سولانا چیست؟ معرفی جامع  ارز سولانا (SOL)

زمان مطالعه: 14 دقیقه
سولانا چیست

در این مقاله مطالب جامعی را در پاسخ به پرسش‌های سولانا چیست؟ توکن SOL چیست؟ بلاک‌چین آن چگونه کار می‌کند؟ چگونه SOL بخریم و آن را ذخیره کنیم؟ و از این دست از سؤالات ارائه داده‌ایم. در نتیجه اگر به دنبال پاسخ همه این سوالات در مورد سولانا هستید، بدانید که اکنون یک راهنمای جامع و کامل را در اختیار دارید. در این مطلب، قرار است با پلتفرمی خاص آشنا شوید. تاریخچه، نقشه راه، تیم، شرکا، سرمایه‌گذاران و … را بشناسید و بدانید که پیش‌بینی آینده سرمایه‌گذاری بر روی سولانا چیست؟

برای آن که دید کلی نسبت به این پلتفرم به دست آورید، می‌توانیم به بررسی وجه تمایز آن با سایر بلاک‌چین‌ها بپردازیم:

در سال ۲۰۲۱، سولانا نسبت به سایر پلتفرم‌های بلاک‌چین بهتر عمل کرد. دلیل آن این بود که در همان زمان، توکن سولانا از ۲ دلار به ۲۴۰ دلار افزایش یافت. سولانا اکنون از نظر ارزش بازار در لیست ۵ بلاک‌چین بزرگ قرار دارد. به بیان دیگر می‌توان گفت که از پلتفرم‌های بلاک‌چین از جمله Avalanche، Terra، Near و حتی Cardano یک سر و گردن بالاتر است.

سولانا چیست؟

فهرست مطالب

Solana یک پلتفرم بلاک‌چین از نسل سوم است. سولانا به‌طور خاص برای برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) همچون پروژه‌های NFT یا DeFi طراحی و ساخته شده است. بلاک‌چین سولانا را می‌توان یک پروژه منبع باز دانست که از اجماع اثبات تاریخ (PoH) استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید:  nft چیست؟ | چرا توکن‌های غیر قابل معاوضه (nft) با ارزش هستند؟

ادعای سولانا چیست؟

سولانا ادعا می‌کند که به دلیل داشتن یک شبکه ایده‌آل از اعتبارسنجی‌های بلاک‌چین برای هر تراکنش، توان عملیاتی ۵۰ هزار TPS (تراکنش در ثانیه) را آن هم با کارمزدی بسیار کم دارد. با وجود چنین سرعتی، بدون شک دیگر پلتفرم‌های بلاک‌چین از جمله اتریوم و کاردانو با راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم و …. را شکست می‌دهند و از رده خارج می‌کنند.

ادعای سولانا چیست؟

نگاهی بر تاریخچه ارز سولانا

۲۰۱۷

بنیان‌گذار سولان، فردی است به نام یاکوونکو (Anatoly Yakovenko) که در سال ۲۰۱۷ پیپر سولانا را منتشر کرد. وی توانست الگوریتم اجماع جدیدی به نام اثبات تاریخ (PoH) را توصیف کند. این الگوریتم توانست مشکلات اجماع موجود در بیت کوین و اتریوم را حل کند.

بنیاد سولانا مسئول هدایت پروژه سولانا در ژنو سوئیس است. همچنین بد نیست بدانید که ساخت آن توسط آزمایشگاه سولانا در ایالات متحده انجام شده است.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با ۳ الگوریتم اجماع در بلاک چین | کاربردها + مزایا و معایب

۲۰۱۹ _ ۲۰۱۸

پس از حباب کریپتو در سال ۲۰۱۷، بازار کریپتو در بازه‌ زمانی ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ در یک روند نزولی شدید قرار داشت. هر توکن/کوین بیش از ۸۰ درصد از ارزش ATH کاهش پیدا کرد. با این حال، در همان زمان تیم سولانا از طریق فروش توکن به سرمایه‌گذاران بیش از ۲۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرد.

۲۰۲۱ _ ۲۰۲۰

سولانا Mainnet Beta را در ماه مارس ۲۰۲۰ منتشر کرد که قادر بود در بلاک‌چین Solana تراکنش‌های ساده و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند را انجام دهد. در آن زمان، سولانا با هدف جمع‌آوری ۷/۱ میلیون دلار، یک حراج عمومی ترتیب داد.

از زمان انتشار قراردادهای هوشمند، توسعه‌دهندگان این امکان را دارند که ایده‌های خود را در بلاک‌چین سولانا، پیاده‌سازی کنند. با گذشت زمان، شاهد اجرای صدها پروژه جدید بر روی بلاک‌چین Solana بوده‌ایم و همین توانسته است آن را به سریع‌ترین رشدکننده در بلاک‌ چین و دنیای رمز ارز، تبدیل کند.

حال زمان آن است که به صورت جزئی‌تر سولانا را مورد بررسی قرار دهیم. به همین منظور در بخش بعدی به بررسی پرسش‌های بلاک‌چین سولانا چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟ می‌پردازیم.

بلاک‌چین سولانا چیست؟

یکی از محبوب‌ترین پروژه‌ها در دنیای ارز دیجیتال، سولاناست. سولانا به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، در لیست بلاک‌چین‌های سریع با قابلیت پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند قرار دارد. پروژه سولانا را می‌توان یک بلاک‌چین مقیاس‌پذیر و سریع مشابه کاردانو و اتریوم دانست که از برنامه‌های غیرمتمرکز و همچنین قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند.

قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز دقیقا به چه معناست؟

 • قراردادهای هوشمند:

زمانی که از قراردادهای هوشمند حرف می‌زنیم، در واقع منظور همان تکه کدهای برنامه‌نویسی است که از قبل، مفاد قرارداد در آن مشخص است و به محض آن که شروط اولیه آن فراهم شود، سریعا به صورت خودکار اجرا می‌شوند. تکه کدهای برنامه‌نویسی در بلاک‌چین سولانا پیاده‌سازی می‌شوند و به همین دلیل کسی قادر نیست در روند عملکرد آن‌ها، اختلالی ایجاد کند.

 • برنامه‌های غیرمتمرکز:

برنامه‌هایی هستند که کنترل تمام روند فعالیتی آن‌ها توسط قراردادهای هوشمند انجام می‌شود و نمی‌توان پس از پیاده‌سازی آن بر روی بلاک‌چین در آن، هیچ گونه تغییری ایجاد کرد.

بلاک‌چین سولانا

هدف بلاک‌چین سولانا چیست؟

بلاک‌چین‌هایی از جمله بیت‌کوین و اتریوم در حال حاضر با مشکل مقیاس‌پذیری رو به رو هستند. این بدان معنا است که تراکنش‌های آن‌ها با سرعت لازم انجام نمی‌شود و کارمزد هر تراکنش نیز بیش از حد است. همین دست از مشکلات منجر به این می‌شود که امکان استفاده از آن‌ها در کاربردهای گسترده وجود نداشته باشد.

بلاک‌چین سولانا، برخلاف این بلاک‌چین‌ها با ارائه مفهومی به نام اثبات سلیقه، توانسته این مشکل مقیاس‌پذیری را برطرف کند. این بلاک‌چین دو ویژگی دیگر سه راهی بلاک‌چین، یعنی امنیت و غیرمتمرکز بودن را هم در عین حال حفظ کرده است. در ادامه با جزئیات بیش‌تری به بررسی این مفاهیم می‌پردازیم.

شبکه سولانا چگونه کار می‌کند؟

در ابتدا کاربر یک تراکنش را به بلاک‌چین می‌فرستد، در ادامه رهبر نود (گره) تراکنش را دریافت می‌کند، آن را به یک کد هش اختصاص می‌دهد و در نهایت به سمت بلاک‌چین سولانا فرستاده می‌شود. تراکنش توسط سایر نودها (اعتبارسنجی) تأیید شده و آن را به رهبر نود ارسال می‌کنند. تمام این فرایند تنها در ۴۰۰ میلی‌ثانیه انجام می‌شود و بلاک‌چین Solana، یک بلوک ایجاد می‌کند.

۸ فناوری کلیدی بلاک‌چین سولانا؛ زیر ساخت‌های نوآورانه شبکه سولانا عبارت‌اند از:

شبکه سولانا دارای ۸ زیرساخت نوآورانه است که در ادامه، این ۸ مورد را به‌طور مفصل معرفی خواهیم کرد:

۱. Proof-of-History(PoH)

 • PoH برای بلاک‌چین سولانا حکم ساعتی دارد. دنباله‌ای از محاسبات است که مسئولیت رمزنگاری گذر زمان میان دو رویداد را برعهده دارد. در تمام شبکه‌های توزیع شده، تقریبا چالش بزرگی وجود دارد. این که نودها نمی‌توانند به برچسب‌های زمانی که از دیگر نودها دریافت می‌کنند، اعتماد کنند؛ چرا که گاهی خود نودها این برچسب‌ها را به بلاک‌ها اضافه می‌کنند یا این که از روی ساعت سخت‌افزار به بلاک‌ها افزوده می‌شوند.
 • اثبات تاریخچه در واقع به عنوان یک منبع رمزنگاری شده و امن شناخته می‌‌شود که می‌تواند برای زمان، یک مرجع سراسری در شبکه ایجاد کند. لازم است بدانید PoH نوعی از توابع است که به منظور تأیید اعتبار خروجی به مراحل مشخصی نیاز دارد؛ ناگفته نماند که هر فرد می‌تواند به سادگی اعتبار خروجی را تأیید کند. سرعت تأیید تراکنش‌ها با استفاده از اثبات تاریخچه، تا حد چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند.

۲. Byzantium Failure Tolerance (Tower) یا تحمل خطای بیزانس تاور؛ اجرای سفارشی سولانا با کارایی بالا

 • در واقع PBFT جهت کاهش زمان ارتباط و تأخیر شبکه به PoH اعتماد می‌کند.
 • Solana از تحمل خطای بیزانس تاور به عنوان نوعی مکانیزم اجماع استفاده می‌کند که در واقع نوعی تحمل خطای بیزانس کاربردی Practical Byzantine (Fault Tolerance) است. این مکانیزم با استفاده از PoH یا همان اثبات تاریخچه که البته خود ساعت سراسری شبکه سولاناست، کار می‌کند. به دلیل بهره‌گیری از این تحمل خطا، اجماع بدون آن که به تبادل حجم بالایی از پذیرش نیاز داشته باشد، به دست می‌آید و همچنین تأیید تراکنش‌ها نیز با سرعت بسیار بالاتری انجام می‌شود.
 • پیش از آن که وضعیت دفتر کل سولانا قطعی و نهایی شود، اعتبارسنج‌ها بر روی این موضوع که کدام دفتر کل معتبر است، رأی‌گیری می‌کنند. لازم به ذکر است که امکان انجام دوباره آن پس از رأی‌گیری امکان‌پذیر نیست.

۳. Turbine، پروتکل انتشار بلوک

 • توربین یک پروتکل انتشار بلوک است. پیام به بسته‌های کوچک‌تری تقسیم شده و در ادامه جهت پردازش به اعتبارسنجی‌های شبکه ارسال می‌شوند. مشکل سیستم توزیع شده با استفاده از این فناوری حل می‌شود و داده‌ها را به تعداد زیادی نود (گره) جداگانه منتشر می‌کند. توربین در شبکه سولانا در واقع همان پروتکلی است که میان اعتبارسنج‌ها به عنوان پل ارتباطی عمل می‌کند.
 • Turbine در واقع یک پروتکل اتصال مستقل از اجماع Solana است. این پروتکل و بیت تورنت (BitTorrent) شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند. البته توربین را می‌توان نسخه‌ای بهتر از بیت تورنت دانست.

۴. Gulf Stream

 • پروتکل ارسال تراکنش بدون Mempool  یا همان استخر تراکنش‌های تأیید نشده است. نودها در این بلاک‌چین دارای یک سر دسته به نام Leader هستند. تمامی اعتبارسنج‌ها ترتیب لیدرها را می‌دانند؛ به بیان دیگر می‌دانند که لیدر فعلی و لیدر بعدی چه کسانی هستند. اعتبارسنج‌ها بدین وسیله پیش از موعد، می‌توانند تراکنش‌ها را به لیدرها بفرستند و لیدر هم از طریق در انجام تراکنش‌ها زودتر عمل می‌کند. این خود باعث کاهش زمان تأیید تراکنش‌ها در شبکه سولانا می‌شود.
 • لازم به ذکر است که داده‌های تراکنش‌ها را می‌توان در گره‌های لیدر پردازش کرد و از این طریق، زمان اعتبارسنجی‌ها را کاهش داد و همچنین برای اعتبارسنجی‌ها نیز بهینه‌سازی حافظه را بهبود بخشید.

زبان‌های برنامه‌نویسی سولانا

۵. Sealevel

 • اجرای قرارداد هوشمند موازی در یک زمان را Sealevel گویند. این پروتکل از اجرای تراکنش موازی در یک شارد، پشتیبانی می‌کند. سولانا این قابلیت را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بتوانند در یک زمان بیش از یک قرارداد هوشمند را اجرا کنند. سیلول را می‌توان نوعی ماشین مجازی دانست که زمان‌بندی تراکنش‌ها را بر عهده دارد، اما آن‌ها را در ماشین مجازی اجرا نمی‌کند.
 • نکته: دقت داشته باشید که تمامی بلاک‌چین‌ها (Single-threaded) یا همان رایانه‌های تک ریسمانی هستند. اما شبکه سولانا را به عنوان زنجیره‌ای می‌شناسیم که از اجرای موازی تراکنش در یک شارد پشتیبانی می‌کند.

۶. Pipelining

 • جهت بهینه‌سازی اعتبار استفاده می‌شود و در واقع یک واحد پردازش تراکنش (TPU) است. GPU و CPU اعتبارسنج‌ها را بهینه می‌کند. علت انجام این کار، این است که مطمئن شود اجزای سخت‌افزاری اعتبارسنج‌ها به شکل درستی کار می‌کنند.
 • Pipelining در واقع مجموعه‌ای از عناصر مرتبط است که در آن، خروجی یک داده، همان ورودی داده بعدی است. یک سری از بلاک‌ها در سولانا که اطلاعات تراکنش‌ها را در خود دارند، به سرعت اعتبارسنجی شده و به نودها مخابره می‌شوند.

۷. Cloudbreak

 • کلاودبرک پایگاه داده حساب‌های مقیاسی است. این پروتکل جریان داده‌ها را بر روی دیسک‌های ذخیره‌سازی بهینه می‌کند. در واقع می‌توان آن را قابلیتی دانست که امکان مقیاس‌پذیری را در اختیار شبکه سولانا قرار می‌دهد. در نتیجه این‌ها، زمان ساخت بلاک‌ها در سولانا به حداقل می‌رسد. از طرف دیگر نیز تراکنش‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن، تأیید می‌شوند.

۸. آرشیوکننده‌‌ها

 • آرشیوکننده‌ها محل ذخیره دفتر کل توزیع شده‌اند. به این معنی که داده‌های سولانا در شبکه‌ای از نودها که Archivers نام دارد، ذخیره می‌شوند و در نودهای تأییدکننده، ذخیره نمی‌شوند. لازم به ذکر است که آرشیوها در فرایند اجماع شرکت نمی‌کنند.

توکن بومی سولانا، SOL نام دارد. کوچک‌ترین واحد سولانا را لامپورت نام‌گذاری کرده‌اند. باید بدانید که یک Lamport معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱ SOL است.

زبان‌های برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند سولانا چیست؟

قراردادهای هوشمند روی سولانا، برخلاف دیگر پلتفرم‌های بلاک‌چین به زبان Rust/C/C++ نوشته می‌شوند. می‌توان گفت که این تفاوت اصلی میان پلتفرم‌های بلاک‌چین EVM و Solana است. دلیل آن هم این است که بنیاد سولانا در جهتی حرکت کند که بر پروژه‌هایی که به صورت بومی در Solana اجرا می‌شوند، حرکت کند.

C/C++ و Rust از سری زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب به شمار می‌روند. از آن‌جایی که هر برنامه‌نویسی از C/C++ مطلع است، سولانا می‌تواند برای ایجاد یک جامعه قوی از توسعه‌دهندگان به منظور گسترش سریع از این مزیت استفاده کند. ناگفته نماند که آن‌ها به عنوان سازندگان اصلی بازی در اکوسیستم Solana نقش مهمی را برعهده دارند. سولانا با استفاده از برنامه‌های تشویقی از جمله Solana Hackathon (یافتن باگ و دریافت پاداش) با میلیون‌ها جایزه به حمایت از آن‌ها می‌پردازد.

ارز سولانا چیست؟

ارز سولانا یک پروژه منبع باز و به شدت کاربردی است که بانک‌ها برای ارائه راه‌حل‌های غیرمتمرکز مالی یا به بیان دیگر همان DeFi از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند. همان‌طور که در تاریخچه سولانا هم اشاره کردیم، این پروژه و ایده اولیه آن از سال ۲۰۱۷ شکل گرفت، اما در مارس ۲۰۲۰ بود که رسما توسط بنیاد سولانا به همراه دفتر مرکزی در ژنو سوئیس، راه‌اندازی شد.

اطلاعاتی دقیق در رابطه با ارز سولانا

در طول سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، سولانا پس از چندین دوره جمع‌آوری سرمایه، بیش‌تر از ۵/۲ میلیون دلار به شرح زیر جمع‌آوری کرده است:

اکوسیستم سولانا چیست؟

آزمایشگاه سولانا (solana labs) که مسئولیت توسعه بلاک‌چین سولانا را برعهده دارد، در ژوئن ۲۰۲۱ برای طرح‌های ایجاد اکوسیستم دیفای در سولانا، ۳۱۴ میلیون دلار در token sale جمع‌آوری کرد. در این دوره، فروش توسط Polychain Capital و Horowitz رهبری شد. شرکای تجاری نیز در آن ParaFi، CMS Holding و Sam Bankmann-Fried هستند.

توکنومیک و نحوه آزادسازی توکن

براساس نقشه راه Solana، تیم سولانا در ۲۰۲۰، تورم توکن را با بلاک‌چین ادغام کردند. با این هدف که کوین‌های SOL از طریق روش staking توزیع شود.

موارد استفاده از ارز سولانا

موارد استفاده از ارز سولانا (کوین SOL)

دانستید که SOL، نماد ارز دیجیتال بومی سولاناست. این ارز در واقع به منظور توسعه بلاک‌چین سولانا و کمک به فعالیت‌های شبکه راه‌اندازی شده است. برخی از مهم‌ترین کاربردهای سولانا عبارتند از:

شرکت در استکینگ، کارمزد تراکنش، اجماع و حاکمیت.

در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

Staking

 • پاداش استیک‌کنندگان با کوین SOL پرداخت می‌شود.

Transaction fee

 • به‌عنوان کارمزد برای پرداخت هر تراکنش و یا انجام قرارداد هوشمند در بلاک‌چین سولانا، از کوین SOL به عنوان کارمزد استفاده می‌شود. در واقع برای تعامل با بلاک‌چین یا پروتکل‌های ساخته شده فی مشخصی بر روی Solana هزینه می‌شود. در سولانا، میانگین کارمزد تراکنش معمولا حدود ۰.۰۰۲۵ دلار است.

Governance

 • بنیاد سولانا تصمیم دارد به عنوان نشانه حاکمیتی برای بلاک‌چین سولانا، از SOL استفاده کند. ناگفته نماند که این ابزار هنوز منتشر نشده است.

نحوه خرید کوین SOL

خرید از صرافی‌های متمرکز:

 • FTX
 • Binance
 • Coinbase

خرید از صرافی‌های غیرمتمرکز:

 • Raydium
 • Saber
 • Saros
 • Orca

کیف پول‌های سولانا

همان‌طور که می‌دانید به منظور ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال، نیازمند کیف پول‌های دیجیتالی هستید. ذخیره ارزهای دیجیتال خریداری شده از جمله سولانا با استفاده از کیف پول‌ها امکان‌پذیر است. کیف پول‌ها به‌طورکلی انواع مختلفی دارند.

بیشتر بخوانید:  انواع کیف پول‌ ارز دیجیتال را بشناسید

در ادامه برخی از کیف پول‌هایی که می‌توانید برای ذخیره ارز سولانا از آن‌ها استفاده کنید را معرفی می‌کنیم:

 • The Phantom wallet

این کیف پول بر ساخت بسترهایی متمرکز است که محیطی کاربر را برای تعامل با دنیای رمزنگاری، به وجود می‌آورد. بد نیست بدانید که در دور سری اول، ۹ میلیون دلار به رهبری آندریسن هورویتز (a16z) و با چندین شریک دیگر جمع‌آوری شد.

 • SolFlare

SolFlare یک کیف پول مبتنی بر وب است. این کیف پول توسط کامیونیتی و برای ارز سولانا ساخته شده است. این کیف پول از استیک توکن‌های SOL داخل ولت نیز پشتیبانی می‌کند. در وب‌سایت SolFlare، کلید خصوصی ذخیره نمی‌شود بلکه در کیف پول سرد Ledger Nano S یا X و یا در فایل Keystore ذخیره می‌شود. همان‌طور که در جریان هستید، لجر شرکتی پیشرو است که برای تأمین تقاضای ذخیره‌سازی در دنیای رمزنگاری بر توسعه و تولید کیف پول‌های رمزنگاری متمرکز شده است.

نقشه راه سولانا چیست؟ (Roadmap)

از زمانی که وایپ پیپر در اواخر سال ۲۰۱۷ برای اولین بار منتشر شد، سولانا برای رسیدن به موفقیت امروز، راه طولانی را در نقشه راه به منظور دستیابی به موفقیت پیموده است. جهت آن که مروری بر توسعه این پلتفرم ۱۰ بلاک‌چین برتر داشته باشیم، تمام نقاط عطف کلیدی سولانا را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

سولانا در مقایسه با دیگر بلاک‌چین‌ها، تنها در سه سال قبل به سرعت در حال توسعه بوده است. در سال ۲۰۱۷، تیم سولانا از یک وایت پیپر کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر، سولانا برگ جدیدی را برای تبدیل شدن به یک اکوسیستم کامل که دارای هر بخش لگوی ضروری است، تبدیل کرده است.

کیف پول‌های سولانا

تیم، سرمایه‌گذاران و شرکا سولانا

 • تیم

بنیاد سولانا در واقع سازمان غیرانتفاعی و اصلی سولاناست که مسئولیت رشد شبکه سولانا و وام دادن مسیر را بر عهده دارد. سولانا توسط راج کوکال و آناتولی یاکوونکو تأسیس شد. در حال حاضر، مدیر عامل بنیاد سولانا، یکوونکوست و کوکال نیز به عنوان مدیر اجرایی سولانا فعالیت می‌کند. تیم سولانا و بنیان‌گذاران آن در موقعیت‌های مهمی در شرکت‌های بزرگ فناوری همچون کوالکام، اپل، گوگل، اینتل و … تجربه فعالیت دارند. بنابراین می‌توان کاملا با اطمینان گفت که آن‌ها برای ساخت و همچنین رهبری پروژه سولانا، توانایی لازم را دارند.

 • سرمایه‌گذاران

آزمایشگاه Solana که در سانفرانسیسکو واقع شده است، تا حد بسیار زیادی به شبکه سولانا کمک می‌کند، آن‌ها عمدتا در حال توسعه دادن سیستم بلاک‌چین هستند. سرمایه‌گذاران در دوره فروش توکن که به رهبری Polychain و Adresseen Horowitz و دیگر شرکای حمایتی انجام شد، ۳۱۴ میلیون دلار جمع‌آوری کردند.

آیا سرمایه‌گذاری بر روی سولانا (SOL)، ایده درستی است؟

در حال حاضر در میان ۹ پروژه برتری که بیش‌ترین ارزش بازار کریپتو را به خود اختصاص داده‌اند، سولانا جایگاه بسیار محکمی دارد. همین مورد نشان‌دهنده فناوری پیشرفته بلاک‌چین پروژه سولانا و پتانسیل آن است که لازمه‌ پیشی گرفتن از سایر پلتفرم‌های برجسته بلاک‌چین است.

TPS (تراکنش در هر ثانیه)

بسته به وضعیت شبکه، Solana TPS از ۱۵۰۰ _ ۴۰۰۰  TPS متغیر است. این عنوان سولانا را در فضای کریپتو به عنوان سریع‌ترین بلاک‌چین فعال معرفی می‌کند. با این شرایط نیز، بلاک‌چین Solana در ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱ مجبور شد به دلیل یک باگ شبکه که منجر به ایجاد یک پیک ۴۰۰۰۰۰  TPS شد، چندین ساعت پیش از راه‌اندازی مجدد، متوقف شود.

جای نگرانی نبود، زیرا اتفاق به وجود آمده سریعا برطرف شد و بلافاصله تیم سولانا به حل آن پرداختند.

