طرح‌ سرمایه گذاری پانزی چیست و چرا خطرناک است؟

طرح پانزی چیست

حتماً شما هم در موقعیت‌های مختلف با افرادی برخورد کرده‌اید که به شما گفته‌اند اگر پول خود را به آن‌ها بسپارید، می‌توانند ماهانه مبلغی برابر با 20 درصد پول‌تان را به شما برگردانند. اگر این اتفاق برای خودتان هم پیش نیامده باشد، حتماً از دوستان و اطرافیان خود درباره آن شنیده‌اید.

طرح‌ سرمایه گذاری پانزی چیست و چرا خطرناک است؟

باید آگاه باشید که یک روش کلاهبرداری تحت عنوان «پانزی» وجود دارد که در آن یک شخص به شما می‌گوید که اگر پول‌های خود را به وی بسپارید، او هرماه 20 درصد به شما سود می‌دهد. حالا تصور کنید که شخص دوم و سوم، هرکدام 100 هزار تومان به این شخص می‌دهند. حالا شخص اول 100 هزار تومان‌ اول را به حساب خود می‌ریزد و از 100 هزار تومان دیگر نیز ماهانه 20 هزار تومان به اشخاص دوم و سوم می‌دهد. این روند سه ماه ادامه پیدا می‌کند. بنابراین شخص دوم و سوم وقتی می‌بینند که سه ماهه پشت سر هم در حال دریافت سود 20 درصدی هستند، شخص چهارم را وارد این مجموعه می‌کنند. چون گاهاً در این طرح‌ها به شما می‌گویند که اگر افراد بیشتری را بیاورید، مقدار سود بیشتری می‌گیرید، مثلاً به‌جای 20 درصد، 22 درصد سود می‌گیرید.
اشخاص چهارم و پنجم نیز هرکدام، دو، سه، ده یا بیست نفر دیگر را وارد مجموعه می‌کنند. شخص اول هم تمام پول‌ها را دریافت می‌کند، نگه‌می‌دارند و از بخشی از پول هم 20 درصد سود به افراد مجموعه می‌دهد. آن فرد حالا صاحب میلیاردها تومان پول در بانک خود است. اما با ادامه‌ی این روند، در نهایت کار به جایی می‌رسد که دیگر کسی در شهر نمی‌ماند که جزء این مجموعه نباشد. دیگر کس دیگری وجود ندارد که بخواهد به این مجموعه بپیوندند و سود 20 درصدی دریافت کند. در چنین شرایطی، شخص اول نمی‌داند دیگر 20 درصد سود مجموعه را از چه منبعی تأمین کند و به نوعی به بن‌بست می‌رسد؛ پس در نهایت ‌پول‌های کلانی که گرفته است را برمی‌دارد و به خارج از کشور فرار می‌کند!
قبلا در مقاله کلاهبرداری در فارکس اشاره کردیم که این نوع از طرح‌های سرمایه‌گذاری، نوعی کلاهبرداری هستند که برای اولین بار، شخصی به نام «پانزی» آن را انجام داد، به همین دلیل به چنین طرح‌هایی، طرح پانزی گفته می‌شود.

چرا نباید به طرح‌های پانزی اعتماد کرد؟

در روش پانزی سعی می‌شود تا با استفاده از طمع مردم، پول بسیار زیادی جمع‌آوری شود. متأسفانه چنین طرح‌هایی در کشور ما وجود دارند و بسیاری از هموطنان‌مان هم درگیر آن می‌شوند. ممکن است خود شما نیز شنیده باشید که کسی گفته با قرار دادن پول خود در یک جایی، می‌توانید ماهانه 20 درصد یا حتی بیشتر از این مقدار سود بگیرید. اما اگر دقت کنیم،‌ می‌توانیم متوجه شویم فردی که بتواند به طور مستمر به مردم 20 درصد سود بدهد، اصلاً به این نیاز ندارد که به مردم رو بیندازد و با کلی زبان‌بازی و تبلیغات برای خود سرمایه جمع کند!!

همین فرد اگر واقعاً طرح فوق‌العاده‌ای دارد که می‌تواند با آن ماهانه 20 درصد سود مستمر ایجاد کند، پس در مذاکره با بانک یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی می‌تواند وام‌های کلان بگیرد که دردسر کمتری دارد و با شرایط بسیار بهتر هم به وی داده می‌شود. بنابراین راه‌های زیادی برای کسب سرمایه برای پروژه‌های کارآمد وجود دارد که در هیچ‌کدام از آن‌ها پول گرفتن از مردم مطرح نیست، مگر اینکه آن طرح پانزی باشد. پنیر مجانی را فقط می‌توان در تله پیدا کرد؛ پس اجازه ندهید که شما را فریب دهند و پول‌های‌تان را ببرند.
آیا تا به حال چنین پیشنهادی به شما شده؟ یا کسی سعی کرده شما را وارد چنین طرحی کند؟ لطفاً تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *