اولویت انجام معاملات به چه صورتی میباشد؟

تیم تحلیل دلفین وست
5 خرداد 1402

روزانه تعداد زیادی از افراد در بازار بورس به ثبت سفارش و معامله می‌‌پردازند، اما همگی موفق به انجام معامله نمی‌‌شوند. این تعداد آن‌‌قدر زیاد است که صفی از سفارش‌‌های معاملات تشکیل می‌‌شود. این‌‌که چه کسی موفق به انجام معامله می‌‌شود بستگی به اولویتی دارد که در صف سفارش به دست می‌‌آورد. در این مقاله به اولویت انجام معاملات در بورس میپردازیم.

اولویت انجام معاملات بورس

هنگام اولویت انجام معاملات در بورس از اصطلاح صف استفاده می‌‌شود زمانی که حجم بالایی از سفارش برای یک نماد در بازه مجاز قیمت آن ثبت شده‌‌ باشد. اطلاعات قیمت خرید و فروش، حجم معاملات و تعداد سهام در صفحه اینترنتی مربوط به هر سهام قابل مشاهده است.

در تصویر فوق، می‌بینیم که سه ردیف فروش براساس قیمت در قسمت سفارش‌‌ها وجود دارد. همان‌‌طور که مشخص است، حجم سفارش‌‌ها بالا است، بنابراین صف تشکیل شده است. قیمت خریدی که افراد ثبت کرده‌‌اند در بازه قیمت مجاز یعنی بین 12540 ریال تا 13840 ریال است. در سطر اول سفارش‌‌ها می‌بینیم که، 5878 نفر سهام خود را که در مجموع حجمی برابر 115987001 دارد با قیمت 13840 برای فروش ثبت کرده‌‌اند. در سطرهای بعدی نیز آمار مربوط به افرادی وجود دارد که به ترتیب قیمت 13830 ریال و 13820 ریال ثبت کرده‌‌اند.
چنین تحلیلی برای فروش نیز صادق است. تصویر زیر صف فروش را برای بانک دی نشان می‌‌دهد. در این تصویر نیز سه سفارش اول براساس قیمت پیشنهادی آورده شده ‌‌است.

برای فروش اولویت با بالاترین قیمت و برای خرید اولویت با پایین‌‌ترین قیمت است. همان‌‌طور که در تصویر مشخص است، قیمت فروش کمتر اولویت اول را در صف دارد. اما می‌بینیم که افراد زیادی با قیمت یکسان سفارش ثبت کرده‌‌اند. در این‌‌صورت کدام‌‌ یک موفق به انجام معامله می‌‌شود؟ هنگامی که تعداد نفرات برای سفارشی با قیمت یکسان زیاد است، اولویت با کسی است که سفارش خود را زودتر ثبت کرده ‌‌است.

اولویت انجام معاملات در بورس چیست؟

در ابتدا لازم است توضیح مختصری درباره نحوه انجام معاملات در بورس داشته باشیم. زمانی که یک سفارش خرید یا فروش ثبت می‌شود این سفارش‌ها از طریق کارگزاری‌های متفاوت که در آن هستند به سمت هسته مرکزی بورس ارسال می‌شود. حال اگر تعداد زیادی یک سفارش مشخص سمت هسته بورس برود، برای مثال اگر تعداد زیادی از افراد بخواهند یک سهام مشخص را خریداری کنند طبیعی است که این سهام به همه در یک قیمت مشخص نخواهد رسید. در این زمان اولویت انجام معاملات مطرح می‌شود.

در ابتدا معاملاتی به نتیجه خواهند رسید که قیمت بالاتری دارند و در اولویت بعدی در صورتی که قیمت یکسان باشد زمان ثبت سفارش مطرح است معامله گری که زودتر سفارش را ثبت کرده باشد می‌تواند معامله خرید یا فروش را انجام دهد. برای درک بهتر به تصویر زیر توجه کنید سفارشات خرید بر اساس پایین‌ترین قیمت و سفارشات فروش بر اساس بالاترین قیمت، معامله می‌شوند.

اولویت انجام معاملات

اولویت‌‌بندی سفارشات

حال این سوال پیش‌‌می‌‌آید که چگونه سفارشی ثبت کنیم که اولویت اول معاملات را به خود اختصاص دهد؟ تعدادی از فاکتورها در کنار هم به ما کمک می‌‌کنند تا بتوانیم جز اولین نفراتی باشیم که یک سفارش را ثبت می‌کند. از جمله این فاکتورها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساعت ثبت سفارش را هر چه زودتر انجام دهید
  سامانه ثبت سفارش از ساعت 8:30 صبح باز می‌‌شود. بنابراین هرچه سریع‌‌تر سفارش خود را ثبت کنید درصورت وجود قیمت مشترک با شما، احتمال برد بیشتر می‌‌شود.
 • قیمت مناسب را انتخاب کنید
  در هر روز بازه قیمت مجاز اعلام می‌‌شود، اگر باتوجه به بازه روز بتوانید قیمتی معادل 5 درصد بالاتر از قیمت پایانی روز قبل را ثبت کنید، احتمال برد بالا می‌‌رود.
 • از سرعت اینترنت و صحت سیستم خود مطمئن شوید
  داشتن اینترنت پرسرعتی که به موقع عمل کند، بسیار مهم است. همچنین مهم است که سیستم شما عملکرد خوبی داشته‌‌ باشد و عاری از ویروس یا هر عامل مخرب دیگری باشد. برخی ممکن است از ربات‌‌های مخصوص برای ثبت اول وقت سفارش استفاده کنند، اما فراموش نکنید که این ربات‌‌ها ممکن است عامل نفوذ بدافزار به سیستم شما شوند.
 • کارگزار خوب می‌تواند مشاور خوبی برای شما باشد. 
  انتخاب کارگزاری مناسب که راهنمایی و مشاوره خوبی به شما بدهد و سرعت عمل مناسبی داشته ‌‌باشد، در رسیدن به اولویت اول بسیار مهم است.

سخن پایانی

موفقیت افراد در انجام معاملات به اولویتی که سفارش‌‌ آن‌‌ها کسب می‌‌کند، بستگی دارد. این اولویت متاثر از قیمت پیشنهادی و زمان ثبت سفارش است. کارگزاری که یک سرمایه‌گذار با آن کار می‌کند نیز می‌تواند در اولویت انجام معاملات تاثیر گذار باشد، در حقیقت سرعت کاری کارگزار موثر است. اگر می‌‌خواهید در اولویت‌‌بندی سفارش‌‌ها اول باشید، نکات ذکر شده را رعایت کنید تا احتمال انجام معاملات خود را بالا ببرید.

4.4/5 - (10 امتیاز)

آخرین مقالات مرتبط

آموزش ثبت نام در سجام و احراز هویت غیرحضوری

بازار بورس را می توان بزرگ ترین بازار مالی کشور دانست که فعالیت در آن می تواند سود های بسیار زیادی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان بیاورد؛ البته با در نظر گرفتن اینکه سرمایه گذاران با دانش و تخصص کافی وارد این بازار شده اند. به هر ترتیب، بازار بورس یکی بهترین گزینه […]

ادامه مطلب
انواع سفارشات در فارکس و نحوه استفاده از آنها

بازار فارکس را می توان بزرگ ترین بازار مالی دنیا دانست که معامله گران زیادی در سراسر دنیا به فعالیت در این بازار می پردازند. بازار فارکس دارای بیشترین حجم معاملات در میان تمامی بازار مالی دنیا بوده که نشان از محبوبیت و قدرت این بازار است. همان طور که می دانید، این بازار برای […]

ادامه مطلب
بهترین کارگزاری بورس در ایران کدام است؟

کارگزاری ها در بازار بورس اوراق بهادر نقش مهمی در انجام معاملات بین خریداران و فروشندگان دارد. در واقع می توان آن ها را واسطه ای بین خریداران و فروشندگان دانست و برای اینکه کاربران حقیقی یا حقوقی بتوانند سهامی را خریداری کنند یا بفروش برسانند، باید از طریق یک کارگزاری اقدام کنند؛ زیرا معاملات […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.