طلا سفید چیست؟ چگونه آن را تشخیص دهیم؟

مقایسه طلا سفید و زرد

طلا معمولا در دو رنگ سفید و زرد ساخته می‌شود و در بازار به فروش می‌رسد البته رنگ‌های دیگری از طلا نیز هست اما خیلی کمتری آن‌ها را پشت ویترین طلافروشی مشاهده می‌کنید. افراد با توجه به علاقه شخصی و همچنین سلیقه خود در پوشیدن لباس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند هر کدام از این دو نوع طلا را خریداری کنند. طلای سفید طرفداران بسیاری دارد و در ساخت بسیاری از جواهرات از این نوع طلا استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. طلای سفید ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های منحصر به فردی دارد که موجب جذب افراد به آن شده است. در این مقاله از دلفین وست شما را به طور کامل با مشخصات طلا سفید آشنا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم سپس به سوال تفاوت طلا سفید و زرد چیست؟ پاسخ می‌دهیم.

طلا سفید چیست؟

اولین بار در دهه ۲۰ میلادی استفاده از طلای سفید رایج شد و امروزه توانسته است توجه بسیاری را به خود جلب نماید. طلای سفید را در واقع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آلیاژی از طلا دانست که با یک یا چند فلز سفید رنگ ترکیب شده است. در ساخت این نوع طلا معمولا از نیکل، منگنز، پالادیوم، مس و نقره استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. جواهرات ساخته شده طلای سفید را پس از قالب گیری با استفاده از فلز رودیم روکش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. طلای سفید پس از مدتی استفاده تغییر رنگ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد بنابراین بر روی آن از این نوع روکش استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. برای تولید طلای صورتی از ترکیب مس و طلا استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بر خلاف افکار عموم که گمان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند طلا سفید در طبیعت وجود دارد و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آن را استخراج کرد اما این طلا آلیاژی از فلزات سفید رنگ و طلای زرد است. امروزه به طور رایج برای تولید جواهرات از طلای سفید معمولا از نقره و پلاتین استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

مشخصات طلا سفید

طلای سفید فلز بسیار نرمی است که برای افزایش استحکام آن از ترکیب با با سایر فلزات استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. ویژگی خاص طلای سفید معمولا وابسته به فلزی است که با آن ترکیب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

 • سختی طلا سفید: اگر بخواهیم سختی طلا سفید را افزایش دهیم معمولا از ترکیب با فلز نیکل استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. به این منظور معمولا حلقه، گیره، سنجاق و زنجیر طلای سفید را از ترکیب با نیکل درست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.
 • انعطاف پذیری طلا سفید: برای تولید طلای نرم و انعطاف پذیر از آلیاژ پالادیوم استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که معمولا در ساخت جواهرات قیمتی به کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.
 • استحکام طلا سفید: هنگامی که بخواهیم طلای سفید وزن زیاد و استحکام بالایی داشته باشد ترکیب آن با مس، نقره و پلاتین می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

یکی از سوالاتی که در ذهن مصرف‌کنندگان طلای سفید به وجود می‌آید چرا بعد از مدتی استفاده کردن از طلای سفید رنگ آن تغییر می‌کند. لازم به ذکر است که روکش رادیوم طلای سفید لازم است هر ۱۲ تا ۱۸ ماه یک بار باید مجددا ترمیم شود به همین دلیل زمانی که به صورت مستمر از طلا و جواهرات خود استفاده می‌کنید بعد از مدت شاهد کمی تغییر رنگ در آن هستید.

ویژگی طلا سفید

قیمت طلای سفید

قیمت طلای سفید با طلای زرد فرقی ندارد. همان گونه که قیمت طلای زرد بر اساس عیار آن مشخص می‌شود طلای سفید نیز بر اساس عیار مشخص می‌شود برای مثال یک طلای 10 گرمی با عیار 18 طلا سفید و طلا زرد یکسان خواهد بود.

۹% مالیات بر ارزش افزوده + ۷% سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار))

عیار طلا سفید

برای پی بردن به خلوص طلا عیار آن را در نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت عیار عبارت است از وزن طلای مورد استفاده برای ساخت یک طلای ۱۰۰۰ گرمی. در حال حاضر بالاترین عیاری که در بازار برای طلا سفید وجود دارد برابر با عیار ۱۸ است.عیار ۱۸ از ۲۴ به این معنا است که ۱۸ قسمت از طلا و ۶ قسمت از سایر فلزات استفاده شده است. طلا سفید همچنین در عیارهای ۱۲ و ۱۴ نیز موجود هستند. این طلاها با توجه به این که عیار آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از طلای ۱۸ است، یعنی از طلای کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری در آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده شده است. در نتیجه معمولا جنس محکم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر، قیمت پایین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و جلای کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری دارند.

ترکیبات رایج طلای سفید

در حال حاضر طلا سفید را از ترکیب طلا با فلزات مختلف تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. از جمله رایج‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین ترکیبات طلای سفید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. آلیاژی از نقره، پالادیوم و طلا
 2. آلیاژی از مس، نیکل، طلا و روی
 3. آلیاژی از آلومینیوم و طلا برای طلای ارغوانی رنگ
 4. آلیاژی از ایندیم و طلا برای طلای آبی رنگ

تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طلای سفید و طلای زرد

شما وقتی بحث از تفاوت طلا سفید و طلای زرد به میان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید حتما اولین چیزی که به ذهن شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد این است که طلای زرد رنگ زردی دارد و طلای سفید از خانواده سفید رنگ است. علاوه بر رنگ از جمله تفاوت طلا زرد و سفید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. طلای زرد نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است این در حالی است که در طلای سفید به دلیل استفاده از آلیاژها سختی بیشتری دارد. ایجاد خراش بر روی این دو نوع طلا این مساله را به صراحت نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.
 2. طلای زرد با پولیش کردن جلا پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که موجب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود لایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از آن از بین برود. این در حالی است که برای زیباتر کردن طلای سفید از رادیوم استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خالی شده با رادیوم پر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
 3. از دیگر تفاوت طلا سفید و زرد در نوع آلیاژ به کار رفته در آن‌ها است که هر آلیاژ ترکیب مخصوص به خود را دارد.

تشخیص طلا از بدل به کمک راهکارهای خانگی

مقایسه طلا سفید و پلاتیوم

تفاوت طلا سفید از پلاتین

افراد بسیار زیادی هستند که پلاتین و طلای سفید را یکسان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند و گمان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند این دو هیچ تفاوتی ندارند. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. از جمله تفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های طلای سفید و پلاتین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. مقاومت پلاتین از طلای سفید بیشتر است.
 2. رنگ پلاتین طبیعتا سفید رنگ است و از طلای سفید جلای بیشتری دارد.
 3. پلاتین کمیاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است و قیمت گران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری نسبت به طلا دارد.
 4. پلاتین مقاومت بسیار بیشتری در برابر کدر شدن و تغییر رنگ دارد.
 5. به دلیل ترکیبات متنوع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر در طلای سفید این نوع طلا نسبت به طلای زرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای بدن حساسیت بیشتری داشته باشد.

تشخیص طلا سفید از نقره

اگرچه طلای سفید و نقره از لحاظ ویژگی‌های ظاهری شباهت زیادی به هم دارند اما با وجود این همه شباهت تفاوت‌هایی نیز دارند که می‌تواند به تشخیص طلا سفید از نقره کمک کند در ادامه به چندتا از این تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم.

 • طلا سفید ترکیب طلا با سایر آلیاژهاست اما نقره یک عنصر خالص است.
 • در برابر خط و خش طلا سفید مقاومت بیشتری نسبت به نقره دارد.
 • طلا سفید ترکیبی از طلای زرد پس دقیقا مانند طلا می‌توان به کم یاب بودن و بیشتر بودن ارزش آن اشاره کرد.
 • طلای سفید در برابر زنگ‌زدگی مقاوم است در صورتی که نقره در طول زمان تغییر رنگ می‌دهد و سیاه می‌شود.
 • در ساخت طلای سفید از روکش رودیوم استفاده می‌شود اما در ساخت زیورآلات نقره هیچ روکش اضافی استفاده نمی‌شود.
 • از طلای سفید تنها در امور زینتی استفاده می‌شود اما از نقره در سایر امور مانند صنعت، تجهیزات پزشکی و مهندسی استفاده می‌شود.

تشخیص طلا سفید از استیل

افراد سودجو برای فریب افرادی که قصد دارند طلا سفید خریداری کنند به جای آن از استیل استفاده می‌کنند. برای تشخیص طلا سفید از استیل می‌توانید از راهکارهای زیر کمک بگیرید.

تشخیص طلا سفید از استیل با آهنربا: طلا چه سفید چه زرد خاصیت آهنربایی ندارد و به آهنربا جذب نمی‌شود اما استیل به راحتی جذب آهنربا می‌شود.

استقامت در آب: بسیاری از سودجویانی که قصد دارند استیل را به جای طلای سفید به فروش برسانند در طلای سفید مقدار زیادی استیل ترکیب می‌کنند. طلای سفید وزن زیادی دارد اگر یک تکه طلا سفید را در آب قرار دهید فرو می‌رود اما اگر با استیل ترکیب شده باشد روی سطح آب باقی می‌ماند.

نحوه تمیز کردن

برای تمیز کردن طلا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی استفاده نمایید. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از مایع ظرفشویی، خمیردندان و جوش شیرین برای تمیز کردن طلا استفاده کرد. برخی از طلاها که در آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از چسب استفاده شده است را نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان با آب شست زیرا چسب آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برداشته شده و اجزای آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از هم جدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. بدین منظور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از حوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نرم آغشته به مایع استفاده کرد. سعی کنید هنگام انجام کارهای روزمره حتما طلای خود را کنار بگذارید زیرا انجام برخی کارها مانند شستن ظرف بدون دستکش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در کهنه کردن طلا و تغییر رنگ آن بسیار اثرگذار باشد.

نکات نگهداری

بعد از بررسی تفاوت طلا سفید و زرد یکی از سوالات متداول کاربران نکات و نحوه نگهداری طلا است. اقداماتی وجود دارد که شما می‌توانید برای نگهداری طلا در منزل به کار ببرید تا طلای شما چه سفید و چه زرد سالم‌تر و تمیزتر باقی بماند. از جمله این اقدامات می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جدا نگه داشتن طلا از یک دیگر: از قرار دادن طلاها در کنار هم اجتناب کنید زیرا سبب ایجاد غل و غش در طلای شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. کنار هم بودن طلا باعث خط و خش و ساییدگی می‌شود که باعث تسریع در روند کهنه شدن طلا می‌شود.
 2. جلوگیری از ورود گرد و غبار: اگر از طلای خود استفاده نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید حتما آن را درون جعبه بسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای قرار دهید تا گرد و خاک روی آن قرار نگیرد. می‌توانید طلاها را داخل داخل کیسه پارچه‌ای و در یک محیط تاریک قرار دهید.
 3. دوری از آغشته شدن طلا به مواد شوینده: مواد شوینده سبب کدر شدن طلای شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود بنابراین حتما در حین کار با مواد شوینده طلای خود را خارج نمایید. در آوردن برخی از طلاها مانند النگو کار سختی است اما سایر طلاها را بهتر است حتی هنگام استحمام نیز در آورید.
 4. دور نگه داشتن از نور و رطوبت: یکی از نکات نگهداری طلا در منزل این است که بهتر است آن را دور از نور و رطوبت نگهدارید. نور و رطوبت در صورت شدید بودن منجر به آسیب دیدگی ظلا می‌شود.

طلای سفید بخریم یا زرد؟

طلای سفید بخریم یا زرد؟ یکی از سوالات همیشگی است که به ویژه خانم‌ها می‌پرسند. در بالاتر به موارد مختلف پرداختیم و گفتیم که تفاوت‌ قیمت طلای سفید و زرد وجود ندارد بلکه عیار طلا است که آن را مشخص می‌کند. شما می‌توانید با توجه به سلیقه شخصی یکی از آن‌ها را خریداری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *