UTXO چیست؟ | با مزایای utxo آشنا شوید!

زمان مطالعه: 12 دقیقه
UTXO چیست؟

در سال‌‎های گذشته دنیای ارزهای دیجیتال برای جوامع مختلف به شدت جذاب شده و تقاضا برای آن مدام در حال افزایش بوده که این محبوبیت، موجب شده تا توجه بسیاری از افراد به جنبه‌های مختلف و نحوه عملکرد رمزارزها معطوف شود؛ اگر شما هم جزو افرادی باشید که به جستجو در حوزه ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و نحوه عملکرد و جنبه‌‎های فنی آن علاقه دارند، حتما تاکنون با اصطلاح UTXO روبه‎‌رو شده‌‎اید! اصطلاحی رایج که با وجود اهمیت بالا، افراد بسیاری هیچ ایده‎‌ای در مورد آن در ذهنشان ندارند و همین عدم آگاهی می‎‌تواند چالش‌‎های گوناگونی را برای علاقه‌‎مندان به این بازار به وجود آورد؛ utxo چیست و چه کاربردی دارد؟ چگونه کار می‎‌کند؟ چه تفاوت‎‌ها و شباهت‎‌هایی با مدل مبتنی بر حساب دارد و یا چه مزایای به همراه دارد؟ پاسخ همه این سوالات را در ادامه این متن خواهید یافت.

UTXO چیست؟

ابتدا بیایید به این سوال پاسخ دهیم که utxo چیست و پس از آن به سایر مباحث بپردازیم؛ خروجی خرج نشده تراکنش یا Unspent Transaction Output (UTXO)  اصطلاحی فنی است که نشان‎‌دهنده مقدار ارز دیجیتالی خواهد بود که پس از انجام تراکنش باقی می‌ماند.

در واقع می‌‎توان این مفهوم را به عنوان تغییری پس از خرید یا یک خروجی تراکنش در پایگاه داده به حساب آورد که توسط شبکه بلاک‌ چین ایجاد شده تا انجام تراکنش‌های تغییر غیردقیق را ممکن نماید؛ به بیانی دیگر utxo در ارز دیجیتال خروجی یا حاصل خرج نشده تراکنش‎‌هایی است که افراد دریافت کرده و قادر خواهند بود تا یک بار در آینده خرج کنند.

برای درک بهتر این که utxo چیست، به این مثال دقت کنید؛ فرض کنید که یک بیت‌ کوین، سطلی پر از سکه است، و هر سکه یک UTXO، اگر چیزی را از کاربری دیگر به ارزش ۰.۵ BTC خریداری نمایید، شبکه بلاک‌چین ابتدا سطل با تمامی سکه‎‌هایش را به آن کاربر داده و مقدار بیت‌کوینی را که در تغییر به شما بدهکار است، به شما بازمی‎‌گرداند، اکنون شما صاحب یک UTXO هستید که دیگر امکان تقسیم آن به مقادیر کمتر، وجود ندارد.

به بیان ساده‌‏تر UTXOها تکه‌‎ای بومی و غیرقابل تقسیم از توکن‌های بومی به شمار می‎‌روند که تحت کنترل کلیدهای خصوصی مالکان قرار داشته و نمی‎‌توان بیش از یک بار از آن‎‌ها استفاده کرد؛ همچنین می‌‎توان خروجی خرج نشده تراکنش را یک مدل حسابداری یا تعادلی به حساب آورد که برای شبکه‎‌های بلاک‌چین مورد استفاده قرار می‎گیرد.

بیشتر بخوانید:  کلید عمومی و خصوصی در بیت کوین چیست چه تفاوتی دارند؟

کاربرد UTXO چیست؟

حال که فرا گرفتیم utxo چیست، باید به کاربرد آن اشاره کنیم؛ این مدل در بسیاری از ارزهای دیجیتال استفاده شده و به کاربران این امکان را می‎‌دهد تا مالکیت تمامی بخش‌های آن رمزارز را ردیابی نمایند.

کاربرد UTXO چیست؟

از آن‌جایی که ارزهای دیجیتال با توجه ویژه به حفظ حریم خصوصی ایجاد شده‌اند، با آدرس‎‌های عمومی و قابل مشاهده برای کل شبکه بلاک‌چین مرتبط هستند البته که معامله‎‌گران را تا آدرس خود را فاش نکنند از طریق مالکیت‎‌شان نمی‌‎توان شناسایی کرد اما UTXO امکان شفاف‎‌سازی از طریق آدرس‎‌ها را به وجود خواهد آورد.

با استفاده از utxo در ارز دیجیتال، توسعه‌دهندگان شبکه‎‌های بلاک‌چین این امکان را خواهند داشت تا به منظور بهینه‎‌تر کردن روش بسته‌‎بندی مقادیر ارزشی پایین در دنیای ارزهای دیجیتال، کدنویسی کرده و با رسیدن به سطح بهبود یافته بهره‎‌وری، شاهد کاهش وزن داده‌‎ها و طبیعتا سرعت پردازش بهینه‌‎تر خواهیم بود. اما قبل از آن که به کاربردهای این مدل بپردازیم، ناگفته نماند که استفاده از UTXOها صرفا به بیت‌کوین محدود نشده و در بسیاری از بلاک‌چین‎‌های دیگر همچون NEO، Litecoin و … نیز کاربرد دارند.

مدل خروجی خرج نشده تراکنش بیان می‎‌کند که تراکنش‌های جدید از خروجی‌های تراکنش‌های قبلی بهره می‌برد در حالی که تراکنش‌های جدید خروجی‌های جدیدی را به شکل UTXO تولید می‌‎نمایند که امکان استفاده از آن‎‌ها در آینده نیز وجود خواهد داشت. UTXOها با ارائه ابزاری مفید در سازماندهی دفتر کل بلاک‌چین نقش مهمی دارند و می‌‎توانند از شبکه در برابر مشکلات هزینه مضاعف حفاظت نمایند.

همچنین می‌‎توان UTXOها را به عنوان نمونه‎‌ای دیگر از پروتکل بلاک‌چین با در وایت پیپر اصلی بیت‌کوین برشمرد که توسط اسناد اصلی شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین، به عنوان معیاری برای تأیید در دسترس بودن وجوه مورد نیاز برای اجرای تراکنش‌‎های موردنظر به حساب می‌‎آید.

یکی از مهم‌‎ترین کاربردهای این مدل، امکان ترکیب صورت‎حساب‎‌های مختلف است. به عنوان مثال اگر شما ۵۵ دلار پول نقد داشته باشید به این معنی است که حتما بیش از یک اسکناس در کیف پول خود دارید چرا که اسکناس ۵۵ دلاری چاپ نمی‎‌شود، و امکان داشت که ترکیب اسکناس‎‌های کیف پول شما در حالت‌‎های مختلفی چون یازده اسکناس ۵ دلاری، پنجاه و پنج اسکناس یک دلاری یا دو اسکناس ۲۰ دلاری و سه اسکناس ۵ دلاری که در هر صورت حاصل آن‌ها در مجموع ۵۵ دلار خواهد بود.

در این مدل هم شما می‌‎توانید یک موجودی مشخص را در کیف پول رمزنگاری خود مشاهده کنید اما می‌‎توانید ترکیبات و صورت‎حساب‎‌های متفاوتی از UTXOها داشته باشید که البته در نهایت دقیقا معادل کل همان موجودی ولت رمزنگاری شما خواهد بود. اما کاربرد این ترکیب صورت‎حساب‎‌ها را می‌‎توان در پرداخت‎‌ها و ارسال‌‎ها متوجه شد که از UTXOها برای تکمیل تراکنش و دریافت تغییر استفاده می‎‌شود.

بیشتر بخوانید:  انواع کیف پول‌ ارز دیجیتال را بشناسید

اما دیگر کاربرد‎های utxo چیست؟

از مهم‌ترین آن‌ها می‎‌توان به ارائه انعطاف‌پذیری بیشتر در مقایسه با ارز فیات، ایفای نقشی مهم در عملکرد بلاک‌چین، زمینه‌ساز ایجاد قراردادهای هوشمند زبان آگنوستیک و امکان انجام معاملات همتا به همتا بدون نیاز به واسطه اشاره کرد.

خروجی خرج نشده تراکنش اگرچه که نسبت به ارز فیات محدودیت‌‎های بیشتری دارد و امکان مونتاژ و جداسازی سکه‎‌ها تنها در شرایطی خاص میسر است اما انعطاف پذیری بسیار بیشتری را ارائه داده و نقش پررنگی در عملکرد شبکه بلاک‌چین برعهده دارد؛ همچنین قرارداد هوشمند مبتنی بر این مدل، یک پیشرفت قابل توجه در دنیای بلاک‌چین‎‌ها به شمار می‌رود که به‌طورکلی از زبان مستقل بوده و برای کل UTXOها امکان ایجاد مکانیزم‎‌های اجماع منحصربه‌‎فردی را خواهد داد.

همچنین ناگفته نماند که UTXO از صرافی‎‌های غیرمتمرکز و مبادلات اتمی پشتیبانی کرده و بدین ترتیب انجام معاملات ارزهای دیجیتال همتا به همتا بدون نیاز به شخصی ثالث به عنوان واسطه را ممکن ساخته است. گفتنی است که با مبادلات اتمی دیگر هیچ نگرانی‌‏ در مورد حساب متمرکز، خدمات امانی یا توکن‌های پروکسی نخواهید داشت و تسهیلات بسیار بهتری به منظور معاملات مستقیم رمزارزها بین کیف پول معامله‌‏گران دریافت خواهید کرد.

مدل UTXO چگونه کار می‌‎کند؟

برای درک بهتر نحوه کار این مدل، utxo در بیت‌کوین را در نظر بگیرید؛ شما می‎‌خواهید بیت‌کوین خود را خرج کنید، میزان مبلغی را که هزینه شده از حساب شما کسر می‌شود و می‌‎توانید و مقدار باقی مانده رمز ارز خود را در کیف پول مشاهده نمایید. درست مانند استفاده از یک اسکناس ۱ دلاری برای یک کالای ۵۰ سنتی که باقی مانده را به شما پول خرد می‎‌دهند و پس از دریافت آن، به ادامه زندگی می‌‎پردازید!

مدل UTXO چگونه کار می‌‎کند؟

مدل UTXO یک طراحی مشترک برای بسیاری از ارزهای دیجیتال به ویژه BTC داشته و از حساب و موجودی استفاده نمی‎‌کند و درست مانند پول نقد فیزیکی بین معامله‎گران منتقل می‌‏شوند؛ همچنین این مدل، کیف پول‎‌ها را در سطح پروتکل ترکیب نکرده و گروه‌‎بندی بلوک‎‌ها را براساس تراکنش‎‌های فردی انجام خواهد داد. پس از درک این که utxo چیست و چه کاربردی دارد، چگونگی کار کردن آن را می‌‎توان با ارائه تصویری واضح به همراه یک مثال چندمرحله‌‏ای به‌طورکامل بررسی کرد.

ارزهای دیجیتال به بیت‎‌ها یا تکه‎‌های بسیار کوچکی تقسیم می‎‌شوند که در کل پایگاه داده ذخیره شده و تراکنش ارز دیجیتال، در واقع انتقال اطلاعات در پایگاه داده است. تقریبا می‎‌توان گفت تمامی تراکنش‌ها از آن‌جا که با اعداد کامل و هزینه یک بایت صورت نمی‌گیرند، UTXO ایجاد خواهند کرد؛ utxo در ارز دیجیتال در واقع به منظور توزیع بیت‌های داده‌ای است که رمزارزها از آن ساخته شده‌‌اند.

زمانی که کاربران یک تراکنش را از طریق ولت خود آغاز می‎‌کنند، UTXOهایی که اطلاعات آن‎‌ها را در بر دارند قفل شده، و اطلاعات مالک جدید با UTXO که به او منتقل شده، مرتبط می شود؛ پس از این که مجددا یک بار دیگر قفل شدند، کاربر قادر خواهد بود تا به وسیله همان فرآیند از آن‌‎ها در تراکنش‌‎های خود بهره ببرد؛ پس از انجام تعداد زیادی معامله، پایگاه داده پر خواهد شد از سوابق تغییرات مالکیت و حال زمان ثبت ورودی در کسری از ارز دیجیتال در پایگاه داده ثبت یا همان خروجی‎‌ها کسری از ارز دیجیتالی که کاربر برای شخصی دیگر ارسال کرده اما خرج نشده فرا می‌‎رسد.

برای درک بهتر از عملکرد تراکنش‌ها، بهتر است تا به مثالی با مراحل زیر توجه کنید:

 1. تصور کنید که مقداری بیت‌کوین از تراکنش‎‌هایی دریافت شده‌اند و هر کدام از این تراکنش‌‎ها یک UTXO هستند.
 2. حال قصد دارید تا مثلا ماشینی را خریداری کنید که ارزش آن ۰.۵ بیت‌کوین باشد.
 3. حال به منظور انتقال ۰.۵ BTC، به انتخاب یک یا چند تراکنش به عنوان ورودی نیاز خواهید داشت.
 4. باید درک کنید که تراکنش در شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین با بانک‌ها بسیار متفاوت است؛ در مورد ارزهای رمزنگاری شده، در واقع چیزی به نام مبلغی در حساب شما وجود ندارد!
 5. اکنون بیایید تا ۰.۷ بیت‌کوین از یکی از دوستان‎تان به عنوان ورودی برای خرید ماشین در نظر بگیریم.
 6. در بحث UTXO، این امکان برای شما وجود ندارد تا مقدار ورودی را بدون هزینه رها کنید و اجازه نخواهید داشت که با ۰.۲ بیت‌کوین باقی‌مانده کاری انجام ندهید!
 7. ۲ بیت‌کوین باقی‌مانده را می‌‎توانید به حساب خود بازگردانید، به عنوان کارمزد تراکنش از آن استفاده کنید و یا این مبلغ را برای شخصی دیگر ارسال کنید.
 8. حال اگر که ۰.۵ بیت‌کوین برای فروشنده ارسال شده اما هیچ گونه کارمزدی اضافه نشده باشد، تراکنش تایید نشده و پس از گذشت ۷۲ ساعت، ۰.۷ بیت‌کوین به شما بازگردانده می‌شود؛ از این رو به منظور ارسال پول به فروشنده، باید آن ۰.۲ بیت‌کوین اضافی را به عنوان کارمزد تراکنش در نظر بگیرید و برای این کار کافی است تا مبلغ باقی‌‎مانده را برای شخصی دیگر ارسال نکنید تا به‌طور خودکار به عنوان کارمزد تراکنش به شمار رود.
 9. پس از اضافه شدن کارمزد تراکنش، یک ماینر تراکنش شما را در ازای دریافت  آن ۰.۲ BTC در بلاک قرار خواهد داد.

حال لازم است که در مورد مثال بالا به چند نکته اشاره کنیم؛ UTXO آن دوست شما چون در تراکنش دیگری مورد استفاده قرار گرفته دیگر وجود ندارد و همچنین تراکنش در داخل یک بلوک ذخیره شده و هش آن را تغییر می‎دهد.

بیشتر بخوانید:  دستگاه ماینر چیست و چگونه کار می‌کند؟

مقایسه مدل UTXO با مدل مبتنی بر حساب

پس از این که دریافتیم utxo چیست و چه کاربردی دارد و چگونه کار می‎‌کند، زمان آن است تا این مدل را با مدل برجسته دیگری مقایسه کنیم؛ زمان آن است که شباهت‎‌ها و تفاوت‌‎های UTXO و مدل مبتنی بر حساب را به دقت بررسی کنیم.

قبل از این‌که بخواهیم این مدل را بررسی کنیم بهتر است نگاهی کلی به بلاک‌چین و ساختارهای آن بیندازیم تا درک بهتری از Utxo داشته باشیم؛ بلاک‌چین از دو کلمه Block به معنی بلوک و Chain به معنی زنجیره تشکیل شده است پس می‌توان بلاک‌چین را زنجیره‌ای از بلوک‌های متصل بهم دانست که شبکه‌ای پیچیده را تشکیل می‌دهند.

هر یک از این بلوک‌ها دارای ساختارهای ریاضی مانند و پیچیده‌ای هستند. حال می‌توان هر یک از این بلوک‌ها را یک Utxo در نظر گرفت که براساس تراکنش‌های فردی کاربران گروه‌بندی شده‌اند؛ در واقع می‌توان گفت Utxo همان بیت‌کوین‌ها می‌باشند که در کیف پول‌های مشخصی با رمز‌های شخصی مختص به آن کاربران تعریف شده‌اند.

مدل Utxo  را می‌توان به شخصی تشبیه کرد که داری مقدار مشخصی پول نقد برای انجام معامله‌ا‌ی می‌باشد. به عنوان مثال هنگامی که کاربری داری ۶۰ دلار پول نقد است ممکن است این پول به صورت یک اسکناس ۶۰ دلاری باشد یا ترکیبی از چند اسکناس کوچک‌تر که مجموع ارزش آن‌ها ۶۰ دلار است باشد. که در مقایسه با مدل Utxo  به این صورت است که اگر کاربری داری ۶۰ ZEN باشد می‌تواند یک Utxo به ارزش ۶۰ZEN داشته باشد یا ترکیبی از چند Utxo  کوچک‌تر که ارزش آن برابر ۶۰ ZEN  است داشته باشد.

مدل UTXO

هنگامی که کاربری دارای ۶۰ ZEN از یک Utxo می‌باشد و می‌خواهد ۲۰ ZEN آن را خرج کند باید برای این معامله دو خروجی تراکنش تعریف کند: یک خروجی برای پرداخت ۲۰ ZEN به گیرنده و خروجی دیگر برای دریافت ۴۰ZEN باقی‌مانده به کاربر اصلی. اگر بخواهیم با مثالی ساد‌ه‌تراین موضوع را بیان کنیم به این صورت فرض کنیم شخصی ۶۰ دلار دارد و می‌خواهد ۲۰ دلار آن را صرف خرید کالایی کند شخص گیرنده باید به ازای ۶۰ دلار دریافت شده ۴۰ دلار را به عنوان باقی‌مانده پول آن شخص به اون برگرداند.

با این حال دو تفاوت اساسی در پول نقد و مدل Utxo  وجود دارد:

در پرداخت به وسیله پول، شما به شخص دومی به عنوان گیرنده برای بازگرداندن مبلغ باقی مانده پول‌تان نیاز دارید اما در مدل Utxo گیرنده پرداخت وجود ندارد. تفاوت دیگر این است که پول نقد دارای مقادیر مشخصی می‌باشد مانند اسکناس ۱۰دلاری، ۵ دلاری و… اما در مدل Utxo می‌تواند هر مقدار دلخواهی قابل تعریف باشد برای مثال ۱۲.۵۱۳۲ ZEN

دیگر تفاوت اساسی بین مدل Utxo و مدل مبتنی بر حساب نحوه ثبت وضعیت سیستم و رسیدگی به حسابداری نهفته است. در واقع منظور از ثبت وضعیت سیستم انتقال از حالتی به حالت دیگر بوده که دو مدل تفاوت‎های چشمگیری با هم دارند.

در مدل Utxo مسیر دارایی‌ها به صورت یک نمودار غیرچرخه‌ای جهت‌دار است؛ نمودار جهت‌دار به این صورت است که از تعدادی گره یا رئوس تشکیل شده‌اند که توسط یال‌هایی  به هم متصل می‌شوند و هر یک از این یال‌ها دارای جهت مشخصی هستند که با فلش مشخص می‌شوند.

حال در نمودار غیر چرخه‌ای جهت‌دار هر خروجی تراکنش دارای یک گره در DGA  می‌باشد و هر تراکنش نشان دهنده یک یا چند یال است که از خروجی آن تراکنش نشات می‌گیرد. با این حال نمودارهای چرخه‌ای جهت‌دار امکان روابط دایره‌ای  بین یال‌ها را نمی‌دهد و عملا آن را غیرممکن می‌سازد؛ نمودار کلی Utxo خروجی‌های تراکنش، صرف شده و صرف نشده وضعیت جهانی این مدل را نمایش می‌دهد.

اما نمودار مدل مبتنی بر حساب، از بلوک‌هایی تشکیل شده است که وضعیت کلی سیستم با توجه به تراکنش‌هایی که در هر یک از بلوک‌ها انجام می‌شود به‌روزرسانی می‌شود و تا هنگامی که تعداد کاربران یا قراردادها ثابت است، تعداد حساب‌ها نیز ثابت هستند و تغییر نمی‌کنند و از تراکنش‌هایی که در بلوک‌ها رخ می‌دهد مجزا باقی می‌ماند در نتیجه در مدل مبتنی ‎بر حساب، مجموعه حساب‌های جاری و موجودی آن‌ها وضعیت جهانی این مدل را نمایش می‌دهد.

اما تفاوت دیگر در مدل مبتنی بر حساب و utxo چیست؟ به‌طورکلی می‌توان گفت در مدل مبتنی بر حساب، موجودی کاربر با توجه به تراکنش‌های انجام شده به‌روزرسانی می‌شود اما در مدل  utxo در ارز دیجیتال صرفا رسیدهای مربوط به هر تراکنش و مانده حساب و خروجی‌های خرج نشده توسط مشتری محاسبه می‌شود و امکان به‌روزرسانی آتی آن وجود ندارد.

محاسبه موجودی کاربر در مدل Utxo:

در مدل Utxo تمامی تراکنش‌های انجام شده توسط کاربر ثبت می‌شوند و بلاک‌چین بر همه تراکنش‌های انجام شده نظارت می‌کند. مجموع تمام خروجی‌های تراکنش مصرف نشده که توسط بلاک‌چین کنترل می‌شود تراز موجودی Utxo را تعیین می‌کند و موجودی کاربر به این صورت قابل محاسبه است.

انتقال حالت در مدل Utxo:

درمدل Utxo  تراکنش می‌تواند سیستم را به حالت جدید منتقل نماید اما انتقال به حالت جدید باهر نوع تراکنشی امکان پذیر و قابل اجرا نیست. طراحی عملکردی که بتواند مجموع گره‌ها را در یک Utxo هماهنگ اجرا کند فرایندی بسیار پیچیده و مشکل است. و از آن‌جایی که تراکنش‌ها در Utxo در بلوک‌ها انجام می‌شوند هر بلوک جدید امکان انتقال سیستم را به حالتی جدیدتر فراهم می‌کند.

می‌خواهیم با مثالی ساده انتقال حالت را در Utxo بررسی کنیم:

فرض کنید کاربری می‌خواهد ۷ ZNE را به شخص دیگری منتقل کند و او برای این کار یک Utxo به ارزش ۱۰ ZNE دارد حال باید دو خروجی برای این تراکنش خود ایجاد کند. خروجی اول مربوط به پرداخت به شخص گیرنده و خروجی دوم مربوط به بازگرداندن Utxo باقی‌مانده به یک آدرس مشخص شده توسط کاربر. تفاوت بین خروجی‌ها و ورودی‌ها به عنوان کارمزد تراکنش محاسبه می‌شود که باید توسط شخص اول به عنوان کارمزد پرداخت شود. ماینرها فقط می‌توانند تراکنش‌ها را در بلوک‌ها تعیین کنند و آن‌ها معمولا تراکنش‌هایی را انتخاب می‌کنند که بالاترین کارمزد را داشته باشد.

مدل مبتنی بر حساب مشابه حساب‌های بانکی شما داریی‌های شما را به صورت موجودی در حساب‌هایتان گزارش می‌دهد و دو نوع حساب مختلف وجود دارد؛ حساب‌های کاربری کنترل شده با کلید خصوصی و حساب‌های کنترل شده با کد قرارداد. زمانی که شما یک کیف پول اتر در یک بلاک‌چین تشکیل می‌دهید و اولین تراکنش خود را انجام می‌دهید یک حساب رمزنگاری شده در وضعیت جهانی که فقط متعلق به خود شماست برایتان ایجاد و ثبت می‌کند. هر حساب اتریوم شامل موجودی فضای ذخیره سازی و فضای رمزنگاری یبرای ارتباط با سایر حساب‌ها است.

بیشتر بخوانید:  ارز دیجیتال اتریوم چیست؟ | نحوه استخراج و خرید + آینده

در مدل مبتنی بر حساب یک تراکنش سبب ایجاد گره‌هایی برای کاهش مانده حساب فرستنده و افزایش مانده گیرنده ایجاد می‌کند که سبب جلوگیری از تراکنش‌های تقلبی می‌شود.

انتقال حالت در مدل Utxo

مدل حساب همه موجودی‌ها را به عنوان یک وضعیت جهانی بررسی می‌کند که شامل مجموعه‌ای از پایگاه‌داده‌ها است که شامل حساب‌ها، کلیدهای خصوصی و کدهای قراردادی است. تفاوت اصلی در حالت جهانی مدل Utxo با مدل مبتنی برحساب در این است که در مدل Utxo فقط با Utxo جدید گسترش می‌یابد درحالی‌که در مدل حساب وضعیت جهانی به‌روز می‌شود و موجودی‌ها تغییر می‌کند.

