هویت خالق بیت کوین مشخص شد؟! نتیجه دادگاه رایت و کلیمن

زمان مطالعه: 5 دقیقه
خالق بیت کوین

گریک رایت «Craig Wright» متولد ۱۹۷۰ میلادی، یک دانشمند کامپیوتر استرالیایی است که ادعا می‌کند ساتوشی ناکاموتو «Satoshi Nakamoto»، مخترع مرموز بیت‌کوین «Botcoin» است. به گفته رایت، او به همراه دوستش، دیو کلیمن «Dave Kleiman» کارشناس امنیت کامپیوتر که در قید حیات نیست، در ایجاد بیت‌کوین نقش داشته است. قضیه از این قرار است که کلیمن در ماه آوریل سال ۲۰۱۳ در اثر یک بیماری عفونی، به تنهایی در خانه خود درگذشته است. پس از مرگ دیو، رایت با دوستان و خانواده وی تماس می‌گیرد؛ سپس به آن‌ها می‌گوید که دیو در زمان حیات خود با وی روی یک پروژه سرمایه‌گذاری کرده است. او گفته است که همکاری آن‌ها به استخراج مشترک بیت‌ کوین در روزهای ابتدایی این فناوری ربط دارد. به طوری که آن‌ها بیش از یک میلیون بیت‌کوین استخراج کرده‌اند.

در نهایت اعضای خانواده «کلیمن» از «رایت» شکایت کرده‌اند که او قصد تصاحب دارایی‌های «کلیمن» را دارد. در این باره دادگاه تشکیل شده است. در ادامه، به بررسی این دادگاهی می‌پردازیم.

داستان شکایت «ایرا کلیمن» از «گریک رایت»

ایرا کلیمن «Ira Kleiman» خواهر «دیو کلیمن» از «گریک رایت» شکایت می‌کند. ایرا «رایت» را متهم می‌کند که صدها هزار توکن BTC را به‌صورت نادرست به دست آورده و برادر وی را فریب داده است. سرانجام در ۱ نوامبر سال ۲۰۱۸، دادگاه فلوریدا رسیدگی به شکایت مدنی ایرا کلیمن علیه دکتر رایت را آغاز خواهد کرد. ایرا ادعا می‌کند که رایت می‌خواهد به‌صورت تقلبی دارایی برادرش را تصاحب کند. این در حالی است که دیو روزهای پایانی زندگی خود را در یک اردوگاه گذرانده است. حالا این اردوگاه را متهم کرده است که دستگاه‌های ذخیره‌سازی برادرش دیو را به‌‌صورت غیر مسئولانه اداره می‌کند. قاضی فدرال بث بلوم «Beth Bloom» وظیفه دارد تعیین کند که داستان کدام طرف به حقیقت نزدیک‌تر است و چه کسی ممکن است چه چیزی را مدیون چه کسی باشد؟!

جردن اتکینز « Jordan Atkins» – ۶ دسامبر ۲۰۲۱:

دکتر گریک تنها کسی است که می‌تواند ساتوشی ناکاموتو باشد. دیو کلیمن شریک او نبوده و او هیچ یک از دارایی‌های ساتوشی را نداشته است.

کارولینا بولادو «Carolina Bolado» – ۶ دسامبر ۲۰۲۱:

ایرا کلیمن مدعی است که شرکت «W&K Info Defense Research LLC» از ادعای دکتر رایت حمایت می‌کند. هیئت منصفه دریافتند که دیو کلیمن هیچ نقشی در پروژه ساتوشی ناکاموتو بازی نکرده است. دکتر رایت نیز به اشتباه بر دارایی W&K کنترل داشته است. برای این کار، آن‌ها ۱۰۰ میلیون دلار به W&K – و نه املاک دیو کلیمن – اهدا کردند. بنابراین در این دادگاه، دکتر رایت پیروز اعلام شده است.

جیمی نگوین« Jimmy Nguyen» – ۶ دسامبر ۲۰۲۱:

کاملاً مشخص نیست که مالک شرکت W&K کیست. احتمالاً ایرا کلیمن حتی حق داشت از دکتر رایت از طرف آن شکایت کند. حالا این شکایت برای ایرا کلیمن مشکل‌ساز شده است. او باید به دادگاه توضیح دهد که چگونه ادعا می‌کند از دکتر رایت به نمایندگی از W&K شکایت کرده است، در حالی‌که به نظر می‌رسد مالکیت و کنترل آن در دست همسر سابق دکتر رایت، یعنی لین رایت «Lynn Wright» قرار دارد؟!

آندرس ریور «Andrés Rivero» در بیانیه‌ای پس از صدور حکم گفت:

تصمیمی که امروز توسط هیئت منصفه گرفته شد، آنچه که قبلاً می‌دانستیم حقیقت است را تأیید می‌کند. در واقع، دکتر کریگ رایت، همان ساتوشی ناکاموتو، تنها خالق بیت‌کوین و فناوری بلاک‌چین است. همچنین کریگ رایت با دیو کلیمن برای استخراج بیت‌کوین شراکتی نداشته است!

خوشبختانه، هیئت منصفه شواهد قاطع را به رسمیت شناخت. این شواهد نشان می‌دهد که دکتر رایت دارای ۳۲۰۸ حق ثبت اختراع مربوط به بیت‌کوین و فناوری بلاک‌چین است. او مطالب زیادی در مورد بیت‌کوین و کد زیربنایی آن نوشته است؛ همچنین پروتکل اصلی بیت‌کوین را در بیت‌کوین ساتوشی ویژن (BSV) نیز بازیابی کرده است.

پس از تأیید ساتوشی ناکاموتو بودن دکتر رایت، وی قصد دارد به قول خود عمل کند. رایت قول داده بود که در جهت توانمندسازی گروه‌های به حاشیه رانده شده از طریق بزرگترین تساوی مالی عصر مدرن اقدام نماید. چشم‌انداز او در رابطه با بیت‌کوین به کردم این امکان را می‌دهد که به‌صورت پیوسته یک سرمایه‌دار جهانی باقی بمانند. آن‌ها دیگر مجبور نیستند از دولت کمک بگیرند. بلکه آن‌ها می‌توانند با عزت برای خود کار کنند. دکتر رایت قصد دارد تا چشم‌انداز بیت‌کوین ساتوشی را به چیزی پایدار و بادوام تبدیل کند!

ادامه شکایت ایرا کلیمن

شکایت علیه رایت توسط ایرا کلیمن، برادر متخصص امنیت سایبری «دیو کلیمن» ارائه شده است. این شکایت مربوط به اختراع بیت‌کوین بود. به گزارش ایرا، دکتر رایت بیت‌کوین را با نام مستعار ساتوشی به جهان معرفی کرد، اما دیو کلیمن در این باره به او کمک کرده است. بنابراین، به گفته ایرا، برادرش مستحق سهمی از دارایی‌های این شراکت، یعنی ۱.۱ میلیون بیت‌کوین و یک بسته نرم‌افزاری به ارزش ده‌ها یا نه صدها میلیارد دلار است.

دکتر رایت هرگز نقش دیو کلیمن در اختراع بیت‌کوین را انکار نکرده است. او در طول دوران کاری‌اش به هیئت داوران گفت که حضور دیو را برای پروژه حیاتی می‌داند؛ اما حضور وی فقط در حمایت اخلاقی و پاک کردن برخی از نوشته‌های اولیه ساتوشی، مانند کاغذ سفید بوده است و نقش دیگری در پروژه ساتوشی نداشته است. با این حال، ایرا می‌گوید که این دو شرکای تجاری بودند و دیو کلیمن به طور بالقوه مستحق نصف ثروت ساتوشی ناکاموتو است.

هفته‌ها هیئت منصفه با هزاران صفحه نمایشگاه و ساعت‌ها شهادت افراد برای دفاع از ایرا یا رایت مواجه بود. شواهد زیادی وجود داشت که دکتر رایت را در رأس ایجاد بیت‌کوین در سال ۲۰۰۸ قرار می‌داد. شهادتی مانند شهادت دان لینام «Don Lynam» که ادعا می‌کرد رایت یک نسخه پیش‌نویس از وایت‌پیپر بیت‌کوین را قبل از انتشار به او داده است. همچنین ایمیل‌هایی که نشان می‌دهد دکتر رایت از سال ۲۰۰۹ با مقادیر زیادی بیت‌ کوین معامله کرده است. در هر صورت، شواهد بسیار کمی مبنی بر دست داشتن دیو کلیمن در ایجاد بیت‌کوین وجود داشت.

یک پزشک شهادت داده است که دیو برای کمک به بیت‌کوین بسیار بیمار بوده و توانایی کمک به این پروژه را از نظر جسمی نداشته است. چون او علی‌رغم این که در فقر مرده، مدکی وجود ندارد که نشان دهد دیو قبل از مرگش سعی کرده از ثروت هنگفت بیت‌کوین خود استفاده کند. همچنین دوستان او همگی شهادت دادند که هرگز نشنیده‌اند که دیو تا زمانی که زنده بود درباره بیت‌کوین حرفی بزند.

در نهایت، برای هیئت منصفه در میامی، شواهد تنها «عدم مشارکت» دیو کلیمن در پروژه بیت‌کوین را نشان می‌دهد. در اصل، حکم نهایی دادگاه حاکی از این است که ساتوشی ناکاموتو همان دکتر گریک رایت است. ظاهراً هیئت منصفه با استدلال شاکی (ایرا کلیمن) مبنی بر این که «رایت» تصمیم گرفته بود پس از مرگ «دیو» سهم شراکت با او را بدزدد قانع نشدند. کلیه اسنادی که ایرا کلیمن به دادگاه تحویل داده، از تحقیقات اداره مالیات استرالیا (ATO) در مورد چندین شرکت رایت گرفته شده است. اگرچه منشأ اسن اسناد مشکوک است، اما در نهایت هیچ یک از آن‌ها مستقیماً به دخالت ادعایی دیو کلیمن در بیت‌کوین ربط ندارند. در میان تمام اسناد و مواردی که وکلای ایرا می‌گویند ثابت می‌کند دکتر رایت دروغ‌گو است، از نظر دادگاه بی‌اعتبار است.

ایرا و طرفدارانش، دکتر رایت را به جعل سند محکوم می‌کنند. اما این ادعا در روزهای پایانی محاکمه به طرز شگفت‌انگیزی برای شاکیان نتیجه معکوس داشت. مثلاً مشخص شد ایمیلی که رایت در آن از دیو کلیمن دعوت می‌کند تا در اوایل سال ۲۰۰۸ با وی روی پروژه بیت‌کوین کار کند، توسط شخصی غیر از رایت ارسال شده است. این ایمیل تنها مدرکی بود که نشان می‌داد دیو کلیمن در پروژه بیت‌کوین نقش داشته است.

این کشمکش همچنان ادامه دارد ……

امتیاز شماpost

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.