طلا سفید چیست؟ تفاوت طلا سفید و زرد دارد

زمان مطالعه: 6 دقیقه
مقایسه طلا سفید و زرد

طلا معمولا در دو نوع سفید و زرد در بازار موجود است. افراد با توجه به علاقه شخصی و همچنین سلیقه خود در پوشیدن لباس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند هر کدام از این دو نوع طلا را خریداری کنند. طلای سفید طرفداران بسیاری دارد و عده بسیاری از جواهرات این نوع طلا استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. طلای سفید ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های منحصر به فردی دارد که موجب جذب افراد به آن شده است. در این مقاله از دلفین وست شما را به طور کامل با طلای سفید و ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آن آشنا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم سپس به سوال تفاوت طلا سفید و زرد چیست؟ پاسخ می‌دهیم.

طلا سفید چیست؟

در پاسخ به سوال طلا سفید چیست باید بگوییم اولین بار در دهه ۲۰ میلادی استفاده از طلای سفید رایج شد و امروزه توانسته است توجه بسیاری را به خود جلب نماید. طلای سفید را در واقع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آلیاژی از طلا دانست که با یک یا چند فلز سفید رنگ ترکیب شده است. در ساخت این نوع طلا معمولا از نیکل، منگنز، پالادیوم، مس و نقره استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. جواهرات ساخته شده طلای سفید را پس از قالب گیری با استفاده از فلز رودیم روکش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. طلای سفید پس از مدتی استفاده تغییر رنگ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد بنابراین بر روی آن از این نوع روکش استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. برای تولید طلای صورتی از ترکیب مس و طلا استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بر خلاف افکار عموم که گمان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند طلا سفید در طبیعت وجود دارد و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آن را استخراج کرد اما این طلا آلیاژی از فلزات سفید رنگ و طلای زرد است. امروزه به طور رایج برای تولید جواهرات از طلای سفید معمولا از نقره و پلاتین استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

طلا سفید چه ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی دارد؟

طلای سفید فلز بسیار نرمی است که برای افزایش استحکام آن از ترکیب با آن با سایر فلزات استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. ویژگی خاص طلای سفید معمولا وابسته به فلزی است که با آن ترکیب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اگر بخواهیم سختی طلا سفید خیلی بالا باشد معمولا از فلز نیکل استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. به این منظور معمولا حلقه، گیره، سنجاق و زنجیر طلای سفید را از ترکیب با نیکل درست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. برای تولید طلای نرم و انعطاف پذیر از آلیاژ پالادیوم استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که معمولا در ساخت جواهرات قیمتی به کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.
هنگامی که بخواهیم طلای سفید وزن زیاد و استحکام بالایی داشته باشد ترکیب آن با مس، نقره و پلاتین می-تواند گزینه مناسبی باشد. لازم به ذکر است که روکش رادیوم طلای سفید لازم است هر ۱۲ تا ۱۸ ماه یک بار باید مجددا ترمیم شود. البته این در صورتی است که مستمرا از طلا و جواهرات خود استفاده کنید.

ویژگی طلا سفید

عیار طلا سفید

برای پی بردن به خلوص طلا عیار آن را در نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت عیار عبارت است از وزن طلای مورد استفاده برای ساخت یک طلای ۱۰۰۰ گرمی. در حال حاضر بالاترین عیاری که در بازار برای طلا سفید وجود دارد برابر با عیار ۱۸ است.عیار ۱۸ از ۲۴ به این معنا است که ۱۸ قسمت از طلا و ۶ قسمت از سایر فلزات استفاده شده است. طلا سفید همچنین در عیارهای ۱۲ و ۱۴ نیز موجود هستند. این طلاها با توجه به این که عیار آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از طلای ۱۸ است، یعنی از طلای کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری در آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده شده است. در نتیجه معمولا جنس محکم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر، قیمت پایین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و جلای کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری دارند.

ترکیبات رایج طلا سفید

در حال حاضر طلا سفید را از ترکیب طلا با فلزات مختلف تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. از جمله رایج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین ترکیبات طلای سفید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. آلیاژی از نقره، پالادیوم و طلا
 2. آلیاژی از مس، نیکل، طلا و روی
 3. آلیاژی از آلومینیوم و طلا برای طلای ارغوانی رنگ
 4. آلیاژی از ایندیم و طلا برای طلای آبی رنگ

تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طلا سفید و زرد

شما وقتی بحث از تفاوت طلا سفید و زرد به میان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید حتما اولین چیزی که به ذهن شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد این است که طلای زرد رنگ زردی دارد و طلای سفید از خانواده سفید رنگ است. علاوه بر رنگ از جمله تفاوت طلا زرد و سفید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. طلای زرد نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است این در حالی است که در طلای سفید به دلیل استفاده از آلیاژها سختی بیشتری دارد. ایجاد خراش بر روی این دو نوع طلا این مساله را به صراحت نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.
 2. طلای زرد با پولیش کردن جلا پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که موجب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود لایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از آن از بین برود. این در حالی است که برای زیباتر کردن طلای سفید از رادیوم استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خالی شده با رادیوم پر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
 3. از دیگر تفاوت طلا سفید و زرد در نوع آلیاژ به کار رفته در آن‌ها است که هر آلیاژ ترکیب مخصوص به خود را دارد.
بیشتر بخوانید:  آیا سرمایه گذاری در طلای آب شده خوب است؟

