مطالب مفید و جالبی را در آن توضیح داده شده است. شما می‌توانید نسخه انگلیسی کتاب را به‌سادگی در اینترنت ببینید. در قسمت‌هایی از این کتاب نیلی درباره پیدایش جملات زیبایی را بیان می‌کند که در این‌جا همان متن را برای شما قرار داده‌ایم.

“با گذشت زمان و تفکر عمیق برای پیداکردن راه‌حل‌هایی مناسب برای پاسخ  به سوالات مشتریانم، رفته‌رفته متوجه شدم که کل فرایند تحلیل موجی در ذهن من به یک فرایند متوالی و ساختار‌یافته تبدیل شده است. پس در طول سال‌ها کم‌کم ایده‌هایم را با هم ادغام کردم. من حداقل پنج سال و یا شاید هفت سال صرف مطالعه، تفکر، تدریس و تحلیل و ترید کردم. این فعالیت‌ها وقتی بسیار مفید بودند که فهمیدم من یک فرایند عینی تجزیه‌وتحلیل ایجاد کرده‌ام که قبلاً هرگز وجود نداشت. می‌توانم کتابی در این زمینه بنویسم که نام آن استادی در امواج الیوت شد.

چگونگی پیدایش نئو ویو

در بخش دیگری از این کتاب نیلی درباره کتاب و روش خود موارد بیشتری را بیان می‌کند. او علت‌هایی را نیز برای این‌که نام کامل خود را برای روی این روش قرار نداده می‌گوید.

“وقتی کتابم را نوشتم، نمی‌دانستم که بنیان NEo Wave را پایه‌گذاری می‌کنم. نسخه‌ مقدماتی را به چند نفر نشان دادم و همه با من صحبت کردند که آن را Neely Wave بنامم. با این ‌حال من در مورد Neely Wave احساس بسیار ناخوشایندی داشتم، زیرا نظریه اصلی را ایجاد نکرده بودم و احساس می‌کردم که فقط مفاهیمی را به آن اضافه کرده‌ام. این مانند این است که ریاضی را نیلی ریاضی بخوانید فقط به این دلیل که ممکن است ریاضیات را به سطح جدیدی از جمله جبر یا مثلثات رسانده باشم. اما هنوز ریاضی است، فقط مفاهیم و جزئیات اضافه‌ای برای کنار‌آمدن با شرایط پیچیده‌تر به آن اضافه شده است.”

خصوصیات نئو ویو چیست؟

حال که می‌‌دانیم نئو ویو چیست بهتر است درباره خصوصیات آن نیز اطلاعاتی داشته باشیم. نئو ویو فرایندی دقیق و قدم‌به‌قدم است. از این فرایند برای تجزیه‌وتحلیل امواج قیمت و پیش‌بینی بر اساس تجزیه‌وتحلیل استفاده می‌شود. نئو ویو خاصیتی را فراهم می‌کند تا شما فرایند موج شماری را با ترتیب خاص و منطقی انجام دهید. تحلیل نئو ویو به شما کمک می‌کند تا بدانید از چه چارتی باید استفاده کنید. همچنین شما با این فرایند متوجه خواهید شد که موج شماری یا همان شمارش امواج را از چه نقطه‌ای آغاز کنید. از دیگر ویژگی‌ها و خصوصیات نئو ویو یا اندیکاتور نئو ویو می‌توان به مواردی مانند گزینه‌‌های زیر اشاره کرد:

 • نئو ویو کمک می‌کند تا بدانیم چگونه الگو‌ها را شناسایی و تفکیک کنیم.
 • نئو ویو به ما می‌گوید چگونه الگو را دقیق و کامل بررسی کنیم تا صحیح باشد.
 • با نئو ویو می‌توان الگو‌‌ها را با هم تجمیع کرد و دید جامع و کاملی را از چارت داشته باشیم.
 • اگر کار با نرم افزار نئو ویو را بلد باشید، به‌راحتی امکان تحلیل بازار و مارکت را دارید.
 • با دانستن این‌‌که نئو ویو و چگونه کار می‌کند امکان این را داریم که بدانیم چه شرایطی را برای تایید شمارش می‌خواهیم.
 • نئو ویو به ما کمک می‌کند تا بدانیم چگونه باید معاملات فعال داشته باشیم یا اکتیو تریدینگ کنیم.

خصوصیات نئو ویو چیست؟

موارد بالا بخشی از ویژگی‌های نئو ویو هستند. اگر دوست دارید بدانید دیگر ویژگی‌ها و خصوصیات نئو ویو چیست کافی است درباره آن مطالعات بیشتری داشته باشید. ادامه مقاله را به توضیح بیشتری درباره الگو‌ها و ابعاد تحلیل نئو ویو اختصاص داده‌ایم. قبل از مطالعه بیشتر درباره نئو ویو و موج الیوت حتما این مقاله را تا پایان بخوانید. یکی از منابعی که مطالب مفید و جامعی را درباره بازار‌های مالی و انواع روش‌های تحلیل علمی در اختیار شما قرار می‌دهد، دلفین وست است. حتما به بخش مقاله‌ها در این سایت مراجعه کنید.

الگوهای نئوویو

اگر می‌خواهید برای تحلیل‌های خود از روش‌های نئو ویو استفاده کنید، بهتر است الگو‌های آن را بدانید. در این قسمت الگوهای نئو ویو را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید شمارش موج‌ها را انجام دهید. برای تحلیل روند قیمتی در بازار‌‌های مالی، اطلاع از الگوهای نئو ویو امری ضروری و مهم است.

دسته اول الگوهای نئو ویو، الگو‌های شتاب‌دار و دارای خط روند ساده هستند. این الگوها همه قوانین الیوت کلاسیک را دارند و در آن‌ها صدق می‌کند. همچنین امواج در این الگو، بدون هیچ ریز موجی ظاهر می‌شوند. یکی دیگر از ویژگی‌‌های الگو‌های شتاب‌دار و دارای روند ساده، این است که این الگو روندی ساده دارد و حرکت آن در جهت بزرگ‌تر شدن است.

دسته دیگری از الگوهای نئوویو الگو‌های شتاب‌داری هستند که روند با موج 1 امتداد‌یافته دارند. قوانین خاصی درباره این الگو وجود دارد که حتما باید برای بررسی و تحلیل آن‌ها را بلد باشید. مثلا در این الگو اگر موج 1 ممتد باشد، موج 5 نباید بیش از 99 درصد موج 3 باشد. معمولا موج 2 در الگو‌های شتاب‌داری که روند با موج 1 امتداد‌یافته دارند، از موج 4 پیچیده‌تر است. در این حالت اصلاح موج 2 نباید از 38 درصد موج 1 بیشتر باشد. البته همه قوانین این الگو‌ها به همین موارد ختم نمی‌شود و شما باید درباره آن‌ها مطالعه بیشتری داشته باشید.

الگوهای نئوویو

الگوی شتاب‌دار که روند امتداد‌یافته دارد، نیز از دیگر انواع الگوهای نئو ویو است. معمولا در این الگو‌‌ها 5 ریزموج دیده می‌شود. همچنین برای این الگو، موج‌های 1، 3 و 5 امتداد هم‌زمان ندارند. برای تایید و تشخیص این الگو باید موجی که ادامه دارد، نسبت به کوتاه‌ترین موج شتاب‌داری که در الگو است، حداقل 61.8 درصد باشد. اگر این شرایط برقرار نباشد، احتمالا الگویی اصلاحی خواهیم دید.

ابعاد مورد تحلیل در نئو ویو چیست؟

تا اینجا دانستیم که نئو ویو چیست و چه فرایندی را طی کرده است. NEoWave یکی از بهترین روش‌ها برای تحلیل چارت‌ها و پیش‌بینی قیمت است. اگر درباره روش الیوت ویو اطلاعاتی داشته باشید، حتما می‌دانید که نئوویو نواقص زیادی را برطرف کرده و برای بسیاری از رفتار‌های مختلف پاسخی منطقی دارد. چارت‌‌ها را با نئوویو می‌توان در ابعاد مختلفی بررسی کرد. ابعاد مورد تحلیل در نئوویو عبارت‌اند از: بعد الگویی، بعد قیمت، بعد زمان، بعد مومنتوم و بعد حجم. امکان بررسی همه این ابعاد نئوویو را به یکی از بهترین و کامل‌ترین روش‌ها برای بررسی بازار‌های مالی و پیش‌بینی رفتار‌های قیمتی دانست.

با نگاهی ساده به‌عنوان ابعادی که با نئوویو می‌توان تحلیل کرد، متوجه می‌شویم که این روش بسیار کامل است و همه ابعاد را پوشش می‌دهد. این پوشش کامل به شما اطمینان می‌دهد که با خیالی آسوده‌تر امکان فعالیت در بازار‌های مالی داشته باشید. نئوویو روشی جامع و مادر است که هنگام بررسی چارت‌ها با آن شما دسترسی کاملی به تحلیل‌ها دارد. این روش شما را از موقعیت قیمت آگاه می‌کند و شما برای معاملات امکان بررسی‌های دقیق‌تر و قابل‌اعتماد‌تری خواهید داشت.

اگر بخواهیم ساده‌تر درباره این‌که نئوویو چیست صحبت کنیم باید آن را روشی با هزاران قانون در ابعاد مختلف بدانیم. نرم افزار نئوویو به شما کمک می‌کند تا ساده‌تر به همه این ابعاد و بررسی‌ها دسترسی داشته باشید. اندیکاتور نئوویو آماده است تا همه این ابعاد را با زبانی ساده به شما نشان دهد و شما معاملاتی آسان‌تر داشته باشید. پس تحلیل نئوویو تحلیلی جامع است و همه ابعاد در آن بررسی شده است.

اگر دوست دارید در تحلیل بازار‌های مالی فردی قوی باشید و حرفی برای گفتن داشته باشید، حتما باید کامل و دقیق بدانید که تحلیل نئوویو چیست و کار با قوانین آن را بلد باشید.

ابعاد مورد تحلیل در نئو ویو چیست؟

اگر می‌خواهید تحلیل نئوویو را بیاموزید حتما باید روی کار خود ممارست داشته باشید و همواره تلاش کنید. نئوویو روشی کامل و جامع است و به همین نباید انتظار داشته باشید در آن استاد شوید. یکی از رفرنس‌های اولیه برای یادگیری نئوویو همان کتاب استادی در امواج الیوت است که در قسمت‌های قبل نیز درباره آن صحبت کردیم.

سخن آخر

در این مقاله درباره این‌که نئوویو (NEoWave) چیست، صحبت کردیم. سعی کردیم معرفی کاملی از این روش داشته باشیم تا شما با ویژگی‌ها و خصوصیات روش آشنا شوید. همچنین الگو‌های نئو ویو را نیز معرفی کردیم و همه ابعادی که در آن می‌توان بررسی کرد را به شما توضیح دادیم. حال شما این امکان را دارید که برای یادگیری بیشتری روش نئوویو به یادگیری بیشتر مشغول شوید. باتوجه‌به این‌‌که نئو ویو روشی کامل و جامع است و در طول زمان، تغییرات زیادی آن را کامل‌تر کرده است حتما برای یادگیری بیشتری از برخی منابع دلفین وست استفاده کنید. اطلاعات شما با این کار به‌روز خواهد بود.

کانال سیگنال ارز دیجیتال و فارکس رایگان
چقدر مفید بود؟

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید بخاطر همه ی آموزش های خوبتون اگه بخواهیم امواج الیوت رو یاد بگیریم از سبک الیوت شروع کنیم یا نئو ویو؟کتاب هارمونیک و نئو ویو معرفی کنید باتشکر.

  1. سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که براتون مفید بوده.
   ابتدا روی الیوت مسلط شوید سپس وارد سبک های نئوویو و … شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *