طلای سفید چیست و چه تفاوتی با طلای زرد دارد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه
مقایسه طلا سفید و زرد

طلا معمولا در دو نوع سفید و زرد در بازار موجود است. افراد با توجه به علاقه شخصی و همچنین سلیقه خود در پوشیدن لباس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند هر کدام نوع از این دو نوع طلا را خریداری کنند. طلای سفید طرفداران بسیاری دارد و عده بسیاری از جواهرات این نوع طلا استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. طلای سفید ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های منحصر به فردی دارد که موجب جذب افراد به آن شده است. در این مقاله از دلفین وست شما را به طور کامل با طلای سفید و ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آن آشنا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم.

طلای سفید چیست؟

اولین بار در دهه ۲۰ میلادی استفاده از طلای سفید رایج شد و امروزه توانسته است توجه بسیاری را به خود جلب نماید. طلای سفید را در واقع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آلیاژی از طلا دانست که با یک یا چند فلز سفید رنگ ترکیب شده است. در ساخت این نوع طلا معمولا از نیکل، منگنز، پالادیوم، مس و نقره استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. جواهرات ساخته شده طلای سفید را پس از قالب گیری با استفاده از فلز رودیم روکش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. طلای سفید پس از مدتی استفاده تغییر رنگ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد بنابراین بر روی آن از این نوع روکش استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. برای تولید طلای صورتی از ترکیب مس و طلا استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بر خلاف افکار عموم که گمان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند طلای سفید در طبیعت وجود دارد و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آن را استخراج کرد اما این طلا آلیاژی از فلزات سفید رنگ و طلای زرد است. امروزه به طور رایج برای تولید جواهرات از طلای سفید معمولا از نقره و پلاتین استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

طلا سفید چه ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی دارد؟

طلای سفید فلز بسیار نرمی است که برای افزایش استحکام آن از ترکیب با آن با سایر فلزات استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. ویژگی خاص طلای سفید معمولا وابسته به فلزی است که با آن ترکیب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر بخواهیم سختی طلای سفید خیلی بالا باشد معمولا از فلز نیکل استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. به این منظور معمولا حلقه، گیره، سنجاق و زنجیر طلای سفید را از ترکیب با نیکل درست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. برای تولید طلای نرم و انعطاف پذیر از آلیاژ پالادیوم استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که معمولا در ساخت جواهرات قیمتی به کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.
هنگامی که بخواهیم طلای سفید وزن زیاد و استحکام بالایی داشته باشد ترکیب آن با مس، نقره و پلاتین می-تواند گزینه مناسبی باشد. لازم به ذکر است که روکش رادیوم طلای سفید لازم است هر ۱۲ تا ۱۸ ماه یک بار باید مجددا ترمیم شود. البته این در صورتی است که مستمرا از طلا و جواهرات خود استفاده کنید.

ویژگی طلا سفید

عیار طلا سفید

برای پی بردن به خلوص طلا عیار آن را در نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت عیار عبارت است از وزن طلای مورد استفاده برای ساخت یک طلای ۱۰۰۰ گرمی. در حال حاضر بالاترین عیاری که در بازار برای طلای سفید وجود دارد برابر با عیار ۱۸ است.عیار ۱۸ از ۲۴ به این معنا است که ۱۸ قسمت از طلا و ۶ قسمت از سایر فلزات استفاده شده است. طلای سفید همچنین در عیارهای ۱۲ و ۱۴ نیز موجود هستند. این طلاها با توجه به این که عیار آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از طلای ۱۸ است، یعنی از طلای کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری در آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده شده است. در نتیجه معمولا جنس محکم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر، قیمت پایین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و جلای کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری دارند.

ترکیبات رایج طلای سفید

در حال حاضر طلای سفید را از ترکیب طلا با فلزات مختلف تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. از جمله رایج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین ترکیبات طلای سفید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. آلیاژی از نقره، پالادیوم و طلا
 2. آلیاژی از مس، نیکل، طلا و روی
 3. آلیاژی از آلومینیوم و طلا برای طلای ارغوانی رنگ
 4. آلیاژی از ایندیم و طلا برای طلای آبی رنگ

تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های طلای سفید و زرد

شما وقتی بحث از تفاوت طلای سفید و طلای زرد به میان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید حتما اولین چیزی که به ذهن شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد این است که طلای زرد رنگ زردی دارد و طلای سفید از خانواده سفید رنگ است. علاوه بر رنگ این دو نوع طلا تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی دارند که عبارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند از:

 1. طلای زرد نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است این در حالی است که در طلای سفید به دلیل استفاده از آلیاژها سختی بیشتری دارد. ایجاد خراش بر روی این دو نوع طلا این مساله را به صراحت نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.
 2. طلای زرد با پولیش کردن جلا پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که موجب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود لایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از آن از بین برود. این در حالی است که برای زیباتر کردن طلای سفید از رادیوم استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خالی شده با رادیوم پر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
 3. تفاوت دیگر طلای سفید و طلای زرد در نوع آلیاژ به کار رفته در آن است.

مقایسه طلا سفید و پلاتیوم

تفاوت طلا سفید با پلاتین

عده بسیار زیادی هستند که پلاتین و طلای سفید را یکسان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند و گمان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند این دو هیچ تفاوتی ندارند. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. از جمله تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های طلای سفید و پلاتین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. مقاومت پلاتین از طلای سفید بیشتر است.
 2. رنگ پلاتین طبیعتا سفید رنگ است و از طلای سفید جلای بیشتری دارد.
 3. پلاتین کمیاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است و قیمت گران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری نسبت به طلا دارد.
 4. پلاتین مقاومت بسیار بیشتری در برابر کدر شدن و تغییر رنگ دارد.
 5. به دلیل ترکیبات متنوع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر در طلای سفید این نوع طلا نسبت به طلای زرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای بدن حساسیت بیشتری داشته باشد.

تمیز کردن طلا سفید

برای تمیز کردن طلا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی استفاده نمایید. به این منظور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از مایع ظرفشویی، خمیردندان جوش شیرین برای تمیز کردن طلا استفاده کرد. برخی از طلاها که در آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از چسب استفاده شده است را نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان با آب شست زیرا چسب آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برداشته شده و اجزای آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از هم جدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. بدین منظور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از حوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نرم آغشته به مایع استفاده کرد. سعی کنید هنگام انجام کارهای روزمره حتما طلای خود را کنار بگذارید زیرا انجام برخی کارها مانند شستن ظرف بدون دستکش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در کهنه کردن طلا و تغییر رنگ آن بسیار اثرگذار باشد.

نکات ضروی هنگام استفاده از طلای سفید

برای حفاظت از طلاهای خود لازم است اقداماتی انجام دهید. از جمله این اقدامات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1.  از قرار دادن طلاها در کنار هم اجتناب کنید زیرا سبب ایجاد غل و غش در طلای شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
 2. اگر از طلای خود استفاده نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید حتما آن را در جعبه بسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای قرار دهید تا گرد و خاک روی آن قرار نگیرد.
 3. مواد شوینده سبب کدر شدن طلای شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود بنابراین حتما در حین کار با آن طلای خود را خارج نمایید.

سخن آخر

به طور معمول طلا در بازار در دو رنگ طلای زرد و طلای سفید موجود است. طلای سفید در واقع آلیاژی از طلا با فلزهای مختلف است که در نهایت با استفاده از رادیوم آن را روکش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. طلای سفید علاوه بر رنگ از نظر سختی و سایر خصوصیات نیز با طلای زرد تفاوت دارد. امروزه در بازار طلای سفید در عیارهای ۱۸، ۱۲ و ۱۴ موجود است که گران قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها طلا با عیار ۱۸ است. برخی طلای سفید را با پلاتین اشتباه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند و آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را یکسان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند. این در حالی است که این دو فلز تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری با هم دارند و هر کدام ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص خود را دارند. امیدواریم با خواندن این مقاله قدمی به سمت سرمایه گذاری در طلا برداشته باشید.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در طلا” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.