بستن منو

15 روش مطمئن تشخیص طلا از بدل: چگونه طلا را تشخیص دهیم؟

تیم تحلیل دلفین وست
3 خرداد 1402

چگونه میتوان تشخیص داد که طلا واقعی، روکش شده یا تقلبی است؟ برای تشخیص طلا از بدل در منزل، میتوانید چند آزمایش ساده انجام دهید – با ابزارهایی که از قبل دارید – مثل الکل، وایتکس و آبلیمو – لازم نیست طلاساز تایید شده باشید تا بدانید چگونه طلا را تشخیص دهیم، کافی است این روش ها را برای تست طلا امتحان کنید.

تشخیص سریع طلا

طلا را در یک کاسه آب بیندازید تا ببینید در آب فرو میرود یا خیر. دمای آبی که استفاده میکنید مهم نیست، بنابراین آب ولرم مناسب است. طلای اصل یک فلز متراکم است، بنابراین مستقیما ته ظرف می افتد. بدل بسیار سبک تر و شناورتر است.

طلای اصل بعد از خیس شدن زنگ نمیزند یا کدر نمیشود، بنابراین اگر تغییر رنگ مشاهده کردید، احتمالا با طلای تقلبی سروکار دارید.

تشخیص طلا با الکل

اگر طلای اصل به برخی از مایعات خاص آغشته شود، رنگ خود را حفظ میکند. این در صورتی است که بسیاری از فلزات در همان مایع تغییر رنگ میدهند. مثلا طلای خود را چندین روز در یک لیوان الکل قرار دهید، بعد از خارج کردن آن، هیچگونه تغییر رنگی مشاهده نخواهید کرد. اما در صورتی که طلای شما بدل باشد، بستگی به مقدار طلای تقلبی، در مدت زمان های مختلف بعد از قرارگیری در الکل تغییر رنگ میدهد.

اگر مقدار طلای تقلبی زیاد باشد، در مدت زمان تقریبی یک الی دو ساعت تغییر رنگ را به وضوح خواهید دید. اما اگر درصد طلای تقلبی آن کمتر باشد، مدت زمان بیشتری مثلا یک یا چند روز تغییر رنگ آن طول خواهد کشید.

تشخیص طلا از برنج

  • رنگ: طلا دارای رنگ زرد براق و درخشان است در صورتی که برنج رنگ زرد کدر یا زردی با سیاه ترکیب شده باشد را دارد.
  • کشیدن روی سطح سرامیکی: اگر یک قطعه طلا را روی سطح سرامیکی بکشید رگه‌های طلایی رنگ باقی می‌ماند اما هنگامی که یک قطعه برنج را روی سطح سرامیکی بکشید، رگه‌های مشکی از خود به جای می‌گذارد.
  • تست چگالی: آلیاژ برنج چگالی کمتری نسبت به آلیاژ طلا دارد. یعنی در یک حجم یکسان برنج وزن کمتری نسبت به طلا دارد.
  • اکسید شدن: فلز طلا اکسید نمی‌شود و هیچ واکنشی با محیط نشان نمی‌دهد در مقابل برنج در محیط واکنش نشان می‌دهد و اکشید می‌شود.
  • تست طلا با اسید: طلا در برابر اسید مقاوم است هنگامی که مقداری اسید روی طلا بریزید هیچ تغییری مشاهده نخواهید کرد اما اگر مقداری اسید روی برنج ریخته شود حباب یا لکه روی قطعه مشاهده خواهید کرد.

تشخیص سریع طلا

تشخیص طلا با وایتکس

منظور از تشخیص طلا با وایتکس استفاده از اسید است. برای اینکه استفاده از اسید به صورت مستقیم می‌تواند به فرد یا قطعه فلز مورد نظر آسیب برساند، به جای تشخیص طلا با اسید، از مواد اسیدی مانند وایتکس استفاده می‌شود. هنگامی که وایتکس یا یک مایع اسیدی را روی طلا خود بریزید باید به رنگ قهوه‌ای، قرمز یا سبز تغییر رنگ دهد. این موضوع بیشتر در شمش طلا صادق است. با این حال استفاده از وایتکس برای تست طلا توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است به طلای شما آسیب برساند.

تشخیص طلا با آبلیمو

آبلیمو خاصیت اسیدی دارد به همین دلیل تشخیص طلا با آبلیمو می‌تواند یکی از روش های تشخیص طلا از بدل در منزل تشخیص طلا از بدل باشد. همه فلزات به جز طلا با مواد اسیدی واکنش نشان می‌دهند به همین دلیل هنگامی که یک قطعه طلا را به آبلیمو آغشته کنید نباید هیچ گونه تغییری پیدا کند اما طلای بدل به سرعت دچار تغییر رنگ می‌شود.

تشخیص طلا با سوزاندن

منظور از تشخیص طلا با سوزاندن همان تست طلا با حرارت است. اگر طلای خود را در مقابل یک شعله ثابت مانند فندک به مدت یک دقیقه نگه دارید، اگر تغییر رنگ پیدا کند و سیاه شود، بدل است ولی در صورتی که تغییر رنگ ایجاد نشود، قطعه مورد نظر طلاست. جالب است بدانید معمولا طلا در مقابل شعله روشن تر خواهد شد.

تشخیص طلا با ماست

اگر هنگام جستجو با عبارت تشخیص طلا با ماست به عنوان روش تشخیص طلا از بدل در منزل رو به رو شدید، تعجب نکنید! باور غلطی بین مردم وجود دارد که میگویند میتوانید با استفاده از ماست، طلا را از بدل تشخیص دهید. با وجود اینکه بسیاری از روش های خانگی برای تست طلا جوابگو هستند، اما تست طلا با ماست راه حل درستی نیست.

تشخیص طلا با آهنربا

راهی دیگر برای تشخیص طلای اصل از بدل این است که آهنربایی قوی بالای آن بگیرید و تکان دهید تا ببینید طلا چه واکنشی نشان می‌دهد. طلا به آهنربا جذب نمی‌شود. اگر جذب شد، یا طلای ناخالص است یا بدل. البته روش آهنربا قطعی نیست. چون ممکن است با فلزهای غیرمغناطیسی مثل استیل ساخته شده باشد یا در خود ترکیباتی همچون آهن داشته باشد.

طلا نوعی فلز است که به علت آرایش الکترونی در ساختار خود جذب آهنربا نمی‌شود مگر در میدان‌های مغناطیسی خیلی قوی مانند دستگاه MRI. اما بدل مقداری از سایر فلزات مثل نیکل را در ترکیب خود دارد. به همین دلیل اگر بدل باشد، آن قطعه به آهنربا جذب می‌شود.

تشخیص طلا از بدل با یخ

طلا یک رسانای گرما است برای تشخیص طلا از بدل با استفاده از حرارت می‌توانید یک آزمایش را انجام دهید. اگر یک قطعه یخ در دمای اتاق در نیم ساعت ذوب می‌شود هنگامی که طلا را روی یخ قرار دهید زودتر از زمان معمول آب خواهد شد.

تشخیص طلا از بدل با سرکه

چند قطعه سرکه روی طلا بریزید و آن را روی یک سطح صاف قرار دهید. حدود 15 دقیقه منتظر بمانید. طلای واقعی تغییر رنگ نمیدهد. میتوانید طلا را به مدت 15 دقیقه در ظرف شیشه ای پر از سرکه بیندازید. اما این روش کمی خطرناک است چون ممکن است سرکه به سنگ های قیمتی روی جواهرات طلا آسیب برساند.

تست طلا فرسوده و قدیمی

هرگونه تغییر رنگ قابل توجه در جایی که طلا فرسوده شده است، پیدا کنید. طلا فلز بسیار نرمی است، بنابراین طلای آبکاری شده اغلب با گذشت زمان از بین میرود. بهترین مکان برای بررسی، اطراف لبه های جواهرات است. این لکه ها اغلب در طول روز روی پوست و لباس شما ساییده میشوند. اگر فلز دیگری در زیر طلا ببینید، مشخص میشود که طلای شما آبکاری شده است و طلای اصل محسوب نمیشود. مثلا رنگ نقره ای ممکن است نشان دهنده نقره یا تیتانیوم باشد. رنگ قرمز هم میتواند مس یا برنج باشد.

تست طلا با سرامیک

حواستان باشد که سرامیک حتماً بدون لعاب باشد. از دیگر راه‌های تست طلا این است که آن را روی سرامیک بدون لعاب بکشید تا ببینید رنگی به جای می‌ماند یا نه. اگر رنگ سیاه به جای گذاشت، یعنی طلای اصل نیست.

تشخیص طلا از بدل با سنگ محک

استفاده از سنگ محک یکی از روش‌های تست طلا است که طلا رفروشان نیز از آن استفاده می‌کنند. روش تست طلا با سنگ محک به این شکل است که اگر طلا را روی سنگ محک بکشید یک رد طلایی و پررنگ روی سنگ باقی می‌ماند اما در صورتی که طلا بدل باشد رد باقی‌مانده از آن یا خیلی کم‌رنگ است یا بعد از گذشت چند دقیقه رد باقی‌مانده از آن کم‌رنگ می‌شود.

این نکته را در نظر بگیرید که کشیدن طلا روی سنگ محک به طلای شما آسیب می‌رساند بهتر است این کار را به طلا فروشی‌ها واگذار کنید زیرا سنگ محک مورد استفاده در طلا فروشی‌ها کمی متفاوت است و طلا فروشان با ترفندی طلا را روی سنگ می‌کشند که کمترین آسیب به آن وارد شود.

تست طلا

تست طلا با اسید نیتریک

به کمک نیتریک اسید چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ این یک روش قطعی است. جواهرتان را داخل یک ظرف فولادی ضد زنگ قرار دهید. یک قطره اسید نیتریک روی آن بریزید، در صورتی که با یکدیگر واکنش ندادند طلای شما اصل است. اما اگر رنگ قطره اسید نیتریک در اثر واکنش سبز یا قهوه‌ای شد، طلای شما تقلبی است. توجه داشته باشید اسید نیتریک به زیورآلات شما آسیب می‌رساند. به علاوه به دلیل خطرناک بودن اسید نیتریک بهتر است اینکار را به یک طلا فروش با تجربه بسپارید.

چگونه طلا را تشخیص دهیم؟

اگر قصد سرمایه گذاری در طلا را دارید و دائما طلای فیزیکی خرید و فروش می کنید، پیشنهاد می کنیم کیت تست عیار طلا را از طلا فروشی ها خریداری کنید و یا تست طلا را به فروشنده‌ی حرفه ای بسپارید. منبع

پیشنهاد میکنم مطالعه کنید:

4.1/5 - (35 امتیاز)
سرمایه گذاری در طلا بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت راهنمای جامع خرید طلای آب شده راهنمای خرید سکه: بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟ خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟ چه موقع طلا و سکه بخریم؟ بهترین زمان خرید طلا در سال 1402 15 روش مطمئن تشخیص طلا از بدل: چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ دلار فردایی چیست؟ همه چیز درباره معاملات فردایی طلا و ارز حباب سکه چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

آخرین مقالات مرتبط

راهنمای جامع خرید طلای آب شده

در طول تاریخ، همیشه طلا یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری بوده که به روش های مختلفی می توان روی طلا به سرمایه گذاری بپرداخت. یکی از بهترین روش های برای سرمایه گذاری روی طلا، خرید طلای آب شده است؛ اما نکات مهمی درباره آموزش خرید و فروش طلا آب شده وجود دارد […]

ادامه مطلب

بررسی بهترین صندوق های سرمایه گذاری در طلا

خرید و سرمایه گذاری در طلا همواره یکی از بهترین، امن ترین و البته سودآور ترین روش های سرمایه گذاری بوده که میان مردم بسیار رایج است. به طور کلی، برای خرید و سرمایه گذاری در طلا دو روش اصلی فیزیکی و غیر فیزیکی نیز وجود دارد که هر کدام به چند دسته تقسیم می […]

ادامه مطلب

راهنمای خرید سکه: بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟

قبل از خرید سکه به عنوان پس انداز یا به قصد سرمایه گذاری، باید موارد مختلفی را بررسی کنید. یکی از مزیت های سکه این است که می توانید مطابق با بودجه خود اقدام به تهیه سکه در ابعاد و قیمت های متفاوت کنید. انواع مختلف سکه در بازار وجود دارد که در این مقاله […]

ادامه مطلب

دیدگاه‌ها

مشاهده نظرات بیشتر

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه خود باید ثبت نام کنید یا وارد شوید.
سرمایه گذاری در طلا بهترین نوع طلا برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت راهنمای جامع خرید طلای آب شده راهنمای خرید سکه: بهترین سکه برای سرمایه گذاری کدام است؟ خرید طلای دست دوم بهتر است یا سکه؟ چه موقع طلا و سکه بخریم؟ بهترین زمان خرید طلا در سال 1402 15 روش مطمئن تشخیص طلا از بدل: چگونه طلا را تشخیص دهیم؟ دلار فردایی چیست؟ همه چیز درباره معاملات فردایی طلا و ارز حباب سکه چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

طراحی و توسعه توسط تیم فنی دلفین وست
تمامی حقوق محفوظ است.