حد ضرر چیست و چرا انقدر اهمیت دارد؟

حد ضرر چیست

موضوع تعیین حد ضرر در معاملات، یکی از مباحث اصلی تریدینگ است که متاسفانه بسیاری از تریدرهای عزیز، این حد را با روش‌های بسیار نامناسبی تعیین می‌کنند و همین تعیین نامناسب حد ضرر هم سبب می‌شود تا سودهای زیادی را در معاملات خود از دست بدهند. برای مثال، حد ضرر بسیاری از افراد با اُفت 5 یا 10 درصد قیمت دارایی‌شان فعال می‌شود و این نوع تعیین حد ضرر اصلاً‌ مناسب نیست. به همین خاطر در ادامه می‌خواهیم ضمن ارائه‌ی مفهوم اصلی حد ضرر در معاملات، چگونگی تعیین این حد ضرر را نیز بررسی کنیم. پس اگر شما نیز برای تعیین حد ضرر معاملات خود با چالش روبه‌رو هستید، با ما همراه باشید.

حد ضرر چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و بسیار قابل فهم برای حد ضرر در نظر بگیریم، ‌این تعریف به این صورت خواهد بود:
«حد ضرر یعنی این که دلیل ورود به معامله‌ی شما نقض شود!!»
بگذارید این تعریف را با یک مثال برای شما روشن کنیم. تصور کنید که شما برای خرید یک سهام در بورس، به این دلیل آن سهام را می‌خرید،‌ چون شنیده‌اید که قراره شرکتی که سهام آن را خریداری می‌کنید با یک شرکت بزرگ دیگر قرارداد همکاری ببندد و عقد این قرارداد به معنی سوددهی بیشتر شرکت و افزایش قیمت سهام آن خواهد بود. حالا شما سهام را خریداری می‌کنید و متوجه می‌شوید که عقد این قرارداد به هر دلیلی لغو شده. بنابراین حد ضرر شما نیز فعال شده است، چون دلیل ورود شما به این معامله، عقد قرارداد بین دو شرکت بود که این قرارداد کنسل شده، بنابراین دلیل ورود شما به معامله نیز نقض شده و دیگر دلیلی برای نگهداری آن سهم ندارید.
مثال فوق را می‌توان به بازار ارز و رمزارز نیز تعمیم داد و نقض شدن دلیل شما برای ورود به هر معامله، حد ضرر شما در آن معامله خواهد بود که معمولاً چون دلایل ورود به هر معامله با معامله دیگر تفاوت دارد، حد ضررها نیز متفاوت خواهند بود.

بهترین راه برای تعیین حد ضرر در معاملات چیست؟

برای تعیین حد ضرر به یک شیوه‌ی متناسب،‌ براساس تعریف فوق، نمودار اتریوم را در نظر می‌گیریم و حد ضرر را روی این نمودار بررسی می‌کنیم:
(تصویر نمودار اتریوم موجود در ویدئو)
حالا ما روی این نمودار یک خط حمایت رسم کرده‌ایم و دلیل ورود به معامله‌ی ما، این خط حمایت است،‌ چون چند دفعه کندل با خط برخوردار داشته، اما از آن عبور نکرده است. بنابراین ما نیز پیش بینی کرده‌ایم که برای دفعات دیگری نیز کندل ضمن برخورد با خط حمایت، برمی‌گردد و باز هم صعود بیشتری را تجربه می‌کند. (اگر با خطوط حامیتی آشنایی ندارید، میتوانید مقاله “حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال” را مطالعه نمایید.)
حال می‌بینیم که چند بار دیگر این اتفاق اُفتاده و با وجود اینکه اتریوم چند درصد نزول داشته،‌ اما از خط حمایت رد نشده و دوباره به صعود خود بازگشته است. اگر قرار بود شما حد ضرر خود را 5 درصد، 10 درصد یا حتی 20 درصد در نزول قرار دهید،‌ طبیعتاً پس از اُفت‌های مقطعی اتریوم، معاملات خود را می‌بستید و سودهای حاصل از برگشت صعودی این رمزارز را از دست می‌دادید. در این مثال، معامله شما تنها باید زمانی بسته شود که کندل از خط حمایت عبور کند که می‌بینید در آخرین کندل موجود در نمودار این اتفاق اُفتاده و آن‌جا حد ضرر این معامله است.
با توجه به این توضیحات، خطوط حمایت در نمودارها می‌توانند دلایل خوبی برای ورود به معامله و تعیین حد ضرر باشند. اما قطعاً بینهایت دلیل برای ورود به هر معامله وجود دارد که باید حد ضرر هر معامله در صورت نقض دلیل ورود به آن معامله فعال شود!

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *