راه‌های تشخیص طلا | چگونه طلای اصل را از طلای بدل تشخیص دهیم؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه
راه‌های تشخیص طلا

از کجا می‌توان تشخیص داد که یک شیء طلا، آب طلا یا طلای بدلی است؟ در این مطلب راه‌های تشخیص طلا اصل از بدل را به شما آموزش می‌دهیم. روش‌هایی که برای امتحان‌کردنشان می‌توانید در منزل از چیزهای ساده‌ای مثل سرکه، آب یا آهنربا استفاده کنید؛ پس در ادامۀ این مطلب با نکات تشخیص طلای اصل از غیراصل با ما همراه باشید.

آزمایش طلا با اقلام خانگی

۱.طلا را در یک پارچ آب بیندازید تا ببینید پایین می‌رود یا نه

ظرفی در اندازۀ مناسب بردارید و آن را پر از آب کنید. دمای آب اهمیتی ندارد. طلای واقعی فلزی متراکم است و صاف می‌رود ته ظرف، اما طلای بدل سبک‌تر است و شناور می‌ماند؛ بنابراین، اگر رنگ شیء طلایی‌تان بعد از خیس‌شدن تغییر کرد، احتمالاً اصل نیست.

۲. چند قطره سرکه روی طلا بریزید

یکی دیگر از راه‌ها برای تشخیص طلای اصل این است که آن را روی سطحی صاف بگذارید، با قطره‌چکان چند قطره سرکه رویش بریزید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. رنگ طلای واقعی پس از این مدت نباید عوض شده باشد. می‌توانید طلای مورد‌نظر را ۱۵ دقیقه در ظرفی پر از سرکه هم بیندازید. البته این روش خیلی توصیه نمی‌شود؛ چون ممکن است به سنگ قیمتی چسبیده به طلا آسیب رسانده شود.

تشخیص طلای اصل با سرکه

 

 

۳. روی جواهر دنبال فرسودگی رنگ باشید

طلا فلزی بسیار نرم است؛ بنابراین، اگر جواهرتان آب طلا باشد، با گذشت زمان رنگ طلایی آن ساییده می‌شود و می‌رود. اگر فلز دیگری زیر طلا بود، بنابراین، طلای شما اصل نیست.

۴. روی پوستتان به‌دنبال تغییر رنگ باشید

از دیگر راه‌های تشخیص سریع طلا این است که ببینید موقع انداختن آن، ردی روی پوستتان به جا گذاشته یا نه. طلای اصل ردی به جا نمی‌گذارد، ولی نقره رد مشکی و مس رد سبز به جا می‌گذارد. در عین حال، توجه داشته باشید که اشیای طلایی اکثراً ترکیبی از طلا و فلزهای دیگر هستند؛ بنابراین، به هرحال ممکن است ردی به جای بگذارند. پس برای تشخیص قطعی، راه‌های دیگر را نیز امتحان کنید.

۵. آهنربایی قوی بالای طلا بگیرید

راهی دیگر برای تشخیص طلای اصل از بدل این است که آهنربایی قوی بالای آن بگیرید و تکان دهید تا ببینید طلا چه واکنشی نشان می‌دهد. طلا به آهنربا جذب نمی‌شود؛ اگر جذب شد، یا طلای ناخالص است یا بدل. باز هم باید گفت که روش آهنربا قطعی نیست؛ چون ممکن است شیء با فلزهای غیرمغناطیسی همچون فولاد ضد زنگ (استیل) ساخته شده باشد یا در خود ترکیباتی همچون آهن داشته باشد.

تشخیص طلا با آهنربا

۶. برای تشخیص طلا آن را روی سرامیک بدون لعاب بسابید تا ببینید رگه باقی می‌گذارد یا نه

حواستان باشد که سرامیک حتماً بدون لعاب باشد. از دیگر راه‌های تشخیص طلا این است که آن را روی سرامیک بدون لعاب بکشید تا ببینید رگه‌ای به جای می‌ماند یا نه. اگر رگۀ سیاه به جای گذاشت، یعنی طلای اصل نیست. رگۀ طلایی معمولاً یعنی طلا اصل است. روشی مشابه برای تشخیص سریع طلا این است که مقداری کرم‌پودر به پوست خود بزنید و سپس طلا را به آن بکشید. طلای غیراصل معمولاً با کرم‌پودر واکنش نشان می‌دهد و رد سبز یا سیاه به جای می‌گذارد.

بررسی علامت‌های سازنده برای تشخیص طلا

۱.به‌دنبال علامت‌گذاری رسمی روی طلا باشید

علامت‌گذاری یا نشان گذاشته‌شده روی طلا به شما می‌گوید که چند درصد آن طلای خالص است. این علامت‌ها معمولاً روی قسمت‌های داخلی جواهرات حک شده‌اند و بسته به اینکه از چه سیستمی برای تعیین میزان خلوص استفاده شده، عددی از ۱ تا ۹۹۹ یا ۰ تا ۲۴ عیار هستند. برای بهتر‌دیدن می‌توانید از ذره‌بین استفاده کنید. البته این علامت‌ها گاهی اوقات با گذشت زمان محو می‌شوند یا اصلاً روی طلا وجود ندارند.

۲. از اعداد موجود برای تعیین مقدار طلا استفاده کنید

اکثر سکه‌ها و جواهرات طلای خالص نیستند و دیگر فلزات نیز با آن‌ها ترکیب هستند. دو مقیاس مختلف برای تشخیص خلوص طلا از طریق اعداد وجود دارد. مقیاسی که در اروپا استفاده می‌شود، از ۱ تا ۹۹۹ را در برمی‌گیرد و ۹۹۹ طلای خالص است و در آمریکا از مقیاس ۰ تا ۲۴ استفاده می‌شود که ۲۴ طلای خالص است.

تشخیص سریع طلا با اعداد روی طلا

خواندن سیستم عددی از خواندن سیستم قیراطی آسان‌تر است. مثلاً عدد ۳۷۵ یعنی طلای شما متشکل از ۳۷.۵٪ طلاست.
اینکه چه عددی طلا تلقی می‌شود، بستگی به کشوری دارد که در آن زندگی می‌کنید. مثلاً در آمریکا زیر ۹ طلا تلقی نمی‌شود، هر چند که یک دستبند ۹ متشکل از ۳۷.۵٪ طلاست.
حواستان باشد که این اعداد و علامت‌ها ممکن است روی طلاهای تقلبی هم باشند؛ بنابراین، فقط به این روش اکتفا نکنید.

۳. به‌دنبال نشانه‌گذاری‌های حروفی باشید

از دیگر راه‌های تشخیص طلا این است که به‌دنبال حروفی همچون GP، GF و GEP روی طلا باشید. این حروف نشان می‌دهند که طلای شما در واقع آب طلاست.

انجام آزمایش چگالی برای تشخیص طلا

۱. طلا را وزن کنید

طلا را با استفاده از ترازوی آشپزخانه یا ترازوی طلافروشی وزن کنید. حواستان باشد که وزن را به گرم داشته باشید.

۲. استوانۀ مدرجی را تا نصفه از آب پر کنید

استوانه‌ای که بتواند طلا را در خودش جای بدهد، انتخاب کرده و تا نصفه پر کنید. درجه‌بندی آن باید به میلی‌لیتر یا سی‌سی باشد. اگر استوانۀ مدرج ندارید، می‌توانید از ظروف مدرج آشپزخانه‌ای استفاده کنید.

۳. سطح آب استوانۀ بدون طلا را ثبت کنید

ببینید چقدر آب در استوانۀ مدرج ریخته‌اید و مقدار آن را روی کاغذ ثبت کنید. حواستان باشد که ظرف روی سطح صاف باشد.

۴. طلا را در ظرف بیندازید

برای تشخیص طلا، آن را درون ظرف آب بیندازید و سطح جدید آب را روی کاغذ ثبت کنید. طلا را آرام داخل آب بیندازید تا آب بیرون نریزد.

۵. مقادیر را از هم کم کنید

برای مشخص‌کردن اینکه طلا باعث شده تا چقدر آب بالا بیاید، عدد اول را از عدد دوم کم کنید. مثلاً سطح اولیۀ آب ۱۸ میلی‌متر بوده و با انداختن طلا ۱۹ میلی‌متر شده است؛ در این صورت، اختلاف سطح ۱ میلی‌متر است.

تشخیص طلای اصل

۶. وزن طلا را بر اختلاف سطح آب تقسیم کنید

چگالی طلا برابر با جرم آن تقسیم بر حجم آن است. بدین طریق، چگالی طلای خود را محاسبه کنید و آن را با چگالی استاندارد طلا که ۱۹.۳ گرم بر میلی‌متر است، مقایسه کنید. اگر عددی که شما به دست آوردید، خیلی از این مقدار کمتر بود، به احتمال زیاد طلای‌ شما اصل نیست. البته توجه داشته باشید که وجود برخی فلزات می‌تواند چگالی طلا را بالا برده و آن را به چگالی استانداردش نزدیک کند. مسئلۀ دیگر اینکه چگالی طلاهای مختلف (مثل طلای زرد و طلای سفید) با هم متفاوت است. این موضوع را نیز بررسی کنید.

استفاده از نیتریک‌اسید

۱.کیت تست طلا بخرید تا اسیدهای موردنیازتان را به دست بیاورید

کیت تست اسید حاوی انواع مختلف نیتریک‌اسید برای تست انواع مختلف طلاست. بعضی از کیت‌ها سنگ محک هم دارند که می‌توانید برای خراش‌دادن طلا استفاده کنید. ممکن است در کیتتان سوزن‌هایی به‌عنوان نمونۀ طلای زرد و سفید هم برای مقایسه با طلای خود مشاهده کنید.

۲. با جسم تیزی روی طلا خراش بیندازید

قسمتی از طلا را که توی چشم نباشد، انتخاب کرده و آن را خراش دهید. تا جایی خراش دهید که به زیر لایۀ بالایی برسید. اگر طلا برایتان خیلی مهم است، بهتر است برای تست آن را نزد یک فرد حرفه‌ای ببرید تا اینکه خودتان آن را آزمایش کنید.

۳. روی محل خراش نیتریک‌اسید بریزید

دستکش لاتکس دست کنید و حواستان باشد تهویۀ محیط مناسب باشد. بعد از اینکه طلا را در ظرف استیل گذاشتید، از بطری اسید ۱۸ روی محل خراشیدگی یک قطره اسید بریزید. رنگ طلای واقعی با اسید عوض نمی‌شود.

تشخیص طلا

۴. طلا را به سنگ محک بکشید

اینجا یکی دیگر از راه‌های تشخیص طلا این است که آن را به سنگ محک بکشید تا از خودش ردی به جای بگذارد. بعد یک قطره از هر کدام از بطری‌های اسید را در محل این رد بریزید (روی هم نه). بعد از ۴۰ ثانیه ببینید اسید چه جاهایی رد طلا را حل نکرده تا قیراط آن را پیدا کنید. اگر مثلاً اسید ۱۸ رد طلا را حل کرده بود، اما اسید ۱۴ نه، پس احتمالاً قیراط آن حدود ۱۴ است.

برنامه تشخیص طلا

برنامه‌هایی هم همچون این برنامه برای تشخیص طلا هستند که با جستجو در گوگل‌پلی یا اپ‌استور می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید تا بدون آسیب‌رساندن به طلا یا به زحمت‌انداختن خودتان، اصل یا تقلبی‌بودن طلا را تشخیص دهید.
در این مطلب سعی کردیم به راه‌های تشخیص طلا که عملی‌تر و راحت‌تر هستند، اشاره کنیم. در صورت وجود هرگونه ابهام یا نگرانی از آسیب‌رساندن به طلای اصل، همیشه می‌توانید از کمک یک متخصص استفاده کنید.

برای یادگیری “سرمایه گذاری در طلا” مسیر زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.