کارمزد تراکنش

هر تراکنش انجام شده، اغلب حدود ۰.۰۰۲۵ فی دارد. این کارمزد نسبت به دیگر پلتفرم‌های بلاک‌چین همچون Cardano، Binance Smart Chain، Near و … نسبتا پایین‌تر بود.

اعتبارسنجی

در بلاک‌چین سولانا، بیش از ۱۱۰۰ ولیدیتور فعال شرکت دارند که این بلاک‌چین را شفاف و غیرمتمرکز می‌کنند. از طرف دیگر، سایر بلاک‌چین‌ها، ولیدیتورهای بسیار کمی را شامل می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به HECO، زنجیره هوشمند بایننس، فانتوم و … اشاره کرد.

بیش از ۷۳ درصد از تعداد کل توکن‌های SOL (که توکن‌های قفل شده را نیز شامل می‌شوند) برای شرکت در فرایند اعتبارسنجی در گره‌های بلاک‌چین قرار می‌گیرند. این بدین معنی است که بیش‌تر دارندگان توکن SOL، به منظور کسب ریوارد بلند مدت با APY (بازده درصدی سالانه) ۵ درصد در استیکینگ شرکت می‌کنند. علاوه‌براین موضوع، تعداد کل استیک سولانا در مقایسه با سایر پلتفرم‌های بلاک‌چین که مسئول فعال کردن ویژگی استیک کردن هستند، بسیار مورد قابل توجهی است.

چشم‌انداز سرمایه‌گذاری بر روی سولانا چیست؟

در حال حاضر، سولانا سازگاری با EVM ندارد (لازم به ذکر است که بنیاد سولانا به همراه آزمایشگاه‌های نئون در حال ساخت EVM بر روی سولانا است). در نتیجه این موضوع، می‌توان گفت پروژه‌های سولانا به صورت بومی فعالیت می‌کنند و از طریق پاداش‌های میلیون دلاری در Hackathon و دیگر برنامه‌های مشابه، مورد حمایت بنیاد سولانا قرار می‌گیرند.

همچنین می‌توان گفت که Solana، استراتژی متمرکزی بر پروژه‌های مبتنی بر سولانا دارد به این منظور که به تنهایی یک جامعه توسعه‌دهندگان قوی ایجاد کند. همچنین باید بدانید که Solana، دارای جامعه‌ای حمایتی و چندین VS قوی (سرمایه‌های خطرپذیر) همچون Three Arrows Capitals، Alameda Research و … است. آن‌ها برای توسعه پروژه‌های جدید و تسریع در گسترش اکوسیستم سولانا، مقداری زیادی بودجه صرف می‌کنند.

اکوسیستم سولانا در سال ۲۰۲۱، از نظر کیفیت و کمیت به‌طور تصاعدی در حال رشد بوده و صدها پروژه جدید در سولانا منتشر شده است. علاوه‌براین‌ها، کل TVL اکوسیستم نزدیک به ۳ میلیارد دلار است. اتریوم، کاردانو و BSC، در آینده اهداف بعدی سولانا خواهند بود. لازم است به این نکته اشاره شود که BSC و اتریوم، پلتفرم‌های بالغی هستند که برای مدتی در فضای کریپتو حاضر بودند و توانستند اعتماد بسیار زیادی را از طرف جامعه از آن خود کنند. به هر حال برای سرمایه‌گذاران، مدل بلاک‌چین موفقی خواهند بود تا بتوانند به فرصت‌های سرمایه‌گذاری دسترسی پیدا کرده و مقایسه‌ای میان آن‌ها داشته باشند.

در کل باید خودتان پیش از آن که تصمیم نهایی را برای سرمایه‌گذاری بگیرید، تحقیق کنید و مسئولیت سرمایه‌گذاری خود را عهده‌دار شوید.

پروژه های مشابه سولانا چیست؟

کارادانو به عنوان یک بلاک‌چین نسل سوم شناخته می‌شود که از اجماع اثبات سهام (POS) استفاده می‌کند. وایت پیپر آن نیز توسط اساتید حوزه بلاک‌چین و رمزنگاری و دانشمندان این حوزه بررسی می‌شوند. با این وجود، توسعه کاردانو نسبتا کند در نظر گرفته می‌شود. دلیل آن هم این است که تا هوشمند شدن شبکه اصلی قرارداد ۷ سال طول می‌کشد، در حالی که این زمان برای سایر پلتفرم‌های بلاک‌چین بین ۲ تا ۴ سال است.

Near Protocol: یکی از پلتفرم‌های بلاک‌چین است که برای زبان برنامه‌نویسی اولیه به منظور انجام قراردادهای هوشمند از RUST استفاده می‌کند. این پلتفرم، شبکه اصلی خود را منتشر کرده و برای تسریع در توسعه DeFi، یک برنامه تشویقی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرده بود.

نقشه راه سولانا چیست؟

مزایای سولانا چیست؟

 • شفافیت بالای سولانا

سولانا برای تجارت روزانه بسیار ایده‌آل است، دلیل آن، مکانیسم قابل اعتماد و توزیع شده سولاناست. با پرداخت میزان کمی هزینه کارمزد، انجام معاملات جهانی تنها در چند ثانیه امکان‌پذیر است. از آن‌جا با شبکه‌ای غیرمتمرکز سر و کار خواهید داشت، امکان مسدود، متوقف یا مصادره کردن تراکنش‌های شما وجود نخواهد داشت.

 • دنبال کردن پروتکل اثبات سهام غیرمتمرکز

سولانا نسبت به دیگر رقبا، مزیت رقابتی بهتری دارد. این به دلیل اختصاصی بودن شبکه سولاناست که فعالیت آن طبق سیستم اثبات سهام است. به عنوان مثال، هر فردی قادر است به کسب درآمد غیرفعال با دریافت کردن SOL خود در شبکه بپردازد. محبوبیت پروتکل اثبات سهام در بازار نسبت به سیستم اثبات کار بیش‌تر است. به این علت که کاربران، یادگیری آسان‌تری در این مورد خواهند داشت. در مقایسه با معاملات نیز ماینرها پاداش‌های پایدار بیش‌تری کسب می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  دستگاه ماینر چیست و چگونه کار می‌کند؟

نتیجه گیری

به‌طور مفصل در رابطه با عنوان اصلی مقاله، یعنی سولانا چیست، شبکه و ارز و اهداف و موارد بسیار جزئی‌تری در رابطه با آن صحبت کردیم. با این حال باید بر روی این نکته تأکید کنیم که برای هیچ کدام از رمز ارزها پیش‌بینی قطعی وجود ندارد. بنابراین همان‌طور که پیش از این هم گفتیم، سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها از جمله سولانا، نیازمند ریسک‌پذیری و تحقیقات مناسب است.

همان‌طور که می‌دانید، بزرگ‌ترین پلتفرم بلاک‌چین در فضای کریپتو، اتریوم نام دارد. اما همین اتریوم مشکلات حل نشده بسیار زیادی را از جمله کارمزد بالای گس، سرعت پایین تراکنش و تراکم شبکه را به دنبال دارد. به همین دلیل، به علت وجود نقاط ضعف تکنولوژیکی خود را از توسعه بیش‌تر منع می‌کند.

Solana یک پلتفرم جدید بلاک‌چین و در حال ظهور است. امکان دارد که سولانا نسبت به دیگر پلتفرم‌های بلاک‌چین بهتر عمل کند. مزایای پلتفرم سولانا به اکوسیستم آن نیز به ارث رسیده و لازم به ذکر است که برای گسترش آینده از مقیاس‌پذیری استفاده می‌کند.

این‌ها تمام موارد مورد نیازی بودند که باید در مورد Solana و رمز SOL می‌دانستید. امیدواریم با مطالعه این مقاله، اطلاعات مفید و کمک‌کننده‌ای را در رابطه با سولانا و پتانسیل آینده آن به دست آورده باشید.

فعالیت در بازار ارز دیجیتال برای بسیاری از افراد شیرین و هیجان‌انگیز است به ویژه این که اگر افراد با دانش و آگاهی وارد این حوزه شوند می‌توانند سودهای بسیاری به دست آورند ما در مجموعه دلفین وست دوره آموزشی ارز دیجیتال ماشین زمان را برای علاقه‌مندان در این حوزه تهیه کردیم تا بتوانند با اطلاعات کامل وارد معامله‌گری در کریپتوکارنسی شوند به این نکته توجه کنید اگر بدون آمورش شروع به فعالیت کنید به احتمال زیاد ممکن است بخش بزرگی از سزمایه خود را از دست دهید.

برای یادگیری “انواع ارز دیجیتال” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.