منظور از طلای فردایی چیست؟ (انواع طلا را بهتر بشناسید)

زمان مطالعه: 4 دقیقه
طلای فردایی چیست

شکلی از معاملات با نام «معاملات فردایی» که به نام آتی یا شنبه‌‌‌ای نیز شناخته می‌‌‌شود وجود دارد. این‌‌‌گونه معاملات برای افرادی که با سرمایه‌‌‌ اندک به دنبال سودآوری کلان هستند مناسب است. چنین معاملاتی معمولاً برروی طلا و ارز انجام می‌‌‌شوند. اما ویژگی‌‌‌های این نوع معامله چیست و چه شرایطی دارد؟ در این مقاله ازسایت دلفین وست همراه ما باشید تا پاسخ همه سوالات خود را دریافت کنید.

معاملات فردایی چگونه معاملاتی هستند؟

دو ویژگی اصلی برای این نوع معاملات وجود دارد. یکی این‌‌‌که کالایی که خریداری می‌‌‌کنید به شما داده نمی-شود و تنها حواله‌‌‌ خرید در اختیار شما قرار خواهد‌‌‌گرفت. دوم این‌‌‌که وجهی که برای خرید پرداخت می‌‌‌کنید بسیار کمتر از ارزش معامله است. معاملات فردایی مشمول مالیات نیستند از این رو افراد می‌‌‌توانند به تعداد نامحدود در روز معامله‌‌‌ فردایی داشته باشند. وجه پرداختی به صورت روزانه قابل برداشت است و سود و زیان نیز روزانه محاسبه می‌‌‌شود.

معاملات فردایی چیست

طلای فردایی چگونه معامله می‌‌‌شود؟

در معامله طلای فردایی یا هر کالای دیگری که به صورت فردایی معامله شود، روند به این صورت است که: هریک از طرفین معامه پیش‌‌‌بینی خود از قیمت طلا در روز آینده را بیان می‌‌‌کند. این افراد برسر پیش‌‌‌بینی‌‌‌های یک‌‌‌دیگر به توافق رسیده و موعدی در ساعت کاری بازار روز بعد را به عنوان پایان معامله در نظر می‌‌‌گیرند. چنانچه پیش‌‌‌بینی یکی از طرفین صحت پیداکند، آن شخص سود خواهد برد و طرف مقابل اختلاف قیمت را به عنوان غرامت به دیگری پرداخت خواهد کرد. این‌‌‌چنین معاملاتی با اعتبار طرفین شکل می‌‌‌گیرد. چنانچه یکی از آن‌‌‌ها قادر به پرداخت غرامت نباشد، اعتبارش صلب شده و دیگر اجازه‌‌‌ی شرکت در معامله فردایی را نخواهد داشت.

چه کسانی در معامله طلای فردایی شرکت دارند؟ این معاملات به سود کیست؟

سه گروه از افراد فروشنده، خریدار و تحلیل‌‌‌گران نوسان در این معاملات شرکت می‌‌‌کنند.

  1. فروشندگان
    فروشندگان در این بین کسانی هستند که بیشتر از بقیه احتمال سودبردن دارند. چنانچه طلایی که می‌‌‌فروشند با افت قیمت مواجه شوند ضرری نکردند، چرا که با قیمت روز معامله را انجام داده‌‌‌بودند و در صورت رشد قیمت نیز سود بدست خواهند آورد.
  2. خریداران
    خریداران کالا و طلای فردایی، کسانی هستند که نیاز به آن کالا دارند و با تعیین قیمت و زمان، کالای مورد نیاز خود را پیش‌‌‌خرید می‌‌‌کنند.
  3. تحلیل‌‌‌گران نوسانات بازار
    تحلیل‌‌‌گران نوسان، افرادی با ریسک‌‌‌پذیری بالا هستند که با وجود بی‌‌‌نیازی از کالا، تنها با پیش‌‌‌بینی نوسانات بازار و شرکت در معاملات فردایی به سود می‌‌‌رسند.
بیشتر بخوانید:  صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟ (لیست بهترین صندوق‌‌ها)

دلار فردایی

دلار یا هر ارز دیگری نیز می‌‌‌تواند به صورت فردایی معامله شود، افرادی که فروشنده‌‌‌ی دلار فردایی هستند در واقع دلاری ندارند و تنها برای هیجان‌‌‌زده کردن بازار و ایجاد تغییر در قیمت‌‌‌ها دست به این معاملات می‌‌‌زنند. در این بین خریداران دلار فردایی افرادی هستند که به دنبال دست‌‌‌یابی به سود بیشتر وارد چنین معاملاتی می‌شوند. بسیاری از دلالان ارز در کنار فروش ارز خارج از بازار رسمی معاملات فردایی نیز انجام می‌‌‌دهند. از کلمه دلال پیداست که این افراد تنها به منفعت شخصی فکر می‌‌‌کنند و مصالح بازار برای آن‌‌‌ها اهمیتی ندارد. در نتیجه در هنگامی که قیمت‌‌‌ها به ثبات نزدیک می‌‌‌شوند، این افراد با انجام معاملات فردایی با قیمت‌‌‌هایی بالاتر از قیمت رسمی روز بازار را متشنج می‌‌‌کنند. بنابراین دو دسته از افراد معاملات فردایی دلار شرکت دارند. عده‌‌‌ای که برای ایجاد نوسان وارد این کار شدند و دیگری کسانی هستند که به دنبال سودجویی می‌‌‌باشند.

طلای آب‌‌‌ شده فردایی (طلای آب ‌‌‌شده)

طلای آب شده، طلای دست دومی است که برای آن‌‌‌که به چرخه‌‌‌ تولید برگردد در کارگاه‌‌‌های طلاسازی آب می‌‌‌شود. طلای آب شده محصولی است با اعتبار کم، چراکه عیار و اطلاعات آن مشخص نیست. طلای آب شده قیمتی خالص دارد و اجرت برروی آن حساب نمی‌‌‌شود.

چرا طلای آب‌‌‌ شده؟

بسیاری افرادی که می‌‌‌خواهند سرمایه‌‌‌گذاری کنند، طلای آب شده را انتخاب می‌‌‌کنند. چرا که قیمتی پایین‌‌‌تر نسبت به سکه‌‌‌طلای پرداخت‌‌‌شده و شمش طلا دارد و نبود اجرت و مالیات برروی آن، آن‌‌‌ها را به این محصول علاقه‌‌‌مند کرده‌‌‌است. تنها هزینه‌‌‌ای که اضافه بر خود طلا باید پرداخت شود، کارمزد طلا فروش است که آن‌‌‌هم به این‌‌‌که طلا را از کجا خریدید بستگی دارد.

معامله طلای آب‌‌‌ شده فردایی

طلای آب‌‌‌ شده به دو صورت فردایی و نقدی معامله می‌‌‌شود. معامله طلا به صورت فردایی یکی از زیرشاخه‌‌‌های معامله طلای کاغذی است. گفته می‌‌‌شود که تفاوت این دو در این است که طلای کاغذی در بازار طلا انجام می-شود اما معامله طلای فردایی در بازار بورس.

قیمت آب شده طلای فردایی

قیمت هر نوع طلا اعم از شمش، طلای پرداخت‌‌‌شده و طلای آب شده روش محاسبه مخصوص به خود را دارد. آنچه در میان آن‌‌‌ها مشترک است مظنه طلا است. مظنه قیمت هر واحد طلای ۱۷ عیار است که این واحد، ۶۰۸/۴ گرم درنظر گرفته می‌‌‌شود و فرمول محاسبه آن به صورت زیر است:
طلا مظنه=(( اونس جهانی قیمت *آزاد بازار دلار))/۹.۵۷۴۲
سپس قیمت طلای آب شده با استفاده از مظنه به صورت زیر محاسبه می‌‌‌شود.
شده آب طلا گرم یک=((طلا مظنه)/(۴.۶۰۸*۷۰۵))/۷۰۵

بیشتر بخوانید:  برای سرمایه ‌گذاری طلای دست دوم بخریم یا سکه؟

حکم قانونی معاملات فردایی

در مورد معاملات طلای فردایی، گفته می‌‌‌شود که مشکل قانونی وجود ندارد. چنین معاملاتی باید زیرنظر اتحادیه و در فروشگاه‌‌‌های معتبر صورت گیرد. اما معامله دلار فردایی و به‌‌‌طور کلی ارز فردایی چنین نیست. برطبق بند ۱۳ مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرّافی‌ها، مصوب شده است که انجام هرگونه معامله فردایی از طرف اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع است.

حکم قانونی معاملات فردایی

سخن پایانی

دوره جامع طلا می‌تواند برای افرادی که واقعا قصد دارند در بازار طلا شروع به فعالیت کنند مفید است شما با خیال راخت می‌توانید این ذوره را با ضمانت بازگشت وجه خریداری کنید چنانچه بعد از مشاهده دوره حس کردید این دوره برای شما مفید نیست می‌توانید وجه پرداختی بابت دوره را پس بگیرید. خرید و فروش در معاملات فردایی به دلیل سر و کار داشتن با تحلیل‌‌‌، حدس و گمان برای افرادی مناسب است که در کنار توانایی تحلیل بازار  دارای روحیه ریسک‌‌‌پذیری نیز باشند. افرادی که وارد چنین معاملاتی می‌‌‌شوند همیشه می‌‌‌دانند که هرچقدر با منطق بازار را پیش‌‌‌بینی کنند احتمال ضرر همیشه وجود دارد. چنین معاملاتی سود کلانی عاید افراد می‌‌‌کند، با این حال به دلیل اینکه حرفه‌‌‌ای‌‌‌ها از این بازار برای ایجاد هیجان و نوسان استفاده می‌‌‌کنند، برای افراد مبتدی می‌تواند به منزله‌‌‌ از دست دادن سرمایه باشد. خوب است پیش از ورود به بازار معاملات فردایی در مورد روندهای معاملاتی و نحوه‌‌‌ی ارائه‌‌‌ پیش‌‌‌بینی‌‌‌ها به خوبی مطالعه شود. اگر قصد ورود به بازار طلا را دارید مشاورین دلفین وست آماده هستند تا آموزش سرمایه گذاری در طلا را به بهترین و ساده‌ترین شکل ممکن به شما بیاموزند.

۴.۳/۵ - (۶ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.