بستن منو

افزایش سرمایه کاربردی

مدرس دوره : محمد یوسف امین‌داور
ثبت نام در دوره
سرفصل‌ها توضیحات دوره سوالات پرتکرار دیدگاه‌ها

سرفصل‌های دوره

۱ افزایش سرمایه چیست؟ ۲ مراحل افزایش سرمایه ۳ انواع افزایش سرمایه ۴ افزایش سرمایه از محل سود انباشته ۵ افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده ۶ سهام جایزه و حق تقدم چیست ۷ چه زمانی سهام جایزه قابلیت فروش پیدا می کند ۸ محاسبه قیمت تئوریک سهم بعد از تخصیص سهام جایزه ۹ حق تقدم استفاده نشده چیست ۱۰ محاسبه قیمت تئوریک سهم بعد از تخصیص حق تقدم

دوره افزایش سرمایه

سوالی که از ما می‌پرسند این است که توی دوره افزایش سرمایه شرکت بکنم یا نه؟ آن قدری که باید به دانش من در بورس کمک می‌کند؟ سوال‌هایی که نشان‌دهنده تمرکز روی استراتژی و سرمایه گذاری در بازار است، در این مینی دوره جواب داده خواهد شد. اگر نیاز به تغییر در استراتژی یا تغییر در رفتار خود در بازار دارید، این مینی دوره به شما کمک می‌کند رویکرد مناسبی به افزایش سرمایه در بازار بورس داشته باشید.

افزایش سرمایه چهار روش مختلف دارد که هر کدام از این روش‌ها، می‌تواند معنا و تفسیر متفاوتی داشته باشد. ما در دوره افزایش سرمایه کاربردی بورس تهران شما را با انواع روش‌های آن آشنا می‌کنیم.

“افزایش سرمایه” یک مینی دوره اجرایی

این مینی دوره کوتاه، شامل نکات اجرایی لازم برای افزایش سرمایه در بازار بورس است. یادگیری این نکته‌ها با هزینه‌ای مناسب در نظر گرفته شده که هر کسی که دنبال سوددهی بیشتر است، از این مینی دوره استفاده کند. مباحثی که در دوره آموزش داده شده است کاملا عملیاتی می باشد و به همین دلیل نام این دوره، دوره افزایش سرمایه کاربردی بورس گذاشته شده است.

افزایش سرمایه چیست و چرا صورت می‌گیرد

سوالی که پیش می‌آید این است که چرا شرکت‌ها افزایش سرمایه می‌دهند. شرکت‌ها در چه زمانی این تصمیم را می‌گیرند و در مقابل این تصمیم، چه واکنشی می‌توانیم داشته باشیم که بهینه‌ترین رفتار را داشته باشیم. رفتار بهینه متناسب با استراتژی سرمایه گذاری خواهد بود.

هر استراتژی، نیاز به تصمیمی جداگانه دارد. با توجه به رفتاری که تا امروز در بازار دارید، انتخاب رفتار متناسب با افزایش سرمایه شرکت‌ها باید به گونه‌ای باشد که بیشترین کارآیی را داشته باشد. الگویی که تا امروز پیش گرفته‌ایم، همان استراتژی ما در روبرو شدن با چنین اتفاقاتی در بازار است. این که بخواهیم در طولانی مدت روی یک سهام حساب کنیم یا کوتاه مدت، یا این که افزایش سرمایه واقعاً به بهبود قدرت شرکت کمک می‌کند یا نه، سوالات بعدی هستند.

فرمول اساسی حسابداری و سرمایه

داشتن سرمایه بیشتر برای شرکت‌ها مزیت رقابتی به حساب می‌آید. البته این فرمولی است که در حسابداری شرکت، روی آن حساب می‌کنند. هر چه قدر که سرمایه‌های شرکت بالاتر باشد، اعتبار شرکت در بین بانک‌ها، سرمایه گذاران و … بیشتر خواهد بود. اگر سرمایه پایین باشد، احتمالاً بدهکارهای کمتری دارد و ریسک پذیری کمتری برای سرمایه گذاری دارد.

با توجه به بدهی، سودهای شرکت، نقدینگی و دارایی‌های غیر نقدی و سرمایه اولیه، حسابداری تصمیم می‌گیرد که با تصمیم‌های جدید، سرمایه شرکت را افزایش دهد. در نتیجه، چنین رفتارهایی معمولاً حساب شده و با نیت بالا بردن اعتبار شرکت انجام می‌شوند.

مدل‌های افزایش سرمایه

روش‌هایی هستند که سرمایه‌های نقدی یا غیرنقدی دیگری که شرکت در دست دارد و از طریق آن‌ها کار می‌کند، به سرمایه شرکت اضافه می‌شوند. این رفتارها گاهی حتی باعث تغییر در روند تصمیم‌گیری شرکت نمی‌شود. اما از آن جا که چنین پول‌ها و کالاهایی، تبدیل به بخشی از سرمایه شرکت می‌شوند، شرکت می‌تواند با قدرت بیشتری از سرمایه گذاران دیگر کمک نقدی و غیرنقدی بگیرد.

سود یا سرمایه؟

بعضی از سود و منفعت‌هایی که شرکت‌ها از معاملات خود به دست می‌آورند، قابل تقسیم بندی نیستند. جابجایی ملک یا تصمیمات مشابه دیگی که عملاً هزینه‌ای وارد شرکت نمی‌شود، نیاز به وارد شدن در سرمایه شرکت دارند. اگر این اتفاق نیافتد، شرکت مجبور می‌شود که از سرمایه‌های نقدی خود که در کار هستند، تقسیم سود کند که عملاً ضرر خواهد کرد.

برای بهبود ساختار سرمایه، بعضی از این سودهای انباشته که حالت غیرنقدی یا غیرقابل تقسیم دارند، وارد دارایی‌های شرکت می‌شوند و افزایش سرمایه به این شکل صورت می‌گیرد. چنین سودهایی نمی‌توانند تقسیم شوند و حتماً باید در افزایش سرمایه لحاظ شوند.

چرا افزایش سرمایه؟

افزایش سرمایه در حقیقت، نوعی فعالیت حسابداری است که شرکت‌ها برای محافظت از سرمایه‌های غیرنقدی و همچنین بهبود ساختار سرمایه و سود شرکت استفاده می‌کنند. در مقابل، بالا رفتن سرمایه، به کاهش بدهی‌ها در حسابداری و حسابرسی کمک می‌کند و در نتیجه قدرت سرمایه گذاری شرکت را در پروژه‌های کلان فراهم می‌کند.

شاید در نگاه اول، افزایش سرمایه به این معنا باشد که سود را از دست سهامداران خارج کند، اما از نگاه دیگر، افزایش سرمایه می‌تواند به سوددهی بیشتر شرکت کمک کند. اگر این افزایش به درستی صورت گرفته باشد، نشان‌دهنده قدرت گرفتن بیشتر سهام است و در نتیجه می‌توانید با قدرت بیشتری روی آن حساب کنید.

افزایش سرمایه و نکته‌های دیگر

برگزاری مجمع عمومی برای افزایش سرمایه، خودش تعیین کننده قیمت بازگشت سهام بعد از افزایش سرمایه است. اگر خوش‌بینی بعد از افزایش سرمایه بیشتر شده باشد، یعنی امید به قدرت گرفتن شرکت بالاتر رفته باشد، قیمت سهام در بازگشت هم افزایش پیدا می‌کند. در غیر این صورت، حتی با کاهش سرمایه هم مواجه خواهیم شد.

درنهایت مسلط شدن به تمام این استراتژی‌ها با شرکت در مینی دوره افزایش سرمایه دست‌یافتنی است. پس فرصت را از دست ندهید و این دوره را آغاز کنید.

پرسش‌های پرتکرار

این دوره برای افرادی طراحی شده است که علاقه‌مند به یادگیری تحلیل بنیادی بورس تهران و بخصوص مبحث مهم انواع افزایش سرمایه هستند. همانطور که می دانید یک بخش قابل توجه در بررسی سوددهی شرکت ها، روش افرایش سرمایه آن شرکت است. شما برای تشخیص آن، نیاز به دانش کاربردی در رابطه با افزایش سرمایه ها هستید که ما در این دوره آن را کاملا عملیاتی به شما آموزش داده ایم. بلافاصله پس از ثبت‌نام در دوره افزایش سرمایه کاربردی بورس، به محتوای آن دسترسی مادام العمر خواهید داشت. برای کاربردی و جامع بودن دوره، به قیمت آن نگاه نکنید. با خیال راحت و اطمینان کامل از جامع و کاربردی بودن دوره، آن را تهیه نمایید. برای شرکت در دوره کافی است روی دکمه «ثبت نام در دوره» کلیک کنید و پس از ثبت نام، بلافاصله به محتوای دوره دسترسی داشته باشید. در صورتی که در مراحل ثبت‌نام با مشکلی مواجه شدید،با کارشناسان دلفین وست در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی برای این دوره ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید
اطلاعات دوره افزایش سرمایه کاربردی
سطح دوره: مقدماتی
زمان دوره: 1 ساعت
نوع دوره: ویدیویی
پیش‌نیاز: ندارد
تعداد جلسات: 2
جزوه آموزشی: ندارد
94,000 تومان
ثبت نام در دوره

مدرس دوره

محمد یوسف امین‌داور
فاندامنتالیست و تحلیل‌گر رسمی بورس اوراق بهادار مدیر سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مختلفی همچون دانش‌بنیان پارت(پردازش اطلاعات مالی)، کارگزاری بانک خاورمیانه، سرمایه‎‌گذاری نیرو اولین مدیر عامل و عضو گروه موسسان مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه مدیرعامل اسبق کارگزاری بانک کارآفرین و عضو گروه موسسان صندوق سرمایه‌گذاری کارآفرین
افزایش سرمایه کاربردی
94,000 تومان
ثبت نام
مشاوره

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.