مزایای UTXO چیست؟

اما اگر بپرسید مزیت‎‌های utxo چیست که موجب شده تا این حد پرکاربرد شود، برای پاسخ به آن باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • یکی از مزایای این مدل این است که امکان موازی‌سازی ساده‌تری را نسبت به مدل مبتنی برحساب در انجام تراکنش‌ها ایجاد می‌کند .
 • مدل Utxo با انجام هر تراکنش یک بلوک جدید در بلاک‌چین ایجاد می‌کند و به‌روز می‌شود و به‌همین‌خاطر از آن به عنوان یک مدل با به‌روزرسانی پیوسته یاد می‎‌شود.
 • مدل Utxo از مبادله اتمی پشتیبانی کرده و از این جهت موجب خواهد شد تا اکوسیستم کریپتو معاملات مستقیم ارزهای دیجیتال بین کیف پول معامله‎‌گران را میسر کند و بدون نیاز به وجود واسطه‎‌ها و دخالت شخص ثالث امکان انجام تراکنش را داشته باشد که این موضوع تسهیلات بهتری را برای کاربران به ارمغان خواهد آورد.
 • یکی دیگر از مزایای بزرگ utxo در ارز دیجیتال، صرفه‌جویی در هزینه‎‌هاست. چرا که فقط یکبار قابل استفاده می‌باشد که همین‌امر سبب کاهش هزینه‌های اضافی می‌گردد.
 • Utxo انعطاف‌پذیری بیشتری در مقایسه با مدل‎‌های دیگر دارد که موجب خواهد شد نقش مهمی در بلاک‌چین ایفا کند.
 • مزیت بعدی Utxoها حریم خصوصی و امنیت آن‌ها است که با آدرس‌های جدیدی که برای هر تراکنش ابجاد می‎‌کند ردیابی تراکنش‌ها رو غیرممکن می‌کند و احراز هویت آسان‌تر را فعال می‌کند؛ این مزیت به ویژه با یادآوری utxo در بیت‌کوین حائز اهمیت است.
 • یکی از مزیت‎‌های دیگر این مدل که آن را کاربردی و مناسب برای خیل عظیمی از معاملات نه‌چندان بزرگ کرده، این است که مدل Utxo در هنگام انجام معاملات ساده به مراتب بهتر بوده و از این رو عملکرد محبوبی در مقایسه با مدل مبتنی بر حساب که به‌طرز قابل‌توجهی پیچیده‌‎تر است در پی خواهد داشت.

سخن پایانی

یکی از اصطلاحات رایج دنیای کریپتو UTXO یا خروجی خرج نشده تراکنش است که حتی بسیاری از فعالان این عرصه گذشته از این که اطلاع ندارند چگونه کار می‎‌کند و چه تفاوت‎‌هایی با سایر مدل‌‎ها دارد، حتی نمی‎دانند utxo چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد!

UTXOها به دلیل اهمیت بالا در فرآیندهای حسابداری و مزایای بسیاری همچون حفظ حریم خصوصی، افزایش امنیت، سفارشی‌سازی و مقیاس‌پذیری بالا نقش اساسی در توسعه پلتفرم‌‎های بلاک‌چین دارند؛ مدلی که در ترکیب صورت‎حساب‎‌های مختلف، ارائه انعطاف‌‎پذیری بیشتر در مقایسه با ارز فیات، زمینه‌‎سازی برای ایجاد قراردادهای هوشمند زبان آگنوستیک و امکان انجام معاملات همتا به همتا بدون نیاز به واسطه کاربرد دارد.

اگر در دنیای ارز دیجیتال به دنبال آموزشی هستید که بدون هیچ گمراهی یک مسیر درست برای کسب درآمد در بازار کریپتوکارنسی را به شما نشان دهد، دوره ماشین زمان ارزهای دیجیتال می‌تواند شما را در کمترین زمان ممکن به نتیجه برساند کافی است مطالب دوره را با تمرکز مشاهده کنید و به تمرین بپردازید همچنین شما در این دوره دارای پشتیبان هستید که شما را در رسیدن به هدف‌تان یاری می‌کند.

برای یادگیری “انواع ارز دیجیتال” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.