مقایسه طلا سفید و پلاتیوم

تفاوت طلا سفید با پلاتین

افراد بسیار زیادی هستند که پلاتین و طلای سفید را یکسان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند و گمان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند این دو هیچ تفاوتی ندارند. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. از جمله تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های طلای سفید و پلاتین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. مقاومت پلاتین از طلای سفید بیشتر است.
 2. رنگ پلاتین طبیعتا سفید رنگ است و از طلای سفید جلای بیشتری دارد.
 3. پلاتین کمیاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است و قیمت گران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری نسبت به طلا دارد.
 4. پلاتین مقاومت بسیار بیشتری در برابر کدر شدن و تغییر رنگ دارد.
 5. به دلیل ترکیبات متنوع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر در طلای سفید این نوع طلا نسبت به طلای زرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای بدن حساسیت بیشتری داشته باشد.

تمیز کردن طلا سفید

برای تمیز کردن طلا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی استفاده نمایید. به این منظور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از مایع ظرفشویی، خمیردندان جوش شیرین برای تمیز کردن طلا استفاده کرد. برخی از طلاها که در آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از چسب استفاده شده است را نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان با آب شست زیرا چسب آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برداشته شده و اجزای آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از هم جدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. بدین منظور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از حوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نرم آغشته به مایع استفاده کرد. سعی کنید هنگام انجام کارهای روزمره حتما طلای خود را کنار بگذارید زیرا انجام برخی کارها مانند شستن ظرف بدون دستکش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در کهنه کردن طلا و تغییر رنگ آن بسیار اثرگذار باشد.

بیشتر بخوانید:  برای سرمایه ‌گذاری طلای دست دوم بخریم یا سکه؟

نکات نگهداری طلا سفید و زرد

بعد از بررسی تفاوت طلا سفید و زرد یکی از سوالات متداول کاربران نکات و نحوه نگهداری طلا است. اقداماتی وجود دارد که شما می‌توانید برای نگهداری طلا در منزل به کار ببرید تا طلای شما چه سفید و چه زرد سالم‌تر و تمیزتر باقی بماند. از جمله این اقدامات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جدا نگه داشتن طلا از یک دیگر: از قرار دادن طلاها در کنار هم اجتناب کنید زیرا سبب ایجاد غل و غش در طلای شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. کنار هم بودن طلا باعث خط و خش و ساییدگی می‌شود که باعث تسریع در روند کهنه شدن طلا می‌شود.
 2. جلوگیری از ورود گرد و غبار: اگر از طلای خود استفاده نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید حتما آن را درون جعبه بسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای قرار دهید تا گرد و خاک روی آن قرار نگیرد. می‌توانید طلاها را داخل داخل کیسه پارچه‌ای و در یک محیط تاریک قرار دهید.
 3. دوری از آغشته شدن طلا به مواد شوینده: مواد شوینده سبب کدر شدن طلای شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود بنابراین حتما در حین کار با مواد شوینده طلای خود را خارج نمایید. در آوردن برخی از طلاها مانند النگو کار سختی است اما سایر طلاها را بهتر است حتی هنگام استحمام نیز در آورید.
 4. دور نگه داشتن از نور و رطوبت: یکی از نکات نگهداری طلا در منزل این است که بهتر است آن را دور از نور و رطوبت نگهدارید. نور و رطوبت در صورت شدید بودن منجر به آسیب دیدگی ظلا می‌شود.

سخن آخر

به طور معمول طلا در بازار در دو رنگ طلای زرد و طلای سفید موجود است. در این مقاله از دلفین وست به دو سوال اساسی کاربران یعنی طلا سفید چیست؟ و تفاوت طلا سفید و زرد پاسخ دادیم. طلای سفید در واقع آلیاژی از طلا با فلزهای مختلف است که در نهایت با استفاده از رادیوم آن را روکش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. طلای سفید علاوه بر رنگ از نظر سختی و سایر خصوصیات نیز با طلای زرد تفاوت دارد. امروزه در بازار طلای سفید در عیارهای ۱۸، ۱۲ و ۱۴ موجود است که گران قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها طلا با عیار ۱۸ است. برخی طلای سفید را با پلاتین اشتباه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند و آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را یکسان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند. این در حالی است که این دو فلز تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری با هم دارند و هر کدام ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص خود را دارند. در دوره جامع طلا می‌بینید که طلای نو به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست در این دوره شما می‌توانید با انواع راه‌های سرمایه گذاری در طلا آشنا شوید و به بهترین شکل ممکن در این بازار شروع به معامله کنید، دوره طلای رویال ضمانت وجه دارد اگر شما بعد از خریداری دوره از محتویات آن رضایت کامل نداشتید می‌توانید وجه خود را پس بگیرید. امیدواریم با خواندن این مقاله قدمی به سمت سرمایه گذاری در طلا برداشته باشید.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در طلا” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

​​

چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.